Film Truman Show prozkoumává moc médií a stále méně zřetelnou hranici mezi skutečností a jejím mediálním či virtuálním obrazem. Truman Burbank totiž až téměř do svých třiceti let netuší, že od narození žije v obrovských filmových ateliérech a že je hvězdou televizního seriálu s celosvětovou popularitou a vysokou sledovaností. Nad Trumanovým životem má navíc absolutní kontrolu tvůrce oblíbeného seriálu, režisér a producent Christof. Největším problémem ovšem pro Trumana nakonec není uvědomit si pravý stav věcí, nýbrž odhodlat se opustit falešný, avšak zároveň tak bezpečný a dokonalý svět... Snímek je inspirován americkými TV seriály, založenými na snímání reality a ve svém závěru nečekaně přerůstá až v moderní alegorii biblického motivu - vyhnání z ráje. Žánrově jde o fantaskní, bizarní a spektakulární drama se satirickým podtextem. (oficiálny text distribútora)

eraserhead666

Ve své době to mohlo mít ještě sakra sílu. Dneska by už něco podobného, nějaká podobná reality show asi nikoho nepřekvapila. Promakaný scénář, který co se týče příběhu myslel na všechno, až je to (zřejmě chtěně) dost humorné. A věřím, že se u toho vesele pobaví i diváci, z nichž si film dělá tak trochu srandu - pobavili mě dva hlídači v závěru, když vysílání Truman show skončilo. On ten film není ani tak o Trumanovi, jako spíš o nás, divácích a divačkách. Ono totiž ač je pravdou, že je to z velké části televize a mediální prostředky, co ovlivňují vkus společnosti (ba často ho i vytváří), jsme to my sami, kdo se nechá dobrovolně a rád ovlivnit. Filmy to ukazuje nejlépe v okamžiku, kdy všichni ti, co po celou dobu sledovali Trumanovy osudy s plným vědomím pozadí celé show a toho, že Truman jediný o ničem neví a má falešnou představu o realitě, mu strašně drželi palce při jeho prozření a pokusu vymanit se z osidel svého dosavadního osudu. ()

Roman.Ticka

Musím rapidně snížit hodnocení, neboť film ztratil léty na významu a tím pochopitelně i na kvalitě. I přes útržkovité sledování (už bohužel nezaujalo) se dá vydedukovat jasný závěr. Téma je dávno překonané (reality show), výkon Jima mě nepřesvědčil svou přílišnou křečovitostí, hlavní záměr ukázat nabubřelost a moc médií, hloupost a nenasytnost diváků, honba za ziskem i přes mrtvoly, zneužití a antihodnota jedince, trestuhodné narušení soukromí, atd. mě spíš nasraly, protože debilismus a primitivismus současnosti nepotřebuju sledovat a řešit v nějakém filmu, když ho mám jako denní chleba všude kolem. Nedokážu být nezaujatá a nechat se nést dějovou linkou, aniž bych se nezahrabala do logických děr a to už je špatně. To od filmu nečekám, některé holt nestojí za víceré opakování, jako v tomto případě.☻ ()

Ivoshek

Je to obrovský paradox - jak mi Jim Carrey byl v komediích vysloveně fyzicky nepříjemný, ve vážnějších hraje excelentně a bez přehrávání. Ode mně pět kousků, jen to zasyčí. ()

veru_needy

Skvěle natočený a vymyšlený snímek, který poukazuje na to, jak je každý jedinec už od narození obětí systému. Jasně, ne každý se narodí a je nastrčen do televizní show, aby všichni sledovali každý jeho krok a co vše se odehrává v jeho každodenním životě - ale přeci jen to má i hlubší význam, než jen ten, který nám film podstrkuje. V realitě je to to samé, akorát nejsme řízeni režisérem a produkcí, ale systémem, ve kterém jsme (bohužel) už od narození nuceni žít a přispívat v něj. Při takových filmech se holt musí číst mezi řádky a já jsem ráda, že jsem tento film viděla, protože dobře promyšlených filmů na úrovni je dneska málo. ()

becki_tu

Život je reality show. Originální nápad, geniální propracovanost, perfektní režie a životní výkon Jima Carreyho je to, co dělá z Truman Show neopakovatelný a těžko zapomenutelný filmový zážitek. Dál není co dodávat. ()

Bauer

Jeden z nejoriginálnějších filmů, jaký jsem kdy viděl. Truman Show poukazuje na to, jaké jsou reality show požírači času a jak dokaží člověka totálně pohltit a také z tohoto snímku cítím, jakoby se tvůrci snažili říct o jakou ztrátu času vlastně jde. Nejde o typickou reality show ve které by někdo soutěžil, ale jde o život jednoho člověka. V tom právě spočívá genialita a originalita. Nejde o žádnou ujetou komedii s Jimem Carreyem, ale jde o výborné drama ve kterém Carrey exceluje. Člově by si myslel, že jakmile ve filmu dominuje jméno Jim Carrey, tak že tam tento herec bude předvádět podivné pohyby a skvělé grimasy. Nic takového zde nenajdeme. Tento film potvrzuje kvality Carreyeho, že to není jen druhořadý herec, jenž je pouze komik, ale je vážně herec. Ed Harris předvádí v roli "otce" režiséra také výborný výkon, ale o něm je to známo, že je skvělý herec.Výbornou práci za kterou se nemusí stydět odvedl Burkhard Dallwits s jeho krásnou hudbou. Určitě jde o mimořádně dobrý film, ale nevím jestli má co dělat v žebříčku 200 nejlepších filmů. Myslím, že by ho mohl klidně nahradit nějaký jiný film. To už je ale jen můj osobní názor, který se nemusí každému libít. Možná časem změním názor. Zatím jsou to krásné 4! ()

duklak2

Jelikož jsem do dneška viděl jen 42 filmů z 200 nej, tak mě napadlo, že musím pokročit do vyšších čísel, abych za pár měsíců mohl slavit událost, že jsem shlédnul všechny filmy z 200 nej na CSFD. Po prohlížení snímků mě do oka "praštil" film Truman Show. Hodně jsem se divil tomu, že je v tomto žebříčku. Vím, že už byl několikrát reprízován v televizi, ale mě se ho nepodařilo ani jednou vidět. Truman Show je velmi originální film. Jim Carrey v trochu vážné roli? Lool, když jsem se to dozvěděl, tak mě popadl hluboký smích. Vždyť tento herec všude hraje šašky. Ale on to zvládnul. Reality show ve filmu? Nedokázal jsem si to moc představit. Muž, který řadu let netuší, že žije v obrovských filmových ateliérech. Všichni ho znají úplně od narození. Trochu mi ho bylo líto, že tolik let nic nevěděl o tom, že se na něj koukají milióny lidí. Scénář filmu je grandiózní, ale to finále trochu pokulhává a myslím si, že nejen já bych k němu měl řadu výtek. Po shlédnutí musím uznat, že mě snímek mile překvapil, ale musím si stát zatím, že nepatří mezi 200 nejlepších. Ale na druhou stranu jsem rád, že Jim Carrey dokáže zahrát nejen komické role. Což jsem ještě nedávno nevěděl. Znám ale řadu jiných filmů, které by si místo Trumana v žebříčku 200 nejlepších zasloužili být. Truman Show je zajímavý námět na reality show do budoucna, protože v dnešní době přeci jen ještě vzniknout nemůže, jelikož si osobně nedokážu představit, kolik by to všechno stálo a kolik úsilí by se muselo vynaložit pro natočení. Já teď jdu pátrat, jestli nemám v domě také nějaké kamery, které by mě sledovaly, protože mě připadá, že mě zná skoro každý. Ale to bude asi těmi školami, které jsem za svůj život absolvoval:-). No nic, hodnocení nechávám na 4 hvězdičkách a můžu si odškrtnout další film ze žebříčku 200 nejlepších, který jsem viděl. ()

Sawy

Nevím přesně v čem spočívalo kouzlo Truman Show,ale zato vím jistě,že se mi ten film strašně líbil.Dokázal mě rozesmát,dokázal mě rozbrečet,má jeden z nejkrásnějších konců co znám a k tomu skvostné herce,kterým kraluje Jim Carrey,kterého mám moc rád,ať už se blbě kření nebo hraje vážné role a tady dokázal obojí.Laura Linney a krásná Natascha McElhone jsou ozdobami každého filmu a Ed Harris je božský jako vždycky.Peter Weir je režisérem velkých příběhů.A Truman Show nepotřebuje žádné velkolepé bitvy nebo trikové scény,aby takovým příběhem byl.A myslím,že větší poklonu už tomuto filmu složit nedokážu.95 % ()

Richie666

Velmi osobitý a emotivní příběh o tom, co se někomu z nás může stát, až se lidstvo nabaží reality show v dnešním stylu a bude požadovat "něco lepšího"... Občas nad tím přemýšlím, jestli se to náhodou už nestalo a vy se na mě teď všichni nedíváte v televizi, jak píšu komentář na fiktivní CSFD :) Velmi originální a zajímavou myšlenkou se honosí tento film, o tom není pochyb. Navíc Jim Carrey hraje prostě skvěle. ()

Kamca_

Tenhle film znám už dlouho, ale tak nějak jsem ho pořád odkládala. Ani nevím proč. Každopádně dnes jsem ho konečně viděla a jedním slovem je to mazec. Tady vážně není vůbec co vytknout. Herecké vákony na jedničku. Jim Carrey mě nikdy nezklame. I hudba stála za to! Celý film jsem trnula, jak to celé dopadne. A myslím, že to dopadlo, jak nejlépe mohlo. Dávám 100% a doporučuju! ()

Handle

Jeden z nejoriginálnějších snímků, jaký jsem kdy viděl. A je tam tolik emotivních a geniálních scén, že mi ani nejde vyjádřit slovy, jak moc si tohoto filmu cením. Možná je to tím, jak se nechápavě koukám na lidi, který denně hltají šokující zprávy nebo se baví u reality show či věří všemu, co jim média podbízí. A nebo je to možná tím, že takhle trefně vystiženou myšlenku v působivém zpracování jsem už dlouho neviděl. Nezapomenutelné a nadčasové. "Akceptujeme svět tak, jak je nám prezentován." ()

hendrich6

Špičkový námět a neuvěřitelně originální film,parádně zahraný a skvělý.Jim Carrey kvalitní jako vždy a tomuhle filmu dávám tak mezi 90 a 95 procenty. ()

Lacike

Jeden z dvoch Weirovych filmov, ktore zboznujem a stale u mna dokonale funguje na rozdiel od napriklad Pomom spominanej Americkej krasy. Je to film s mnozstvom motivov. Najvyraznejsie na mna pôsobi snaha hlavneho hrdinu uniknut zo sice dokonale bezstarostnej ale predsalen stale obycajnej klietky. Jeho boj mi pripomina snahu hlavneho hrdinu z mojej srdcovky Shawshank. Dalsim zaujimavym motivom je znazornenie ako tvorcovia neustale manipuluju s divakom aj pri rôznych fakt realnych show zo zivota. Vsetko je to vzdycky manipulovane. Ale pokial si to uvedomujete, tak sa môzete dobre bavit. Som rad, ze sa tvorcovia tentokrat vyvarovali lacnej pointy o tom, ze knihy su hodnotnejsia zabava ako TV. Vtipna mi pripadala snaha niektorych hercov sa vratit spät do show. Zaujimavy je napad o vysielani celeho zivota nejakeho cloveka. Dnes nieco podobne robia rôzni youtuberi a dokonce bez prostrednika nejakej TV. Rezisermi a manipulantmi s divakom su sami. Zas a znova ma mrzelo to aky je film kratky a jak rychlo ubehne. Kludne by som stravil v Trumanovej spolocnosti aj dvojnasobok casu. Napriklad by som sa rad dozvedel viac o fungovani pozadia toho studia. Co sa tyka hercov, tak toto je jediny Carreyho vazny film v ktorom ho dokazem akceptovat. Inak ho mam rad iba ako gumovy xicht z genialnych komedii. Z dalsich si zasluzia zmienku Laura Linney a jej genialne reklamne vsuvky, Ed Harris ako reziser manipulator, ktory sa citi byt Trumanovym otcom bohom a ja neviem cim vsetkym. Nadherna mlada Natascha McElhone, ktora aj ked sa tu prakticky len mihne, tak to medzi nou a Trumanom iskri natolko, ze dokonale chapem, ze na nu Truman nemohol zabudnut. Zaroven ma zakazdym bavia rôzni divaci a ich reakcie pocas celeho filmu. Ten film proste nema chybu a mam chut si ho hned pustit znova. 10/10. ()

ScarPoul

Pre mňa jeden z najlepších Weirových filmov. Videl som ho nespočetne veľakrát a stále ma baví. Inteligentné a ľudské. Diváka to vedie veľmi dômyselne ku katarznému koncu. Zároveň to ale slúži, ako trefná kritika spoločnosti. Filmy, ktoré takto nenásilne nastavujú zrkadlo, pričom sú ale v prvom rade o charakteroch a príbehu, nie je až tak veľa. Peter Weir ich vo svojej filmografií má hneď niekoľko. Truman Show je ich vrcholom. Aspoň pre mňa. ()

PROROK14

Veľmi zaujímavy film s dosť nezvyčajným nápadom. Ale dobre to dopadlo. Film nenudil a Jim to zahral dobre. Inak mne sa najviac páčíla tá chyba ked začalo pršať a pršalo chvíľku len priamo na neho. ()

BoPo

Väčšina žije v stereotype a každodenných rutinných postupoch. Chodíme okolo tých istých budov, ľudí a pri tom si na nich nič podstatné nevšímame. Sú to len kulisy na našej ceste. Občas si niečo uvedomíme a sme prekvapení, že je to tak odjakživa. Začne nám to vadiť a chceme to zmeniť. Pre väčšinu je však už neskoro. Truman precitol a skúsil sa vyslobodiť z bezpečia istoty. Tak ako on si každý žije tú svoju reality show, no odvahu má málokto. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (viac)

Orlando Bloom v drsné scifárně

Orlando Bloom v drsné scifárně

07.02.2009

Tak, jméno v titulku přilákalo k této zprávě náhodné kolemjdoucí fanynky. A teď něco pro opravdové filmové fanoušky: Andrew Niccol. Znáte jej. Prosadil se zajímavou sci-fi Gattaca, napsal scénář k… (viac)