Pobrežie moskytov

• Česko Pobřeží moskytů (viac)
TV spot

Chtěl vytvořit ráj. Stvořil peklo. Svérázný vynálezce a otec čtyř dětí Allie Fox nenávidí civilizaci, protože ta podle něj vede jen k úpadku a zániku. Jeho snem je odjet do džungle a tam žít podle zákonů přírody. Po večírku s námezdními dělníky odkudsi ze Střední Ameriky se Allie rozhodne, že odjede na Pobřeží moskytů v Hondurasu. Tamní džungle je totiž jedním z mála míst, kterých se ještě civilizace nedotkla. Allie přesvědčí svou ženu a všichni se opravdu vydají na dalekou cestu. Ze zchátralé divošské osady udělá Allie během několika měsíců idylické místo, ve kterém je - také díky jeho vynálezům - radost žít. Jednoho dne se tam však objeví tři bělošští ozbrojenci, jejichž úmyslem je vydírat Allieho lidi a žít si v pohodlí. Allie musí ochránit své životní dílo, svou rodinu i svůj sen o jediném správném způsobu života. Není však jisté, zda se přitom sám nezmění... Tak jako většina filmů režiséra Petera Weira, i Pobřeží moskytů je ukázkou dramatického konfliktu několika odlišných kultur. Ta vyspělejší tu však nepředstavuje tu "správnou". V hlavní roli filmu se objeví světoznámý herec Harrison Ford, který krátce předtím hrál ve Weirově kriminálním thrilleru Svědek. Postavu Allieho syna ztvárnila jedna z velkých hereckých nadějí amerického filmu River Phoenix, který však předčasně zemřel. (Česká televize)

Renton

Scénář: Paul Schrader .. Při pohledu na režijní filmografii Peter Weir lze zahlédnout několik sice obecně nenápadných, ale velice kvalitních kousků. Bohužel je Pobřeží moskytů jen průměrnou a ničím poutavou podívanou s velice přesvědčivým Harrison Ford v roli muže, jenž se svoji rodinou utekl od civilizace do klidné přírody, protože „Amerika explodovala a byla zničena.“ Není to s tím zničením ale naopak? Amerika exp(an)lodovala a ničí nás? „Život je proti proudu!“ 50%. ()

Matty

Můžeme uniknout civilizaci kolem nás, ale nikdy neunikneme civilizaci v sobě. Weir natočil podle Schraderova scénáře napínavé, vypravěčsky důmyslné podobenství, které spíš nastoluje určité otázky, než aby se snažilo vše logicky vysvětlit (např. ochotu, s jakou manželka přijme nápad odstěhovat se kamsi do džungle). Přestože od začátku vidíme, že Fordova bezohledná otcovská postava je spíš padouch než hrdina, jeho syn a zároveň vypravěč příběhu, si jej dlouho idealizuje, je podobně zaslepený jako otec. Postupně mu ale dochází, jak pokrytecky se jeho rodič chová, jak se stává zosobněním přesně těch hodnot, jimiž navenek pohrdá, a jeho mimoobrazový komentář se stává kritičtějším a osamostatňuje se. Proto lze Pobřeží moskytů sledovat jako příběh o zrání člověka, který se namísto následování dogmat učí používat vlastní kritický úsudek. Těch možností výkladu je ale díky nejednoznačnému scénáři a ambivalentním postavám víc. 80% Zajímavé komentáře: SeanLSD, Visáč, InJo, mosem ()

T2

Rozpočet $25miliónovTržby USA $14,302,779Tržby Celosvetovo $14,630,000║ Peter Weir vie načať fakt originálne a vo svojej podstate silné témy, čo vo svojej hĺbke sú minimálne na zamyslenie, pokiaľ nie na ich praktizáciu ale to by sme museli byť cieľavedomí ako "fanatická" postava Harrisona Forda, ktorému som samozrejme po celý čas fandil aby sa mu jeho sny o slobode a voľnosti od rýchleho priemyselného sveta precpaného všetkým možným a zbytočným podarili. Miestami zachádzal dej až do možných extrémov a tým viac vťahuje sledujúceho do deju, doslova takého novodobého Robinsona Crusoe, kde výdobytky techniky slúžia pre ľudí a nie len na úžitok bohatých a celkovo biznisu. /80%/ ()

Anthony

Myšlenka zajímavá, Ford jako sobecký fanatik jdoucí přes mrtvoly za svým pokřiveným snem a neohlížející se na své blízké, byl výborný a já jsem ve druhé části měl sto chutí vrazit mu kudlu do zad. Výborní byli i další členové rodinky, především River Phoenix a Helen Mirren. Jenže - zajímavá myšlenka je zajímavými herci inscenována chvílemi nudným způsobem. Film by potřeboval kratší stopáž a svižnější tempo. ()

movie

Tohle je hodně divnej snímek, což je zásluha především scénáristy Schroedera, který prostě obyčejné příběhy psát neumí. Ford se ale snažil hodně. ()

Faidra

Tepnami zkornatělými frustrací a vztekem si Allie Fox razí cestu protisměrem do vlastního srdce temnoty a potvrzuje, že absence řádu nejvíc zasáhne ty, kdo v sobě mají chaos. A jen tak mimochodem u toho Harrison Ford odvádí nejlepší hereckou práci, jakou jsem u něj kdy viděla, až mě díky původně zvažovanému obsazení role napadla svatokrádežná myšlenka, zda by v jeho podání nebyl usměvavý všeamerický chlapec Jack Torrance nakonec děsivější... ()

xxmartinxx

Úžasná atmosféra a vynikající herci. Weirův tehdejší vrchol, i když jeho poslední filmy mám raději. A Ford si to dává... Tímto filmem se Weir nejvíc přibližuje Werneru Herzogovi a jeho rané tvorbě a za to srovnání se rozhodně nemusí stydět. Ten film navíc zraje jako víno a čím déle ho člověk má v hlavě, tím víc si uvědomuje jeho dosah. ()

dobytek

Nějak se mi nahromadily filmy od Vejra, tak se na ně postupně dívám, ale musim říct, že z tý jeho tvorby zrovna dvakrát odvázanej nejsem. Harrison Ford hraje pošuka, kterej se snaží vytvořit fungující komunistickou společnost uprostřed džungle, pořád mele nějaký hrozný sračky a všichni mu to žerou. Nakonec ho napadne, že největší známka punku bude žít někde na pláži a živit se pouze odpadkama, který vyplaví moře (nebo něco v tom smyslu). To už začne o jeho duševnim stavu pochybovat i jeho rodinka, která ho do tý doby slepě následuje... Nutno dodat, že Harrison Ford zahrál toho pošuka opravdu bravurně. Jinak mě ale nenapadá nic, co bych na filmu moh pochválit. Jako najde se tam občas nějakej lepší moment, ale zároveň spousta naprosto hluchejch míst. Dokonce ani Jarreho minimalistická hudba za moc nestojí. Začínám mít takovej pocit, že nejlepší Vejrovo dílo je asi romantická Zelená karta. ()

Shit

V Pobřeží moskytů má Ford jednu z mála opravdu charakterních rolí ve svý kariéře a podává fakt výjimečnej hereckej výkon, v podstatě on sám táhne celej film a i když je příběh sám o sobě celkem zajímavej a scénáristicky povedenej, tak Ford drtí i ten se svojí skvělou polozápornou postavou. Ovšem o horor se opravdu nejedná, spíš je to drama s thrillerovými prvky. ()

gudaulin

V české literatuře a filmu mají snílci, vizionáři, hledači alternativních světů a nadšenci všeho druhu často podobu sympatických pábitelů s poetickým viděním světa a jsou spojováni s pozitivními hodnotami a řazeni mezi kladné postavy. Harrison Ford jako hlava rodiny posedlá odmítáním civilizace, která ho stvořila, ukazuje postupně odvrácenou stranu osobnosti podobných blouznivců. To, co zpočátku vypadá jako komedie o zneuznaném vynálezci, se postupem času mění v drama o sebestředném sobeckém podivínovi, který ve jménu dosažení svých představ neváhá otrávit rodinnou atmosféru a ohrozit samu existenci své rodiny. Bohužel to vypadá, že Peter Weir tak trochu tápal a neujasnil si, v jakém žánru se chce pohybovat a co svým filmem chce sdělit. V takovém případě je mu i špičkový herec k ničemu, resp. jeho potenciál není využitý tak, jak by si Fordův talent a nasazení zasloužily. Celkový dojem: 45 %. ()

whack

Zaujímavý dobrodružný príbeh o rodinke, ktorá, znechutená modernou civilizáciou, odchádza žiť do honduraskej džungle, bohužiaľ ale nasiaknutý skrytou anti-primitivistickou propagandou, ako v správnom americkom filme, kde sa z tatka v posledných 35 minútach vykluje fanatik. PS: Tých zvrhlých misionárov by som vešal. ()

Dudek

Pobřeží moskytů mohl být jen jeden z dlouhé řady průměrných filmů, situování děje a hlavní zápletka tomu napovídali, ale nakonec se snímku nějak podařilo vymanit se tomuto hodnocení. Může za to nádherná kamera, jistá magičnost a poutavost příběhu, jeho neobyčejnost a originalita. Oslnila mě lidskost, která z něj vyzařovala, zejména pak z hlavních charakterů. A též potěšili herci, zejména Harrison Ford, který představoval tu nejkladnější a zároveň velice zápornou postavu, sobeckého vědátora, který nenávidí civilizaci, a River Phoenix... Ostatně nedá se říct, že by někdo hrál špatně... 85% ()

Aluska88

Na film jsem se dívala především kvůli Riveru Phoenixovi. Opět skvělý a nádherný:) O to více mě naopak překvapil svým výkonem Harrison Ford. Jako zapálený a ambiciózní tatík přitáhne svou rodinu do míst mimo civilizaci a začne zde ihned pilně s pomocí místních stavět "domov snů." Především výborný je zde jeho postupný přerod z nevinného zápalu pro svou práci a vlastní genialitu, až po šílenou posedlost, kdy přestává rozumně uvažovat a stává se tak pro svou rodinu docela nebezpečným. Žena i děti jsou z jeho chování čím dál více zmatenější a vyděšenější a celá hrotící se situace v důsledku mnohých jeho činů, postupně vyústí do osudného závěru. ()

3DD!3

Příroda vs. technologie. Ford exceluje v roli fanatického vědce, který pro svou vizi obětuje vše. Jeho sociologické experimenty nedopadají tak uspokojivě jako jeho práce týkající se mechaniky. Dobrodružství rodiny Foxových (výborný River Phoenix jako nejstarší syn) vystřídá mnoho poloh a i ta idylická má své stiné stránky. Honduras Weir zobrazuje nádherně, jako panenskou přírodu, která trpí dotykem bílého muže jen sporadicky. Možná až příliš náderně. Kde jsou drobné hrozby? Temné poselství o lidské generaci a degeneraci člověka, které Ford stihne na konci snímku předat, má svou logiku. Člověku to vrtá v hlavě. Velmi podařené. Naschle u pobřeží Moskytů. Otec nás dal na vlečné lano za loď. Nenáviděl jsem jeho ramena, mastné vlasy a ohnutou páteř. Představoval jsem si jak mu bodám nůž mezi lopatky. ()

castor

Lze uniknout civilizačnímu pokroku, když ho spoluvytváříme? Harrison Ford, v jehož chování se střetávají znaky geniality a šílenství, chtěl změnu. Měl ji mít – ale i s úroky!! Zajímavá myšlenka, solidní zpracování, velmi slušní herci. Můj oblíbený režisér Peter Weir umí ale jednoznačně líp. ()

MM_Ramone

Harrison Ford v tomto americkom filme stvárnil postavu Allieho Foxa. Je to despotický tyran, ktorý svoju rodinu zavlečie do džungle niekde v Hondurase, aby si tam mohol realizovať svoje pochybné vedecké a sociálne experimenty. Ja osobne som si ku tomuto zvláštnemu nekonvenčnému hrdinovi nenašiel žiadne sympatie. Skôr naopak. Jeho fanatické a egocentrické správanie ma privádzalo do zúrivosti. Dobrodružnú drámu "Pobrežie moskytov" nedokážem precítiť a tým pádom ani oceniť. Viac ako dve hviezdičky tomu nedám. ** ()

petero

Nová podarená séria mi pripomenula tento rest od môjho obľúbeného režiséra tak som to dal a musím skonštatovať že som čakal viac. Akože Harrison Ford je tu výborný ako prepnutý otec rodiny, Helen Mirren upozadená musí len znášať to utrpenie rovnako ako deti a štyri deti nevyužité okrem Rivera Phoenixa. Tieto neduhy sú v seriály podarene vykompenzované. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022