Není snadné vystoupit z davu a slyšet křičet svůj vlastní hlas! Začíná další školní rok a na chlapeckou akademii ve Vermontu přichází nový učitel John Keating (Robin Williams), aby zdejší studenty učil anglické literatuře. John praktikuje velmi nezvyklý způsob výuky, čímž si své studenty nejen získá, ale hlavně je naučí mnohem více, než by se mohli dočíst v knihách. Stane se jejich vzorem a oni se rozhodnou, že budou pokračovat v tradici Společnosti mrtvých básníků, které byl John dříve také členem. Nemají však tušení, jaké následky to může mít… Další z nenápadných filmových klenotů režiséra Petera Weira získal Oscara za scénář a obdržel další tři nominace za film, režii a nejlepší herecký výkon pro Robina Williamse. Kromě něj můžeme v dojemném příběhu o svobodě ducha a nepodrobení vidět také začínající hvězdy Ethana Hawkea a Laru Flynn Boyleovou. (Česká televize)

tomasjancar

Na tenhle film jsem narazil jen čistou náhodou. Naštěstí, protože jsem zjistil, že je geniální v jednoduchosti. Film působí poněkud jednoduše, ale... ale pak se vše změní s příchodem Robina Williamse na scénu. Jeho lehký, romantický a okouzlující způsob, jak dokáže diváka přikovat k židli, je prostě dokonalý. Film se postupně rozjíždí až se dostane k jeho rozuzlení, které nenechá nikoho chladným. O Captain! My Captain! ()

nudla

V každém druhém seriálu je odkaz na závěrečnou scénu tohoto filmu a já ho viděla až teď? Nádherný film. Děj sice pomalý, ale zato velmi příjemný, poskládaný z kouzelných krátkých útržků z chlapecké střední školy. Neuvěřitelně jsem si užívala každou scénu s R. Williamsem, který úžasně zahrál výbornou postavu profesora Keatinga. Taky chci takového učitele... ()

HEED

I mě film na zadané téma velmi mile překvapil. Jedná se o decetně a solidně natočené drama, se spoustou skvělých veršů z poezie. Robin Williams je kvalitní herec, nebudu psát univerzální, ve filmech kde jsem jej měl možnost zahlédnout, sehrával vždy role takových podivínů spíše uzavřených do sebe. I když se ve filmu dost hlasitě prosazuje, jeho výraz v obličeji říká něco jiného. Vyzařuje z něj určitý druh pokoje a klidu......jako by byl se vším vyrovnaný. Nebudu se tu rozepisovat o studentských rolích, bylo by to na dlouho. Ale přece jenom, hlavní parta v čele s talentovaným už tenkrát proslaveným a v současné době známým dr. Wilsonem z doktora House. Jedná se o film z dob, kdy soukromé školy měli uznání, dospívající děti si nedovolili odporovat svým rodičům a hlavně měli respekt před vyučujícímy lektory. Je to něco pro dnešní dorůstající mládež, která je vedená k nezodpovědnosti, nemravnosti, a tak bych mohl pokračovat dál. Pokud se tyhle nedostatky budou přecházet jako chřipka, jednou se to vrátí mnohonásobně. A na společnost to bude mít katastrofální důsledky. Chce to víc, Robina, víc mladých, kteří vedou své malé revolty, víc Schwarzenberga. ()

heisy

Tohle je z intelektuálníšího soudku, což občas bývá nuda, ale tady mi to nějak nudné nepřišlo. Tvrdohlavá neporazitolnost konzervatismu ve školství, která je tady vidět až zaráží, stejně jako přístup rodičů k dětem, takže je i zajímavé zobrazení doby nepříliš vzdálené v aspektu, ve kterém se tak liší od doby naší. "Wilson" hraje dobře a bylo ho zajímavé vidět před tím, než si našel doktora House. ()

bavs

Učitel má tu moc, že svým přístupem a nadšením může své žáky ovlivnit natolik, že je předmět nejen bude bavit a zajímat, ale budou se mu věnovat i při mimoškolních aktivitách a třeba je ovlivní i při výběru budoucí školy či zaměstnání. No Robin Williams to zvládá znamenitě a nejen, že vzbudí u studentů zájem o poezii, ale dá dohromady partu kamarádů, kterým vnukne úplně nové smýšlení o světě. Jedna z Williamsových životních rolí, v tomto případě pro mnohé vysněného učitele, k tomu skvělá parta hochů, v té době nadějných začínajících herců, doplněná o velmi přísné rodičovstvo v čele s Kurtwoodem Smithem, který svůj razantní přístup dovedl až do nešťastného konce. ,,Když snažím se psát básně, cítím se fakt krásně a ač nešťastný ve filmu konec, Robin je i přesto borec! A tak vylezme na lavice, zvolejme CARPE DIEM, života užívejme velice!“....Keating? Ne, Šváb ;)) ()

zuzzuli

Zajímavý snímek od kterého jsem, ale očekávala o něco víc. Možná je to i tím starodávným způsobem učení a vedení soukromé školy v Americe. Docela si nedokážu dobře představit, že to někde takhle fungovalo. Tím je to pro mě ještě víc šokující. Dnešní mládež je jak utržená ze řetězu a tihle mládenci se chovají jak dobře naprogramovaní roboti, kteří uposlechnou každý příkaz. ()

Ostra

Společnost mrtvých básníků je filmem nejen o poezii. On je zároveň poezií samou. Skrývá inspiraci, vzdor a odvahu jít proti proudu. Zakusuje se do nejhlubších témat, nastiňuje a zároveň zjednodušuje podstatu života. Bohužel to je "jen" film a v naších nudných a stereotypních životech těžko potkáme osobnost tak myslí vnešenou, až se nám bude zdát téměř nadpřirozená. Naštěstí je to natočené tak procítěně a poutavě, že to inspiruje i skrze obrazovku. Ono se vám nestane každý den, že ve vás něco vzbudí touhu dělat něco z opravdu čiré vášně. Po zhlédnutí tohoto veledíla jsem neměl chuť na nic jiného. Nicméně, vždycky se nakonec zase otočíme a půjdeme zpět se stádem. Naštěstí, nebo možná bohužel, nám to není tak často připomínáno, aby jsme s tím něco udělali. ()

Guran

Ze začátku vypadal tento film zajímavě. Děj nás seznámil s mladičkými postavami a budoucí hvězdou Ethanem Hawkem. Zkrátka jsem byl příjemně upoután do křesla, pak jenom čekal na příchod robina Williamse, který herecké obsazení vylepšil. Zajímavé dialogy a dějové rozuzlení, ale postupem času tato laťka ubívá. Příběh mi pak časem přijde docela stupidní, nápad se sborem mrtvých básníků nebyl špatný, ale ve chvíli, kdy kluci vstoupili do jeskyně jsem čekal nějaké větší rozuzlení, čekal jsem, že se začne něco dalšího dít, ale nestalo se tak. Jenom samé hloupé básničky a řečičky. Z filmu se pak už víc nedostane. Nebýt Williamse a výkonech mladíků bych filmu ubral hvězdu, ale držím se. ()

subic

Dal jsem si to znovu asi tak po 20i letech a protože jsem vlastně věděl, že Společnost mrtvých básníků stojí při sobě a i za svým učitelem, už mě to tak nedojalo. Ono poslední dobou mě vlastně dojímací filmy nějak nedojímají. Ale i tak pořád slušná práce. 70% ()

rottenpolo

Hodnotím medzi 3/4, čiže silnou trojkou. Až do okamihu tragédie to nemalo dostatočné grády a bola to priemerná "podívaná", herecké obsadenie potešilo. ()

PlayEasy

Už jsme si přečetli nějaké recenze a z toho, co v nich bylo napsáno jsme se strašně těšili... A dostali jsme paranormální jev, zázrak, stvoření z jiného světa a nevíme co ještě... zkrátka je toho mnoho. Weir exceluje stejně jako R. Williams, který jde kupříkladu mladým talentům. Celý film se nám líbil a už jsme věděli, že dáme plný počet hvězd, protože ty krásy poezie, ta svoboda, atmoséra internátní školy i to dospívání, to všechno máme rádi. To jsme ještě neviděli konec... Uf, to byla síla. Začalo to sebevraždou, následky a reakcemi spolužáků a až do konce se dojemnost jen zvyšovala. SPOILERY! Kdo neviděl, nečíst! Vyvrcholilo to závěrečnou scénou, kdy zatím z literatury třídu vyučoval ředitel a Keating (pan kapitán:) si došel pro své věci, jak odcházel, ale jak se postupně všichni žáci až na jednoho postavili na lavice a vzdali mu hold. TEĎ UŽ MŮŽETE ZNOVU ČÍST. Jak už možná víte, brečeli jsme jenom u čtyřech filmů (nyní už u pěti) z toho u "E. T.", když nám bylo asi tak 6 let a u "Lvího krále", když jsme byli také prcci. Takže vlastně jediný film, u kterého jsme brečeli jako velcí, je "Zelená míle", "Titanic" a nyní i "Společnost mrtvých básníků". Jinak si myslíme.......teda pardon víme, že už není co dodávat. Kdybychom tady měli vypsat všechny krásy tohoto filmu, tak by tento komentář neměl konce. 100% ()

murkl

Dobrý film se skvělou partou herců a Robin Williams jako jejich kapitán. Dobrých učitelů není nikdy dost a John Keating je pro mě jednoznačně nejlepším filmovým učitelem všech dob. Jediné co mi brání plně se ponořit do filmu jsou básně. Vždycky mi zamrzne na pár vteřin mozek, jak se jim snažím porozumět. ()

JosefTomas

Díky tomuto filmu jsem změnil názor na poezii a styl výuky od Williamse bych jednou rád viděl i na školách, protože opravdu by se něco naučili. "Kapitáne, můj kapitáne." Děkuji, že jste mi otevřeli oči. ()

Gamekeeper77

V žádným případě se nepovažuju za romantickýho ignoranta, spíš naopak, i pár básniček jsem napsal, ale tohle mě vážně nebavilo. Všechno podstatný co bych řekl, už napsal kolega Dobytek, takže viz. 50%. ()

Carlie

Robin Williams je naprosto dechberoucí. Koukla jsem na to dvakrát za sebou (jednou dabing a pak původní znění) a pořád stejné nadšení. Film, který ještě hodně dlouho nerozdýchám a ani rozdýchat nechci. Peter Weir natočil nenápadný film, ale o to krásnější. Tak snad jen "carpe diem", protože to je ta správná filosofie života. ()

PlysovyMacko

Na internátnej škole učí profesor Keating chlapcov mat otvorenú myseľ a rozumieť poézii. Najlepšia postava profesora ma bohužiaľ vo filme malo priestoru, väčšinu filmu sledujeme problémy chlapcov, čo je nuda. Ja mam k poézii kladný vzťah, takže chápem o com profesor hovoril. Páčil sa mi koniec, kde bolo vidieť ze chlapci sa niečo naučili o tom nenechať sa strhnúť prúdom. Ale ťažko sa mi verí, že sedemnásť roční chalani si recituju básne. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Norman Lloyd

Zemřel herec Norman Lloyd

12.05.2021

Z kalifornského Los Angeles přišla smutná zpráva. V úterý zemřel americký herec, režisér a producent Norman Lloyd. Bylo mu neuvěřitelných 106 let. Zprávu o úmrtí médiím potvrdil Lloydův dlouholetý… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall