Ako utopiť dr. Mráčka alebo Koniec vodníkov v Čechách

• Československo Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (viac)
Československo, 1974, 96 min

Tvorba režiséra Václava Vorlíčka sa vyznačuje mimoriadnou žánrovou pestrosťou – nakrútil filmy dobrodružné, utopické, komediálne, kriminálne, psychologické, klasické rozprávky, či obľúbený seriál Arabela.
Medzi úspešné komédie patrí aj veselohra Jak utopit doktora Mráčka, ktorá implantuje motívy rozprávky do súčasného pražského života. Hlavná rola v tejto zábavnej komédii pripadla bytovému referentovi Jindřichovi Mráčkovi (Jaromír Hanzlík), ktorý trval na tom, že dve vodnícke rodiny sa musia vysťahovať z vlhkého, a teda zdravotne závadného bytu na Kampě. Situácia sa komplikuje vo chvíli, keď sa bytový referent zapáči jednej vodníčke...
Komédia získala na Medzinárodnej prehliadke humoristických filmov v La Coruna Cenu za najlepší film. (TV Markíza)

Garch

Kde se to v těch šedých letech bralo?! Takových komedií, které budou stejně dobré i za dalších čtyřicet let. Nechápu. ()

El Loco

Určite jeden z najlepších českých filmov. Macourek s Vorlíčkom sú proste záruka vysokej kvality. Ich sci-fi rozprávkové komédie môže Čechom závidieť celý svet. Je to zmes tých najlepších ingrediencií. Príbeh a zápletka sú opäť skvele prepracované. Trikové zábery sú veľmi slušné, na tú dobu priam jedinečné. Keď sa k tomu pridá plejáda hereckých hviezd, nie je o čom. ()

Hepy13

Moje nejoblíbenější česká fantasy komedie. Nejen díky originálnímu scénáři, jaký už dnes nikdo neumí vymyslet, ale také díky přítomnosti české herecké elity (Menšík, Řehoř, Filipovský, Kopecký, Zázvorková, Hanzlík, Šafránková). Při sledovaní těchto starých českých klasik si vždy povzdychnu a řikám ''Jo dřív jsme uměli točit filmy s nápadem, proč to dnes také nejde?'' ()

Vesecký

Krásná česká klasika se spoustou drobných vtípků ("já mám od půl třetí er ó há"), zasazených ovšem do pohádkového rámce boje dobra (dr. Mráček, poddaní pana Wassermana) a zla (Wassermannova rodina a Mezinárodní kongres vodnictva, jakási pohádková Evropská unie). Macourek s Vorlíčkem přinášeli do každé veselohry té doby neotřelé nápady (useknutá noha, krvavá tlačenka a transfúze, podvodní sklad Dušiček, doktor Ikebara), přitom s nádherným kusem poetiky. Vodnictvo představovalo starý svět, kde vládla hamižnost, touha svět ovládnout a zabíjet... Jak nadčasové, řeklo by se, tenkrát jsme ale netušili... Ale především to je nádherná, milá a usměvavá komedie. Pohádka, jaké se dnes už netočí. ()

missbee

Já ty naše vodníky zkrátka zbožňuju. "Co je to za móresy, člověče? Dyť jste mokrej!" "Jsem člověk, jsem člověk!" "Kolik toho v sobě máte?" "Dvě deci!" "No to jsem blázen, po dvou decích..." "Jsem člověk, jsem člověk....!" ()

J R C Pecuchet

Geniální spojení reálného světa se světem fiktivním. Po filmu "Dívka na koštěti" další realizace tandemu Macourek - Vorlíček. Velmi pečlivě napsaný scénář (až do sebemenšího detailu) i samotná realizace filmu s hvězdným hereckým obsazením. (Pan Řehoř nahradil pana Libíčka, který během natáčení náhle zemřel) Na svou dobu velmi dobře realizované triky, za kterými stojí trikový kameraman Vladimír Novotný. A v neposlední řadě krásná Libuška Šafránková. Jedna z nejlepších komedií 70. let . ()

Brtniik

Tuto „nezajímavou“ zajímavost jsem se pokusil protlačit krz cenzora: „Ve scéně, kdy JUDr. Mráček poprvé vezme Janu Vodičkovou na projížďku, za jejich loďkou projedou dvě plachetnice lodní třídy Fireball.“ Omlouvám se za pokus ohlupovat členy a návštěvníky ČSFD „nepatřičnými“ informacemi, ale pokoušet se o to budu zas a zas. Promiňte. ()

zdeny99

Vrcholné Vorlíčkovo dílo komediální tvorby si dělá srandu z klasické české pohádkové postavy, vodníka. Alespoň takhle já nahlížím na "Konec vodníků v Čechách". Vorlíčkovi se v této doslova nadčasové komedii povedlo skloubit vše, co k vynikající komedii patří. Macourek mu napsal geniální scénář. Herecké obsazení zaujalo to nejlepší, co Čechy v tu dobu měly. A především to nejlepší jsou nadčasové a precizně udělané triky, kterých je ve filmu požehnaně. [33298. hodnocení, 417. komentář, 83%, 664. nejlepší film] ()

Joll

Opět ukázka toho jak originální nápady tehdy byli a jak citelně dnes něco podobně neotřelého a přitom jednoduchého chybí. ()

Amplifier

Nestárnoucí fantasy komedie. Film, který snad hned tak neomrzí. Na svoji dobu a technickou vyspělost geniální triky. Skvělý humor a dobře promyšlené zápletky. Zaslouží si 80% ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Z Prahy přichází velmi smutná zpráva. Svět českého filmu dnes opustila filmová, televizní a divadelní herečka Libuše Šafránková. Před pouhými dvěma dny přitom oslavila své 68. narozeniny. O úmrtí… (viac)

Zemřel režisér Václav Vorlíček

Zemřel režisér Václav Vorlíček

06.02.2019

Legendární český režisér Václav Vorlíček zemřel ve věku 88 let. Tvůrce řady známých českých klasik jako Tři oříšky pro Popelku, Arabela nebo Dívka na koštěti zemřel v pražské nemocnici, informaci… (viac)