Napínavý životopisný film rekonštruuje skutočný príbeh Mahamedoua Oulda Slahiho (Tahar Rahim), ktorého americká vláda zajala a bez obvinenia a súdneho procesu ho 14 rokov protiprávne väznila v záchytnom tábore Guantánamo Bay, vojenskej väznici vybudovanej na starej americkej námornej základni v zálive Guantánamo na Kube. Keď už Slahi stráca poslednú nádej na záchranu, nájde nečakaných spojencov v obhajkyni Nancy Hollanderovej (Jodie Fosterová) a jej spolupracovníčke Teri Duncanovej (Shailene Woodleyová). Pri zúfalom hľadaní spravodlivosti čelia mnohým takmer neprekonateľným prekážkam, ale tým najväčším protivníkom je neúprosný vojenský prokurátor, podplukovník Stuart Couch (Benedict Cumberbatch). Nekonečný právnický súboj dvoch odhodlaných žien voči systému napokon vyústi do odhalenia šokujúcej pravdy a  potvrdí, že ľudského ducha nemožno uväzniť. (TV JOJ)

ArthasKarfa

Všichni nevinní, nikdo nic neudělal. Chudák. Kdybych neměl pocit, že je to celé pořád dokola, jedna scéna, týpek sedí ve vězení a zlí Američané mu vnucují své pravdy. Někde to zlo asi je a myslím, že ho tu bude čím dál víc. My jsme vždycky hodní na ty co přijdou, i na ty co nám přijdou ubližovat. Trošku mi to připomnělo stav v Německu těsně po válce, kdy Američané nemohli najít v celé zemi jediného nacistu. ()

petikacka

No konečně někdo natočil něco o Guantanamu. Amíci to sice doposud nepřiznali ovšem všichni víme co se tam dělo a, že lítali a přistávali i u nás v ČR!! Skutečný příběh Moa zadrženého 2 měsíce po 11.-ém září v Mauretánii, kdy ho odvlekli a drželi ho 15 let na Kubě bez obvinění a vlastně pouze jako svědka, je prostě šílené. Jasně, že jsme všichni na muslimy vysazení, ale aby o bytí nebo nebytí rozhodoval americký stát, který v prvopočátku s AL-Kaidou potažmo s Bin-Ládinem spolupracoval proti Rusákům v bitvě o Afghánistán mi přijde naprosto a totálně pokrytecký hnus. Navíc to ukazuje co se tam dělo a věřím, že ne úplně všechno takže 3x fujtajbl a fucking ! Amíci by si prostě měli konečně uvědomit, že přesto, že jsou druhý největší světadíl to neznamená, že si můžou dělat co chtějí. A jak jsem jednou slyšela ve filmu (ovšem nevím ve kterém): "Tak dlouho jsme druhý kopali do prdele, že to teď někdo dělá nám"...A vo tom to celý je...Za mě 88% ()

fixaman

Jen další názorná ukázka toho, že mezi Al-kaidou a americkou vládou není žádný rozdíl. Ve filmu už opomněli zmínit další zajímavosti jako třeba, že na začátku zadrželi sedm obyčejných náhodných zemědělců, kteří nic neudělali, jen aby je mohli týrat a vypustit z toho pečlivě vybrané fotky, které měly po 11. září ukojit chuť Američanů po odplatě. Prostě chtěli občanům ukázat, jak tvrdě makají a že už mají viníky. Lidi, kteří Guantanámo drželi při životě, si zaslouží doživotí. A hlavně George Bush, který pozabíjel násobně víc civilistů než Usama, včetně dětí, a který za to všechno může. Jen víc takových filmů. ()

dalziel

Bohužiaľ, takýchto jednostranne srdcervúcich príbehov sa dá natočiť na tri prdele aj napriek tomu, že sa jedná o true story. Mýlím, že to akurát tak podnieti nerozhodnutých k radikalizácii. Kto má výhrady  k práci tajných, informačných a silových zložiek nech to radšej ani nepozerá. Chceme mať svoj klídek všakže.???.... Tak nechajme robit svoju robotu tých ktorí sa majú a vedia o to postarať.... ()

rublik05

Člověk by dle popisu čekal drsné a napínavé soudní drama, ale ne, nenechte se zmýlit. Mauritánec představuje na první pohled zajímavý, přesto neskutečně nudný příběh o uvězněném islamistovi, který zaujme snad jen přesvědčivými výslechovými scénami a hnusným mučením. Na soud dojde až v záběru, žádná velká justiční bitva se nekoná, moc mi nesedl ani styl, jakým je celý film natočený. Na můj vkus je snímek zbytečně moc sluníčkový, málo explicitní, neskutečně nudný a bez emocí. 3/10. ()

Stillborn83

The Mauritanian je rozhodne zaujímavý film, životný príbeh Mohamedoua stál za autentické filmové zobrazenie. Vďaka režisérovi Madonaldovi dostane divák mierne dokumentaristický pohľad. Z Tahara Rahima sa rodí hviezda veľkého formátu, potešil aj výkon Jodie Foster, ktorá nehrá za rok v niekoľkých filmoch, ale svoje úlohy si poctivo vyberá. Bavilo ma to, ale nie je to film, ku ktorému by som sa vracal. P.S.: Metalom by si na mňa Amíci neprišli, mne by skôr ulahodili :))))))) ()

RafaKrakal

Velmi zajímavý námět, který je však bohužel mnohem zajímavější než jeho zpracování. Foster a Cumberbatch podávají velmi dobré herecké výkony, bohužel však je film do jisté míry zaměřen na jejich postavy a ne na postavu "Mauritánce", která je pro děj stěžejní. Celkově nejsem zklamán, spíše naopak, ale kdyby se film zaměřil více na soudní proces samotný, mohl by se rovnat takovým "gigantům" jako Philadelphia, A time to kill apod. Pokud Vás však zajímá problematika "Gautanáma" a nezákonně vězněných osob, určitě Vám Mauritánec rozšíří obzory. ()

Blenny

No, slabší tři. Nebudu hodnotit, jakej, že to byl chudák, bůhví jak to bylo a prasárny se bez debaty dějou jak u amíků, tak i jinde. Na začátku tomu prostě spadne řetěz a na půl plynu se jede dobře hodinu, druhá o něco svižnější to pak už nedožene. Dojem mi dost kazila Shailene Woodleyová, protože asistenka obhájkyně-supa by se asi neměla chovat jako náctiletá pipka. Fosterová cajk, místo Cumbernatche tam mohl bejt kdokoliv a bylo by to úplně jedno. ()

Cermicek

Hele jak tu mnozí kritizujou nudu tohoto dílka, tak mam dobrej hint!☝ Stačí to kolem 20minuty zalomit a cca půl hoďky před koncem se probrat! Funguje to perfektně. Je mi totiž úplně jasný, že jsem prochrápal přesně tu nezáživnou výstavbovou část (která beztak baví fakt jen masochisty) a bezbolestně vklouzl do toho podstatného = vysvětlování toho, co se ve skutečnosti stalo až po samotný rozuzlení. Je to teda předvídatelný až to bolí, ale za mě se právě tahle část celkem povedla. Tahar to podle mě zahrál hodně dobře, za což si zaslouží o hvězdu víc (bez který by film zůstal v dost šedým průměru). Maghfira. ()

Hovadin

Něco málo jsem si o Guantánamo Bay přečetl a to co se tam děje (dělo) je opravdu neuvěřitelné. Proto je trochu zklamání, že tohle dílo nedokáže vzbudit v lidech (minimálně ve mě) ty potřebné emoce. Mučení zde působí až komicky - jakkoliv divně tahle věta zní. To co se tam děje ve skutečnosti je úplně na jiném levelu. ()

PlysovyMacko

Príbeh sa týka mladého moslima, údajného teroristu, ktorý je vypočúvaný a mučený na zakladni Guantanamo držaný vo väzení bez súdu. Problém filmu je, že nejde ani o súdnu dramu - rovnako ako divák ani obhajkyna, ani žalobca nevie, či je moslim vinný a všetky postavy tápu naprázdno a film sa točí v kruhu. Benedict ma minimum priestoru. Sugestívne scény mučenia sú veľmi nepríjemné. Na to, že ide o skutočný príbeh, ide o nevyužitý potenciál. ()

xxmurphyxx

Toto natočiť s horšími hercami tak to bude celkom prúser. Našťastie v hre máme také esá ako Foster či Cumberbatch, takže už len sledovať ich herecké umenie spolu s neobyčajným príbehom stačilo na tri hviezdy. Na viac to ale objektívne nemá, aspoň podľa mojich kritérií. Na to sa vo filme moc málo deje a moc kecá, čo by možno až tak moc nevadilo, keby dialógy mali o level vyššiu úroveň. Dosť aj zamrzelo, že z tak nechválne známeho Guantanáma a jeho neľudského zachádzania a mučenia sa do filmu dostane pred koncom pár minút, inak sa viac menej dívame len na jednu celu a výbeh, kde sa nič zas tak hrozné nedeje. Trebalo o dosť viac pritvrdiť, šokovať. Aby to celé svedectvo malo na konci ďaleko väčšiu váhu. Inak titulky s real zábermi super. ()

mata77

Kocky boli hodené v priebehu asi prvých 15 minút, kedy som dostala komplet základné informácie o postavách a tom, okolo čoho sa dej bude točiť. Film je postavený na silnom príbehu jedného človeka a nie až tak na hereckých výkonoch, známe tváre v hlavných úlohách ma ale nikdy neurazia. Kolízia dvoch kultúr a dvoch náboženstiev bila do očí a vyvolávala určité napätie, kontroverzné nálady. Ako sa dej nenápadne posunul k súdnemu procesu, prišlo dramatické vyvrcholenie a nakoniec studená sprcha v podobe faktov o ne/fungovaní spravodlivosti v tak vyspelej krajine, akou je USA a o tom, že teroristické útoky na ich území môžu ospravedlniť čokoľvek, čo nasleduje pod hlavičkou boja proti terorizmu. Každý, kto tento boj spochybňuje, je potom pre spoločnosť zradca. Dojem z filmu oslabuje jeho prílišná dĺžka. 75% ()

Nový Svatý se hýbe kupředu

Nový Svatý se hýbe kupředu