Operátor tísňové linky (Jake Gyllenhaal) se snaží zachránit volající, které jde o život, ale brzy zjistí, že všechno je úplně jinak. (Netflix)

filmfanouch

Americká předělávka thrilleru Tísňové volání vyvolávala i kvůli vysokým kvalitám dánského originálu snadno pochybnosti. I kvůli pověsti amerických předělávek evropských hitů. V hlavní roli americké předělávky se sice objevuje Jake Gyllenhaal, režíruje schopný Antonie Fuqua a hlasové výkony propůjčili například Riley Keough, Ethan Hawke či Paul Dano, přesto snadno vznikali pochyby. Várka pozitivních ohlasů z Filmového festivalu v Torontu přitom začala slibovat, že americké The Guilty rozhodně není zbytečnou záležitostí a pochyby by snadno měli jít stranou. Bohužel první várky nadšených ohlasů vždy nezaručují jasnou výpovědní hodnotu.   Po nadšených ohlasech z Toronta je Viník zklamáním. I tentokrát většinu času sází americká verze na jednu místnost, jeden telefon a jednoho herce. Jake Gyllenhaal má v podstatě prostor jen pro sebe a dokáže opět dokázat, že jedním z nejtalentovanějších herců současného Hollywoodu. Krom menších rolí a vokálních výkonů je Viník v podstatě Gyllenhaalovou One Man Show, kdy Gyllenhaal do svého výkonu skutečně dává naprosto všechno. Jestli kvůli něčemu stojí za to Viníka vidět, je to právě Gyllenhaalův výkon.   Fuqua dokáže pracovat s atmosférou, rozhodnutí, že se kamera v podstatě většinu času věnuje Gyllenhaalovu obličeji pomáhá se jeho postavě dostat pod kůži, působí to skoro tak, že je divák přímo vedle Gyllenhaala a jeho náročnou službu prožívá s ním.   Scénáře se chopil Nic Pizzolaneto, autor mimochodem takového nenápadného seriálu jménem True Detective. Jeho scénář dle očekávání není adaptací dánského filmu 50: 50, s takovým hlavním hrdinou pracuje zcela jiným způsobem. Viník se celkově snaží útočit více na emoce, Tísňové volání bylo ovšem o poznání více vtahující a zajímavější. I s hlavním hrdinou ve finále pracovalo o poznání zajímavěji, Viník v tomhle ohledu zklamává a zamrzí to i kvůli faktu, že scénář psal právě Pizzolaneto. A momenty, kdy se to celé jaksi pokouší o sociální komentáře jsou vyloženě nefunkční.   V průběhu to vypadá, že i přes fakt, že se film odehrává většinu času v jedné místnosti s jedním hercům to celé bude vizuálně nápadité. Fuqua a kameraman Maz Makhani skutečně přichází se zajímavými vizuálními nápady, ve finále jich ovšem není zas tak moc. Časem se navíc vlastně definitivně ukáže, že i přes fakt, že nejde o kopírku 50: 50 je Viník pořád tak trochu film navíc, kterému nemá člověk důvod dávat přednost právě před Tísňovým voláním. Americká verze má sice skvělého Gyllenhaala, Tísňové volání ovšem mělo zase skvělého Jakoba Cedergrena a celkově v něm vše fungovalo o poznání působivěji. Americká předělávka samotný námět kdovíjak nepozměňuje, krom pár stěžejních rozdílů nepřidává nic nového. A i proto se jen tak nezbaví pachutě zbytečnosti.   Viník neurazí. Díky faktu, že trvá pouze hodinu a půl rychle uteče, má skutečně skvělého Gyllenhaala, v první polovině slušné vizuální uchopení a i hudba Marcela Zarvose slušně podporuje atmosféru, kterou Fuqua v rámci možností servíruje. V průběhu se ovšem definitivně ukáže, že Viníka svět nepotřebuje, protože po Tísňovém volání přeci jen nic nového nepřináší. Krom sledování fascinujícího výkonu Gyllenhaala vlastně snad neexistuje důvod, proč by měl někdo dávat před Tísňovým voláním přednost právě téhle americké předělávce. Pro neznalce původního filmu možná bude fungovat o poznání silněji, ta pravá kvalita ovšem v případě této látky pochází z Dánska....... () (menej) (viac)

Nin

Musím na úvod poznamenat, že jsem neviděl originální snímek, což by mohlo poznamenat můj pohled na tenhle remake. V každým případě mi jednoho dne nebylo nějak dobře, náhodně jsem na Netflixu zapnul tenhle snímek... a byl jsem přikován k televizi jako dlouho ne. Příběh je super a správně napínavý, ale nejvíc mě na filmu dostávaly herecké výkony. Často jen skrz hlas tu máme mrazivě realistický projev. Režie taky skvělá - vše je efektně, zručně natočené. Guilty je skvělá emocionální horská dráha, kterou jsem si opravdu užil. (9/10) ()

Goldbeater

Pokud jste viděli dánský originál Tísňové volání, nemá vám tenhle anglicky mluvený remake téměř co nabídnout. Můžete si leda tak užívat koncentrovaný herecký výkon Jakea Gyllenhaala, ale jeho je pro tenhle typ americké kopírky bez přidaných nápadů opravdu naprostá škoda. ()

mzss1

[77%] Ale jo, mě se to líbilo. Dánská verze z r. 2018 má taky co do sebe. Takže nebudu zde psát žádné srovnání. Největším kladem tohoto filmu byl jednoznačně Jake Gyllenhaal. Jeho herecký výkon byl supr a hlavně měl výbornou postavu. Takže sem tam utrousil dobré hlášky a i emoce se z něj v určitých pasážích přímo chrlily. Téma je jednoduché, stejně tak rozpočet, minimum dalších herců, ale i tak jsem byl chvílemi dost napnut. Navíc to jeho telefonování má ke konci i solidní zvrat. Máme tu i nahlédnutí do jeho soukromého života atd … Nicméně, nevím, co by se zde dalo vylepšovat. Možná ještě víc zapamatujících momentů, nebo přidat pár scén mimo tísňové centrum, ale to asi kecám nesmysly. V rámci možností to asi ani lépe dopadnout nemohlo. Jsem spokojen a při dobré náladě si to v budoucnu ještě pustím. ()

kingik

Mluvící hlava Jakea Gyllenhaala v hlavní roli. Tenhle film se pomalu a jistě přiblížil pojetí rozhlasové hry. A ač se hlavní a jediná hvězda poměrně činí, film si produkovala, celý film šel ke dnu ve všech ostatních aspektech. Astmatický policejní operátor denně na tísňové lince přijímá a vyřizuje stovky hovorů lidí v nouzi. Jeden hovor mu však rozproudí semenné váčky natolik, že libozvučný hlásek mladé ženy v nouzi mu napraví erektivní dysfunkci. Má rázem dvě stání, jedno soudní, kdy má profesní škraloup, který ho poslal mezi telefonisty, a jedno čerstvě v kalhotách. Některé originály je lépe nechat originály, jako je původní dánské drama Tísňové volání, a vůbec netočit nepřekvapivé napodobeniny, které jsou v podstatě zbytečné. Antoine Fuqua, který vůbec takovéto typy filmů netočí, musel poměrně přetrpět těch devadesát minut konverzace. Režijní pokyny musely znít asi takhle: Jakeu, teď natoč hlavu trochu doprava, pozor, už jsi mimo záběr, dávej si pozor na namalovanou značku na stole, abys neuhýbal a zůstal v záběru. A přineste glycerin, pan Gyllenhaal má před náročnou scénou, ve které se rozpláče, sakra, asistente režie, kde je ten glycerin, krucinál. Opravdu moc obrazově poutavého toho film nenabízí. Největší dramatické obrazové bomby představuje zvracející hlavní hvězda a také posléze rozbitý inhalátor. Dramatický měl být i určitě celý průběh filmu. Pár světlých scén, nalézají se v počátečních fázích filmu, kdy to nějaké mini napětí má, se jistě najde. Postupně se napětí nenávratně rozplynulo. A závěr je opravdu neskutečně odbytý. Jen jsem znechuceně zíral, jak se to celé smrsklo do jakési skrumáže bez nápadu. Pro takový typ filmu, kde mluvené slovo má prim a na obrazových kvalitách nesejde, se klidně mohl povolat bezejmenný režisér, určitě ne známý Fuqua. Nedá se napsat, že by mě film přímo nebavil. Jen nechápu, nač ztrácet čas sledováním nenápaditého, unylého a nepřekvapivého dění. 4/10 ()

Tsuki

Kdo je oběť a kdo viník? To je hlavní otázka tohoto filmu. V sevřené atmosféře se nám zde odkrývá případ "únosu" a souběžně s tím i okolnosti a minulost hlavní postavy - telefonního operátora Joa. Je to napínavé a klaustrofobní a zároveň geniálně vystavěné až k vrcholnému "prozření". Přiznám se, že dánskou předlohu neznám, ale i kdyby tento film jen kopíroval to, co vymysleli a vytvořili dánové, je to natolik mistrně provedené a hlavně zahrané ("bravo!" patří Gyllenhaalovi, kteří držel to šílené napětí po celou dobu), že mi přijde nefér dát filmu méně než 4 hvězdy. Tohle je film, který si zaručeně zasouží "červené" hodnocení. Jen těžko věřit, že zde na ČSFD spadá do pouhého průměru. ~(4,4)~ ()

Anderton

Objektívne jeden z najzbytočnejších remakeov všetkých čias, čo ale znamená skôr to, že prišiel príliš skoro po origináli a neprináša nič špeciálne nové, než že by bolo všetko zle. Čo ale dobré nie je, je pocit, že v momente, kedy sa Vinník začne rozbiehať, tak zrazu skončí. Osobne by som si celkom rád užil nejaký zásah v horiacom Los Angeles a pozrel by som sa aj na súd. Ale Pizzolatto a Fuqua chceli byť tak iní a verní atmosfére originálu, až im to publikum neakceptovalo. No a tie hviezdne mená v titulkoch sú okrem Gyllenhaala čistý blud. Ak vám samozrejme nestačia ku šťastiu iba ich hlasy. 50% ()

Slartibarkfast

Další z mnoha recyklací, které dodává příslib fantastičnosti a lákavosti xicht Gyllenhaala, jenž je opravdu dobrým hercem, ale zde je jeho talent tak nějak potlačen minimalismem samotného námětu. Sveřepé chrchlání, urputné pocení a blití do hajzlu nikoho nevybídne k ovacím vestoje. Bez přidané hodnoty se tak Viník stává jen průměrným dílkem. Chtělo by se říci dokonce nudným. Věřím, že se najde spousta podobných kousků, které pobaví víc a nebudou tak neskutečně prázdné. Tenhle je určen jen na jedno zklamané zhlédnutí a pro fanoušky Jakea. 50% ()

silentname

Rok 2021 som zakončil s filmom "The Guilty". Nakoľko som ako posledný film roku 2018 sledoval "Den Skyldigetak mi to prišlo ako celkom zaujímavé deja-vu. Takže ak o 3 roky bude ďalší remake, možno to urobím znovu. Ale teraz si povedzme niečo o filme. Mám tak vnútorne pocit, že oproti dánskemu originálu to neprináša nejaké zásadnejšie zmeny do scenára a jednotlivé scénky sa odohrajú v podstate rovnako, ten originál na mňa pôsobil oveľa temnejšie a oveľa zlomovejšie. Mám pocit, že aj tá atmosféra tej kancelárie bola úplne iná a prežíval som to oveľa intenzívnejšie. Tento filme je dobrý. Jake Gyllenhaal robí čo môže a miestami tie scénky aj celkom slušne predal. Ale je ťažké si k nemu vybudovať rovnaké city, keď reálne viem, že ide o remake, ktorý okrem toho neprináša do svojho konceptu nič, čo by nejako menilo film. Je to ako keď dostanete pred seba dva rovnaké koláče od dvoch rozdielnych ľudí. Ten čo ochutnáte prvý bude niečo čo ste nepoznali. Ten druhý už viete čo môžete očakávať. A aj keď to je to isté, nikdy to nebude úplne to isté. Vo výsledku si myslím, že ak s týmto príbehom nemáte žiadne skúsenosti, pozrite si ktorúkoľvek verziu. Ak chcete odo mňa tip, ktorá stojí viac za zhliadnutie, odporučil by som viac dánsky originál. Ale to sú len moje pocity. Možno si pozriete túto verziu ako prvú a zhodnotíte, že je to perfektné. Nikdy neviete. Hodnotenie: B- ()

Happens

Překvapuje mě, že originál je o poznání lepší, když tady máme tohoto hereckého superbejka. Jake se snaží, snaží se moc, což je tak trochu poznat, v podstatě to tím i mírně kulhá oproti originálu, možná za to mohu i já, že vím, jak se bude odhrávat děj, přeci jenom film postavený na jednom volajícím člověku, co se snaží zachránit "nevinnou" ženu, je prostě trochu plochý, když znáte plottwist. ()

eLeR

Slušne spracovaný zaujímavý nápad, ani Jake nebol zlý. Kto ste nevideli dánskeho predchodcu, tak smelo do toho. A kto ste videli, nebojte, nie je to marné, vydržať sa to dá. 3,5* ()

Arsenal83

Totálna kopírka severského filmu, vymenil sa len hlavný herec a tak komentár môže byť vlastne ten istý. Film je len o jednom hercovi, jednej kancelárii a jednom telefóne. Film by kľudne mohol byť rozhlasovou hrou, pretože tých pár emócií na Jakeovej tvári film nerobí, celý dej je o rozhovoroch. Dočkáme sa jedného zvratu, ale napínavý thriller to pre mňa nebol. ()

classic

Vinný(m)” človekom je vlastne v tomto prípade, KTO presne... ? To by mi mohol predsa trochu viacej ozrejmiť práve → Operátor č. 625, pracujúci v stredisku tiesňového volania pod hlavičkou losangeleskej polície s povestným číslom 9-1-1, pričom Kaliforniu zrovna zachvátili masívne požiare, a tak (a)čida nie je žiadna núdza o maximálne vyhrotené situácie s tým snáď automaticky spojené, a to ani nehovoriac o tom, ako ich doslova prežíva → strážnik Joe Baylor, ktorého z nebezpečných ulíc, teraz »pre istotu« radšej prevelili na pohotovostnú linku pred veľkú obrazovku počítača so samými dôležitými informáciami a so slúchadlami na ušiach, aby im pozorne načúval, či aj povedzme s neuveriteľne pevnými nervami v zálohe, kedy skrátka počas tejto dlhej a nočnej šichty, vzťahujúcej sa z nedele 22. novembra na pondelok 23. novembra, prijímal všetky hovory od naprosto všelijakých jedincov v rôznych rozpoloženiach, koľkokrát nachádzajúcich sa v ohrození života, pritom sám "policajt" má rovnako najrôznejšie problémy od výmyslu sveta, ktoré sa mi budú postupne zobrazovať, pretože si to vyslovene žiadajú, nakoľko vzniká i obzvlášť zaujímavá »konfrontácia« s volajúcou, s akousi úplne neznámou, rozrušenou ženou → menom Emily Lightonová, ktorú mal údajne uniesť jej bývalý manžel Henry Fisher, a tak, zdá sa, že na telefónnej centrále, bude mimoriadne rušno, ale podotýkam, že iba výhradne z protagonistového uhla pohľadu na mieste pracoviska, no zároveň aj dodávam, že do tohto procesu, sa postupne zapájajú i ďalšie zložky, trebárs diaľničná hliadka, ktorá možno tiež priloží ruku k dielu, či aj niektorý z kolegov...?  A každou ďalšou ubehnutou minútou, na povrch vyplávajú pestré poznatky, a to nielen ohľadom unesenej Emily, ale aj okolo hlavnej postavy, ktorá má taktiež toho veľa na srdci, čo by chcela potom povedať...? / Dosť skoro sa „Yankeeovia” podujali na spracovanie ďalšieho remaku, keďže škandinávska (kodanská) "pôvodina" sa nakrútila len pred tromi rokmi, tak by sa mohlo nateraz zdať, že sú scenáristicky na samom dne, lebo neustále iba "recyklujú" ako o preteky , no i napriek tomu, im to ešte v tejto chvíli → „zhltnem aj s navijakom” , i keď už veľmi dobre viem, že sú v tom Hollywoode tak strašne zúfalí, a zrejme to ináč už ani nebude, aj keď má tvorivá dielňa Netflix, stále dvere dokorán otvorené, čo inak v laickom slovníku znamená, že o budúce prekvapenia, by ani tak nemusela byť strašná bieda, však ? V podstate chcem tým naznačiť, že verím v budúcnosť streamovacích spoločností, kde sa im talentovaní režiséri budú asi sami ponúkať, keďže tu majú naprostú voľnosť. Vskutku, takmer by som udelil → plný počet hviezdičiek, ale svedomie by mi to absolútne nedovoľovalo, a to už len kvôli tomu dôvodu, že to tu nedávno jednoducho bolo, a síce hneď nehovorím, že v lepšom spracovaní, a tak sa teda → nádejný herec Gyllenhaal spolu s rutinérskym režisérom Fuquom, aspoň(že) nemusia za nič hanbiť, i keď to mali tentokrát hodne zjednodušené. PS: Z(o) (ne)známych hlasov som spoznal len ten Sarsgaardov, ktorý ako by škótskemu, hereckému kolegovi McGregorovi, úplne z oka vypadol, no nielen to, keď pre malú zaujímavosť okrem toho doplním aj to, že hrdina filmu je súčasne i jeho švagrom, keďže jeho (staršia) sestra Maggie patrí k jeho pôvabnej manželke už od roku 2009, a tak pevne verím, že im to vydrží najmenej raz toľko, ako doteraz ? () (menej) (viac)

Chrustyn

Zbytečný remake pro líné Američany, kteří nečtou titulky. Pokud bych se na to díval originálem nepolíbený, vzal bych to jako slušný film, ale vše co dělal originál správně se v remaku moc nedaří a vzhledem k tomu, že se tvůrci snaží být o něco "velkolepější" chybí tomu ta komorní sevřenost, dánského originálu. A Gyllenhaalovo přehnaně emoční herectví mi zde také nesedělo. Pro znalce originálu zbytečné, pro neznalce raději doporučuji originál, ale pokud vám do uší nesedí dánština, můžete to zkusit i s Viníkem. Ale není to prostě ono. 50% ()

Marze

Film vám udrží pozornost po celou hodinu a půl, ale to je všechno. Když se na tento remake Netflixu podíváte jako první , budete ohromeni famózním výkonem Gyllenhaala. ()

rikitiki

Dánskou verzi jsem neviděla, proto možná nadhodnocuji. Ale kamera i herecký výkon Jakea mi přišly výborné a zasazené do příběhu, který mi nedal vydechnout, přestože jsem ve skutečnosti viděla jen čím dál zoufalejšího policistu na tísňové lince. Sedla mi i pointa, která je možná moralizující, ale já myslím, že lidé, kteří mají svědomí, se pod dojmem tak silné zkušenosti mohou zachovat i v reálu. SHRNUTÍ: Když se ti svět zúží jen na jediný telefonát a všechno je jen na tobě. ()

TheEvilTwin

Nová, americká verze The Guilty je leaknutá venku a jelikož si nepamatuji a nechci srovnávat se starou, dánskou verzí, hodnotím film samostatně. Uvnitř tak nějak cítím, že se celý film drží originálu jako klíště a kopíruje děj, scénář i emoce a nechce se mi nadhodnocovat něco, co jsme už vlastně jednou viděli, ale zde nemůžu jinak, než jednoduše nadšeně konstatovat, že se film povedl. One man show Gyllenhaala, který si zde krade všechnu slávu a divák bude zarytě zatínat nehty do sedačky, protože nejen, že bude emočně až na kost vyždímaný sám, ale současně jde vidět, že je naplno vyždímaný i Gyllenhaal a jeho comeback na plátno po delší době je famózní, fantastický, akční, napínavý a jednoduše sakra dobrý, a to i přesto, že jsem byl k filmu strašně skeptický. Jak mají amíci tendenci mrvit remaky kvalitních filmů, zde jde o naprostý opak a oproti odtažité a nemastné předloze je tohle solidní nadprůměr. ()

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

30.01.2024

Lamentovat nad tím, že vznikají anglicky mluvené remaky světových filmových hitů, by už nemělo příliš smysl. Občas z toho může alespoň vzejít fajn snímek, který podnítí zájem o danou látku, případně… (viac)

Jake Gyllenhaal a Guy Ritchie spojí síly

Jake Gyllenhaal a Guy Ritchie spojí síly

10.10.2021

Přestože zatím o příštím filmu britského filmaře Guye Ritchieho (Rozhněvaný muž, Sherlock Holmes) nevíme takřka nic, projekt už se pomalu začíná blížit před kamery. O hlavní roli teď navíc jedná Jake… (viac)