Spočiatku plánovalo filmové štúdio Universal zamestnať Orsona Wellesa (1915-1985) len ako herca. Ale keď zistil Charlton Heston (1924-2008), ktorého obsadili ako superpopulárneho herca tých rokov, že na projekte spolupracuje Welles, oznámil bossom štúdia, že je ochotný spolupracovať na každom projekte, ktorý bude režírovať Orson Welles. No a potom sa k Wellesovi pripojili Marlene Dietrich (1901-1992), Janet Leigh (1927-2004), Joseph Cotten (1905-1994) a iné hviezdy. Dotyk zla nesie malé mestečko ležiace na americko-mexickej hranici. Jeho otlačok sa prenáša aj na hlavných hrdinov tohto mračného thrilleru: na mexického šéfa oddelenia boja s narkotikami Migela Vargasa (Charlton Heston), meniaceho sa z poriadkumilovného muža a policajta na pomstychtivého blázna, na jeho nevinnú ženu Susan (Janet Leigh), ponorenú zločincami do drogového tranzu, na amerického policajta Hanka Quinlana (Orson Welles), predávajúceho svoju dušu diablovi bohatstva... Klasický film noir z dielne Orsona Wellesa rozpráva príbeh o mexickom šéfovi oddelenia narkotík Mikeovi Vargasovi, ktorý je v pohraničnom meste na krátkej svadobnej ceste so svojou americkou manželkou. Tu sa však musí zapojiť do vyšetrovania vraždy a svedčiť proti Grandimu (Akim Tamiroff) , drogovému bossovi. Grandiho brat a synovia Vargasa sledujú a v snahe stiahnuť Vargasa z prípadu sa vyhrážajú jeho manželke... Osobitú exotiku dodáva filmu zlovestný latinskoamerický rock and roll skomponovaný Henrym Mancinim a Marlene Dietrich v extravagantnej úlohe mexickej cigánky s nemeckým prízvukom... (oficiálny text distribútora)

Leník

Mínusy: přece jen je to padesát let starý film, takže optikou dnešních thrillerů je hlavní gangster trochu legrační a manželka hlavního hrdiny příliš naivní. Plusy: v padesát let starých filmech se násilí zobrazovalo přece jen decentněji, takže žádné potoky krve. A hlavně: perfektní O.W., který zkorumpovaného policistu ztvárnil opravdu odpudivě. A závěr je napínavý, takže celkově si zaslouží doporučení. ()

brasek

Prikláňam sa k názoru, že ide o jeden z najlepších filmov žánru Film-Noir. Chcem vyzdvihnúť kvalitný a detailne prepracovaný scenár, ponurú atmosféru, ktorá až mrazí a dáva filmu niečo naviac. ()

Scaevola

Až se mi skoro nechce šetřit superlativy, neboť O. Welles mne konečně příjemně překvapil. Promyšlený film je přeplněn postavičkami nejrůznějších charakterů, objevuje se zde trocha nekorektního dobového přístupu (byť národnostní třenice přesně podél hranice vyzněly až překvapivě neutrálně) a především nad vším bdí pevná ruka tvůrcova se svým nezaměnitelným formálně-technickým zaujetím. A to nemluvím o tom, že jsem konečně viděl M. Dietrich ve filmu (vím, jsem trochu ostuda, co se dějin kinematografie týče). ()

ČR

75% Vynikající kamera a výkon Orsona Wellese. Logika příběhu dostane tři neskutečné kopance, což rozhodlo jen o 3 hvězdách. ()

Foogas

Prvních zhruba deset minut je geniálních a napětí by se dalo krájet. Mistrovsky natočeno! Poté film sklouzne do polohy užvaněných postav, kterých je přehršel a mají mezi s sebou rozličné vztahy. A to je škoda, film měl raději zůstat v desetiminutové krátkometráži. ()

galil

Já vám nevím ale tohle mi nepřišlo jako nejlepší noir. Dokonce mi to nepřišlo ani jako velice dobrý noir. Možná je to kvůli mému nepochopení Wellese, možná je to protože noir = Bogart ale pro mě je Dotek zla jen za 70% ()

gizi

Z počátku jsem si říkal, zda film nevypnu, zdál se mi takový obyčejný a nezajímavý. To bylo ale jen asi 20 minut. Postupně se ukázalo, že se naopak jedná o velice výjimečný a nadprůměrný film, jistě díky bravurní režii i filmové roli Orsona Wellesa. Po rozjezdu filmu se děj pořád valí vpřed, nikde žádné váhání, pořád se něco děje. Zabrzdění nastane až v závěru. Má to spád a náboj. 85% je minimální odměna, 15.10.2012. Po filmech Občan Kane, Skvělí Ambersonové a tuším Cizinec, které jsem již dříve viděl a moc mě nezaujaly, tak tento film spolu s Procesem jsou naopak geniální. ()

Jurcekk

Veľmi rýchly film. Na tie časy má strhujúce tempo. A sú tam také nechutné scény. Sám Welles je škaredý že až. To ako trápia Janet Leigh v motele. Ako je to skonštruované... napatie... To je moj prvý Welles a nie som sklamaný. Film noir. ... Sunset Boulevard bol učesaný toto je také živelné... ()

otecBobby

Hustá, temná atmosféra, vynikající dialogy, skvělá kamera, film mě opravdu bavil. Výborný Heston, půvabná Leigh a nade vším kralující Welles. Bravo! ()

Jarda68

Poslední film noir,který rozhodně stojí za zhlédnutí. Typicky noirovská stylizace,Charlton Heston v roli Mexičana Vargase a především Orson Welles jako bezcharakterní detektiv Hank Quinlan...80% ()

Bogrant

Pokiaľ je pravda čo sa vraví, že toto je posledný pravý zástupca žánru noir, tak zostáva len skonštatovať, že lepší dotyk na rozlúčku sa udiať zrejme ani nemohol. Temný a špinavý prípad s poctivým zakončením. A hoci sa Orson Welles po fyzickej stránke pekne zriadil, jeho filmársky kumšt to ani v najmenšom nevplyvnilo. ()

PoprockCZ

Velmi komplexní detektivka, která překvapuje až do samého konce. Je svou složitostí podobná Občanu Kaneovi. Je úsměvné, že zrovna když chystám studium v Mexiku, tak narazím na film, který pojednává o jeho pohraničním podsvětí. Ocenila jsem i španělské dialogy v originálu (kterým jsem celkem rozuměla). Na druhou stranu jedná se o hodně temný film, který místy působí až tísnivě, jelikož nebezpečí je cítit na každém kroku (dynamit, žíravina, vraždy...). Nicméně překvapilo mě, že upoutal pozornost a až do konce ji nepustil. ()

EricNor

Díval jsem se na to hned po "North by the Northwest" a byl to obrovskej rozdíl - uhlazená dokonalá režie Hitchcocka proti bezstřihovým scénám s Wellesovou hereckou exhibicí. I tady se asi učil Tarantino. Zápletka je trochu samoúčelná, zvraty a motivace postav trošku nelogické, přesto tomu dám určitě ještě jednu šanci a podívám se znovu po nějakém horším filmu než je NbtNW. ()

JoudaCZ

Filmařsky dokonalé dílo. Už úvodní scéna byla fantastická režijní a kamerová jízda. Ačkoli film ctí noirové prvky předchozích dvou dekád, nepůsobí zastarale ani po 50 letech. Filmu by se dalo vytknout leccos, například to, že se všechno vyřešilo tak nějak samo od sebe, aniž by si Vargas musel hlouběji hrábnout (byť Quinlanovo drogové obvinění vypadalo zlověstněji). Nebo některé postavy připomínající karikatury - Joe Grandi, Pete Menzies. Nebo... Ale, zapomeňte na to, prostě se na to koukněte! Pokud tohle měl být závěr éry noir, pak ta éra věděla, co znamená skončit na vrcholu! ()

hedgi

zajímavej film, váhal jsem mezi *** a ****. Na druhou stranu, tolik mě to nechytlo. Místo děje bylo hodně atraktivní, ty ropné věže, pomezí Mexika a USA... ()

Houy96

Vzhledem k tomu, že jsem viděl jakousi rekonstruovanou verzy, která vyšla na bluray, nemohu plně posoudit. Ale po tom co jsem tento film viděl se rozhodně kouknu i na originál a posoudím o kolik jiný oproto tomuto DOKONALÉMU kousku je. Opravdu Orson Welles, ač jako režisér filmu se tímto u mě zapsal i jako jeden z nejlepších herců. Nejen dokonale vymyšlená postava, ale zároveň výborně zahraná! Pro mě ikona FilmNoir! ()