Není snadné vystoupit z davu a slyšet křičet svůj vlastní hlas! Začíná další školní rok a na chlapeckou akademii ve Vermontu přichází nový učitel John Keating (Robin Williams), aby zdejší studenty učil anglické literatuře. John praktikuje velmi nezvyklý způsob výuky, čímž si své studenty nejen získá, ale hlavně je naučí mnohem více, než by se mohli dočíst v knihách. Stane se jejich vzorem a oni se rozhodnou, že budou pokračovat v tradici Společnosti mrtvých básníků, které byl John dříve také členem. Nemají však tušení, jaké následky to může mít… Další z nenápadných filmových klenotů režiséra Petera Weira získal Oscara za scénář a obdržel další tři nominace za film, režii a nejlepší herecký výkon pro Robina Williamse. Kromě něj můžeme v dojemném příběhu o svobodě ducha a nepodrobení vidět také začínající hvězdy Ethana Hawkea a Laru Flynn Boyleovou. (Česká televize)

bubazx

Film, který má neskutečnou hloubku, žijte podle sebe, jak chcete a kde chcete. Poslouchejte svůj vnitřní pocit. Tak tohle mě naučil Pan Keating. Carpe diem. ()

Blazis34

Hluboký příběh, kde nejde jen o poezii či vztahu s učitelem, který je svým způsobem odlišný, ale právě proto, ho mají studenti rádi. Je zajímavé pozorovat, jak kluci vzhlíží k učitelovi, který toho tolik po nich chce a v závěru se ho i zastanou asi jako nikoho. Robin Williams působí velice přátelsky a edukovaně. Přesně jak má. Nejvíce tedy chválím sílu příběhu, kde se odehrají jak příjemné, tak tragické věci. Hodnotím lepšími čtyřmi hvězdami - 80%. ()

fimler

Dost na hraně mezi 4 a 3 hvězdou. Celkově jsem z toho byl zklamaný hlavně kvůli úplně jinému očekávání. Čekal jsem, že to bude hodně silné drama, ale spíš to byl takový hezký motivující příběh, který teda pro někoho měl bohužel i smutný konec... ()

david.babick

partička buzerantíčků si před sebou recituje básničky a honí si u teho svoje pérka od hoven...asi jsem básnické střevo, ale tohle nebylo pro mě...pro koho asi ? pro podobné lůzry jako v tomhle filmu ! ani jsem to nedokoukal...hvězda za Robina, kterého uznávám jako herce ()

Habanera

Osud na pohled zcela nesourodé skupiny mladých mužů svede dohromady láska k literatuře, poesii. Nejde jen o pochopení myšlenek autora, leč přes slova vyjádřit sebe samotného, najít svou cestu, žít čistě, svobodně a pravdivě. ()

AndrewNewman

Tak toto malo taký úžasný scenár a postavy, že talentovaný Peter Weir to už „len“ dotiahol do absolútneho maxima. Jeho vedenie hercov, atmosféru, ktorú dokázal vytvoriť, to si skrátka zaslúžilo nomináciu na Oscara. Samotný Tom Schulman však napísal niečo tak dojemné, srdcervúce, dojímavé a zároveň komediálne, skrátka je to jeden z najlepších filmových scenárov v histórii kinematografie. Robin Williams s úlohou ušitou na mieru, človek keď to pozerá teraz a vie, ako napokon skončil jeho život, berie ho to ešte viac. Najviac by som ale chcel prechváliť mladých hercov hlavne Roberta Seana Leonarda a Ethana Hawkea, ktorí sú neskutočne úžasní. Jeden z filmov, ktorý by aspoň raz za život mal vidieť každý no a samozrejme Carpe Diem!!! ()

Fin_429

Udělal jsem si čas, abych se o něco málo hnul se svým watchlistem a teď víceméně plánuji jen jet z něj. Jako první, jelikož jsem si koupil disney plus,  jsem si vybral Společnost mrtvých básníků, kteří mě zprvu uchvátili svou synopsí avšak později na ně jaksi zapomněl. Teď, když už jsem se k nim dostal mi o nich stačí pouze říct, že jsem nadšen. Z počátku ale zmaten, a to hlavně proto, že jsem čekal, že se film bude daleko více zajímat o andersona a ne o partu jako takovou. Nadšen ale díky tomu překotění se přes a nastolení jakéhosi postupu a dojení maximálního diváckého požitku. Už dlouho jsem do ničeho nebyl tak za interesován a dlouho jsem se necítil jako bych sledoval něco, co stvořil život . Něco co je tak reálné a i přes to do detailu smyšlené i ve vás vyvolávající pocit, že to milujete..... takže to, že je to příběh povznášející až možná poetický vás v tom všem jen krásně utvrzuje.. za mě je film užasný a měl by ho vidět každý učitel, který o této práci snil. Protože pouze s přístupem Keatinga se dá změnit svět - pouze tak, jako Keating změnil své žáky.. a hlavně si jít za sny. ()

Docentus

Toto je jeden kousek z mé Top 10. Nenápadný nádherný film s neskutečným závěrem, který musí pohnout s každým, kdo má kouska citu v těle :-) ()

mijano

Ukážka toho, že málo je niekedy viac. Je lepšie sa zamerať iba na pár osôb ako rozoberať každú. Vynikajúca facka realite, keď si zobrali na mušku vzťah rodičov a detí, konkretne nútenie deťom profesie, ktorú majú rodičia. Celé dielo sa pekne vystupňovalo až do záveru, ktorý ma fakt dostal "O kapitáne, můj kapitáne" Ako realne 4,5* ()

Infalín

Když člověk zamává křídly, zjistí, jak veliká je klec, ve které žije. Může ho to dost bolet, nemusí to ani přežít, ale za zjištění, že za klecí je skutečný život, to určitě stojí. Dostat se ven, přestříhat dráty předsudků pod napětím, přelézt ploty zažitých stereotypů, přeplavat vodní příkop strachu, to si troufne jen málokdo. Ale naděje umírá až jako poslední. A dokud žije, vstává se ráno z postele mnohem snadněji. Dokud se sní, ještě se neumřelo. Bez snů by z člověka byla jenom mechanická hračka. Kdo má vlastní názor, je jedinečný. Nevím, jak je to s Red Bullem, ale mně dává křídla tenhle film. Zamávám jimi a poletím jako vzducholoď, i když jsem dneska neměl k obědu luštěniny. ()

casyy

Podlehl jsem tomu, vskutku! Tato citlive natocena oslava svobodneho lidskeho ducha me zcela pohltila. A Williams mel toho plesouna dostat! ()

haack

Já jsem bohužel nějak nedešifroval genialitu tohoto filmu. Téma by mě zajímalo, ale to jenom v případě, že by nebylo zcela naivně natočené s americkými velegesty. Je to film dobrý, ale do první dvoustovky podle mě nepatří. Už proto, že je poměrně lehce předvídatelný a hodně naivní. Co navíc, že se tam toho stane opravdu poskromnu… Některé pasáže jsou vyloženě nudné. 5/10 ()

Grim

...čakal som viac...toto podľa mňa môže zaujať iba fanatického milovníka literatúry...bolo to strašne idealistické a prehnané... ()

Pixie

Velmi milý a dojemný film u kterého jsem se nejednou zasmála... konec je takový, jaký je, ale tak už to v životě prostě chodí. A ačkoli Robina Williamse nemám zrovna v lásce, musím uznat, že tady byl vážně dobrý. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Norman Lloyd

Zemřel herec Norman Lloyd

12.05.2021

Z kalifornského Los Angeles přišla smutná zpráva. V úterý zemřel americký herec, režisér a producent Norman Lloyd. Bylo mu neuvěřitelných 106 let. Zprávu o úmrtí médiím potvrdil Lloydův dlouholetý… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall