Slavná ENTERPRISE se pyšně vznáší ve vesmíru. Neznámý vetřelec zničí tři mohutné Klingonské lodě a kapitán James T. Kirk se vrací do nové Enterprise převzít velení. Všichni se snaží zastavit mimozemského vetřelce na jeho neodvratné cestě k planetě Zemi. (oficiálny text distribútora)

Shakaar

Jeden ze Star trek filmů, které se obtížně hodnotí. K tomu abychom pochopili snímek, je třeba znát trochu pozadí zrodu snímku. První celovečerní snímek Star treku vznikal v době, kdy se obecně do filmů neinvestovalo, zároveň se neočekávaly výdělky, které by velice převyšovaly náklady. V 70.letech kdy se začalo uvažovat o celovečerním snímku, panovalo mnoho návrhů, mezi nimi i nový seriál s části nové posádky, s novými postavami. Vše změnil Příchod Star Wars, který změnil pohled na filmové plátno, původní přípravy na ST film se stoply a ve snaze dokázat že Star trek i díky dobrému základu může být i úspěšnější. Zainvestovalo se rázem do vizuálu, který je i na dnešní poměry impozantní, Goldsmith přidal hudbu, která později se stala znělkou ST TNG. Největším problémem se tak stal scénář, děj filmu stěží vystačil na možná tak na půlku filmu, projevilo se časté přepisy scénáře, rovněž tak zásahy Roberta Wise a Gena Roddenberryho, který si snímek představoval jako 2001: Space Odyssey. V neposlední řadě samotnou kapitolou jsou herecké výkony, herci působí toporně, nepřirozeně, krom ústřední trojce Shatner-Nimoy-Kelley v podstatě moc prostoru nikdo nedostane a ani těmto třem nefunguje dynamika tak, jak funguje v serii z roku 1966-69. Zvláště Nimoy, který se netajil v té době že nechce o Star treku ani slyšet působil jako by ho natáčení snímku moc nebavilo. Celkově se to odrazilo na špatném přijetí filmu, ne že by film nevydělal, ale studio prostě se rozhodlo že další podobný snímek by mohl dopadnout po finanční stránce ještě hůře. Možná je to tak dobře, díky tomu by asi nebyl Star trek II, nezačalo se uvažovat o dalším seriálu. Není to špatný film, ale je pouze ideální na určitou náladu. Často se kritizuje že je zpomalený, bez žádné gradace děje, mnohdy se stane že pár minut se podstatě nic neděje, pouze hudba a záběr na plující loď. Film určitě má svoje fanoušky, není špatný, ale dávám přednost když má děj aspoň nějaký spád. Za mě bych ho s přivřeným jedním okem doporučil, ale zároveň nenadávejte mi že jste u toho usnuli, za mě asi nejlépe umělecky zpracovaný snímek z dílny Star treku, s nadprůměrně kvalitním hudebním doprovodem, zároveň s ne příliš podařeným scénářem, špatnými hereckými výkony. Z toho mi plynou 3*. ()

Ceberus

Zhlédnuto po letech znovu (původně tady visely 4*), tentokrát se znalostí kompletního původního seriálu. Je to najednou úplně jiný pocit, když člověk zná hlavní hrdiny velmi důvěrně. A ze stejného důvodu musím konstatovat, že pro mě osobně skutečný Star Trek začíná až právě tímto filmem - Goldsmithova ikonická hudba nové generace, speciální efekty o dekádu dále, nově vypadající Klingoni, kteří stejně jako Vulkánci poprvé mluví svou rodnou řečí... prostě Star Trek jak ho znám z přelomu tisíciletí, na hony vzdálený původnímu seriálu. Na druhou stranu se film vleče podobně jako 2001: Vesmírná odyssea (zvlášť nekonečný průlet Enterprise neznámým vetřelcem). ()

Hellknight12

Včerajšia premiéra. Na tento film som išiel bez nejakého očakávania. A dobre som spravil. Dobrodružné sci-fi,ktoré je docela fajn. Mne osobne ale prišlo príbehovo umelo natiahnuté. Efekty sú celkom slušne ale očividne si chceli ponechať nejakú nostalgiu z pôvodného seriálu, keďže aspoň mne prišli lode dosť slabo spracované. Čo sa týka bojov tak je to o málo lepšie. Dialógy sú fajn. Neviem či je to dabingom alebo je to aj originál ale mne to prišlo ako by sa herci na place nudily a hlavne ako keby ich celý čas čítali z papiera. Atmosféra v tomto filme je ale je pochovaná hlboko pod zemou. Vďaka dialógom. Čo sa týka charakterov postáv tak tie sú prepracované do bodky. Čo sa týka vzťahov a citou, či už je to láska, nenávisť atď. Zase to pochovávajú dialógy. Podľa mimiky tváre áno sú tam ale vďaka nezáživným dialógom je to nič moc. Film môžem odporučiť ale iba čisto fanúšikom sci-fi, keďže je to ťahané hlavne na to sci-fi. Celkové hodnotenie za mňa je 60%. ()

rivah

Tempo a styl odkoukány od Kubricka, k tomu efekty a vše působí poněkud dětinsky. Především určeno pro obdivovatele Star Trekových filmů. ()

thestral

První Star Trek na velkém plátně. Nevím, nepatří asi k mým nejoblíbenějším ST filmům, ale je skvělý, myslím, že i příběh stojí za to, každopádně byl Motion Picture prvním startovacím v teď už jedenáctifilmové řadě Star Trek filmů...a je dobrý. ()

SergioCamp

Až příchod nového STAR TREKU ve mě vyvolal dojem, že jsem něco dlouhou dobu opomíjel. Vždy jsem upřednostňoval slavnou Lucasovu ságu a STAR TREK byl pro mě jen neznámou v temném vesmíru, pokud pominu pár zhlédlých epizod seriálu. A tak jsem si řekl, že s touto galaktickou nevědomostí nemohu dále žít :-). Než se kouknu na zbrusunový kousek, který právě hrdě prosvištěl světelnou rychlostí v kinech a těšil se velké přízni, musím prověřit všechny předešlé díly. Byl jsem velmi pozitivně překvapen, jak si tvůrci pohráli s nelehkým ztvárnením snímku a jelikož jsem fanda vesmírného programu, potěšil mě příběh ukotven u sondy VOYAGER (celkem pěkná myšlenka). Myslím si, že i já se začnu hrdě hlásit k posádce lodi ENTERPRISE :-). Prosil bych o světelnou rychlost směr Khanův hněv. ()

LetztesBiest

Nejdříve jsem z tohohle filmu měl trochu smíšené pocity, protože jde jinou cestou než původní seriál, který je víc odlehčený a občas i trochu komediální - a od filmu jsem čekal něco podobného. Tady je ovšem atmosféra mnohem ponuřejší a od událostí v seriálu už také uplynul nějaký čas... Ovšem Kirk si naštěstí vynutí jak kapitánský post na Enterprise, tak přítomnost "Kostry" McCoye a také tu samozřejmě máme možnost vidět spoustu dalších starých známých... Přesto, jak už jsem říkal, není to seriál a ačkoli jsem tím byl ze začátku zaskočen, tak jsem si v průběhu filmu zvykl a nakonec mě právě ta ponuřejší a neustále hutnější atmosféra (kterou sem tam můj oblíbený doktor McCoy odlehčil nějakou hláškou) naprosto pohltila. Moc se mi líbil i konec a to i přesto, že odpověď na otázku, která tam vyvstane je celkem jasná. Takže, ačkoli jsem to zpočátku viděl tak maximálně na 4*, nakonec dávám 5*, protože to, co mi na filmu nejdříve snad i trochu vadilo (zkrátka jsem čekal něco jiného - až na to někdy v budoucnu kouknu znova, budu alespoň vědět do čeho jdu a tudíž to budu zase vnímat trochu jinak) se nakonec stalo velkým kladem a myslím, že tento film je důkazem, že se ST dá pojmout i jiným způsobem a přitom kvalitně. ()

Knor

Star Treku jsem se bůhvíproč odjakživa vyhýbal a jako člověk s minimální znalostí celé této ságy jsem se rozhodl dát tomu šanci. Neznám seriál (ani původní ani ten novější) a možná, že se to právě odrazilo. Nechci říct, že je to špatné sci-fi, ale má jednu velkou chybu....nudí. Opravdu mě nebavilo hodinu a půl koukat na to jak Enterprise startuje, jak zrychluje, jak se blíží k cíli, pak zpomaluje a když už je u cíle nemůže se vrátit, protože je v pasti. Já tomu asi fakt nepřišel na chuť, ale je to možná jen proto, že ST neznám a na první rande jsem si vybral tento díl. Jinak oceňuju vizuální stránku filmu a fantazii tvůrců. ()

kyLuke

Vynikající !! Rozhodoval jsem se mezi čtyřmi až pěti hvězdičkami , ale při srovnání se seriálem to vyjde jasně na plné hodnocení ! Výborná hudba , skvělá režie , výborné triky . To je shrnutí jednoho z nejlepších sci-fi filmů .... Zlatý glóbus 1 nominace : Hudba ()

Lilien

Každopádne Star Wars to nieje. Dej je rozťahany, snaží sa filozofovať, a o nejakej akcii sa divákovi môže len snívať. Efekty stratili určite za tie roky na kvalite no katastrofa to nieje. ()

Uesbe

takto sa to začalo po filmovej linke.........zabudnúť na samotné kostýmy, ktoré utrpeli ranu doby, je to ešte aj vizuálne fasa zážitok....dobrý príbeh, dobre zahrané.....vážený Mr.Cameron, ak chcete mať modré sci-fi, takto sa to robí! ()

celticek

Po druhém shlédnutí musím přidat jednu hvězdu. V mládí jsem miloval Raumschiff Enterprise, jsem ale skalním fanouškem Star Wars. Dobrá hudba od Goldsmithe, v dobrém rozlišení je to koukatelné, ikdyž mi víc sedí ty novodobé "trek-movies". ()

RedRose

Je to 42 let, ale je to fakt nářez!! Chytré, atmosférické, vyzrálé! Herecky zvládnuté a efekty na svou dobu velice povedené. Po vcelku povedeném seriálu a desetileté pauze přichází první film, který staví pevné základy, pro z dnešního pohledu gigantické sci-fi universum, které čítá téměř 800 seriálových epizod,13 červených filmů a stále ještě neřeklo své poslední slovo! K tomu není moc co dodávat!"Pane Sulu: Warp jedna!" "Jaký kurz pane?" Kirk: "Do vesmíru. Tam někam!" 95% ()

papadoce

Vždy som inklinoval viac ku Star Treku než ku Star Wars. Tento počin z roku 1979 je samozrejme silne ovplyvnený možnosťami doby vzniku. Hovoríme v podstate o vesmíre, cudzích planétach, vojnách odohrávajúcich sa medzi hviezdami, takže bez efektov a trikov to možné nie je, no a tie boli príslušné svojej dobe. To čo ale zaujme každého pravého fanúšika sú postavy. Sledujeme kapitána Kirka, Spocka, pána Scotta, pána Chekova, či doktora Bonesa a vesmírnu loď Enterprise na začiatku svojej púte. To má svoje čaro. A ešte ku tomu presne rozumiem Sheldonovi prečo je jeho hrdinom práve Spock. Byť kapitán vesmírnej lode, tak práve jeho by som chcel mať na palube ako pravú ruku. William Shatner je nezabudnuteľným kapitánom Kirkom, Leo Nimoy asi najlepším Spockom v histórii a Enterprise bola skutočne krásna loď. Vo filme je použité také množstvo technických a cudzích výrazov, že vytvoriť túto myšlienku a napísať k nej scenár musela hlava zasnívaná, plná nekonečnej fantázie. Kto je fanúšikom, mal by túto klasiku vyhľadať, kto nie je, bude strácať čas, nič mu to nedá. Štyri hviezdy. Púť desiatimi Star Trekmi začala. ()

imarvin

První vstup série Star Trek na plátna kin se podle mě docela povedl. Samozřejmě nedosáhl kvalit Hvězdných válek, které vznikly o dva roky dříve, ale rozhodně neudělal ostudu tomu, co Star Trek začal už v seriálu. A tedy trochu jiný pohled na budoucnost lidstva. To, co mě na celé sérii baví ze všeho nejvíce, že na rozdíl od většiny zbytku filmů z budoucnosti, neřeší nějaké apokalyptické vize konce světa, totalní destrukce lidstva apod. Takovou budoucnost, kterou tady můžeme vidět, bych opravdu rád. ()

Jara_II

Star Trek je dost zajímavý fenomén, já osobně jsem si ale posádku okolo kapitána Kirka nikdy neoblíbil, svět Star Treku znám až díky Nové generaci. I proto se mi první Star Trek filmy dlouho vyhýbaly, ale s blížícím se restartem série jsem to prostě musel shlédnout. Vizuální stránka prvního filmu vcelku odpovídá době, dnes už sice nenadchne ale snad ani neurazí. Na druhou stranu ale oplývá jedním z nejlepších příběhů ve filmech s původní posádkou a ani herecké výkony mi nepřišly tak bídné jako v pozdějších dílech. Menší problém bych viděl ve více jak dvouhodinové délce, v některých částech už to začínalo trošku nudit. Závěr s jakous takous myšlenkou oceňuji, to už v dalších filmech nebylo.. ()

MadMax3

Film dejovo priemerný, plus by som dal za záver a myšlienku "creatora". Hudba Jerryho Goldsmitha je perfektná a skvelo sadne do filmu a pre mňa pomáhala prejsť a prestáť aj zdĺhavé a hluchejšie miesta. Ak dej je na tri hviezdičky výprava hudba a efekty su na štyri až päť hlavne, keď si vezmem rok výroby. Takže odo mňa štyri hviezdičky, jakožto fanúšik sci-fi odpúšťam aj ten trošku slabší dej. ()

drim87

Po druhém shlédnutí zvyšuji hodnocení na 4 hvězdy. Jedná se o epickou a nádhernou vizuální podívanou. Efekty na dobu vzniku jsou fantastické. Film má pomalejší tempo a scénář je trochu řídký. Děj filmu by se dal odvyprávět během klasické stopáže původního seriálu, tedy zhruba 50 min. To že má film přes dvě hodiny je hlavně díky zmíněným efektům, kterým se tu dopřává opravdu hodně prostoru a ve spojení s hudbou od Jerry Goldsmithe je to opravdu zážitek. 85% ()

Budisovie

Strašne pomalé, nehovorím, že zle, ale keď pri filme zaspím asi 3 krát a nič sa tam nezmení brutálne teda myslím, tak už to nie je ono. Na dnešnú dobu určite pomalé. Pred 30 rokmi pecka. 3 ()

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

08.02.2022

Ve věku 79 let opustil filmový svět mistr speciálních efektů, vynálezce, filmový režisér a producent Douglas Trumbull. Informaci médiím předala jeho dcera Amy. Uznávaný hollywoodský tvůrce, který má… (viac)

Zemřel Leonard Nimoy

Zemřel Leonard Nimoy

27.02.2015

Dva koncerty filmové hudby

Dva koncerty filmové hudby

01.09.2012

Pražský filmový orchestr zve všechny příznivce filmové hudby na své další dva velké koncerty. První z nich se koná v neděli 14. října v 19.30 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Diváci budou mít… (viac)