kenkaku

Děj začíná vice než 100 let od “padající opony”. Hned na začátku rozjede smyšlenou moderní woke linii “silné ženy” (chrochtajíci si s opálenou šéfovou Vikingské osady). Tedy DEI manažer dostal určitě prémie za nadstandard práci (narvat všechna etnika mezi seveřany před 1000 lety, to chce fištrón). Ta je po všech stránkách odpad. Pak tu jede (jakž-takž) historicky přesná linie v Anglii. Hodně se tu mluví o postavách z prvního seriálu a dokonce tu máme i pra-vnučku Rolla. Ta je celkem fajn a nejlepší epizody řady se odehrávají tam. Bohužel jako celek je výsledek spíš průměrný (díky zcela zbytečné feministické lince). Zbytek (který funguje) pak děj neutáhne natolik, aby tu pachuť účelného pozlátka překryl (a nepomáhá ani konec bez konce). ()

Bordoshut

3/10 – STARÁ RECENZE No já vám nevím. Tolik očekávání a nakonec je to taková ptákovina. A vata tak hustá, že by se dala krájet... I když je pravda, že v tom gigantickém množství vaty, které nám scénáristi nadělili už jeden ztrácí přehled o tom, co vlastně ta vata je, protože jí je v podstatě 70 % seriálu. Je hrozně smutné, že tvůrci tak nezvládli představení nových charakterů, v první epizodě jsem si nikoho neoblíbil ani k nikomu nepocítil nenávist, celé to bylo ztvárněno hrozně lhostejně. Možná je to tím, že ji natáčel jiný režisér, každopádně už se to nepovedlo dohnat. Vždyť ty postavy vůbec nemají charisma. Nakonec si ho získal ten Gróňan, ale u všech ódinů, není možné, aby anglická královna měla v očích diváka větší koule než 90 % mužských představitelů a postavy, které se někde párkrát mihnou mi byly sympatičtější než ty, které sledujeme. – Výjimkou potvrzující pravidlo se stává skvěle zahraná postava anglického dvorního našeptávače v závěsu s vikingským psycho berserkem. – Své o tom vypovídá i fakt, že mi v hlavě neutkvělo jediné jméno kromě Freydis, jež si pamatuju jen proto, že mě jím neuvěřitelně štvala, jelikož pro mě zvlášť v jejím podání jde o urážku hlavního seriálu Vikingové. Ještě k postavám: absolutně nechápu casting na Freydis, dosadit do tak důležité role takhle nesympatickou herečku vyžaduje slepotu a jistou dávku alzheimera. Nechci být zlý, ale opravdu mě nebavilo se na ni dívat, rozdíl mezi ní a Lagerthou je ten, že Lagertha je zatraceně sexy a badass. Že chlapům seveřanům v Kategattu šéfuje podsaditá native Amarican babka, to radši ani nekomentuju. Achjo. A to byly jen postavy. Navrhuju to zkrátit. Hudba ujde, občas pěkné dunivé melodie. Kamera classic, nepřekvapí, ale ani neurazí. Plnou parou k ději! Neboli k tomu, co já nazývám vata. Ve zkratce jde o to, že dějová linie (pojednávající o nesympatických postavách, které nás nezajímají) je roztříštěna do více dějových linek, které v podstatě skončí parádní 4. epizodou (ta si pluje mezí tím bullshitem jako Bludný Holanďan), ale zároveň vlastně ani neskončí v 8. sérii, na jejímž konci vás dámy a pánové čeká cliffhanger, takže v tom tvůrci očividně hodlají pokračovat. Prostě hlavní dějovou linkou je pomsta Anglii a její dobytí Vikingy. To je samo o sobě velice pěkný koncept, jenomže tvůrci do toho ještě vmáčkli sebranku Gróňanů, kteří chtějí blablabla, což vlastně s dějem vůbec nesouvisí. Zároveň boj o norskou korunu. Pak je tady celá dějová linie týkající se berserků, kteří jsou tady proč?? Plus se nám sem tvůrci rozhodli mermomocí vtlačit toho věštce z Vikingů a rozvíjí se jakési tajemství ohledně osudu Freydis, které pravděpodobně pochopíme ve 2. sérii, jestli na něj do té doby tvůrci nezapomenou. To bylo mnoha slovy. Jedním slovem: slátanina. A přitom to místy tak pěkně šlape. Škoda. Teď k hodnocení. Zmínil jsem, že seriál je z nějakých 70 % vata, takže mu dávám 30 % – protože ten zbytek byl neřkuli stoprocentní. ()

Marcimor

Byl jsem velmi zvědavý a doufal, že by se mohl vrátit seriál kvalitativně srovnatelný s Vikingy 1. až. 4. série. To se mi bohužel nesplnilo. Valhalla je srovnatelná leda tak s Vikingy po smrti Ragnara - mnoho postav, ale žádná není vyloženým tahounem ani sympaťákem a jejich chování/motivace se leckdy zdá trochu mimo. Mnoho dějových linií, ale žádná nemá dostatečný prostor se rozvinout atd. Tím nechci celý seriál jenom zhanět - pustit si večer díl na Netflixu jako oddechovku po pracovním dni je ok, ale za srdce prostě nevezme. Tak třeba 2. série... ()

K1K0

To je pruser, z vikingmi to nemá nič spoločne, aspoň nie s tými pôvodnými. Nová generácia v zemi vikingov, aké vzrušujúce.. aj napriek tomu dam tomu šancu. Prvá séria ma nijak extrémne nezaujal vobec nemá z predošlými vikingmi nič čo by serial spojovalo, len zopár slávnych mien ktoré sa zapísali do histórie, a starca v podobe veštca. ()

MsUtahraptor

Posledních pár sérií Vikingů bylo slabých. Člověk je sledoval především ze setrvačnosti, aby viděl jestli (či spíš jak) zk*rví jeho oblíbené postavy. Vikings: Valhalla trpí srovnatelnou kvalitou, jen s postavami úplně novými, v dobré polovině podstatně méně zajímavými. Tady máte skupinku Gróňanů. Přijeli do Kattegatu (kam jinam) za jediným účelem- za pomstou (Validní důvod- jsou to přeci Vikingové.). Chtějí pomstít jednu za svých, protože byla brutálně ZNÁSILNĚNA a ZOHAVENA křesťanem. Jop. Jakou jinou motivaci by ženská mohla mít pro opuštění rodného hnízda a výpravu na quest? Vždycky je to buď znásilnění, nebo vražda dítěte/manžela/obou... Vítejte v osmdesátkách! Freydis i po vykonání pomsty zůstává solidně nejhůř napsanou postavou. Je to totiž supr spešl VYVOLENÁ, poslední pohanská štítonoška, jíž jsou souzeny velké věci. S povahou otravné čubky, co trpí jen aby se ukázalo, jak je SILNÁ, bojovými schopnostmi, jimiž se vyrovná zkušeným bojovnicím během pár (tý)dnů a aurou výjimečnosti, díky níž si z ní všichni kydnou na prdel jakmile ji potkají. Její bratr Leif- další hlavní postava- aspoň vypadá, jakoby si alespoň část svého statusu zasloužil. Umí se plavit, má nápady, náboženské dilema a pověst si VYBUDUJE. Harald- poslední z klíčového trojlístku- je křesťanský klaďas a sympaťák, vládnoucí slovem a smírčími schopnostmi. Oba spojuje zdaleka nejlepší chemie a mizerné romantické linky. První jmenovaný si nabalí holku ze své domoviny, ale působí jakože jsou spolu především ze známosti, druhý padá na kolena před drsňačkou Freydis, takže asi tak... Z vedlejších postav bych ráda vypíchla morálně flexibilního Godwina (Skvělý David Oakes.), královnu Emmu- bystrou stratéžku jež zůstává (skvěle oblékanou) dámou a ačkoli ohledně povahy nemá příliš co nabídnout, Jarl Estrid Haakon byla slušně zdůvodněna. Popravdě love story její aleksandrijské babičky, co následovala srdce až do Skandinávie, mne zaujala víc než jakákoli jiná. V:V není to nejhorší, co jsem letos viděla (Ano, je teprv pátého ledna, jsem si vědoma.), ale vzhledem k úrovni necítím potřebu dívat se dál. Už u téhle řady mne držel především sametový hlas Davida Oakse. ()