Jeden z nejlepších filmů legendárního režiséra Billyho Wildera líčí nezvladatelnou touhu bývalé hvězdy němého filmu Normy Desmondové po comebacku, která si za tímto účelem najme neúspěšného scénáristu Gillise. Jízlivě přesný portrét specifického filmařského zákulisí získal z 11 nominací tři Oscary. (oficiálny text distribútora)

Monniques

Miluji staré černobílé filmy. Duch černobílého snímku je neuvěřitelný. Tento snímek asi nebude patřit mezi mé nejoblíbenější černobílé filmy, ale přesto si zaslouží moji oblibu v originálním příběhu a v jeho zpracování. Gloria Swanson dělá po celou dobu natáčení grimasy, u kterých by se člověk i bál, jinak moc zdařilý herecký výkon. Potěšila mě tam scéna s Busterem Keatonem, sice se tam objevil na pár vteřin, ale i tak to bylo milé podívání. Nejvíce se mi líbila závěrečná scéna. ()

DrCreo

Uvedomujúc si umeleckú hodnotu a do určitej miery prevratnosť tohto snímku, zároveň berúc do úvahy aj prítomnú neosobnosť filmu, ktorá spočíva v absencii vyvolania akéhosi vnútorného, psychického stavu uspokojenia, vo mne vyvoláva zmiešané, rozporuplné pocity. Je to asi ako keď sa človek, úplný laik, vyberie na operu, bez štipky zájmu o ňu, a napriek tomu,že dokáže oceniť majstrovstvo operných spevákov, bez pozitívne vypestovaného vzťahu k nej, sa na výsledku nič nemení. ()

Poppy

Než se do toho pustí ostatní, možná byste si rádi poslechli nějaká fakta. Vynikající režiséři, scénář, hudba, kamera, skvostné herecké výkony, zajímavé interiéry. A taky ta charakterová zápletka a milostná pletka. Norma je neuvěřitelná, oslňující, šílená a mocná. ()

lajkus

Tenhle film je tak noir jako muj toaleťák po použití černého uhlí... atmosféra za sto procent, jen příběh mě trošku nechytil... ()

Vaudevillain

I get it. Chápem prečo je tento film považovaný za jeden z najlepších všetkých čias. Ale proste s tým nesúhlasím, film skutočne má všetko čo by skvelý film mal mať... ale iba ak hodnotíte filmy podľa konzervatívnych hodnôt ktoré sa nám hollywoodske štúdia snažia vštepovať do hlavy že sú správne. Iste, film má skvelý scenár a herecké výkony, ale kde je poetika, kde je umenie, kde je aspoň jeden záber nad ktorým sa pozastavíte a nemo obdivujete jeho nádheru? Film nám všetky naše postoje a názory naň vnucuje neustále nás novými dialógmi či postrannými komentármi mláti do hlavy a nenecháva žiadny priestor na vlastné myšlienky o deji, vlastné názory na to čo sa odohráva, či čas na vydýchnutie a spracovanie toho čo sa odohráva. Táto americká hyperaktivita ktorá nechce divákovi nechať ani najmenšiu šancu na to aby sa nudil je proste v iných žánroch ako komédii zvyčajne škodlivá a minimalizuje vplyv ktorý by film inak mohol mať prehnanou explicitnosťou. Jeden príklad za všetky: scéna v ktorej Max oznamuje Joeovi že Norma bola jeho manželka, ktorý by inak mohol byť byť dojemný a pôsobivý je naprosto a nekompromisne zničený pompéznou a prehnanou hudbou keďže Wilder si zrejme myslel že diváci by inak dôležitosť tohto momentu nemali šancu pochopiť... Zároveň sa nemôžem zbaviť pocitu že tento film vlastne vôbec nič významné nehovorí. Témy ktoré by s väčším prepracovaním mohli byť hlboké tam skutočne sú ale v tomto filme zostávajú príliš plytké a Wilder ich iba nastoluje ale nerieši a neposkytuje na ne obzvlášť zaujímavý pohľad. Postava Joea Gillisa mala byť (minimálne v prvých dvoch dejstvách) zrejme cool a divák sa s ňou mal stotožniť ale je proste hrozne otravná. Tú jeho nadradenosť, samoľúbosť, pohŕdanie všetkým a všetkými a povyšovanie sa nad všetko okolo neho som proste nezniesol. Na záver samozrejme dochádza k istej rekontextualizácii jeho osoby a postaveniu ho do menej priaznivého svetla ale to že film z neho spravil obeť s ktorou budú ľudia sympatizovať a nie anti-hrdinu to v podstate celé zase rúti. Neznášam ako sa film správa k postave Glorie Swanson. Z toho ako je napísaná je cítiť až príliš veľká karikatúrnosť a nerealistickosť. Film robí z Normy monštrum ukazuje ju iba ako šialenú a zaslepenú a na konci z nej robí aj psychopatickú vrahyňu. To ale inteligentný divák nepotrebuje, inteligentný divák by pochopil Normine vady aj ak by boli vykreslené omnoho menej prehnane a nafúknuto, skôr mohol film dať Norme ľudskú tvár a zobraziť ju viac neutrálne, ukazovanie Normy ako stále šialenejšej a šialenejšej, pomýlenejšej a pomýlenejšej to sa skutočne stane po chvíli monotónne a len zásluhou skvelého výkona to zostane akceptovateľné. Wilder síce neustálym postranným komentárom ktorý divákovi poskytuje len viac a viac kritík a pálčivých satirických poznámok na Normu vizionársky myslel aj na moderných divákov ktorý majú polovicu filmu oči upreté na svoje smartphony ale to skutočne nebolo potrebné. Film je hrozne jednotvárny, Wilder nás stotožňuje s postavu Gillisa ktorá ale nie je ničím výnimočná a je proste nudná, nič z Willisovho života ma nezaujíma, nepotrebujem aby mi hrozný človek pokrytecky hovoril o tom aký je druhý človek hrozný ako keby som na to nedokázal prísť sám to je proste patetické. Celý film by bol omnoho lepší a zaujímavejší ak by sme sa naň dívali z pohľadu Normy to sa proste nedá vyvrátiť. Omnoho zaujímavejšie by bolo sledovať nie to, čo sa z Normy stalo a aká je v súčasnosti, ale vidieť to čo ju k tomu doviedlo a dotlačilo, flashbacky na jej minulosť, jej vlastné skreslené videnie sveta, jej názory na veci a spôsob akým ich vidí () (menej) (viac)

Pavlo

Veru je to tak. Ide o nadčasový film, ktorý zaujme podľa mňa i o sto rokov. Je až zarážajúce, že pri pozeraní filmu neprichádza žiadny pocit ani nádych "staroby" (myslím tým najmä postavy - ich vykreslenie, charaktery a konanie) - tak málo sme za tú dobu pokročili? Pre miľovníkov kvality povinnosť. ()

Bogrant

Schizofrenická záležitosť s priam strašidelnou pani Desmondovou. Výborný a pre mnohých aj najlepší zástupca žánru film-noir, ktorý určite vo svojej dobe tým cynickým, ale do určitej miery aj citeľným pohľadom do zákulisia hollywoodskej produkcie veľa ľudí znepokojil a ktorý preskočil svoju dobu. Chladné, trefné, ale žiarivé ako sunset. ()

baron156

„Já jsem velká hvězda, to filmy jsou malé.“ Je málo filmů, které i po tolika letech od svého vzniku, neztrácí své kouzlo. „Jsem připravená na svůj záběr pane DeMille.“ ()

Pompeius

Skvělé, prostě skvělé. Stejně jako Bachovy nebo Mozartovy skladby přežily století, tak tohle je film, který si svou hodnotu také uchovává času navzdory. Kvalita vytrvá. ()

antober

Nezabudnuteľná psychologická štúdia filmového sveta a ľudí v ňom, tej odvrátenej tváre, ktorá je rovnako silná ako bývalý úspech -- ibaže trvalá. Gloria Swanson v životnej úlohe ako niekdajšia hviezda Norma Desmond, žijúca z minulej slávy. Do jej tajomného, bizarného domu náhodou zablúdi v problémoch sa topiaci mladý scenárista (William Holden). Formálne i umelecky skvelý počin Billyho Wildera mu vyniesol 11 nominácií na Oscara, hoci kritika Hollywoodu ako "továrne na sny" tu bola veľmi silná a jednoznačná. Na Hollywoode je však skvelé práve to, že tu vznikli aj takéto geniálne diela. Tá sloboda prejavu môže byť občas naozaj dobrá vec. A ešte jedna zaujímavosť: viacerí herci a režiséri, napr. Cecil B. DeMille a Buster Keaton, predstavujú v "Sunset Boulevard" epizodicky samých seba, čo len umocňuje pôsobivosť celku. ()

schebman.m

Tak jsem to po všem tom vychvalování tady také shlédl...a...jedno je jasné, je to bezchybně natočený film, který útočí na povrchnost Hollywoodu a jejích hvězd..jen mě přes to vše umění ten děj nějak extra nezaujal a uteklo to strašně rychle... ()

INsert

Moj najoblubenejsi z "noir-ov". Badat z neho nadcasovost, pricom kazdy si tam najde cast komedie, dramy aj mysteriozity. Perfektne prechody medzi scenami a zaverecna schodiskova scena, co by posolstvo do buducnosti. patri k vystavnym kusom svetovej kinematografie. Wilder preskocil dobu min. o 20 rokov dopredu. ()

purey

Myslim ze to co nejlepe vystihuje tento film je slovo nadcasovy a i kdyz jsem fanda starych filmu tak u tohoto jsem mel spise pocit ze sleduju nejaky soucasny film na cernobile televizi nez ze sleduju jednu z Hollywoodskych klasik ()

vojtazz

Nejfilmovější film co jsem kdy viděl :). Ještě že věční kritici voiceoverů nedotáhli své remcání tak daleko, že by se pustili do noirů jako je tento, a nevyčítají hrdinům jejich vypravěčství, které je neodmyslytelným rysem žánru. ()

creTin

Sebereflexe Hollywoodu? Ano. Kouzlo dávno zašlé slávy? Ano. Ale zábava to není. Nejsilnější v jiskření a křehkým napětím mezi Betty a Joem, jenže to je jen pozlátko. A i tom je Hollywood. Ale to asi nebyl zamýšlený způsob sdělení. ()

Jester_X

Wilderův svět vždy oplýval logickou stavbou a dokonalou funkčností. V Sunset Blvd. však dosáhl svého vrcholu. Režisér opět hýří symboly, odkazy a narážkami, které si tentokrát vzaly na mušku samotný Hollywood. Pokud vás nebude bavit dešifrovat celé poselství, nic se neděje. Wilder velkoryse nabízí i silnou příběhovou rovinu a výrazné postavy. Mnohovrstevnost je ale podaná s naprostou lehkostí, že by leckterý současný postmodernista záviděl. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014