Bitka v ústí Šeldy

• Česko Bitva v ústí Šeldy (viac)

Je rok 1944 a 2. svetová vojna sa pomaly chýli ku koncu. Kým Červená armáda už oslobodzovala strednú a východnú Európu, západní spojenci sa pokúsili o sériu vlastných operácií. Jednou z nich bola bitka v ústí rieky Šeldy. Práve tu sa vo víre historických udalostí ocitli britský pilot, holandský mladík, bojujúci za nacistické Nemecko a členka holandského odboja. (RTVS)

rigby

Na začátku to vypadlo hodně dobře. Bojové scény a jejich ztvárnění mě zaujalo. Pak už to ale sklouzne do komornějšího dramatu. Občas jsem se trochu ztrácel, abych zase našel nit, ale už jsem se nechytil tak, abych mohl film hodnotit jako nadprůměrný. Dobrý, ale zapomenutelný. ()

Luq

Velmi zajímavé pojetí, které se snaží v mnoha okamžicích upřednostnit realističnost před klišé. Někde se to povedlo více, jinde méně. Rozhodně ale stojí za shlédnutí. ()

Tomas_PO

Podpriemerný vojnový film vzhľadom na množstvo filmov spracovaných na túto tému. Z priemeru to nevytiahla ani akcia, ani psychológia, ani dej, lokalita, či herecké výkony. ()

Grázl83

Spousta zbytečných scén a tím pádem pretazena délka. Bitvy ničím zajímavé, celkově průměrný válečný film. Když už se vyhodili peníze za nejdražší NL film, mohl mít alespoň kvalitnější scénář. ()

Kozlowski8

Příběh tří různých lidí, jejichž osudy se protnou v bitvě v ústí řeky Šeldy na podzim r. 1944. Velice dobře natočený snímek (vynaložené nemalé prostředky jsou znát) z bojů o strategické území, otevírající cestu k osvobození důležitého přístavu Antwerpy a kvalitně napsaný a provázaný příběh. Velice zajímavý film. 75 %. ()

PTuranyi

Výborný vojnový film, líči dobývanie Antverp spojeneckými vojskami v dvoch líniách. Vojenská línia je príbehom pilota Williama Sinclaira a jeho cesty do prvej línie. Druhou je pohľad do zázemia rodiny doktora Vissera a cesta jeho syna a dcéry k odboju. Produkcia a herecké výkony sú vynikajúce, takže postavy sú výborne stvárnené a vďaka atmosfére sú jednotlivé emotívne momenty dobre vykreslené. Nie je to síce Ryan ale nemá od neho ďaleko. ()

Dechman

Film sa podaril. Dal nový dej - málo známy a preto ma to bavilo až dokonca. Absurdita je tu krásne ukázaná a je potrebné stále dookola opakovať čo vlastne vojna priniesla. Zlo, nenávisť, deštrukciu a smrť nevinných na oboch stranách. Tvorcovia sa nesústredili na zbytočnosti, stačili bojové scény a samozrejme depresívna hudba. Príbeh je presne tak surový akým bol vo vojne. ()

Sopholojong

Mnozstvo vojnoveho klise (rezistencia, hladanie jej clenov, prichadzajuce spojenecke vojska), ale i niekolko vypapkanych scen ako zneskodnenie konvoja kamenom, zostrelenie lietadla, suboj v zatopenom dome, ci zaverecny masaker Kanadanov. Chloe Grace Moretz look a like prezentuje celkom solidny acting, mlady rozdvojeny Hitlerjugend chalan presvedcivy, len ti hochstapleri su akysi cajickovi, nevyrazni (jedna od dveri vzdialena scena mucenia z nich este bestie nerobi). Inak ale velmi dobry vysek historie od Holandanov s autenticky zatopenymi, rozbortenymi kulisami. ()

Chicharron

To jako vážně? Skupina paragánů, elita britské armády, v kluzáku "ztroskotá" v deltě Šeldy a skončí na okupovaném břehu řeky.  Tito elitní vojáci si pak v opuštěném domě rozdělají oheň a ožerou se jak zákon káže, něco jako postavit někoho ze skupiny na hlídku? Na to rovnou zapomeňte, proč taky, když Wehrmacht zevlující na člunech okolo je parta ještě větších amatérů... /v reálu Kanaďanům trvalo víc jak měsíc, než Wehrmacht porazili/. Všichni paragáni jsou tak namotivovaní bojovat s nácky, že dva z party zdrhnou i s mapama, další borec neumí plavat, a tak se na břeh držený jednotkou Kanaďanů vrátí jen jeden.... Pak následuje frontální útok proti kulometným hnízdům s MG-42 a chybí už jen to tradiční sovětské "urrrrrááááá", které sice Kanaďané neumějí...ale jatka jsou to stejná jako na východní frontě. Paralelní dějová linie v holandském městě není až tak nelogická, nicméně co si chtěl puberťák házením kamene na německý náklaďak dokázat nechápu. Osudy postav se míjejí při osvobození města, protože de facto spolu neprohodí ani slovo a je pravda, že německému "hrdinovi" už moc do řeči není... Nabízí se srovnání s jiným holandským válečným filmem - Black Book - tomuto ovšem tento počin Neflixu nesahá ani po kotníky. ()

W00DY

Na filmu je vidět, že rozpočet byl vysoký. Vůbec to ale nepomáhá. Straaaašně se to vleče. Melancholicky depresivní hudba pocitu nekonečnosti ještě přidává. Hodinu a půl se nic neděje a pak najednou RATATA, vše důležité se semele za pár minut a je po filmu. Hlavní "hrdinové" jsou samostatná kapitola. Ten hodný na straně dobra - hodně dlouho chodí, pak chvíli plave a běží. A to je vše. Vlastně ještě chvíli letí. Druhý rovněž hodný, na straně zla, ten je komplikovanější. Napřed pomáhá Němcům vraždit spojence, kteří se snaží osvobodit jeho zem. Samozřejmě z rozkazu. Následně napomáhá odboji (neúspěšně). Poté opět pomáhá vraždit spojence. A aby toho nebylo málo, tak ještě jednou pomáhá odboji (opět se mu to moc nepovedlo). Nevidím důvod pustit si film znovu. škoda, potenciál tam byl. ()

yano

Úprimne, mňa tento film proste nudil. Dlhé a naťahujúce sa scény o ničom. Vyzdvihujem však herečky výkon hlavnej herečky, ale to je asi jediný. Nezachránil to ani badass Draco Malfoy, lietadlové scény tiež nič moc. ()

naytsirk

Rozhodně kvalitně natočený válečný film... Ty peníze tam vidět jsou a nemá se to za co stydět... Ale ač to má dvě hodiny, nedokázal jsem se s ani jednou postavou nějak ztotožnit, natož s ní prožívat její příběh... ()