Není snadné vystoupit z davu a slyšet křičet svůj vlastní hlas! Začíná další školní rok a na chlapeckou akademii ve Vermontu přichází nový učitel John Keating (Robin Williams), aby zdejší studenty učil anglické literatuře. John praktikuje velmi nezvyklý způsob výuky, čímž si své studenty nejen získá, ale hlavně je naučí mnohem více, než by se mohli dočíst v knihách. Stane se jejich vzorem a oni se rozhodnou, že budou pokračovat v tradici Společnosti mrtvých básníků, které byl John dříve také členem. Nemají však tušení, jaké následky to může mít… Další z nenápadných filmových klenotů režiséra Petera Weira získal Oscara za scénář a obdržel další tři nominace za film, režii a nejlepší herecký výkon pro Robina Williamse. Kromě něj můžeme v dojemném příběhu o svobodě ducha a nepodrobení vidět také začínající hvězdy Ethana Hawkea a Laru Flynn Boyleovou. (Česká televize)

Aleee89

Kouknutí se na tento film byl vlastně náhodný výběr, ale nelituji. Nejsem nadšená a asi jsem čekala něco více, avšak rozhodně nelze tvrdit, že by to byl špatný snímek. Pravda, výsledné hodnocení hodně vylepšuje emocionální závěr. Kdyby byl takto nabitý celý film, možná bych hodnotila ještě výše, emoce jsou to, co mi chybělo. Jinak ale s radostí sleduji Robina Williamse v další dobré roli, u níž si říkám, že mě umí překvapit a že vlastně umí hrát. ()

Foma

Asi jsem čekal víc nebo co, je to skvělý, přesto mi v tom něco haprovalo. Téma, scénář, paráda, ale asi mi někdy nepřišlo všechno přirozený, třeba chvílema Williams. Například když srovnáte s Browning version, tak to je úplně někde jinde. Ale pořád skvělej film v němž uslyšíme spoustu zajímavých myšlenek a taky odkazů na transcendentalisty, takže bych tomu fakt měl dát 5 hvězd, což tedy nakonec dělám. ()

Dont

Hodiny profesora Johna Keatinga byly nejlepšími pasážemi filmu, daleko předčily schůze mrtvých básníků. Robin Williams je prostě třída, role svérázného a liberálního učitele mu neuvěřitelně sedla. Společnost mrtvých básníků je v každém případě hodně netradiční a svérázný film, který v komorní atmosféře chlapecké akademie poukazuje na zkostnatělost školního systému a neochotu tehdejší společnosti (školy i rodiny) respektovat svobodného ducha a liberální názory. ()

marleyy

100% Nádherný snímek, který velké srdce a nádhernou duši. Obdivuji výkon naprosto skvělého Robina Williamse. Krásný příběh o životě, který se má žít a ne hnít, jak tomu v mnoha případech bohužel je. Carpe Diem! Kapitáne, můj kapitáne! ()

d-fens

ocenenia : BAFTA 1989 - Najlepší film ◘◘◘◘ priemerny "anglicky vyzerajúci" film, s pre mňa až nestráviteľnou dávkou elitárstva. ()

kinderman

Když jsem před lety vyskočil na katedru a začal pečlivě vybrané skupině chlapců (samí propadlíci, kteří se stěží dokázali podepsat) recitoval Nezvalovu Manon Lescaut, načež jsem je nechal z té samé katedry skákat („Podívejte se na svět z nové perspektivy!“)-a někteří z nich postupně změnili svou vizáž i chování, a dokonce hráli v divadelní hře (ne nebyl to Sen noci svatojánské), pochopil jsem, že existují filmy, které mohou inspirovat a měnit život. ()

Parlay

Již během prvních minut mi bylo jasné, že sleduji výjimečný film. A poté, co se na scéně objevila úžasně napsaná a zahraná postava profesora Keatinga v podání Robina Williamse, se snímek stal nejen výjimečným, nýbrž také nezapomenutelným. Petr Weir nám na ploše 120 minut nabízí cestu do hlubin duše studentů americké chlapecké akademie, která v sobě skrývá výtečné psychologické prokreslení hrdinů a silné ústřední téma o seberealizaci vlastního já, o vzepření se autoritám a konvencích doby, vynikající herecké výkony (zejména Robert Sean Leonard a Ethan Hawke) a... Ještě mnohem více. Nesmírně inteligentní snímek. ()

Sheldra

Jeden z nejkrásnějších filmů, co jsem (nejen) poslední dobou viděla. Kdo se ptá, co tím chtěl básník říci, se asi špatně díval. Pro mě je vyznění jasné, skoro bych řekla, že přímo řve: "Carpe diem!" V dnešní době, kdy se lidi chovají jako chodící mrtvoly, platí úplně stejně jako v době, kdy se na renomovaných školách snažili ze svých studentů vyrobit nemyslící idioty, kteří měří krásu básně pomocí grafu a mozek pro jistotu nepoužívají. Keating (a Weir) ale říkají: buďte svobodní, používejte vlastní hlavu a dělejte to, co chcete, protože život je krátkej a nikdy nevíš, co tě čeká. K tomuhle názoru se přidávám, ani já se nechci na smrtelný posteli ptát sama sebe, proč jsem vlastně žila. Abych tohle věděla sice nepotřebuju být členkou Společnosti mrtvých básníků, i tak ale říkám: "Oh Captain, my Captain, thank you!" ()

GILLWANDER

Jeden z filmov, ktorý vďaka svojmu nečakanému záveru vedel na mojej tvári vyčariť úsmev. Za skvelý záver nejde dať filmu iné hodnotenie. ako je maximálne. 90% ()

Carlossss

Celý ten film je jedno stokrát ohrané klišé. Ale je to ta obehraná deska, kterou milujete a pouštíte si ji každý den před spaním. Myšlenka Carpe diem propracovaná do nejmenšího detailu je asi největší lákadlo celého snímku. Nebýt českého dabingu, dám pětihvězdu. Ten mi bohužel zážitek dokonale pokazil a film si v nejbližší době seženu v původním znění a pak tu hvězdu ještě klidně přidám. ()

Taninaca

Jsou učitelé, kteří nemají autoritu (ty toho moc nenaučí) a učitelé, kteří si jí musí vynutit svým přísným chováním (ty vás něco naučí, ale velice rádi na ně zapomenete). A pak jsou učitelé jako John Keating, kteří ve vás navždy zůstanou (a ještě vás toho hodně naučí, a to ne jen co se školy týče). Přála bych každému žákovi, aby v jeho životě byl alespoň jeden John Keating, vždyť už J. A. Komenský propagoval školu hrou! A jestli někdo neměl to štěstí, ať se podívá na Společnost mrtvých básníků, určitě bude po celé dvě hodiny v dobré společnosti. ()

easaque

sice vysoko hodnocený film na těchto stránkách, ale nečekal jsem, že mě bude bavit film o studentech z konverzativní soukromé školy, kteří se chtějí vzepřít stereotypům a zakořeněným tradicím. Prostředí školy hodně připomíná starou dobrou Anglii, ale děj se odehrává v Americe. Líbila se mi atmosféra, uvolněné herecké výkony i námět filmu, kde se nový učitel snaží vštípit svým studentům svobodu v rozhodování a osobitý přístup nejen v literatuře, ale i životě. Pro mě měl film pozitivní náboj a není tedy divu, že dávám slušné 4 hvězdičky.. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Jufonka

70% - Dobrý komentář : Rawen. Musím s ním souhlasit, také bych možná dala 4*, jenže všichni "tu omdlévají", a tak je potřeba dát trochu méně :-) Film rozhodně zajímavý, ale první polovina mě chvílema docela nudila, měla jsem dokonce v úmyslu se ani nedodívat. Také mi vadí ta naivita, takto se 17tiletí nechovají :-)) Robin Williams je sympaťák, akorát mi vadil ten podivný český dabing. Každopádně druhá polovina filma mi přece jen téměř vehnala slzy do očí. Ale opakuji to, co jsem už napsala na začátku, nechápu těch pět hvězdiček, co tu všichni dávají, proto trochu uberu a dám pouze 3, jinak bych možná ty 4 dala... ()

Lischai

Tenhle film mě v pubertě přiměl si v městské knihovně půjčit první sbírku poezie. Objektivně to asi není nejlepší film na světě - ale je to velmi dobrý film, a můj zdaleka nejoblíbenější. ()

Marqta

Jediné, co mi na tomhle filmu vadilo, bylo postavení divadla-jako něčeho, pro co stojí za to zemřít a co naplní vaši uměleckou duši štěstím ámen. Chápu, co se autor snaží tím postojem sdělit a asi i částečně rozumím, proč se to snaží sdělit zrovna tímhle způsobem, ale asi jen nejsem dostatečně romantická duše na to, abych se s tím mohla ztotožnit. Jinak je ale film po všech stránkách skvělý a konec, konec je dech-beroucí. A přiznávám se, že jsem měla co dělat abych se na konci rozhodla mezi 4 a 5 hvězdičkami.----" Odešel jsem do lesů. Chci, aby můj život smysl měl.Žít naplno a vysát život až na samu dřeň. A zničit vše, co živé není. Až budu umírat, nechci poznat, že jsem nežil." "Carpe diem. Užívejte dne. Ať je váš život nevšední."---- ()

Martin741

Reziser Peter Weir natocil vyborny film o tom, ako si novoprichodzi ucitel /Robin Williams/ postupne ziskal na svoju stranu studentov. Vyborne dialogy, k tomu herecky koncert Robina Williamsa a aj par bitiek sa najde. Presne toto je ten typ filmov, ktore mam hodne rad : ziadne radobydrsne kecy, zbytocne prestrelky a snaha za kazdu cenu hlaskovat. Okrem Vyborneho Robina Williamsa sa ukazal este jeden talentovany mlady herec : Uhlovodik Jastrab. Pre tieto atributy je tento film len tazko zabudnutelnym zazitkom a len tazko mi isiel prec z hlavy. 100 % ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Norman Lloyd

Zemřel herec Norman Lloyd

12.05.2021

Z kalifornského Los Angeles přišla smutná zpráva. V úterý zemřel americký herec, režisér a producent Norman Lloyd. Bylo mu neuvěřitelných 106 let. Zprávu o úmrtí médiím potvrdil Lloydův dlouholetý… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall