Ako utopiť dr. Mráčka alebo Koniec vodníkov v Čechách

• Československo Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (viac)
Československo, 1974, 96 min

Tvorba režiséra Václava Vorlíčka sa vyznačuje mimoriadnou žánrovou pestrosťou – nakrútil filmy dobrodružné, utopické, komediálne, kriminálne, psychologické, klasické rozprávky, či obľúbený seriál Arabela.
Medzi úspešné komédie patrí aj veselohra Jak utopit doktora Mráčka, ktorá implantuje motívy rozprávky do súčasného pražského života. Hlavná rola v tejto zábavnej komédii pripadla bytovému referentovi Jindřichovi Mráčkovi (Jaromír Hanzlík), ktorý trval na tom, že dve vodnícke rodiny sa musia vysťahovať z vlhkého, a teda zdravotne závadného bytu na Kampě. Situácia sa komplikuje vo chvíli, keď sa bytový referent zapáči jednej vodníčke...
Komédia získala na Medzinárodnej prehliadke humoristických filmov v La Coruna Cenu za najlepší film. (TV Markíza)

tomtomtoma

Příjemně hravá komedie o konci vodníků v Čechách, ve které spatřuji paralelu s koncem hamižných kapitalistů. Vodníci, bratři Bertík (František Filipovský), Karel (výborný Vladimír Menšík) a Alois (Zdeněk Řehoř) se totiž dobrovolně vzdají nesmrtelnosti, protože už je nebaví otrocky sloužit svoji sestře Matyldě (krásně panovačná Míla Myslíková), terá nakonec krásně nakynula a jejímu manželovi panu Wassermannovi (úžasný Miloš Kopecký). Přesto, že je jich v Čechách málo, tak se likvidují schválně i omylem navzájem. Aloisova dcera Jana Vodičková (svěže půvabná Libuše Šafránková) se zamiluje do Dr. Jindřicha Mráčka (Jaromír Hanzlík), který je svou umanutostí zlikvidovat vodnické přirozené prostředí až otravný. A nepřestává ani po zjištění pravého stavu věcí, stejně jako komunisté kradli majetky těch, co si vydělali. Jana se zbaví svého vodnického panictví právě s Jindřichem. Její sestřenice Polly (nádherně rozmazlená Eva Tretnarová) přichází o vodnictví omylem, její milenec Albert Bach (Čestmír Řanda) se svojí chotí je asanován z pomstichtivosti jejího otce, pana Wassermanna a vodničtí nápadníci Thomas (Jiří Hrzán) a Rolf (Miroslav Masopust), kteří byli vysláni k rozmnožování vodníků do Čech, se připravují o vodnictví svoji hloupostí. Zkrátka konec posledních kapitalistů v Čechách a zrušení třídních rozdílů. Další zajímavé postavy: Jindřichova matka (Stella Zázvorková), která je umanuta svou prací, Jindřichův kamarád, chirurg Honza (Vlastimil Hašek), jenž na dotaz jestli se nebojí infekce při operaci, odpovídá:"ne, když si po tom umejeme ruce, nemůže se nám nic stát." a úplatný Jindřichův zástupce Křeček (Jiří Lír). Půvabně ztřeštěná pohádková komedie, kde se snadno cestuje vodovodem a s marnými pokusy utopit Dr. Mráčka. ()

C0r0ner

Ty normalizační komedie s nejlepší generací českých herců jsou úžasně originální a jedinečné, ale tahle konkrétní mě kdovíjak nebavila. Tím nechci říct, že by to nebyl kvalitní film, ale od takové zvučné "značky" jsem čekal o něco víc. 70% ()

campix

Další z legendárních komedií, kterou dávají v českých televizích při každé sebemenší příležitosti a stále neztrácí nic na své zábavnosti a šikovném nápadu, co se týče děje. Navíc přeplněná filmovými hvězdami z 70tých, která byla přímo nabitá vynikajícími českými komediemi. Ani se mi nechce uvěřit, že člověk co stojí za takovými legendami dokáže v dnešní době stvořit taková zvěrstva jako je nová Saxána. Hold pan Vorlíček nectí heslo : V nejlepším přestat. ()

Juto

Je to moderná rozprávka, vtipná a trochu romantická, o skupine vodníkoch žijúcich v Prahe a ich vzťahu k normálnym ľudským bytostiam. 7/10 ()

emo

Klasická komédia, ktorá už dnes patrí do zlatého fondu českej kinematografie! Dajte si pozor s kým chodíte na rande... ()

mortak

Důkaz, že ideologie socialismu a kapitalismu jela po stejných kolejích. Zatímco v Americe krásné mimozemšťanky objevovaly dokonalost kapitalistické společnosti, v socialismu netouží mladé vodnice po ničem jiném, než se začlenit do dělnického ráje. Nutno uznat, že Vorliček dokázal v rámci žánru zůstat vkusný i vtipný, což se Američanům nikdy moc nedařilo, ale spíš bych si dal komedii o tom, jak se socialistický bytový referent stal raději vodníkem, než aby si vychutnával dary normalizace. ()

otík

Výborná česká crazy komedie s výtečnými hereckými výkony a také se zajímavě udělanými triky. Vše o vodnících je naprosto skvěle udělané. Bavit se dá téměř u každé věty. Skutečně jedna z nejlepších a nejzábavnějších starších komedií. ()

Rockwood

Už jsem tento film hodněkrát viděl, a hodněkrát ještě uvidím. Nevím, asi mám slabost pro staré české filmy, ale tenhle je prostě dobrý. Taková hraná pohádka z aktuální doby... až na ten konec, ale na tom se dá hravě vidět jak ty pohádky postupem času upadají. Což je škoda. ()

vesper001

Vorlíček je prostě a jednoduše génius. Považte, jak by bylo krásné ráno místo cesty na tramvaj prostě jen hupsnout do umyvadla, a večer si pak udělat mejdan v akváriu. Vlhko ve sklepě by nebyl problém, ale výhoda, a porcelán po babičce by rázem získal na ceně. A bez krvavé tlačenky a transfúzí bych se snad nějak obejít dokázala. :) ()

tomeek

"Prosím dívku, která mne zachránila, aby se přihlásila, neboť." - "Co neboť?" "No neboť! Z právního hlediska je to možné!" ()

Mylouch

Scénáristicky kouzelně prokomponovaná taškařice v poctivém tempu z nejlepších let všech zúčastněných filmařů i herců s ♫ napadnutým hudebním kontrapunktem. Navrch pražské nábřeží z let, kdy tudy jezdily míchačky s betonem, a Žluté lázně s Cindou na okraji Prahy v jejích letech maloměstských s nevyhovujícími byty IV.kategorie, vodnictvem a poctivou paroplavbou. ()

dr.fish

O Mráčkovi nemá smysl mnoho psát, jelikož patří do Zlatého fondu české komedie. Sešla se tu parta herců, kteří z toho udělali takovou šou, no ti toho tenkrát museli asi vypít...100% ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Z Prahy přichází velmi smutná zpráva. Svět českého filmu dnes opustila filmová, televizní a divadelní herečka Libuše Šafránková. Před pouhými dvěma dny přitom oslavila své 68. narozeniny. O úmrtí… (viac)

Zemřel režisér Václav Vorlíček

Zemřel režisér Václav Vorlíček

06.02.2019

Legendární český režisér Václav Vorlíček zemřel ve věku 88 let. Tvůrce řady známých českých klasik jako Tři oříšky pro Popelku, Arabela nebo Dívka na koštěti zemřel v pražské nemocnici, informaci… (viac)