Není snadné vystoupit z davu a slyšet křičet svůj vlastní hlas! Začíná další školní rok a na chlapeckou akademii ve Vermontu přichází nový učitel John Keating (Robin Williams), aby zdejší studenty učil anglické literatuře. John praktikuje velmi nezvyklý způsob výuky, čímž si své studenty nejen získá, ale hlavně je naučí mnohem více, než by se mohli dočíst v knihách. Stane se jejich vzorem a oni se rozhodnou, že budou pokračovat v tradici Společnosti mrtvých básníků, které byl John dříve také členem. Nemají však tušení, jaké následky to může mít… Další z nenápadných filmových klenotů režiséra Petera Weira získal Oscara za scénář a obdržel další tři nominace za film, režii a nejlepší herecký výkon pro Robina Williamse. Kromě něj můžeme v dojemném příběhu o svobodě ducha a nepodrobení vidět také začínající hvězdy Ethana Hawkea a Laru Flynn Boyleovou. (Česká televize)

C0r0ner

Weira považuji za špičkového režiséra a tady se ukázal naplno. To učitelské prostředí mi imponovalo od začátku a celá dějová linka je tak realistická a emočně nabitá, že jsem celou dobu (sice věděl, co bude) Williamsovi fandil a držel mu palce. Zasloužený dvojitý žebříček a moc milé překvapení, i když se to točilo kolem poezie. 90% ()

Wormboy

Carpe diem!!! Brilantna drama s neuveritelnym Robinom WIilliamsom, aj ked za nim ani mlada generacia o vela nezaostava. Weir je jednoducho Pan Reziser!!! a v tomto v podstate nenapadnom filme to dokazuje dokonale! ()

lakikaki

Spolok mŕtvych básnikov sa nachádza niekde na rozhraní štyroch a piatich hviezdičiek. Na čistých 5 hviezdičiek tomuto filmu podľa mňa niečo chýba, možno nejaký výraznejší herecký výkon (Robin Williams je vynikajúci, podobne aj mnohí mladíci hrajú skvelo, ale nie je to nič, na čo by človek do smrti nezabudol). Takže by to mohlo vyzerať, že sa prikláňam k štyrom hviezdičkám, problém je však v tom, že mi tento film chodí po rozume od kedy som ho videl a tiež v tom, že mi je Spolok mŕtvych básnikov nesmierne sympatický. Tentokrát kašlem na objektivitu a dávam plné hodnotenie, ak by som tak neurobil, mal by som pravdepodobne výčitky svedomia. Carpe diem! ()

danecek24

47. Zlatý Glóbus za rok 1989 - nominace (4) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec (drama) - Robin Williams, Nejlepší režie - Peter Weir, Nejlepší scénář - Tom Schulman ()

Pajky3

Naprosto skvělej film, silné emoce na konci "captain, my Captain." Skvělá role pro Roerta Seana Leonarda. Samozřejmě, že se mi libil i Robin anebo Ethan Hawke. Ale "dr. Wilson" byl pro tento příběh stěžejní. ()

zette

Film pojednava o tom, ze obet se vzdy najde ( musi najit ) a v prvni rade o vybornem vztahu profesora s zaky. Snimek je to pekny, herecke vykony take, neda se mu moc co vytknout... Pokud tedy od filmu neocekavate originalitu, vetsi napeti a nepredvidatelnost. Lehce nadprumerny film. ()

magnolia

tohle je film, který mě přivedl k filmu. a po všech těch (dobře, ne vždycky špatných) mainstreamech jsem viděla něco - něco takového. o odvaze a o svobodě - byla jsem z toho tak unešená, že jsem chtěla ještě několik týdnů po shlédnutí si od základu překopat život. (pokud nejste tak emocionálně "zmanipulovatelní", stojí za vidění kvůli "oh, captain" - aby pak člověk chápala narážky v himym a simpsonech a ...) ()

Juto

Robin Williams tu predvádza skvelý výkon. Lagendárny film, ktorý pozná každý filmový fanúšik. Záver je vynikajúci. 9/10 ()

O´Hara

Jeden z nejsilnějších a nejhlubších filmových zážitků za poslední dobu! Byla to pro mě neskutečně emocionální záležitost. Na konci jsem chtěl skoro stopnout vedle pc a říct Oh Captain,My Captain... ()

Carrie_3

Další z filmových skvostů, který mi byl až do dnešní doby skryt. Není to pro mě příliš překvapující, v době jeho vzniku mi byl pouhý rok a celou tu dobu jsme se úspěšně míjely. Příběh na mě velmi zapůsobil, vynikal svou lidskostí, čistotou a vynikající režisérkou rukou Petera Weira, který jej dokázal v příjemném tónu ukočírovat. Jak už zde bylo mnohokrát zmíněno, musím vyzdvihnout výkon Robina Williamse, nominace na Oscara byla skutečně na místě. Na druhou stranu musím podotknout, že více se mi Williamse líbil v roli doktora ve snímku "Čas probuzení", přesto tuto jeho roli řadím na druhou nejvyšší příčku mezi filmy, ve kterých jsem měla čest ho vidět. Další, co bych ráda pochválila, je herecké obsazení členů Společnosti mrtvých básníků. Jejich výkony byly vyrovnané a dohromady tvořily příjemně vyznívající kompatibilní celek. Navíc zde máme možnost vidět některé v dnešní době velmi známé herce v raném počátku jejich kariéry. Film jednoznačně stojí za doporučení. Svůj příspěvek bych ukončila slovy, mnohokrát slýchanými ve snímku: "Carpe Diem". ()

campix

Popravdě nevím, co většina uživatelů na tomto filmů vidí, že mu uděluje maximální hodnocení a Společnost mrtvých básníků je tedy na velmi slušném místě v top 300 nejlepších filmů na tomto filmovém portálu. Ano je to kvalitní film, ale nevidím v něm nikdy tu přidanou hodnotu. Prostředí elitních nesmíšených škol je už také docela ohrané a nepřináší nic moc nového, pouze člověk čeká až se něco stane a takto čeká více než hodinu a půl. Konec je sice docela silný, ale opět nic, co by mě donutilo přidat i pátou hvězdu. Na druhou stranu se mi opravdu líbil Robin Williams v roli učitele literatury a také výkony v té době ještě mlaďasů Ethana Hawkea a Roberta Seana Leonarda (Wilson z House). Velmi dobrý film, ale podle mého názoru lehce nadhodnocen. ()

dr.fish

Síla Spojeného království nepochybně spočívala v disciplíně, poslušnosti a vlastenectví. Cenou za velmocenské postavení bylo obětování se cele systému. Dokonale propracovaný vzdělávací systém zlomil mladé chlapce již v útlém věku, zmrzačil je na duši a stali se z nich stejní bezcitní hajzlové jako jejich otcové a učitelé. To se pak Britům vládlo celému světu- bez svědomí a ohledů. Tenhle film nám vysvětluje proč jsou i dnes Angličané podivní brouci (stále se ještě nevzpamatovali), a že svoboda a SVOBODA, jsou dva úplně jiné pojmy. Společnost mrtvých básníků je téma zcela nadčasové a věčné jako ta poezie, o které je tu taky trochu řeč. Kamarádství je to jediné, co má ve světě mužů smysl. 100% ()

majo25

Film o partii študentov, ktorí sa učia ísť vlastnou cestou, nemá síce silnejšiu zápletku, ale do istej miery je originálny a do istej miery sympatický. Je však aj málo uveriteľný...aby si študenti vytvorili tajný spolok a schádzajú sa nie za účelom klábosenia o športe, autách, dievčatách, ale o básniach (!) - je úsmevný a dosť neautentický. A keby sa mne ako študentovi pritrafil takýto "iný" profesor, asi by som to silne využíval nemajúc k nemu rešpekt. Toť k realite a k filmu. Williams celkom prekvapil, aj keď sa príliš od svojeho typického komediálne ladeného herectva nevzdialil. ()

kosta73

Vynikající drama s přesvědčivými hereckýni výkony všech zúčastněných. Film líčí osudy několika mladých studentů, kteří procházejí "mlýnkem na maso" internátní chlapecké školy, kde je potlačováno jejich samostatné myšlení a jednání. Při příchodu nového učitele v podání vynikajícího Williamse část studentů zakladá tajný spolek Společnost mrtvých básníků, který se však okamžitě stává trnem v oku učitelskému sboru. Při sledování filmu mi některé scény připadly trochu naivní, ale pak jsem si uvědomil sám sebe ve jejich věku a musím smeknout před tvůrci filmu. ()

kubin.

Krásný film o tom, že každý z nás je něčím výjimečný, každý z nás je osobnost, a jenom to chce, abysme se nebáli říct svůj názor. Po tomto filmu možná přehodnotím svůj přístup k poezii, třeba básnící nebyli jen blázni, co psali nesmysly třeba je v tom něco víc. Robin Williams zahrál skvěle a dokázal, že to není pouze herec stvořený ke komediím a rodinným filmům. U filmu mě strašně zajímá atmosféra, jestli mě pohltí, nebo mě nechá lhostejným. Tento film mě však zcela pohltil. Ó kapitáne, můj kapitáne. ()

Los

Asi jsem už Robina Williamse a jeho dojemných rolí přesycena, doufám, že příště už mi ukáže, že umí zahrát i jiné charaktery...ale tato maličká osobní nesnášenlivost, která snad přejde, se na hodnocení příliš neobjeví. Uvažovala jsem hodně o třech hvězdách, děj je totiž poměrně jednoduchý a hlavně tak trapně dojemný. No ale koukat se na to dalo a v porovnání s jinými filmy je to teda lehčí nadprůměr :) 7/10 ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Norman Lloyd

Zemřel herec Norman Lloyd

12.05.2021

Z kalifornského Los Angeles přišla smutná zpráva. V úterý zemřel americký herec, režisér a producent Norman Lloyd. Bylo mu neuvěřitelných 106 let. Zprávu o úmrtí médiím potvrdil Lloydův dlouholetý… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall