Byly to pouhé čtyři takty z Herkulových lázní na křídlovku, které přiměly hosta odcházejícího pozdě večer z venkovské hospody, aby si pozorněji prohlédl hráče. Tak se po třiceti letech setkají dva muži, jež před lety spojovala láska k dívce od kolotočů. Někdejší student Vojta, nyní zestárlý ředitel místní školy, žádá Viktora, který se do vesnice vrátil opět s pouťovými atrakcemi, o setkání s Terinou. Viktor ho zaveze k hřbitovu a Vojta se dovídá, že dívka zemřela. Melodie Herkulových lázní, kterou hraje na křídlovku Viktor, vrací hrdiny do minulosti. Jejich příběh se udál jedno prázdninové venkovské léto, plné vůní trav a květin a letních zvuků české vesnice. Student Vojta, který pečoval o velmi starého dědečka, hovořícího už jen s mrtvými, a který čelil svodům divoké Tonky, se setkal na pouti u kolotoče s Terinou. Mezi mladými lidmi vznikla dětsky naivní, ale osudová láska. Do příprav jejich útěku od rodin zasáhla smrt Vojtova dědečka. Student minul schůzku s dívkou, aby v rozhodné chvíli posloužil mrtvému. Terina, šokovaná myšlenkou na Vojtovu "zradu", neměla sílu bránit se Viktorovi, majiteli střelnice, který ji zatáhl jako budoucí ženu do své maringotky. Ráno zastihl Vojta vozy světských již na cestě z vesnice. Bolem oněmělá Terina seděla vedle Viktora, který se po studentovi ohnal bičem. Po létech se Vojta dozvídá od Viktora, že dívka po dvou měsících zemřela na záškrt, a také, že si přála umřít... Film vznikl převodem stejnojmenné básně a získal kromě řady domácích ocenění i Zvláštní cenu poroty a Stříbrnou medaili na MFF v Moskvě 1967 a Stříbrnou sirénu na Přehlídce čs. filmů v Sorrentu 1969. (oficiálny text distribútora)

HonzaBez

Prolog filmu (ještě před úvodnímu titulky), v němž se po letech potkávají dva soci v lásce Vojta a Viktor, mi přišel takový trošku "nemastný neslaný". Ale patrně to byl tak trošku i úmysl, aby o to více vyznělo ono následné nostalgické vzpomínání na dobu Vojtova mládí a jeho studentkou lásku Terinu. To je zpracováno vskutku úžasně poeticky (např. krásné pomalé záběry kamery) a podpořené krásným hudebním motivem ze skladby Herkulovy lázně, který se prolíná téměř celým filmem. Otakara Vávru mám spojeného s úplně jiným tipem filmů, takže možná i o to více mě tento film potěšil. A Jaromír Hanzlík už coby mladíček ukazuje, že prostě byl a je pan herec. ()

LeoH

Slibný prolog – noční jízda na traktoru jako by z oka vypadla nějaké lynchovině –, dál už ale malinko akademicky bezkrevné, byť jednotlivé řemeslné ingredience a závany křehkosti i věčnosti tam jsou. Kdybych ovšem za výsledné pocity měl dát za čtyři, musel bych přihodit po hvězdičce Létu s Monikou, Letnímu snu, Lesním jahodám a kdo ví ještě kterým Bergmanům, v kterých nacházím tytéž motivy a tytéž pocity v nesrovnatelně čistší, intenzivnější a vrstevnatější podobě; a když o tom tak přemýšlím, i v české kinematografii (nejen) 60. let se láska, smrt a přírodní lyrika scházejí v nejednom filmu se silnějším a trvalejším účinkem. ()

Mirokukii

Láska to byla křehká a naivní. Pouze taková, jakou si tak mladá srdce mohly, v jejich svízelné situaci onoho rozpáleného, hřejivého léta, nabídnout. V kontrastu s nemohoucím stářím a blížíci se tragédií nesmírně zasažitelné dílo s obsazením a výkony, zkrátka skvělými. Smutné ()

Jazzzz

Ta dějová linie, kde vystupuje starý dědeček po asi mozkové mrtvici je perfektní. Ale linie milenecká, kde dilema mezi oběma děvčaty se po nedlouhém dilema lehce rozhodne, je nudná a o ničem. ()

Cushing

Žádný velkofilm, ale pro mě nejlepší dílo režiséra a úžasně citlivá adaptace Hrubína. Rozechvění -- tohle v tom filmu je a přechází to i na diváka. Hanzlík nemohl být vybrán líp a myslím, že ani Kvietik. Vávra je filmař světového formátu, ať se nám to líbí nebo ne. ()

Endyis

Nádherný snímek mistra Vávry, který mě opravdu zasáhl a to velmi zvláštním stylem. Film jsem si pustil v pozdnějším večeru a následně, když jsem šel spát, zdály se mi celou noc zvláštní sny, jenž byly silně ovlivněny daným filmem. Není tohle právě zvláštní důkaz kvality filmu??? :) 90% ()

lucascus

Film plny nostalgie, stesku a smutku, citove se nimrajici v divakove dusi, ve ktere najde i to, co uz bylo davno zapomenuto. Vse podtrhuje perfektni prace s kamerou a synchronni hudba. Vavra ve spojeni s Hrubinem se mi zamlouva. ()

ZeroCZ1233

Romance pro Křídlovku je typický příběh o mladé, letní a usměvně naivní (ne)lásce, kde člověka nemůže obsahově nic překvapit, protože v činech ústřední dvojice vidí sám sebe nebo minimálně někoho známeho. Toto "klišé" je prezentováno s něhou a skvělou atmosférou letní vesnické pohody a lenošení nečekaně zádumčivé povahy se sklony k melancholii, což snímku přináší určitou míru zájmu o zhlédnutí. Mladý Hanzlík zde hraje na svůj věk kupodivu velmi dobře a krásná Cigánová mu přirozeně sekunduje. Řemeslně je to nadprůměrná podívána, Vávra se soustředí na klasické postupy vyprávění a režii s občasnými zajímavějšími pohyby kamery a kompoziční nápaditosti. 7,5/10. ()

jitrnic

po pravdě řečeno ten snímek je divný, s nezajímavými hrdiny a minimálním příběhem, ale nějak mi svijí náladou zrovna kápnul do noty. ()

Autogram

Smutná romanca začína hororovou jazdou a už vtedy je jasné, že to nebude bežná romantika. Je chvíľami aj zaujímavá, ale občas aj zdĺhavá až nudná. Zuzana Cigánová začala svoju kariéru celkom úspešne dokonca v jednej z hlavných úloh v českom filme. ()

Philoun1

Velmi smutný příběh o jedné nešťastné lásce. Celkově pěkný film s příjemnými hereckými výkony. 3* je ode mě pocta pro film protože takto starým českým filmům dám málokdy více. Asi už jsem jiná generace a nedokážu ocenit dobrý film:) ()

Sdoom

Přiznám se, že mě tenhle film dost překvapil. A mám tím na mysli překvapení pozitivní. Čekal jsem nějakou obyčejnou romanci s dobrým koncem, ale dočkal jsem se romatického, trochu psychologického dramatu o lásce, která nedošla vinou nešťastných okolností naplnění. Jaromír Hanzlík zde už v 18 letech prokazuje, že je to neuvěřitelný herecký talent. Zasloužené 4 hvězdičky. ()

Sipora

Viděla jsem ji teď po létech znovu a nebyla jsem zklamána. Jako "náctileté" děvče jsem lásku těch dvou brala jako vrchol a ideál. Svádivá Tonka se mi vůbec nelíbila. Teď mě okouzlila právě Tonka a sama s úsměvem vzpomínám na tehdější naivitu svou i těch dvou. ()

klúčik

Tak toto je film , ktorý mám rád. Hlavne famózny herecký výkon J.Hanzlíka. Už tu jasne dokázal, že je výborný herec. Výborné herecké obsadenie filmu.......95%. ()

wosho

Pravý opak Zlaté renety. Žádná komplikovaná režie a příběh v několika časových rovinách. Zde je vše mnohem jednoduší-ale vyznění je silnější a údernější. Vávra si byl vědom těžkosti předchozí Hrubínovské adaptace (ta však byla o hledání straceného mládí z pohledu staršího muže), proto tuto adaptaci o lásce a smrti pojal co nejjednodušeji, pouhá lirika letní přírody a láska dvou mladých lidí se smutným vyzněním. Po dlouhé době, kdy sázel na jistotu starých bardů, zariskoval a obsadil neznámé tváře a s Hanzlíkem měl neskonalé štěstí. Krásný a něžný film a podle i samotného autora i jeho nejpovedenější. ()

Paity

Skutečně poetický film, na který si Romance pro křídlovku hraje, by obsahoval více vnitřního hodnocení postav a hloubání po hlubších pravdách, než je jen vztah k dívce před třiceti lety. ()

dormouse

Romance pro křídlovku je zfilmovaná báseń. Krásná báseň Františka Hrubína a krásný film Otakara Vávry. Verše jsou nahrazeny obrazem a přesto film přesně vystihuje melodii básně. Vypráví o básníkově osudové lásce na sklonku léta, kontrastující se stářím umírajícího dědečka, který je již jednou nohou v jiném světě. Je to film o emocích. Láska, něha, živočišnost, stáří, smrt. Umění prověří jen čas. A 42 let je jistě dostatečná propustka do zlatého fondu české kinematografie. ()

Otakar Vávra: 1911 - 2011

Otakar Vávra: 1911 - 2011

16.09.2011

Ve věku 100 let zemřel včera nejstarší žijící český režisér Otakar Vávra. Režisér před nedávnem podstoupil operaci zlomeniny krčku, kterou si přivodil krátce po jarních oslavách svého významného… (viac)