"Muzikál totalitního věku" je podtitul snímku Kouř, ve kterém vycházel Tomáš Vorel ze svého druhého pověstného školního filmu ING. (1985), jenž zde však doznal mnoha změn. Zůstala vlastně jen osa příběhu: mladý inženýr přichází na své první působiště se záměrem pracovat, což se však v bizarních poměrech éry posledních let totalitní křeče ukáže být šokujícím výstřelkem. Mirek svým neobvykle normálním postojem uvede do chodu běh "místních" dějin, a tak společenské zlo (zosobněné nekompetentními šéfy) je aktuálně svrženo spravedlivě rozhořčeným, probuzeným davem a jsou nastoleny nové pořádky, které však v mnohém začínají připomínat pořádky staré, obrácené naruby. Na scénáři spolupracoval s Tomášem Vorlem vedoucí jednoho z divadel Pražské pětky, Lumír Tuček z Recitační skupiny Vpřed. Snímek má poetiku typickou pro zmíněné společenství: prolínání vážného s nevážným, ironie s obdivem, reality s bizarností, skutečnosti s absurditou. (oficiálny text distribútora)

Kejdlo

Atmosférická psychárna největšího kalibru z dob komoušů a jednoho podniku, ve kterém se prd dělá a místo toho se chodí na diskotéky. Tuhle blbinu si kdykoliv rád pustím, hlavně kvůli skvěle vtíravým písničkám a bizarním hereckým výkonům. O ničem jinem to ani není. 10/10 ()

velkyvezir

Vorlova klasika, u které jsem řval smíchem v polovině devadesátých let a u kterých řvu i o deset let později v 2007. Původně měl sice Mirka hrát Tomáš Hanák, ale myslím, že Jan Slovák si roli užil naplno a je výborný. Nezapomenutelné postavičky, nezapomenutelné scénky: archivář Béďa, Karel Šmíd, Arnoštek... prostě nezapomenutelné... Je to fajn, fajn, fajn, je to fajnový.... ()

BluT

Originální, vtipný, nadčasový, nářezový, odvazový, svěží a úžasný film. Vřele doporučuju, páč je to jeden z nejlepších filmů celé české i slovenské tvorby! A hlavní je, se na něj kouknout víckrát. Poprvý dobrý, ale po tom co jsem si k němu vytvořil vztah je dokonalý. 100% "Tak jsme si zazpívali a teď deme chlastat!" ()

uzzi

Velice osobitý a satirou natřískaný film. Vorel těží maximum z atmosféry a skládá pohled na pokroucenou realitu, která je (byla) nebezpečně blízko. Skvělé obsazení, kdy herci trumfují jeden druhého v míře pitvoření a karikování určitých typů. Vítěz je jasný! Arnoštek v podání Šimona Cabana (zpěv Martin Zbrožek), jeho kreace jsou hodně velkým úletem a píseň "je to fajn..." je dokonalým derivátem bizarnosti všeho kolem. Ústřední duo (Slovák a upozadněná Zedníčková) je jediné relativně normální a ta jízda na kolotoči okolo je místy zábavná, místy méně zábavná a hlavně nesmírně originální. Škoda, že Vorel nemá dostatečný tah a spíše sešívá scénky a posouvá trochu neobratně tempo filmu. Absolutorium Kouři dát nemohu, uznání ale maximální. 80% ()

bari68

Muzikálová komédia ,ktorej bohužiaľ chýba po hudobnej stránke melodickosť a správna dynamika .Vtip je trochu iný než na čo sme zvyklý u tuzemských komédií ,aj keď miestami suchý ,tak určite originálny.Čo mi ale vadilo bola celková forma sa pohybovala na tenkej hranici s gýčom.Zo šedi to mierne vytiahol Šimon Caban alias ,,fajn,, DJ Arnoštek. ()

leelaisea

"Hele, kotě, vo co ti de?" Jde mi o to, že je Kouř skvělej film! Že "Arnoštek je tu s váma každou středu a každej pátek!" I když je to film opravdu specifického stylu a humoru, je to prostě fajnový! Nesedne každému, ale já si ho zamilovala. Totalita nikdy nevyzněla tak humorně.. tak pravdivě. Dobová deprese, pošmournost a nicota dostala přidáním vtipů a nadsázky nový rozměr. Sklep se zase jednou předvedl a vytvořil kultovní muzikál, kterej "je prostě boží"! ()

Madluska

Tuším, o co tvůrcům šlo, tuším, proč se z filmu stal kult, uznávám, že Arnoštek je boží, jenže to je asi tak všechno. Bizarnost tentokrát překonala míru (dle mých měřítek - nikomu to necpu) a Kouř se svou "dusivostí" blížil kouři. Nápadité texty, zvláštní neherectví i celková stylizace mě ale potěšily. Takže tentokrát za 3*, vážení sklepmistři. ()

SjamK

Troufám si tvrdit, že mě Kouř svým obsahem a obzvlášť povedenou vizualitou neminul. Ať se ale snažím jak se snažím, nedaří se mi přijít na to, jestli představitel Mirka opravdu tak beznadějně neuměl hrát, nebo jestli měl jeho herecký výkon nějaký vyšší, mnou neodhalený smysl. Všechny ostatní postavičky sem se svými zveličenými pitvornými gesty a způsobem mluvy zapadly jak kolečka do soukolí a ať už byly zahrány dobře či hůř, prostě fungovaly. Mirek ale nějak ne a ne držet poromadě... a já mu to ne a ne odpustit.. (Vím, co se zde nabízí namítnout, že u Kouře je v tomhle směru na místě shovívavost, ale někdy si holt výsledný dojem z filmu neporučíte :) ()

Bobek15

Bizarnosťou postáv a rozprávačskou extravaganciou film pripomína staré "lynchovky" (čo nemyslím v zlom). Inak vcelku úsmevná alegorická kritika prechádzajúceho režimu. ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

22.06.2019

Letošní ročník MFF Karlovy Vary se koná od 28. června do 7.července a opět přináší atraktivní nabídku filmových titulů. Zahajovacím filmem bude snímek Po svatbě, který doprovodí tvůrčí delegace –… (viac)