Keď sa červenám

• Česko Proměna (viac)

Meilin Lee je energická školáčka. Bujará, ambiciózna a nadmieru úspešná, vyniká v škole aj doma. Jej partia verných kamarátov jej vždy kryje chrbát – majú spoločnú posadnutosť chlapcami zo chlapčenskej hudobnej skupiny 4*Town, ktorá sa vymyká kontrole, ale ktorá trinásťročná dievčina to tak nemá? Doma je Mei poslušná a cieľavedomá strážkyňa rodinného chrámu predkov, ktorá spokojne pracuje po boku svojej matky Ming. Jedného dňa sa však tínedžerka Meilin začne záhadne a z ničoho nič “meniť” na obrovskú, mimoriadne emotívnu červenú pandu a deje sa to práve v tých najnevhodnejších chvíľach, keď sa Mei veľmi rozruší. Medzi Mei a jej mamou sa týmto otvára priepasť, ktorá ju prinúti sa vyrovnať so svojimi dvoma ja: oduševnenou tínedžerkou a poslušnou dcérou a faktom že sa musí vyrovnať s rodinnou kliatbou. (Cinemart SK)

HERGImanCZ

Překvapení, které má na první pohled jistý přesah. Celá Proměna je totiž v základu metaforou na dospívání. Každý jsme prožili dobu, kdy začínáme mít na věci vlastní názor. Může se jednat o maličkosti, ale třeba i o směr, jakým bychom se v životě chtěli vydat. V tu chvíli pak mnozí naráží na nepochopení ze strany rodičů či jsou odbyti, že jsou drzí. Vždy je zde neskutečně těžké najít ten správný kompromis mezi tím, že rodiče to s námi myslí dobře, ale zároveň si občas neuvědomují, že už nejsme ty děti, které vozili před lety v kočárku. V Proměně jsou tyto situace často hnány do extrému a mimo realitu. Film si to ale může dovolit, protože tak to nejen děti v tomto věku často vidí. V náročných situacích všichni občas děláme z komára velblouda, když se na situaci podíváme zpětně. Mým snad jediným větším problémem je tu fakt, že šablonovité postavy, které jsou tu vedle sebe postaveny, tak trochu sami prozrazují, jak celá postupně se vyhrocující situace dopadne. Podobně to ale často je i v reálném životě. Proměna je díky všem těmto věcem filmem nejen pro děti, ale také pro jejich rodiče. A to, že si z ní každý může něco odnést, jí dělá tím, čím je. ()

RAFT

Pixar narazil.Kdy udělají pořádný animák jako byla Duše.Nesnesitelné dětské postavy malé pubertačky.Dívka Mei která se proměnuje v pandu červenou.Tahle nová pixarovka nepřekvapila .Čekal sem víc .Za mě 60% ()

Maniik88

Ako nápad povenovať sa puberte, vzťahov v rodine..hmm teda len vzťahu matky a dcéry, otec je zase opäť na vedľajšej koľaji, je fajn. Ale mne tie hlavné postavali boli brutálne nesympatické, hlavné 4 holky príšerné. Niektoré scénky hodne trápne a menšie deti to nepochopia. Ako červené dni. Panda bola ale pekná a záverečné stretnutie matky a dcéry bolo poučné aj pre rodičov. Keby tie postavy boli sympatickejšie, možno by to bolo za 4*. ()

papadoce

Taký sľubný začiatok a taký slabý výsledok. Čo vám tvorcovia na začiatku naznačia? Že budeme sledovať príbeh trinásť ročnej dievčiny, ktorá práve v tento deň vhupne do jednej z najkrajších a možno aj najťažších fáz puberty, keď ju začnú zaujímať chlapci. Námet jak p…….anda s potenciálom nekonečného humoru, gagov a situácii, s rodičmi, kamoškami, učiteľmi, chlapcami. A čo dostaneme? Absolútne nepochopiteľnú, nezmyselnú a len málo zábavnú premenu na červenú pandu, pričom sa časom dozvieme, že mama hlavnej hrdinky bola ešte väčšia p…….anda. Rozprávky sú o fantázii a aj táto zvrátenosť by bola v poriadku mať to dokonalý humor alebo mať to aspoň viac priemerného humoru. No ten opäť absentoval, čo začína byť akýmsi novým zlozvykom animákov. Ja som bohužiaľ čaro tejto rozprávky neobjavil, i keď tu čítam od mnohých zábavnosť, dokonca dojemnosť príbehu a podobne. Môj vkus to ale minulo asi tak zhruba o dve pandy. Ozajstná strata času. ()

LdaVinci

Jedna z mála Pixarovek, kde jsem se bál, že to nebude úplně ok. Celý koncept a styl animace se mi nepozdával, ale naštěstí obavy byly zbytečný... na animační styl jsem si ve výsledném filmu okamžitě zvykl,  no a co se týče příběhu a myšlenky, okolo které se film točí, ta je absolutně skvělá a dojemná. Má to přesah, který jsem v jistých ohledech cítil i sám na sobě. Jsem rád, že Pixar to dělá prostě jinak a stále umí prodat takováto témata. ()

departed

Nejzbytečnější Pixar. Jakože kdo tohle odklepl a myslel si, že kromě třinácti letých holek, tohle bude někoho zajímat či bavit? ()

hrumsrt

Po několikáte se mi stalo, že animák, ba dokonce Pixarovka mě dokázala překvapit. V posledních filmech se posunuli, začínají odbíhat od průměru a točí filmy, který nevím jestli potěší každého, ale mají smysl. Ale copak se to netýká každého? Přece všichni vyrůstáme. A ten vztah s rodiči (obzvlášťe s matkou) je tady precizní a silné téma. Upouští se od těch rádoby trapných hlášek a sází se na silná témata. Úžasný jak dobrá metafora ta červená panda je, leč teda výklad nemusí být úplně jednoznačný a věřím, že perverzi se nevyhne. Ty kamarádky mě hrozně bavily a způsob, jakým "řídily" hlavní hrdinku byl tolik skvělý. Finální akt je zase emoční ždímačka, kde už mi to přišlo malinko "přepandováno". 75% ()

Grondal

Ultimátny mix súčasného all in one poňatia tvorby filmov. Animované filmy pre presnejšie definované publikom boli vždy veľkou vzácnosťou, ale v súčasnej direct to stream dobe zdá sa úplne vyhynuli a keďže sa tieto potrebujú trafiť do vkusu všetkých a úspešne sa vyhnúť čomukoľvek čo i len minimálne kontroverznému, všetky sú ako cez kopirák a šanca, že dostaneme niečo originálne klesá na nulu. Keď bolo kedysi „pero mocnejšie ako meč“, v súčasnosti je „kalkulačka mocnejšia ako pero“. Ostáva len dúfať, že sa nájde ešte niečo mocnejšie ako kalkulačka štúdiových účtovníkov. Film ako taký je v poriadku a nič tu nie je vyslovene zlé. Máme tu mix čínskych rodinných motívov so súčasnou západnou kultúrou, ale ich stret je vykastrovaný, takže na akékoľvek pnutie v tomto ohľade môžete rovno zabudnúť, na druhú stranu animácia je solídna a humor (na ktorý sa tu hrá v prvom rade) občas funguje. Ako to tak býva, už priemerné zapojenie mozgu pri zápletke/deji (alebo keď vypláva na povrch tajomstvo hlavnej hrdinky) je vyslovene na obtiaž, nerobte to. Kvarteto hlavných postáv som po prvých desiatich minútach úprimne nenávidel a myslel som, že tú afektovanosť proste nedám... ale dal som, zvykol som si, a po nejakej dobe mi už aj prestala aktívne vadiť. Juhúú. Zakončime to v pozitívnom duchu a teda ak ste dievča, 13 – 15, máte pocit, že svet dospelých čaká iba na vás, choďte do toho... ostatným odporúčam znížiť očakávania čo najnižšie. ()

Mkartaylas56

Ale jo. I když dle mého nejde o nějaký velký zázrak a jde o jednu z těch pixarovek mířených vyloženě na děti, tak se tvůrcům stále daří ve správných momentech úspěšně útočit na emoce a hlavní téma filmu o pubertě a sporu rodiče a dítěte, tu podávají se svou typickou originalitou a hravostí. Ve srovnání s jinými filmy ze studia s lampičkou jde tedy sice o lehce slabší kousek, ale především při srovnání s konkurenčními společnostmi tahá i zde Pixar stále za jasně delší konec provazu. ()

Renie42

Klasická pixarovka, téma se mi líbí, zasazení po začátku milénia taky a prostě ta červená panda nemá chybu. Dříve požehnání, teď prokletí dokáže Mei otočit a mít svoji  pandu ráda a dokázat ji ovládat. ()

george82

Je to sračka. Nechápu, proč najednou všude serou čínský haranty. To za prvé. Samozřejmě v rámci girl power jde o chytrou, hodnou, nadějnou a supr-trupr holčičku, která zvládne všechno a pokud ne, tak tu má power mámu, babi a tety. Ten svět se vážně v prdel obrací. ()

adamix

Preafektované, nudné, ale tradične vizuálne krásny animák, ktorý nebudem zbytočne zatracovať len z toho dôvodu, že nie som cieľovou skupinou, ale pochybujem, že daktoré dievča príslušného veku by si na toto dokázalo spomenúť po pár dňoch, natož po niekoľkých rokoch. ()

Cermicek

Tenhle animák mě úplně minul, Chápu všechny poselství, který měl sdělit, ale podobně jak tu píše 3DD - nejsem cílovka (zaplaťbůh), což u animáků většinou nevadí, ale tady mě to vysloveně otravovalo..:/ ()

Katte

Občas jsme se zasmáli... Ale tohle je hodně silný odvar... pro kohokoli staršího 10 let nejspíš nekoukatelné... Animaky milujeme ale tohle fakt ne. Bohužel. ()

ESNYR

Přijde mi že tohle není Pixar ani omylem. Hlavní hrdinka (a nejen ona) je nesympatická, divně naanimovaná a hlavně nepůsobí jako někdo komu jde fandit. Asi bych dokázal pochopit jednání matky která se snažila aby dcera byla v klidu a pohodě ale třeba scéna první proměny - alias "červené" problémy - byla tak hrozná že i manželka kroutila hlavou a i když my víme že se nejedná o problém s menstruací, tak matka jedná doslova jak kráva a člověk se pak nediví že taková matka pak působí dost divně. Jako my máme dceru už starší a už si tímhle prošla ale nepamatuju si že by manželka dělala takové peklo. Komando dalších pand v závěru už mi přišlo vyloženě navíc a k ničemu a celý ten závěrečný konflikt byl přesně to co bych od Pixaru nikdy nečekal takže jasné že Pixar už asi končí a Disney do toho bude kecat čím dál víc. Pixaru je škoda, jejich zajímavé a originální animáky jsou vždy něco jiného a nečekaného. Disney zabíjí další značku a začínám celého toho současného myšáka upřímně nenávidět. ()

Kinofil

|| PG || Disney/Pixar || Rozpočet: N/A || USA: N/A - ČR: 10 817 295 Kč - Celkem: $13 428 061 || S Pixarem mám poslední roky problém. Buď mě ohlášení jejich nové tvorby znepokojuje kvůli zbytečným sequelům, nebo mě jejich originální projekty zdánlivě nezajímají. Nakonec však na jejich filmy kuknu tak nebo tak. A dělám dobře, protože Proměna je přesně ten typ "animáku pro děti", na který bych normálně zavadil až v TV, což by byla velká škoda. Sice jsem si od úvodu říkal, že mě to těžce nebude bavit, postupně jsem si ale na potrhlou hlavní hrdinku zvykl a ke konci snad i oblíbil včetně jejích neméně trhlých kamarádek. Fantasy zápletka s proměnou v pandu červenou vlastně není ve své podstatě příliš důležitá, jelikož má jen představovat celkové dospívání (a dětem v Severní Americe připomenout, že ženy menstruují). Takže jsou tu nějaká pravidla, historie, ale zbytek je vám fuk a film se v tom nijak nepárá. Díky tomu uteče 1,5h jako voda, aniž by to začínalo drhnout, což věřím, že pár minut navíc a stalo by se to. V rámci Pixaru jde o těžký průměr typu Frčíme a Duše, na který si lidi budou časem hůře vzpomínat. Jenomže průměr u Pixaru znamená nadprůměr oproti konkurenci. A to nejen díky špičkové animaci (ačkoliv čím dál častěji musí víc chválit jejich globální nasvícení). Zaroveň jsou rovněž asi jediným hollywoodským studiem, které nacpce do originální látky neznámých tvůrců okolo $100 milionů, páč jim věří. A toho si vážím. 70%. ()

PTomA

Takhle rychle to všechno na mě vybalit, nepamatuju si takhle rychlý koláže v úvodu Pixar filmu. Asi se přizpůsobují dětem týhle doby, ale zároveň je otázkou, proč je film zasazen do období před 20 lety. Pixar zas a jednou natočil pěkný, roztomilý film s menším přesahem, velkým mínusem přetrvává, jak jsme mohli vidět v jejich minulých projektech, slabá zápletka. A Rakeťák Pixar asi nezachrání, už by to chtělo další V hlavě. ()