Dva vážení nositelé oscarových nominací za Sunset Boulevard (1950) – herec William Holden a režisér Billy Wilder – se o tři roky později znovu sešli ve strhujícím dramatu z 2. světové války Stalag 17. Výsledkem byla další nominace za nejlepší režii pro Wildera (jeho čtvrtá) a Oscar za nejlepší herecký výkon pro Holdena. Holden vytvořil postavu cynického, protřelého seržanta J. J. Seftona,vězně v nechvalně známém německém zajateckém táboře, který tráví své dny vymýšlením všelijakých kšeftíků a obchodováním s Němci výměnou za zvláštní výsady. Když jsou ale dva vězni zabiti při pokusu o útěk, ukazuje se, že mezi vězni je zrádce. Je to Sefton? Role velitele tábora je výjimečně ujal slavný producent a režisér Otto Preminger, herec Robert Strauss získal oscarovou nominaci za postavu "Zvířete". (oficiálny text distribútora)

Scevola

Tomuto filmu nechybalo absolutne nic. Najlepsi film zo zajateckeho tabora aky som videl. Klubok dole pred Wilderom to bol pan reziser! Perfektne vybraty herci, uvolnena atmosfera na to ze sme v zajateckom tabore (vobec mi to tam nevadilo) a skvely zaver. Trosku odlahceny pohlad na tu dobu - nie kazdemu sa to musi pacit, ale mna to dostalo. 9/10 ()

aquiver

Řemeslně to šlape, stejně tak je to povedená satira, ale radši bych v tomto případě vážné a napínavé drama. Na své téma je to přeci jen až příliš idylický film... 75 % ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Sprechen Sie Deutch?" "Jawohl." "Then droppen sie dead."     Značne komediálne odľahčená vojnová dráma, ktorej prostredie vojnového zajateckého tábora (a aj téma pokusov o útek) môže dnes pôsobiť tak trochu otrepane. Je ale pravda, že tie najslávnejšie filmy s touto témou prišli až po tomto filme, takže tento počin Billyho Wildera bol jedným z prvých, ak nie úplne prvý   ("What gets me is that there never was a movie about POWs - about prisoners of war.").   Za (ne)originalitu teda určite strhávať body nebudem, to skôr naopak. Čo mi ale najviac prekáža, je tá až prílišná humorná odľahčenosť (miestami až fraškovitosť) a tiež to, že filmu dlho trvá, kým sa konečne rozbehne. V podstate celá prvá polovica je dosť nezáživná, plná nevtipného šaškovania kadejakých tajtrlíkov (Animal, Johann Sebastian Schulz). Až zhruba od polovice filmu sa vo väčšej miere začnú vyskytovať výborné scény, ktoré môj celkový dojem z filmu výrazne vylepšujú. Jednak scény dramatické a jednak scény vtipné, kde sa vhodne zapoja aj spomínaní dvaja tajtrlíci (Animal v krásnej hudobnej scéne so zjavením Betty a Schulz v skvelej scéne plnej Adolfov). Ale možno som si aj potreboval dlhšie zvykať na ten spomínaný štýl, aby som si dokázal naplno vychutnať vtipné dialógy, ktorými Wilderov film ako obyčajne prekypuje.     "Now, please, gentlemen, take off those mustaches, or do you want me arrested by the Gestapo?" "Jawohl." ()

Jorge-Z

Další z mistrovských kousků Billyho Wildera tentokráte z prostředí zajateckého tábora za druhé světové války. William Holder, jako seržant Sefton byl perfektní, stejně jako jeho všemožné kšeftíky. Určitě stejně výborný film jako Velký utěk. ()

Atheas

Přemohla mě zvědavost. A ejhle, velmi skromný, nenuceně ftipný. Nenáročný snímek s klasickou zápletkou, klasickým námětem, klasickými charaktery. Z toho filmu vyzařuje práce starých mistru řemasla filmu. ()

kowalski

Říkal jsem si je pozdě stihnu tak půlku filmu (což jinak nedělám) ale ten styl vyprávění, černý humor a skvělý William Holden mě bez problémů donutili dokoukat film do konce. Poslední scéna kdy Holden mizí v podlaze je KULT! ()

Punkey

Tolik humoru jsem vpravdě nečekal a byl jsem přemile překvapen. Není to tak ztřeštěné jako například Sedmá rota, ale humoru je dost a dost. Třeba když malují na hliněnou silnici středový pruh a když je zastaví střážný u ženských ruských sprch, namatlají mu barvu na brýle a do obličeje. Krom toho je to skvělé napsané zajatecké drama alá Great Escape. I pár útěků se zde najde. Natočeno s přehledem, zábavně, zajímavě.....čistá pětka. ()

Rokle

Mrzí mě, že jsem si první polovinu neužil tolik, jak bych mohl. Očekával jsem kruté prostředí zajateckého tábora, kde na humor moc místa nebude. Přišlo mi, že si zajatci až příliš dovolovali na své německé hlídače. Z toho důvodu jsem chování obou stran nepovažoval za moc reálné. Hledání špeha mezi americkými důstojníky byla už jiná káva. Tam jsem si užíval každý okamžik, jenž prozrazoval dotyčnou osobu. ()

Biopler

Veľmi dobrý film, v ktorom sú esami všetci herci v hlavných úlohách, s pokojom Angličana však exceluje Holden, ozaj skvelý výkon. Veľmi dobrý scenár dotiahnutý výtečne do finále, v ktorom prišlo zaujímavé rozuzlenie. Vo filme mi vadili komediálne prvky, ktoré vzhľadom na to, že spracúval tému akou je 2. svetová vojna, uškodili jeho vážnosti. To, že si seržanti v zajateckých táboroch len tak srandujú s nemeckým bezpečákom bolo v reáli nemysliteľné, ináč beriem, že tu bol ten bezpečák ozaj crazy už len svojim výzorom a hlavne hlasom :) ()

mi-ib

V tomhle snímku je život v zajateckym táboře asi trochu idealizovaný, ale třeba ne, to si netroufam posoudit. Každopádně se zde objevuje spoustu vychytávek, dle kterých se zdá, že museli tvůrci čerpat od někoho, kdo tam ten život zažil a věděl, jak to tam chodilo. Je super, že jinak celkem závažné téma a ponuré prostředí je velmi často odlehčeno bezvadnými vtípky a hláškami. Nadruhou stranu mě skoro až dojímalo, jakou meli partu nebo jak se starali o Joeyho. Tohle je zkrátka film podle mého gusta. Má snad všechno, až na nějakou lacinou romantiku, což mě vyhovuje. Možná nejlepší film, který jsem letos (rok 2010) viděl. ()

Lucas87

Tenhle film ze prostředí zajateckého tábora, vykresluje dramatické situace s humorem, naznačuje pomyslnou čáru mezi vztahy ať už v horizontální nebo vertikální poloze, velice mě pobavila scéna jak dva vojáci berou barvu a jdou směrem k ženskému táboru, pak pomalují toho německého vojáka, dále scéna s Mein Kampf byla naprosto báječná, i to jak se vypořádali s německým špionem ve svých řadách, Nemůžu tento film z roku 1953 hodnotit jinak než plným počtem. ()

Stíba

Hlavně ze začátku velmi nenápadný film, od kterého byste očekávali především odlehčenou atmosféru z lehce idealizovaného zajateckého tábora, což by se v časech, po válce stále ještě čerstvých ran dalo jistě předpokládat. To vše se ale postupně změní v hlubokou, precizně promyšlenou psychologickou studii, plnou nápaditostí, omylů i zvratů. Wilder zkrátka umí perfektně zkombinovat zdánlivě neslučitelné a tenhle nepříliš známý kousek je jedním z klenotů kinematografie. ()

ecis

Zo zaciatku vynikajuca satira, cierny humor a vtip. Zajatecky tabor z ineho uhla pohladu. Jednotlive postavicky vysperkovane podobne ako v Hlave XXII. Postupne s pribudajucimi minutami sa stupnuje aj napatie - humor odchadza, vojna zacina byt skutocnejsia. Precizna praca Wildera, gradujuca hudba v najprihodnejsich momentoch a nezabudnutelny zaver, ktory sa oplati vidiet. Zasluzene ocenenia. Filmovy zazitok. ()