Pobrežie moskytov

• Česko Pobřeží moskytů (viac)
TV spot

Chtěl vytvořit ráj. Stvořil peklo. Svérázný vynálezce a otec čtyř dětí Allie Fox nenávidí civilizaci, protože ta podle něj vede jen k úpadku a zániku. Jeho snem je odjet do džungle a tam žít podle zákonů přírody. Po večírku s námezdními dělníky odkudsi ze Střední Ameriky se Allie rozhodne, že odjede na Pobřeží moskytů v Hondurasu. Tamní džungle je totiž jedním z mála míst, kterých se ještě civilizace nedotkla. Allie přesvědčí svou ženu a všichni se opravdu vydají na dalekou cestu. Ze zchátralé divošské osady udělá Allie během několika měsíců idylické místo, ve kterém je - také díky jeho vynálezům - radost žít. Jednoho dne se tam však objeví tři bělošští ozbrojenci, jejichž úmyslem je vydírat Allieho lidi a žít si v pohodlí. Allie musí ochránit své životní dílo, svou rodinu i svůj sen o jediném správném způsobu života. Není však jisté, zda se přitom sám nezmění... Tak jako většina filmů režiséra Petera Weira, i Pobřeží moskytů je ukázkou dramatického konfliktu několika odlišných kultur. Ta vyspělejší tu však nepředstavuje tu "správnou". V hlavní roli filmu se objeví světoznámý herec Harrison Ford, který krátce předtím hrál ve Weirově kriminálním thrilleru Svědek. Postavu Allieho syna ztvárnila jedna z velkých hereckých nadějí amerického filmu River Phoenix, který však předčasně zemřel. (Česká televize)

Dannysek4U

Zajimavy podobenstvi s jeste zajimavejsi poetikou snovyho antirealismu, az pohadky. Ve vysledku ale opravdu trochu zdlouhavy a hovorici dost nejasnym, matoucim jazykem. ()

Juto

Odvážny a seriózny film, ktorý skúma hranice mýtických amerických cností vytrvalosti, vynaliezavosti a drsného individualizmu. 7/10 ()

laik_60

Hlúpy príbeh, hlúpy film o egocentrickom človeku - hlave rodiny. Niečo podobné ako ten divný pán, žijúci kdesi na Šumavsku :(. ()

majo25

Ford v roli excentrického vynálezcu, magora až poloblázna je veľmi presvedčivý. Exotické džunglové prostredie ujde, aj keď išlo z neho vyťažiť určite viac. Horšie je to z tempom, ktoré od polovice ide smerom dolu a ani námet nie je úplne to, čo ho dokáže podržať. Dobrodružnú drámu tak zachraňuje aspoň kvalitné spracovanie a v niektorých momentoch aj režijná nápaditosť. ()

SeanLSD

Zhodou okolností 2 dni po sebe Weirove filmy v TV a hneď zase taký zásah ! Harrison Ford v hereckom vrchole ako fascinujúca osobnosť, ktorej pozitívna výnimočnosť vedie do slepej uličky. Z ohromujúcich schopností a inteligencie vyplýva neprekonateľný individualizmus vedúci k hrdosti a pýche, ktoré už nemajú ďaleko od zaslepenosti. Je (alebo nie je ?) prekvapivé, ako ľahko (ale pritom nebadane) to potom vedie k pokriveniu charakteru a prekrúteniu idealistických myšlienok, zaťatosti a premrhaniu schopností. Je to detailný portrét šialenstva vyrastajúceho z prebujnelosti práve tých vlastností, ktorým naša civilizácia prisudzuje toľký význam. Myslieť je nebezpečné. V extrémnej forme dosahuje úrovne svojho pravého opaku, bigotného dogmatizmu a vymývania mozgov, tu stelesnených našou pravou „civilizáciou“, kapitalizmom, kresťanstvom a médiami. ___ Nie že by som mal s pánom Foxom až tak veľa spoločného, ale aj tá malá, no zásadná podobnosť je zdrojom onej fascinácie a súčasne znepokojenia. Za každú cenu raziť svoju pravdu a vždy ísť proti prúdu ! To je moje. Lenže – má to vôbec nejaký zmysel ? To je tá zásadná otázka, ktorú kladie tento film. Kde je hranica, po ktorú ísť, kedy stačí, kedy treba prestať, po koľkátom neúspechu sa vzdať ? Filmy nás učia nikdy sa nevzdávať, to obdivujeme – nevzdať sa v boji za svoje sny, šťastie, ideály – ak sú navyše vznešené, máme právo, ba možno až povinnosť primäť k ním aj druhých (?). POBREŽIE MOSKYTOV je dielo, ktoré veľmi realisticky a vierohodne, a preto výnimočne kruto, spochybňuje ideu iných filmov a kníh, ku ktorým sa tak ľahko, idealisticky a túžobne upíname. ___ V oslave skutočnej práce (= tej, po ktorej vidno hmatateľný výsledok), nezlomnosti a rodinnej súdržnosti má blízko k viacerým filmom z tohoto obdobia, napr. RIEKE, ktorých sociálny rozmer je tu ale nahradený ďaleko náročnejším, viacrozmerným a nejednoznačným rozmerom psychologickým a filozofickým. Znamená pre mňa dokonalé stelesnenie slova utópia, jej viazanosti na konkrétneho človeka, v ktorého hlave sa zrodila i jej pravdepodobne nevyhnutného stroskotania, a to všetko v reálnom prostredí a podmienkach, ku ktorým má aj dnes toľko ľudí (napr. z radov dobrovoľníkov a aktivistov) veľmi blízko, nie vo fantastických alebo sci-fi kulisách, s ktorými sa pri takejto téme obvykle stretávame. Nie na príklade nejakej šablónovitej "odlišnej" figúrky, ale skutočného človeka, ktorý by mohol byť napr. mnou, keby som nebol také drevo. Proste majstrovské. ()

Decker

Zpocatku idilicky a temer s pohadkovym nadechem ztvarneny pribeh rodinky, ktera uz ma pokrk moderni civilizace a rozhodla se zacit novy zivot v dzungli. Avsak nekde v nasem pribehu se stane zvrat a idilka se meni temer v boj o holy zivot se spoustou moralnich dogmat a existencionalnich myslenek. Je to sice trochu divne, ale obsah je velmi dulezity a zajimavy. Nejlepe hodnotim vykon Harrisona Forda a autora skvele hudby. ()

Swansea

Kdyby pološílený egocentrik Allie Fox vodil svoji loajální rodinku nočním Bronxem a za odměnu je vzal na vakace do Somálska, taky by si užili. ()

venison

Zašátrala jsem ve filmovém archivu a vylovila filmeček pomalu tak starý jako jsem já.. Musím uznat, že i skoro po třiceti letech je to více než koukatelné - jednak neutrální prostředí džungle, téma by bylo také aktuální a herci si vedou velmi pěkně (zmínila bych zejména jména jako Harrison Ford, Helen Mirren a River Phoenix).. Začátek filmu mi hodně připomíná mne - utopická vize vybudování ráje někde mimo civilizaci je mi sympatická, potom přichází zlom a hlavní hrdina ničí vše co pracně budoval, aby to místo zachránil.. Tady měl pak sbalit kufry a otočit to zpátky do USA.. Jeho sen se mění na fanatickou pošahanost a z ráje na zemi se najednou stává peklo v podobě despotického maniakálního sobeckého otce, který se nechce na úkor svých nejbližších vidiny vzdát.. Konec jsem čekala o chlup méně radikální.. Pěkné dráma :-) ()

Brain-D

Harrison Ford se za každou cenu chce stát Robinsonem Crusoe, tak veme svoji rodinu a založí si tábor někdy v pralese. Nikomu se to nelíbí, jen on je posedlí být mimo civilizaci. Touhla osamostatnění je tak silná až z pracovně nadaného vědátora vznikne maniak, který jde i přes mrtvoly. Jinak takový předchůdce filmu "Pláže" od Dannyho Boyla. ()

Compadre

Peter Weir je velice zajíavej režisér. Jeho Master and commander je extratřída a tak jsem se rozhodl pustit i do jeho starší tvorby. Pobřeží moskytů je takový menší a bohužel i méně zajímavý film na téma SERU NA CIVILIZACI, jakých už tady bylo dost, ale budiž...propadák to rozhodně není. Jen jak už tu napsalo víc lidí, film je ke konci skutečně příliš zdlouhavý a Harrison Ford až moc přesvědčivě nesnesitelný...no, zahrál to skvěle jako vždycky, lotr jeden :) ()

VanTom

Hrdý Američan je zhnusen současnou prohnilou společností, věrolomným náboženstvím, zkrátka moderní civilizací, která podle něj směřuje k atomové válce, tudíž s rodinou opustí domov a někde ve středoamerické džungli začne tvrdou prací budovat svůj svobodný, nezkažený, soběstačný ráj. Chvíli se mu to dokonce daří, ovšem postupně se jeho zápal mění ve fanatickou posedlost ohrožující i jeho nejbližší. Weirův snímek je určitě zajímavý a Harrison Ford v hlavní roli exceluje, nicméně kvůli příliš nezaobalené snaze prezentovat (nikoliv ovšem vnutit!) extrémní světonázory připomíná spíše neživotné "podobenství", časem ztrácející na výpovědní hodnotě. 70% ()

hroubek

Parádně natočený film, který mi hodně sedl. Výborný herci, reálné prostředí, zajímavý příběh, zvraty, špičková režie. Nejde mi do hlavy, jak mohla akademie neocenit herecký výkon Forda, alespoň nominaci by si zasloužil. Režisér Peter Weir zde předvádí špičkovou filmařinu, která dokáže vtáhnout během pár minut. Jakmile se přesuneme do džungle, tak je to ještě lepší. Pohodu z budovaní nového světa pak vystřídá nepříjemná a hutná atmosféra plná strachu. Weir výborně prodal změnu hlavního hrdiny i jeho chování vůči rodině a všem kolem něho. Harrison Ford je zde výborný, jelikož má roli napsanou přímo na tělo a popral se s ní skvěle. Helen Mirren je dobrá, ale nemá moc tolik scén, aby vynikla. Hodně moc se mi líbil výkon Rivera Phoenixe, který byl neskutečně talentovaný. Jadrien Steele hraje moc dobře a uvěřitelně prodal svou postavu i to, co mu honilo v hlavě. Pobřeží moskytů je povedený a dobrý film. ()

cross

Moc pěkný dobrodružný film který překrásně přechází z rajského snu k noční můře. Ford je vynikající, příroda nádherná a příběh poutavý... Ke konci sice trochu ztrácí dech, ale slabší **** si rozhodně zaslouží. Forde, Forde...Kde ty loňské sněhy jsou.... ()

klima777

Andělé a démoni. Sobci a nadšenci. S krvavými slzami a hysterickým smíchem. Vytloukání klínu klínem. Pochopitelné, leč těžko snesitelné [obecně i v případě tohoto filmového počinu, který je navíc chvílemi zbytečně podlamován chabými pokusy o bezzubý humor (2,5*)]. ()

JohnSmith

Ford v roli geniálního magora co odveze svou rodinu do džungle, kde chce žít a tvořit. Být jeho potomkem, tak ho asi vlastnoručně zabiju. Film to není špatný a Ford je fajn, jen druhá polovina už není tak zajímavá. ()

zigíš

Tentýž problém, jaký mám s filmy typu Mr. Fantastic. Autoritativní jedinec manipulující rodinou, zpátky k přírodě i když, víme jak na to ? Ono se to nějak poddá. Aspoň, že Ford zvládá toho svého šílence podat přesvědčivě a zčásti jeho počínání chápeme. Stejně, nejslabší Weirův film. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022