Není snadné vystoupit z davu a slyšet křičet svůj vlastní hlas! Začíná další školní rok a na chlapeckou akademii ve Vermontu přichází nový učitel John Keating (Robin Williams), aby zdejší studenty učil anglické literatuře. John praktikuje velmi nezvyklý způsob výuky, čímž si své studenty nejen získá, ale hlavně je naučí mnohem více, než by se mohli dočíst v knihách. Stane se jejich vzorem a oni se rozhodnou, že budou pokračovat v tradici Společnosti mrtvých básníků, které byl John dříve také členem. Nemají však tušení, jaké následky to může mít… Další z nenápadných filmových klenotů režiséra Petera Weira získal Oscara za scénář a obdržel další tři nominace za film, režii a nejlepší herecký výkon pro Robina Williamse. Kromě něj můžeme v dojemném příběhu o svobodě ducha a nepodrobení vidět také začínající hvězdy Ethana Hawkea a Laru Flynn Boyleovou. (Česká televize)

Marys

Veľmi inšpiratívne a nadčasové. V porovnaní so súčasným Hollywoodom niečo úplne iné. Zároveň viac než 2 hodiny filmu ubehli úplne ako voda. Dalo by sa vyčítať zopár dejových línií, ktoré boli buď nepodstatné, alebo teda mohli byť rozvinutejšie, ani záver nebol taký strhujúci, aký mohol byť, film je však starý 25 rokov a nad takýmito vecami sa musí privrieť oko. Len sa čudujem, že všeobecnej verejnosti nie je až taký známy či blízky. Že sa nedá označiť priam za kultový. ()

Matt Raider

Perfektně sladěný orchestr hereckých výkonů a Peter Weir jako dirigent na vrcholu. "Proč byla vytvořena řeč? - Noo... ke komunikaci. - Ne. Ke svádění žen." Také bych přál filmu větší popularitu, ale stejně tak by se dalo mluvit i o poezii. Až budu umírat, nechci poznat, že jsem nežil. (95%) ()

Oralfabet

No on to vlastně až tak zásadní, přelomový či nezapomenutelný film není. Teda aspoň v mých očích... Například ta závěrečná scéna se vstáváním na lavice na mě kupodivu nějak moc nezapůsobila...Ale filmu se podařilo vytvořit atmosféru a prostředí, které jsem si celkem rychle zamiloval a říkal jsem si, že by to klidně mohlo být ještě o hoďku delší, což se zase tolika filmům nepodaří. No a Williams je samozřejmě největší sympaťák ze všech, i když... Robert Sean Leonard mu dost zdatně konkuruje. 8/10 ()

Daweflip

TOP 5 - Film, který je začátku do konce plný výborných myšlenek, postřehů a narážek, které člověk snadno přehlédne, ale zůstanou mu v hlavě, takže mu to po chvilce zpětně docvakne. Film o tom, že důležitější, než striktní dodržování pravidel, je mít vlastní názor a umět jej obhájit (ne sám před sebou, ale před světem), schopnost samostatného kritického myšlení, umět se podívat na svět z jiných úhlů pohledu, a hlavně – užívat života. Protože „až budu umírat, nechci poznat, že jsem nežil“ Závěrečná scéna je opravdu vynikající. Ukáže se při ní, kolik práce Mr. Keating vlastně odvedl – u koho se mu povedlo svůj záměr realizovat a u koho ne. Oskar za scénář je naprosto zaloužený. 10/10 ()

Kingpin

Prvni polivna nas uvede do zivotu, pomeru a sebeodhaleni studentu "obycejne" stredni skoly. V druhe polovine, tedy aspon podle me, jsem mel moznost dusledky tothoto pocinani...Konec ?Ano prekvapil me ;)...Snad jedine dve chybi, ktere jsem zpozoroval...Bohuzel velice nudna prvni tretina filmu a pak ten Williams...mam ho rad, ale presne jak uz bylo napsane (Viz Macbethuv komentar), RW je ve vsech svych rolich stylizovan jako dokonaly prototyp otce, ucitelele a moralni podpory ;), snad jen za tyto dve vitky 4* ()

Phoppy

Opravdu dobře natočený film se spoustou skvělých hereckých výkonů a přesvědčivým Robinem Williamsem v čele... Společnost mrtvých básníků je o rozvoji osobnosti o svobodě myšlení o tom být sám sebou a stát si za svým názorem pokud možno za jakékoliv situace kontrastující s předsudky, sobeckostí, konzervatismem a jeho držení se " osvědčených " pravidel...každá z těchto stran má své zástupce ovšem s rozdílnými pravomocemi díky čemuž dostane závěr filmu rychlejší spád s tragickým nádechem... ()

cherita

Na jedné straně přísní, nechápaví učitelé a zatvrzelí rodiče, na straně druhé úžasný profesor literatury, který jediný vidí, co v těch dětech je a pomáhá jim najít cestu. Tohle černobílé vidění problému mi v závěru zabránilo plakat pro Roberta Sean Leonarda, i když jsem bůhvíjak chtěla. Navíc je mi líto, že film, který pro mě tak slibně začal, doplácí na ten podivný dovětek. Co to mělo znamenat? Něco jako pane profesore, sice nejsme tak odvážní, abychom odmítli podepsat proti vám křivé svědectví, ale dokážeme se díky vám postavit na stůl? Hm, škoda. ()

icedalaman

Paráda. Skutečně mistrovské dílo, které vě mě bude hlodat ještě ani ne zítra nebo za týden. Tenhle film se usadil ve mě a má nálepku nesmazatelné. Výborné herecké výkony doplněné skvostnou hudbou vynášejí tento snímek na můj pomyslný filmový Olymp. A to až k samotné špičce tohoto smyšleného vrcholu. Jsou věci, které nelze člověku vzít, hrdost odhodlání. A za těma stojí za to stát a bojovat pro ně, protože tímto bojem si je vlastně dokazujeme. Až budu umírat, nechci poznat, že jsem nežil. ()

El Loco

Nikdy by som nečakal, že budem niekedy takto ohromený Robinom Williamsom. Všetky tie jeho trápnovtipné postavy neschopných mumákov (ktorým venoval väčšinu svojej kariéry) som mal odjakživa plné zuby, ale z jeho stvárnenia stredoškolského profesora anglickej literatúry Johna Keatinga som absolútne unesený, pričom je zaujímavé, že najväčších ocenení sa dočkal hlavne vďaka podobným mentorským postavám – v „Awakenings“ (1990), či „Good Will Hunting“ (1997). Určite svoju úlohu zohral aj skúsený Peter Weir, ktorý mu nedal priestor na tie jeho „opičinky“ a hlavne (doslova) krásne inteligentný scenár Toma Schulmana (mimochodom, ocenený Oscarom). Aj vplyvom týchto aspektov SPOLOČNOSŤ MŔTVYCH BÁSNIKOV očaruje a inšpiruje svojou minimalistickou genialitou a prirodzenosťou, kde všetko naoko vychádza z lásky k poézií a literatúre. V skutočnosti je však za tým ďaleko viac – búranie konvencií; vzopretie sa autoritám, konzervativizmu a konformite; vytvorenie vlastného názoru; zmysluplné a skutočné prežitie svojho života (carpe diem!), k čomu všetkému musí nájsť odvahu vo svojom vnútri každý z nás...O CAPTAIN! MY CAPTAIN! ()

RomanHyde

Příběh o přátelství, zradě, svobodě a nesvobodě na půdě jedné snobské školy v Anglii, kam zavítá profesor (Robin Williams) s "revolučním" přístupem k výkladu látky a jehož vliv na žáky způsobí opravdovou revoluci i s tragickými následky. Bezpochyby zajímavý snímek Petera Weire, který vsadil na možná až příliš "svatého" mistra Williamse a vycházející hvězdičku Ethana Hawkeho. Na můj vkus byly postavy až příliš jednoznačné a rozdělené na dobré a špatné. To je asi jediná z mála věcí,kterou bych filmu vytkl. Závěr filmu, který má mírně rozkolísané tempo, však dává zapomenout na menší vady na kráse a dočkáme se hezkého a dojemného finále. Velmi dobrá filmařina. ()

rotel

V jeden deň vidieť dva filmy z rovnakého prostredia / The Emperor's Club/ sa nepošťastí každý deň, a až s takmer rovnakým hodnotením, pre mňa oba bez pripomienok. ()

Chipešek

nadhodnoceny film, o tom zadna... podobne tema 100x videne, zajimaveji zpracovane (napr. hudebni verze - Les Choristes nebo i ceska Obecna skola), hrani Robina Williamse taky nemusim... mimoto genialnost ve zpusobu uceni Johna Keatinga taky nevidim. nerikam, ze se ucitel ma za kazdou cenu ridit osnovami, ale je to porad lepsi, nez Keatingovy asociativni metody, pri kterych se zaci i ucitel mozna vyblbli.. ale nenaucili se nic... silna posledni pulhodina film uz nezachrani, navic kdyz je od vystrelu jasne, jak to dopadne... nerikam, ze jde o spatny film ale vzhledem k vysokym ocekavanim nemuzu jinak nez 50% ()

Atheas

Docela pomíjivé, hlavně ten začátek jak vyjde se třídou si prohlédnou fotky bývalých mrtvých absolventů je dech beroucí. Pak jsem se trošku nudil, ale jen opravdu trošičku. Následné spiknutí proti vlastnímu učiteli mě velice překvapilo, věřil jsem, že po celou dobu budou pevně držet spolu a krásné přátelské pouto se nepřetrhne. Ale kluci zachovávající si svůj dekor- postavením se na stůl, a tím dát najevo věrnost myšlenkám profesora Keatinga mě fakt vzalo. Trošku jsem se rozplakal, no docela dost, ale kdo ne, že ? ()

bolan

Vítej do společnosti šprtů (rozuměj tak trochu debílků) aneb takto se baví chytré děti. Děkuji ale raději si ponechám svoji hloupost. Myšlenka filmu je samozřejmě v pořádku, ale všechny charaktery hlavních hrdinů mě víceméně nasírali. Všechno co dělali, jak se chovali, mluvili se absolutně ekluje se stylem mého života a nemyslim si, že bych měl být uplný dement. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Norman Lloyd

Zemřel herec Norman Lloyd

12.05.2021

Z kalifornského Los Angeles přišla smutná zpráva. V úterý zemřel americký herec, režisér a producent Norman Lloyd. Bylo mu neuvěřitelných 106 let. Zprávu o úmrtí médiím potvrdil Lloydův dlouholetý… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall