Western, ve kterém psanec (Jonathan Majors) zjistí, že jeho úhlavní nepřítel (Idris Elba) bude brzo venku z vězení, a tak dá znova dohromady svůj gang, aby se pomstil. (Netflix)

zdenur

Na dnešní poměry výborný western. Ze starých klasik si bere jen to nejlepší a míchá to s moderními trendy. Stojí za to vypíchnout vkusný hudební mix a sympatické obsazení. Bohužel jako největší slabinu vidím přílišnou korektnost. Nejvíc blbé mi to přišlo u loupeže banky v Bílém městě, kdy Bílé město bylo fakt bílé a nikdo z Natova gangu nikoho bílého nezastřelí. To bylo trapné. Ale na toto by se prý nemělo stěžovat, takže nic. ()

Strike

Užvaněný, nudný superdlouhý slint. Elba tam je naštěstí celkem krátce, protože tak trochu předpokládám, že by se jinak pronudil stejně jako Regina King. Její scéna s loupáním jablka... něco tak blbýho už jsem dlouho neviděl. Jako opravdu nechápu, kdo v Netflixu svěří film, za asi dost peněz, někomu, kdo osm let nic nenatočil. Možná, že si onen hudebník celý film zaplatil... když už ho režíroval, napsal scénář a hudbu. Vše tedy dost mizerně. A ještě k tomu to herecký poleno bez charismatu v hlavní roli. A to bych si to ale dokázal v lepších rukou představit jako solidní stylovku. Takhle ale bohužel. ()

simon84

Cernossky western, proc ne. Mohlo to byt o neco kratsi, ale i tak to ma sad, akce je slusna, herci fajn, Idri strasne zlej a kladas tak akorat sympatickej.  Od Netflixu fajn pocin. ()

Hapretor

Je to fakt ... ehm ... ujeté ... nevím, jaké slovo použít ... western ani omylem ... taková parodie s akcí a odlehčeným slangem ... když western ... tak od Sergio Leoneho ... takový už nejspíš nikdo nenatočí ... ()

BOURQUE

Quentin Tarantino, ale nielen on, (najmä) vo filme Nespútaný Django už ukázal, že ako sa má afroamerický štýl zakomponovať do sveta westernu. Tým tvrdší je pád je však založený na úplne iných základoch. Príbeh je klasický western so známymi komponentmi, ale ten je umiestnený do takého sveta, kde vládne už spomínaný afroamerický štýl naplno. S tým problém nie je, pretože práve z takého experimentu môžu vzniknúť zaujímavé výstupy (napr. scéna vylúpenie banky). A celé je to ešte vymaľované zväčša takou hudbou, ktorý pre western je pomerne atypická (napr. soul, R'n'b). Napriek snahám však film nefunguje správne. Problémom je viacero, napríklad. Príbeh: Síce postavený na klasických základoch (úvodná scéna je silná a krutá), ale nie je prispôsobená k dĺžke filmu. Film by mal byť kratší minimálne o 30 minút. Plus je tu úvodná scéna, po ktorej uplynie rýchlo veľa času a niektoré veci nie sú dostatočne vysvetlené. Nehovoriac o finálnom vyvrcholení, ktorý pravdepodobne nebude každému sedieť (záver zostáva byť otvoreným). Postavy: Viac-menej v poriadku, ale problémom je to, že pomery síl na dvoch stranách nie sú vyrovnané. Záporné postavy na čele s Idris Elba a Regina King sa nedajú porovnať s duom Jonathan Majors / Zazie Beetz. To sa však musí uznať, že Zazie Beetz kompletne (a oprávnene) zatieni Jonathana Majorsa. S tým (menším) klobúkom na hlave mi miestami pripomína Slasha z „GnR“ (myslím to dobre). Hudba: spomínaný štýl hudby a stými občasnými muzikálovými prvkami je zaujímavý, ale pre western film ako celok celkovo nie je dostatočne vyhovujúcim (malo by sa dať väčší pozor na pomery). __ Tým tvrdší je pád je zaujímavým pokusom, ktoré má svoje dobré scény, ale viacero vecí mu bráni v tom, aby bol oveľa výraznejší. Osobné hodnotenie: 69% (**) ()

P.J.2

Nevadili mi černoši ve westernu, stylizace byla docela hezká a Idris je boží všude ale ten styl vyprávění a spousta nelogických scén to úplně zabili! Takovou nudu jsem dlouho neviděl. ()

Olík

Moje první black and black kovbojka……ne, s tímhle jsem neměl problém…..přijdou jiné témata, kde nebude úplně vhodné, že jediným bílím je promítač v kině…..úplně mne nezaujal film jako takový. Postavy bez jakéhokoliv charisma, takže jsou vám vlastně úplně volné a je jedno, na které straně barikády stojí. Tuctový příběh s rádoby moderním ztvárněním…..nic pro vyznavače klasického old schoolu. Já vím, že dnes se už příběhy z divokého západu nenosí, ale tady z toho cítím pouze snahu o korektnost…..a filmařinu bohužel až na druhém místě. ()

Artard

Už od začiatku filmu premýšľam, kde som videl tu Zazie. Je to Missandei z Game of Thrones? Asi skôr nie, ale neskutočne sa na ňu podoba... Až v polovici filmu mi došlo, že to je Domino z Deadpool 2, sa kra dobrý pocit, ten film mi niečo dal. ()

strikeman

Pominu-li zcela casting (aby mě zde někdo nečastoval hanlivými výrazy) tak tento film hodnotím následovně: herecké výkony 20%, sympatičnost hlavních hrdinů a vnitřní potřeba jim fandit 0%, úroveň dialogů 0%, humor 0%, napětí 0%, přítomnost filmových klišé 100%, finální zvrat a rozuzlení "debilní". Jediné, co v tomto "westernu" stojí za opravdu kladné hodnocení, je soundtrack - za ten dávám tu jednu hvězdu a celkové hodnocení 20% ()

MickeyStuma

Po poměrně dlouhé době se objevil další ryze černošský western, který by se dal považovat za vzpomínku či návrat k blaxploitation filmům 70. let a zároveň považovat za výbornou poctu spaghetti westernům. A co si budeme povídat, režisér Jeymes Samuel, podílející se také na scénáři, produkci a soundtracku, svou konkurenčně ráznou tvůrčí rukou tímto uštědřuje úder Quentinovi Tarantinovi a jeho snímku „Nespoutaný Django“ (2012). Westernová zábava plná postřílených bezbranných obětí, v takovém úderném ražení, jaká tu skutečně deset let od uvedení Tarantinova Djanga nebyla. Klasický námět je samozřejmě o pomstě, ale samotný konec přes celou tu dějovou etudu je určitě nečekaný. Ano, to největší překvapení skutečně až na konec. Jak tvůrce filmu Jeymes Samuel uvedl, vytvořil pouhou vizi za pomoci skutečných postav, které dal jednoduše dohromady. Nakonec, proč ne. Nejde o historicky věrný příběh, ale jen o obyčejnou inspirativně spaghetti westernovou zábavu. A skutečně to funguje. Takzvaný černošský western vznikl třeba také v devadesátých letech pod názvem „Banda“ (1993) a za natáčením stál Mario Van Peebles, který se posadil na režisérskou stoličku a střihnul si také hlavní roli. I on celý koncept pojal netypicky jinak, než by kdo čekal. Prostě tomu dal moderní nadhled, takže náušnice u černošského cowboye není nic ojedinělého. A kdo má opravdu ohromnou pivku na netradiční westerny, může se dodělat tzv. mandžuským westernem, jako je třeba snímek „Hodný, zlý a ošklivý“ (2008). No nic. Za produkcí tohoto nového snímku nepřekvapujíc stojí Netflix, který tradičně jinak výborný film musel zprasit svým LGBT… kodexem. Takže je přítomna černošská nebinární postava, která nedělá nic jiného, než budí posměch. Vyhublý malý střízlík se ženským hlasem si hravě u vstupu do salónu poradí s každým hromotlukem, který na vyzvání neodloží zbraň. Proboha, proč takový komiksově superhrdinský marast? Protože nesmyslný propagandistický kodex? Tento skutek dokonale zprasil jinak výborný potenciál celého filmového projektu. BLM Lebensborn tu naopak vynechán je, a vlastně není divu, když už tu všichni černí jsou. Snímek má vybroušený a žánrově tarantinovsky brutálně krvavý akční pohled na věc a o hromadě vulgárních výrazech ani nemluvě, teda pokud se jedná o originál, takže se v tomto rozhodně jedná o žánrovou pecku, ale tu slátaninu s nebinárním cosi si skutečně mohli odpustit. Zbytečně to shazuje hodnocení. ()

geek.ondra

Fajnová westernová oddechovka. Slušný přestřelky, skvělý herci a krásně přímočarý scénář. Není to nic převratného ale i tak nechápu ten všudypřítomný hate. Pohodová jednohubka 6/10 ()

HenryIvan

Má to svoje pozitívne stránky, no tá stopáž film naozaj zabíja. Nebudem riešiť etnické či historické nezrovnalosti. Kamera, réžia a strih boli osviežujúco iné, skoro som mal pocit, že to miestami režíruje niekto, kto sa naozaj inšpiroval Tarantinom, ale inak často hluchota a menej pochopiteľné scenáristické barličky. ()

bararich8

Wow, tolik hejtu tady. Jasně, pokud chcete klasický western, asi chápu. Ale mě tohle bavilo, je to čistá stylovka, která si vše ohla dle svých potřeb, aby to vypadalo co nejvíc cool. Akce je fajn, dialogy jsou povětšinou ucházející a občas dobře sedne i humor. Pochválit musím hudbu, ta se tu dobře vyjímala ač je samozřejmě od westernového stylu na míle vzdálená. 4* ()

NorseSword24

Scenár ktorý je hlavne poskladaný z cool scén, ktoré tam sú hlavne na to aby to vyzeralo cool. Režisér akoby sa snažil napodobiť svoje vzory ale nepridal do toho svoju dušu. Aj tak to je v pohode western ktorý má ponúknuť volake zaujímavé elementy (hudba, kamera). ()

bearmeedek

Pro milovníky westernů je to rána pod pás. V první řadě je to divná kategorie afroern. Už se stává standardem, že se prasí historie a plní se přání všech obyvatel planety, aby ve filmech hrálo co nejvíc lidí tmavé pleti. Tak v tomhle filmu ovládají divoký západ samí černoši, mají svá městečka, šerify, bary s tanečnicemi, prostě je to jejich. Z černé královny Anglie jsem nedávno byl taky na větvi. Stávám se tak automaticky rasistou? Možná vás k tomu i život přinutí. Tady například bylo rasistické, že ten Západ téměř neobývají běloši. Dále hudba. Místo jen náznaku klasiky to bylo několik druhů současné hudby. Takže dojem - místo western spíš současný akční film. A jako akčňák to právě stálo taky za úplný ... I když se to tvářilo děsně IN. ()

ER

Tydli, dydli, o o ou. V rytmu téhle odrhovačky se nesla cca první půlhodina a byla to dobrá zábava. Jenže pak přichází na scénu Buck (Idris) a jako by nápady došly. Přichází vážnější tón, tydli dydli už nezaznělo a story o pomstě se mění v rutinu. ()

netWoor

Korektní doba si žádá nekorektní počiny. Tak tedy černošský western. To by ani tak nevadilo (indiáni ve filmu nejsou, koukat na černého Vinnetoua by mě asi nebavilo), aspoň víme hned od začátku, že se nejedná o historický počin. Začátek ještě ujde, vše se tak nějak rozjíždí a nad kokotinou typu proč jedou bandité prérií s hadrama na hlavě mávnete rukou. To vše až do přepadení vlaku. To už je taková kokotina (od zastavení vlaku, přes jednání vojáků až po rozuzlení, proč převáží vězně), že závěrečný odchod záporáka za padání prázdných nábojnic na zem (ty vole, z revolveru?) je jen vyvrcholení. Vypisovat všechny hlouposti ani nemá smysl, shrnu je do jednoho virtuálního rozhovoru: "Máte mojí holku, přijel jsem pro ní." "Jestli se nevzdáš, zastřelíme jí." "Tak jo, vzdávám se." Ty jo, to už neni ani blbý. Film se chvílema utápí v drsném násilí a chvílema je spíš parodií a závěrečný dojemný rozuzlení ... otřesné. ()

rublik05

Technicky vcelku povedený, solidně natočený western, jehož největší slabinou je těžce přepálená stopáž v kombinaci s mizerným tempem, takže poutavost je téměř na nule, až do závěrečné přestřelky se nic závratného neděje, herci svými výkony nestrhnou, hlavní zápletka taktéž není zrovna dvakrát povedená. Jednoduše řečeno se jedná o dobře natočenou nudu. Film absolutně o ničem. 3/10. ()

BlackLass

Panno Marie, Čecháčci se tu na hodnocení zas vyřádili a vlastně vůbec nepochopili skutečnou podstatu tohoto neo-západního skvostu. Netflus poslední dobou flusá jeden výkal za druhým, ovšem Samuelův skutečný debut (ne, neodkazujte mě na rok 2013) je fresh, lehký a odsýpá rychlostí zvuku. Samozřejmě, že klasický Divoký západ vymysleli běloši, ať to zní jakkoli tautologicky. Westerny se v Hollywoodu natáčejí v podstatě ode dne, kdy vůbec vznikl. A právě nad tradicí westernů s výhradně bílými kovboji se James Samuel jen ušklíbl a svůj film obsadil téměř výhradně Afroameričany. „Bílé“ město se objevuje jen krátce a jde o pouhou karikaturu. Zkrátka skutečný rasistický ráj, krátká vsuvka od Samuelovy černošské exploze. Režisér si je jistý, že jeho představa o černém Divokém západě není o nic horší než ta o čistě bílých hrdinech westernu. Bude-li takových filmů více, pak samy vytvoří mýtus o černých kovbojích a historici budou mít co dělat, aby vysvětlili, jak to bylo „doopravdy“. Pochopte, že James Samuel fakt nemá nic společného s „poníženými a uraženými“ černošskými aktivisty Black Lives Matter. Akorát si zabírá neobsazené pole černošského tématu v dříve bílém žánru a dekonstruuje western stejně jako Jarmusch či Tarantino. Hrdinové pronášejí pompézní projevy, vizuální forma hraničí s melodramatem à la Hallmark. Běžný fanoušek žánru, schopný překousnout postavy s jinou barvou pleti, se zároveň dočká akčního vyprávění, kde postavy nejprve střílí a pak mluví. Délka stopáže je více než dvě hodiny, což je na typický western hodně, ale my tu máme western atypický, a to postmoderní složený z odkazů na jiné filmy s notnou dávkou ironie nad mýty a představami lidí, jak tomu bylo to v oné době. V přeplněném žánru vyčnívá tento kus především díky kombinaci inovativní hudby a vizuálních prvků, díky nimž je film překvapivě svěží, ale stále dobový. Hudba nás bere hluboko do temného světa gangsterů a psanců, zatímco Samuelův objektiv naplní každou scénu symbolikou a strašidelnými, avšak vysoce stylizovanými záběry. Jeden negativní faktor však spatřuji. Některá ze ‚‚zvučných‘‘ jmen jsou ve filmu špetku nevyužita. Například postava Beetzové v některých částech filmu zcela mizí a nerozkrývá svou podstatu tak, jak by mohla. A ani Lindo nemá dostatek času na obrazovce, kolik by si zasloužil, nemluvě o nějakém vývoji postavy. Máme před sebou zkrátka zábavný film standardní pro naši dobu. Jde o dynamický, ironický western, kde není ani zrnko realističnosti, kterou nám ale režisér ani jednou neslibuje. Naopak pomocí freeze frames a trochu delších pauz, než je nutné, zdůrazňuje, že jde jen o film, ve kterém je známka nějaké dobové autenticity zcela zbytečná a jakýkoli podtext hledat divák skutečně nemusí. 48 % zcela neadekvátní, stačí mrknout na Rotten Tomatoes. ()

Steven Spielberg chystá svůj první western

Steven Spielberg chystá svůj první western

08.12.2021

Legendární režisér Steven Spielberg (Čelisti, Dobyvatelé ztracené archy, Zachraňte vojína Ryana) oznámil, že jeho dalším snímkem bude příspěvek do westernového žánru. 74letý filmař si letos splnil… (viac)