Ruby je dieťa nepočujúcich rodičov a ako jediná v rodine počuje. Keď v sebe nájde vášeň pre hudbu, Ruby sa musí rozhodnúť medzi rodinnými povinnosťami a svojimi snami. (Apple TV+)

Dejvuvprofil

Film o vztazích, o porozumění, o hudbě, o rybaření, a o tom, jaké to je nic neslyšet. Klasický příběh dospívající americké dívky Ruby o střetu mezi tlakem zůstat v zajetých kolejích její rodiny a touhou jít si za svým snem. Ruby je však jediná, kdo v rodině slyší, což činí tento počin zajímavým. Ač obvykle podobné good-feel, rodinné filmy příliš nevyhledávám, CODA na mě zapůsobila svou nenuceností a představuje pro mě zajímavé nahlédnutí do života hluchoněmých v kontextu hledání sebe sama hlavní protagonistky. Film hezky balancuje mezi závislostí rodičů a bratra na Ruby a jejím každodenním tlumočení a zároveň jejich podporou k tomu, aby si šla za svým snem. Tím je láska ke zpěvu a touha stát se zpěvačkou, což pochopitelně u ostatních  naráží na nepochopení. "Rozumí vůbec hluší tomu, co to je hudba?" Hlavní zápletka příběhu je od začátku jasná a předvídatelná, což je trochu škoda, ale i tak má film určitě co nabídnout a dokáže rozesmát i dojmout, prostě dramedy se vším všudy. Některé momenty jsou hezky citlivě a zároveň umělecky ztvárněné. Ocenil jsem zejména scénu na koncertě, kdy Rubyina rodina nemůže poslouchat vystoupení a tak se snaží vžít do atmosféry pozorováním reakcí ostatních diváků, anebo to, že některé pocity lze lépe vyjádřit posunky, než slovy. Režisérka nejde příliš do hloubky v jednotlivých vztazích, přesto v celém filmu hezky prosakuje na jedné straně rodinné pouto, na druhé straně určité nutné odloučení, které panuje mezi rodiči, bratrem a jejich zdravou dcerou. "Přála sis někdy, abych byla neslyšící?" Francouzský originál jsem neviděl a možná právě proto se mi to líbilo. Pět hvězdiček ale dát nemůžu, na to to bylo příliš účelně cílené na divákovy emoce, v některých momentech příliš zkratkovité, zjednodušené a trochu naivní. I tak se ale jedná o jeden z filmů roku a nedivím se, že na Oscarech uspěl. Dost to stojí na hlavní herečece a za mě do této role Emilia Jones sedla skvěle, nějak jsem jí to prostě věřil. Oceňuji, že zde byli obsazeni herci, kteří jsou skutečně od narození hluchoněmí a jsou tedy ve svých rolích autentičtí. Zde nejde nevypíchnout extravagantního námořnického otce, který celému filmu dodává humor a šmrnc. Nejedná se o žádný přelomový film, ale určitě stojí za to ho vidět a za mě si zaslouží hlavního Oscara více než z minulých let např. Parazit, Spotlight nebo Birdman. ()

p.a.douch

Originálu jsem dal pět. Zkrátka mi tamní skupinka byla o chlup sympatičtější. Zde je kladem účast neslyšících herců. Herecké výkony jsou dobré, režisérka a scénáristka jede s minimálními rozdíly oproti originálu, takže nevím co bych měl na její práci hodnotit. Ale film rozhodně není špatný, námět zaujme a casting se povedl. Tenhle film zkrátka zlepší náladu a zahřeje. Takže doporučuji. ()

taibrek

Náhodou celkom fajn. Najskôr som chcel napísať ako sa mi páči prepojenie rodiny s Ruby. Potom si človek uvedomí, že celá rodina je závislá od nej. Na jeden deň od nich odíde a už vznikajú problémy. Zaujímavé, ako sa dá všetko tak rýchlo vyriešiť. Nevadí, všetko na koniec skončí tak ako má. ()

bonovox

Hrejivý ľudský príbeh a zaslúžený aj keď neočakávaný Oscar za naj film roku 2021. Od začiatku vás pohltí feelgood atmosféra a nevadí ani predsa len trochu predvídateľný koniec. Klobúk dole pred hercami všetci hrajú skvele. 80% ()

wdc

Spoiler: Velmi přesvědčivě zahrané drama o rodině neslyšících rybářů z nichž jejich dcera slyší i mluví a má dar zpěvu. Rodina jí i přes to, že ji potřebuje, nakonec dovolí odejít a studovat na hudební škole. ()

Tr0nic

Nemusí to mať ani nálepku komédia, ale zasmiať sa na tom dá viac ako na to určených filmoch. Rodinná štvorica na čele s hlavnou hrdinkou je veľmi sympatická a divák im fandí od začiatku do konca. Priznám sa, že ľúbostná zápletka medzi hlavnou hrdinkou a gitaristom mi nesadla, no všetko ostatné je na jednotku. Koniec potešil. ()

Tranda

Příběh: 6/10; Humor: 7/10; Drama: 7/10; Napětí: 6/10; Hudba: 8/10; Vizuál: 7/10; Atmosféra: 7/10; Zábavnost: 7/10; Herci: 7/10.  6,5/10 ()

Sopholojong

Najlacnejsie vyzerajuci z tohtorocnych na Oscara nominovanych filmov. S bravurnymi hereckymi vykonmi hluchonemych rodicov, hlavne "Kocura" v roli svojrazneho otca. Marlee Matlin to ma v rukach a doma jej vitrinu uz jeden plesoun z 80's zdobi. Co ma naopak mierne otravovalo su "lahsie" vykony omladiny, najma outsiderskej Emilie Jones, ktora sice je motorom tejto rozmanitej rodiny, ale v kombinacii s "nehollywoodskym" televiznym lookom to posiela do emocionalne prijemnych, lenze kvalitativne filmarskych, priemernych vod. ()

mh91

Feel- good film o rodině, která se vypořádává s "běžnými problémy". Realisticky zobrazený život běžných venkovanů. Postupně fandíte snad všem postavám. Hlavní postava Ruby mě dostala. Dle mého názoru má film pomalejší začátek, který však postupně graduje až k závěru, kde film totálně útočí na city- což na mě fungovalo. Slabších 70 %. ()

Kubasino

Zívačka jako blázen. Čekal jsem s hodnocením až po Oscarech a musím říct, že jsem dost zklamaný z toho, co stačí k tomu, aby film dostal toto ocenění. Asi jsem prostě tento snímek nedokázal nacítit. Ruby si po celý film nezískala mé sympatie. Nedovedu ji brát jako puberťáka (což bych asi dle tvůrců měl), takže mě to její chování akorát rozčiluje. Jednou je rodina to nejdůležitější, pak zase těžký jájismus, aby se to zase otočilo... Zkrátka tohle mě fakt nedojme. Jediné, co tak stojí za zmínku, je výkon Troye Kotsura. Ten byl autentický a skvělý. ()

Martinko991

Konečne film čo zato stál z minulého roka a dávam 5 hviezdičiek, nepotreboval ani efekty za milióny a grandiózne rozpočty. Stačil originálny príbeh (aj keď skutočný francúzsky originál som nevidel), sympatické herecké výkony a postavy, trošku humoru, silné emócie a vyšiel nám z toho celkom zaslúžený Oscar za najlepší filmík 2021. ()

Naby

Originalni filmovy zazitek. Rozhodne neco uplne jineho, nez na co jsem zvykly. Rozhodne to ale stalo za to a za tu originalitu, seandu i romantiku opravdu slusne hodnoceni 4,6* ()

Gelaos

CODA jsem objevil čistou náhodou, aniž bych o tom cokoliv věděl. A o pár dní později CODA vyhrála Oscara za Nejlepší film :) Francouzská předloha je sice velmi pěkná, ale americká verze mi sedla o trošku více. Kromě obvzláštnění v podobě hluché rodinky CODA nepřináší nic nového a jde o zcela standardní feel-good šablonu o "následování svého snu". Jenže tuto šablonu naplňuje perfektně - emoce ždímá správně a ve správných chvílích, humor skvěle baví, postavy jsou sympatické, herci suproví v čele s výbornou Emilií Jones, jejíž Both Sides Now mě hudebně mile překvapilo. Takže byť celkově nejsem unešený, tak těch pět hvězdiček si film zasluhuje. ()

betykabrdova

Jeden z mála hollywoodských remakes, co se opravdu povedl. Ačkoliv jsem francouzský originál neviděla, a obvykle jsem zastánkyně právě těch, americká verze tohoto příběhu mě absolutně sebrala. Dojemný scénář, krásný soundtrack a perfektní, sympatické herecké obsazení, které si padne na míru a září skvělou chemií. Moc a moc a moc se mi snímek z prostředí rybářského městečka líbil. Hlavní hrdinka a všechny její životní okolnosti byly krásně napsané a zahrané. Vznikl prostě skvělý feel good film. Oscar za Nejlepší snímek je tak dle mě zasloužený. ()

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

30.01.2024

Lamentovat nad tím, že vznikají anglicky mluvené remaky světových filmových hitů, by už nemělo příliš smysl. Občas z toho může alespoň vzejít fajn snímek, který podnítí zájem o danou látku, případně… (viac)

Scorseseho novinka se odsouvá na příští rok

Scorseseho novinka se odsouvá na příští rok

28.07.2022

Bude Apple příštích pár let dominovat oscarové večery? Přestože si z posledních Oscarů nikdo nepamatuje nic jiného než facku, kterou Will Smith uštědřil Chrisu Rockovi, vítězný snímek V rytmu srdce… (viac)

Hvězdy Marvelu v nové sci-fi

Hvězdy Marvelu v nové sci-fi

02.04.2022

Jen co streamovací služba Apple TV+ získala Oscara za své univerzálně chválené drama V rytmu srdce, uvolnila společnost dalších 100 milionů dolarů za novou sci-fi Project Artemis s hvězdami Avengers… (viac)

Duna a V rytmu srdce slaví oscarové vítězství

Duna a V rytmu srdce slaví oscarové vítězství

28.03.2022

Dnes v noci proběhl 94. ročník předávání Oscarů, tedy cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS), a i letos se psala oscarová historie. Celý ceremoniál se odehrál v hollywoodském Dolby… (viac)