Není snadné vystoupit z davu a slyšet křičet svůj vlastní hlas! Začíná další školní rok a na chlapeckou akademii ve Vermontu přichází nový učitel John Keating (Robin Williams), aby zdejší studenty učil anglické literatuře. John praktikuje velmi nezvyklý způsob výuky, čímž si své studenty nejen získá, ale hlavně je naučí mnohem více, než by se mohli dočíst v knihách. Stane se jejich vzorem a oni se rozhodnou, že budou pokračovat v tradici Společnosti mrtvých básníků, které byl John dříve také členem. Nemají však tušení, jaké následky to může mít… Další z nenápadných filmových klenotů režiséra Petera Weira získal Oscara za scénář a obdržel další tři nominace za film, režii a nejlepší herecký výkon pro Robina Williamse. Kromě něj můžeme v dojemném příběhu o svobodě ducha a nepodrobení vidět také začínající hvězdy Ethana Hawkea a Laru Flynn Boyleovou. (Česká televize)

PlysovyMacko

Na internátnej škole učí profesor Keating chlapcov mat otvorenú myseľ a rozumieť poézii. Najlepšia postava profesora ma bohužiaľ vo filme malo priestoru, väčšinu filmu sledujeme problémy chlapcov, čo je nuda. Ja mam k poézii kladný vzťah, takže chápem o com profesor hovoril. Páčil sa mi koniec, kde bolo vidieť ze chlapci sa niečo naučili o tom nenechať sa strhnúť prúdom. Ale ťažko sa mi verí, že sedemnásť roční chalani si recituju básne. ()

Filmfactorem

„Jen ve svých snech můžeš svobodu mít. Takhle to je a takhle to musí být.“ Tenhle film mě opravdu zasáhl. Především pravděpodobně díky spektru úžasně napsaných i zahraných postav, díky prozíravým filozofickým myšlenkám a díky krásné poezii. Celý příběh působí velmi realisticky a přitom magicky. Už dlouho jsem nebyl tak vtažený a mám pocit, jako bych vše prožil společně s básníky. Říkejte si, co chcete, ale kdyby více lidí našlo vášeň pro poezii, na světě by bylo lépe. Ó kapitáne! Můj kapitáne! ()

RigorMortis

Jasných 5*. Skostnatelý vzdelávací systém a nároky amerických rodičov (ktorí by najradšej nalinkovali deťom život do poslednej minúty) verzus snaha o nájdenie samého seba a vymanenie sa spod kontroly. Do elitnej strednej školy plnej zatrpknutých starých suchárov v učiteľskom zbore zrazu príde nový pedagóg a životy miestnych študentov sa začnú meniť. Skostnatelý systém ho síce donúti odísť; dojem, ktorý zanechal, však zostáva. Všetko zahraté majstrovsky, pútavo, citlivo a pritom bez prehnaných emócií. Vždy, keď niekde vidím Robina, skladám klobúk pred jeho talentom a súčasne mi je smutno, že už nie je medzi živými. P.S.: Po tomto filme mám chuť prečítať si Walden. P.P.S.: Starý Perry je pre mňa osobne jedna z najodpornejších filmových postáv vôbec. ()

Pierret

Velmi pěkný filmek na odpolední posezení s přítelkyní. Je vidět, že režisér není žádný amatér, herci umí a hudba sedí. Scénář je propracovaný, ovšem na můj vkus trochu moc odhadnutelný. Ale stejně si neodpustím malý spoilerovitý výkřik do tmy: "Proč mu to ten kluk kua neřek?! Proč to aspoň nezkusil?" ()

Chladek

Film je velmi chytlavý, má špičkový děj a originální námět. Závěr byl tak strhující, že mi vyhrkli slzy. Přesvědčivé herecké výkony všech herců, a bylo cítit správné napětí a z děje se dostává ta správná atmosféra až do vás. ()

Marquis

Jo jestli chcete vědět co je to moderní, nestárnoucí, smysluplná výchova a nenudit se, pusťte si tenhle skvělej biják. Tenhle film bych si někdy rád pustil se svými dětmi. Je totiž o čem mluvit. Otevírá otázky, které člověk v životě řeší a klišé, které se v životě často stávájí a opakují. Ne vždy se ale zachováme tak, jak bychom si z duše přáli. Někteří z nás tu sílu mají, nebo ji hledají. A o tom ten film je. ()

Láryfáry

klišovitá moralistická srajda, kde vždy víte, co bude následovat, absolutně nesympatičtí hrdinové (Ethan Hawke je na vraždu skoro všude), takže je vám vlastně jedno, co se s nimi stane. Typičtí snobové z bohatých rodin na snobské škole objevují, že život nemusí být tak prudérně svázaný, ale že za hranicemi školy existuje dokonce i poezie! Ach jo, alespoň já bych se s nimi nechtěl kamarádit. ()

Mr.Shon

Odešel jsem do lesů. Chci, aby můj život smysl měl. Žít naplno a vysát život až na samou dřeň. Souhlasím. A zničit vše, co živé není. Až budu umírat, nechci poznat, že jsem nežil. Henry David Thoreau Jedinečná pravda která v tomto filmu zazněla a těch pravd tam bylo spousty! Robin Williams ve své životní roli a spousty krásných veršů to se nedá vyprávět to musíte vidět a hlavně slyšet!!! ()

Plague.

Toto je přesně film, kvůli kterému bych šel demonstrovat za zavedení "dvojrozměrného" hodnocení na CSFD: 1. Obsah 2. Forma. Fil je totiž doře natočený a hlavně je plný vynikajících hereckých výkonů, ale i když obsah staví na velmi zajímavém tématu, zdá se místy být prázdný a trochu naivní, takže bohužel namísto hodnocení 3 za obsah a 5 za formu, musím dát celkově 3, protože čtyřhvězdičkový film pro mne vypadá jinak :( ()

Spuggy

Tento film jsem objevila náhodou, právě díky zdejším TOP 200 a jsem tomu moc ráda. Robin Williams ve své obvyklejší komediální poloze není můj šálek čaje, nicméně zde mě svým výkonem uchvátil. Děj je zpočátku nevýrazný, gradovat začne až v poslední třetině, na konci už i nějaká ta slza ukápla. ()

SenFlxr

Rozhodně zajímavý film, s inspirující a podmětnou myšlenkou. Ale na pět hvezdiček by mě musel chytit o trošku více, i když kdo ví, třeba až ho uvidím znovu... ()

Carpe.Diem

O Captain, my captain! Carpe Diem.....víc slov k tomuto filmu není potřeba.....Pro mě jasně nejlepší film a pro mě vždy bude i nejoblíbenější.... ()

pOne

Ač mě téma poezie moc neoslovuje, ač děj filmu v prvním poločase plyne až moc pomalým tempem, přesto se nakonec postupem času ke čtyřem hvězdičkám mé hodnocení dopracovalo. Ikdyž to bylo jen tak tak. Proč? Protože film přece jenom nějaké hlubší poselství má. A film, který poskytne možnost smysluplně se zamyslet u mě má plusové body. ()

exoomer

Same basnicky, zase basnicky, k tomu totalne nesympaticki herci a neskutocne nudny film s trapnym koncom. Naozaj netusim, ako moze mat tento film take hodnotenie. Nuda, nuda, NUDA. ()

frog.g

Chvílemi jsem se smála, chvílemi jsem se nudila, chvílemi jsem byla smutná. Robin Williams je skvělý herec, ale věřila jsem mu to míň, než Kevinu Klinovi v Klubu vyvolených. Nicméně pěkný filmový zážitek. ()

jokerik

Carpe diem!!! Takového učitele literatury (jako Keating) bych unesla a držela ve škole v zajetí, dokud bych nevyčerpala veškeré jeho "znalosti", které umí tak zajímavým způsobem předat. Robert Sean Leonard (kámoš Hausův) je výtečný a tu jeho citlivou osobnost mu věřím. Konečná scénka filmu, kdy se chlapci vzepřou a vylezou na lavice a s rukou na srdci řkou: O můj, kapitane - kapitane - mě dohnala k pláči. A to u filmů moc nepláču. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Norman Lloyd

Zemřel herec Norman Lloyd

12.05.2021

Z kalifornského Los Angeles přišla smutná zpráva. V úterý zemřel americký herec, režisér a producent Norman Lloyd. Bylo mu neuvěřitelných 106 let. Zprávu o úmrtí médiím potvrdil Lloydův dlouholetý… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall