Severní vody

• Veľká Británia The North Water (viac)

Seriál Severní vody se odehrává ve Velké Británii a v arktické pustině koncem 50. let 19. století. Vypráví příběh bývalého vojenského chirurga Patricka Sumnera (Jack O'Connell), který se přihlásí jako lodní lékař na velrybářskou výpravu do Arktidy. Na palubě potkává harpunáře Henryho Draxe (Colin Farrell), brutálního zabijáka, jehož nemorální a zrůdné chování má původ v krutém světě, kde vyrůstal. Summer se pokouší uniknout vlastní ponuré minulosti. Na strastiplné cestě s psychopatickým vrahem se ocitá v drsném mužském světě. Snaží se najít vykoupení a bojuje o přežití v arktické pustině. (HBO Europe)

petikacka

No, měla jsem asi příliš velká očekávání. Colin je tu sice téměř k nepoznání a hraje co to dá, ale...Je to prostě nějak příliš tlačící na pilu psychologického dramatu, který se ovšem nějak nedostavil. Určité scény jsou výborné, ale zbylý skutek utek. Celé se to nějak kamsi propadlo do hlubin severního moře i s dějem. Aaa konec? Ten jsem absolutně nepochopila! Škoda jako už tolikrát, bohužel sqělé filmy nebo seroše holt nerostou na stromech ani na velrybářských lodích...Za mě 2,5 * což je přepočteno na % 50%. ()

LuccinyFilmy

Seriál jsem si vybrala kvůli podobnosti s The Terror, kde jsou taky ledové kry a psychopati a eskymácké legendy a více či méně neschopní kapitáni a "medvědi". Komu se líbilo jedno, bude se mu asi líbit i druhé, mě však Terror zaujal o trochu víc. ()

LucyW.

Doporučuji podívat se na úvod druhé epizody s lovem velryb. Potom se podívat na Ravenous (Dravci (1999)). Dále si představujte, že jste viděli 5-ti hodinové Ravenous o velrybářích. Bude to lepší zážitek a ušetříte čas. ()

gonga

Natočené je to opravdu pěkně, bohužel seriál trpí nekvalitním scénářem a nic moc se v něm až do konce nestane. Nuda a to od prvního dílu. ()

warrenur

Nepoznam kniznu predlohu a tak neviem, ci sa jej tvorcovia drzali verne. Kazdopadne vykony "diabolskeho" Farrella a "prenasledovaneho" O'Connell-a su vyborne. Uvodne epizody su prehliadkov slusneho hnusu a drsneho sveta velrybarov, neskor to ma obcas i svoje "deliriove" casti. Zaverecna epizoda je okrem asi dvoch napinavych scen skoro civilna. Serial obcas ma kratsie mdle pasaze, ci uz ticha alebo zvlastnych konverzacii, co niekoho moze unudit mna to prilis nerozhodilo. :) Rozhodne vsak necakajte akcnu jazdu. Odporucam. 70% Slabsie 4orhviezdie. ()

Rockerman

Trefa do černého! Tohle mi maximálně vyhovovalo! Vynikající příběh, jakých se mnoho netočí. Drsný, špinavý, nekompromisní. Ale nečekejte nějakou zběsilou jízdu nebo akční scény. Naopak, tempo je pomalé zcela adekvátní tomu o čem to je. Nevím, jestli Colin Farrell hrál někdy takovou svini, ale myslím že to bude jedna z jeho životních rolí. Ve scéně, kdy Patrick Sumner jde v šíleném mrazu a vánici za svým medvědem jsem cítil tu zimu, tak skvěle je to natočeno. Tady není co řešit. ()

Daiker

Čekal jsem víc..... Mrazivé, ledové drama...... Farrell je skvělý, ale mi to nějak nestačilo. Příběh je slábý...... Nevyužitý potenciál temného, ledového prostředí ()

AloeB

Výprava velrybářská se možná nezdařila, o seriálovém počinu to však neplatí, protože minisérie The North Water je ve svém žánru mistrovským kouskem. Idea je zdánlivě banální, námořnická výprava, kde se zřejmě něco podělá, ale tato banalita je v pěti epizodách rozpracována do extrémně misantropických rozměrů, až je to líbivé. Je jasné, že nejde jen o další dobrodružství na moři, v tomhle případě jde především o cynický výsměch nám samým. Hlavní poselství je, že lidé jsou zlí, bacha na ně, což ostatně ilustruje i úvodní citát německého představitele pesimistické filosofie Arthura Schopenhauera: The world is hell and men are both the tormented souls and the devils within it (v originále: Die Welt ist eben die Hölle, und die Menschen sind einerseits die gequälten Seelen und andererseits die Teufel darin.), který je v podstatě jediným perfektním popisem celého seriálu. Seriál nevěří v cokoliv, co se v lidštině nazývá lidským, a odosobňuje své lidské figurky co možná nejvíce. První, co v seriálu slyšíme i vidíme, je pohlavní styk; tedy to, co je pro nás tou největší (zvířecí) přirozeností; s prostitutkou, což vylučuje jakoukoliv lásku. Název první epizody, Behold the Man (Ecce Homo, Hle člověk), parafráze biblického Piláta i cynického Nietzscheho, nám v duchu druhého jmenovaného v kontrastu s prvním jmenovaným říká, že to, co sledujeme (hned v prvním scénách zosobnění ďábla v postavě Henryho Draxe), je čirá reprezentace lidství. V následujících epizodách pak velrybářská výprava zvýrazní mnoho těch nejčernějších odstínů lidskosti, od znásilnění přes masakr zvířat až po vraždu či zločin pro peníze. Čím více do extrému zachází, tím více prezentuje vůli lidské bytosti čelit či přežít v nelidských podmínkách. Zasazením většiny děje do překrásného arktického prostředí, pro které mám osobně silnou slabost a stalo se výraznou součástí mého kvalitního zážitku ze seriálu, má navíc seriál možnost nechat rýmovat divokou nezkrotnost lidí s nezkrotným a divokým krajem bílých ker, ledovců a polární zvěře. Zároveň nechává kontrastovat primitivní život Inuitů se zkaženou civilizací, činí tak však bez patosu a bez ušlechtilé idealizace divochů. O to víc zde však vyznívá prezentace kruté pravdy o tom, že člověk je jen součástí koloběhu života, v němž obvykle dominuje ten nejsilnější, a bohužel není na zemi dominantnějšího zvířete než člověka náležejícího civilizaci. Jestliže úplně první scéna seriálu tedy představila tvora druhu homo sapiens sapiens, tak ta úplně poslední byla ukázkou vztahu tohoto druhu k ostatním obratlovcům - zastoupených druhem ursus maritimus v berlínské zoo. Postava Patricka Sumnera je možná protagonistou a skrze svůj prožitek během seriálu toto chápe jako důsledek negativní lidské činnosti, ale zároveň i on se stal tím o kterém mluví Hobbes: Homo homini lupus (zároveň název třetí epizody), jelikož v potravním žebříčku převýšil Baxtera. Dá se tedy říct, že realizace naší vlastní zvrácenosti není její omluvou a trpící duše je zároveň ďáblem. Kromě těchto filosofických sraček má seriál i dechberoucí záběry severních moří a Colina Farrella, takže je to samozřejmě povinnost. Mě nadchl též proto, že jsem tady teď mohl se zvráceným pocitem realizace psát, že lidé jsou mrdky. Mrkněte na to, fakt! () (menej) (viac)

Sharleen76

Vynikající minisérie z dílny BBC o mladém vojenském lékaři (Jack O'Connell), který se nechá najmout na velrybářskou loď s posádkou, která má všechno jen ne klášterní výchovu. Jedním ze členů posádky je drsný a živočišný harpunář (Colin Farrel) s autentickou chůzí a přízvukem, který se pro seriál změnil k nepoznání. Většina scén velrybářského příběhu se natáčela severně od Špicberků, v Severním ledovém oceánu. ()

samkko

7,5/10 a jako minisérie fakt dobrý. The North Water je seriál pro ty, kteří mají rádi špinavé, temné a tajemné prostředí, popřípadě pro ty, kterým se líbil film Revenant. Já si to v rámci mezí docela užil. Snímek vám nabídne perfektní herecké výkony (obzvlášť teda Farrell hraje bezchybně), super atmosféru a zajímavý příběh. Epizody nejsou tak dlouhé, takže se to dá sjet docela rychle (mě to ale trval cca 5 měsíců :). ()

Alan_Shearer

No ja nevim ty vole, dost zvlastni serial. Nevedel jsem co cekat a ani ted nevim, jak to vlastne zhodnotit. Zprvu se mi libila drsna chlapacka atmosfera pristavniho mesta, Collin Farrell pripominajici Ohare z Game of Thrones si me hned ziskal. Zanrove to vypadalo na takovou temnou dobrodruznou vypravu, ale velmi brzy se z toho stala takrka kriminalka a po chvili zas survival drama. Zanrove slozite uchopitelny, ale tak ok. Spis mi vadila hlavni pointa deje a zejmena zaver, ten mi prisel dost odflaknutej. Myslim si, ze by bylo mnohem lepsi, kdyby misto peti dilu vznikl treba dve a pul hodiny dlouhej film. Krasne by se daly vystrihat prazdny a nesmyslny sceny a pritom by atmosfera zustala netknuta. Chvili brutalni sceny plny zabijeni, pak zas nudny okna. Kazdopadne co si budem, absolvovat tehdy takovy vypravy za lovem velryb, to muselo byt fakt strasny. Alespon jsem si odnesl poznatek o velrybim tuku, nevedel jsem, ze byl v dobach prumyslove revoluce tak dulezitym. No a ted uz potreba neni, takze by se mohly vsichni zmrdi na vybijeni velryb laskave vysrat. ()

Stillborn83

Nemôžem si pomôcť, ako seriálový hit mi to nepríde. Bolo to zbytočne zdĺhavé a dosť nezáživné. Veľký plusom akurát bol Colin Farrell. A to je veľmi málo. ()

Mamlas

Historické drama s drobnými prvky thrilleru a krimi. Velrybáři kamsi plují, někteří normální, jiní méně, ztroskotají, někteří přežívají jiní ne atd. Celkem dobrý námět na 1 průměrný celovečerák. Takhle, rozplizlé do 5 dílů po vzoru haldy jiných seriálů, plné zbytečných záběrů, keců a další vaty, ubíhající slimáčím tempem, je to prostě jen další nuda vyžadující neustálé přetáčení. (18%) ()

iz67

"Výprava velrybarska k brehu Gronska nezdarila se, ...". Necekejte krimi, napětí, překvapení. Jen takovou docela fajn vypravenku bez thrillu s opet vybornym Farellem. ()

Pete

Úžasná výprava do arktických vod, výborný zvuk a krásně špinavé záběry atmosféry mezi cháskou z poloviny devatenáctého století, povedený casting. Minimálně pro ochránce zvířat je jistě zajímavé, jak se loví a mízdří tuleni, velryby, lední medvědi, nebo třeba eskymáci. Jenže, i tak jsem se chvílemi dost nudil, jelikož cosi co vzdáleně připomíná nějaký skutečný (přitom zcela smyšlený) příběh, je vlastně jen natahovaný, bohapustý, trochu odporný boj o přežití, a možná záchranu jedné lidské duše. Problém vidím také v opravdu extrémně nesympatických postavách, a to nevyžaduji určitě žádné Mirky Dušíny. Ještě na lodi byla naděje na takový méně uhlazený Master & Commander po lobotomii, nebo pak v pustině na krvelačné a vyhladovělé Dravce, ale ani jedno z toho to není. Ze všeho nejvíc mi pak přízemní Severní vody připomínají Taboo, respektive zejména to finální rozčarování z nevyužité příležitosti. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD