"Muzikál totalitního věku" je podtitul snímku Kouř, ve kterém vycházel Tomáš Vorel ze svého druhého pověstného školního filmu ING. (1985), jenž zde však doznal mnoha změn. Zůstala vlastně jen osa příběhu: mladý inženýr přichází na své první působiště se záměrem pracovat, což se však v bizarních poměrech éry posledních let totalitní křeče ukáže být šokujícím výstřelkem. Mirek svým neobvykle normálním postojem uvede do chodu běh "místních" dějin, a tak společenské zlo (zosobněné nekompetentními šéfy) je aktuálně svrženo spravedlivě rozhořčeným, probuzeným davem a jsou nastoleny nové pořádky, které však v mnohém začínají připomínat pořádky staré, obrácené naruby. Na scénáři spolupracoval s Tomášem Vorlem vedoucí jednoho z divadel Pražské pětky, Lumír Tuček z Recitační skupiny Vpřed. Snímek má poetiku typickou pro zmíněné společenství: prolínání vážného s nevážným, ironie s obdivem, reality s bizarností, skutečnosti s absurditou. (oficiálny text distribútora)

rudeboy

V čase uvedenia filmu som mal ešte len 6 rokov, takže tento film nepredstavuje sebadefiničnú výpoveď mojej generácie. Narodiť sa o desať rokov skôr dávam plný počet :) ()

lennyd

Mirek (Jan Slovák) se vydává po škole do svého prvního zaměstnání, staré továrny kdesi v zapadlém městečku, které dusí kouř právě z oné továrny. Mirek dostává hned svůj první úkol - vymyslet něco, co by se dalo s nedýchatelným vzduchem udělat. Brzy zjišťuje, že už kdysi dávno zde návrh byl, ale pro nesouhlas jeho tvůrce s režimem byl návrh založen (a jeho tvůrce byl také založen, do kotelny). Ale Mirek se nebojí znovu vytáhnout tento návrh na světlo ... Když jsem viděl Kouř poprvé, tak jsem nevěděl, jestli se mám smát nebo brečet. Ale s každým dalším shlédnutím se mi filmeček líbí víc a víc (ačkoliv Sklepáky jinak moc neznám), a nyní jsem si jej vyloženě užíval. Do detailu propracovaný náhled do normalizačního období, propojený s výbornou hudbou (samozřejmě vévodí DJ Arnoštek se svými Hvězdnými koly, to nemá chybu), herecké výkony také super (Vorel se nebál obsadit herce, kteří "tenkrát" nebyli moc v kurzu - Holubová, Dušek), prostě slast. A ty hlášky .. (- "Můžu vám říkat Mirku, ne? - Ale jóóó, můžeme si rovnou tykat)... ()

pytlik...

Málokterý film dokázal tak přesně vystihnout atmosféru socialismu jako tenhle. Ta šeď, kouř, lhostejnost, vše vypadá, že se co nevidět rozpadne. Samozřejmě vše kromě Arnoštka, který se drží, je barevný, jásavý, prostě boží. Škoda, že neproniknul v té době do rádia a televize, mohli jsme poslouchat kvalitní tvorbu od něj a né srajdy od M.Davida. ()

Nihlathak

Hele kotě, vo co ti de? ... Legendární Čtvrtníček, Slovák, Zedníčková... sklepácké přehrávání, no zkrátka fajn fajn fajn fajnovej bonbonek. ()

noriaki

Zdevastovaná, bezútěšná krajina, zdevastované, bezútěšné osudy, ale lidé zřejmě ten marast kolem sebe ani nevnímají a žijí, jakoby ani nic lepšího nikdy neexistovalo. Tomáš Vorel st. vystihl podstatu československé varianty totality velice trefně. Chlast, nějaké to rozptýlení, čtyři holé stěny a předstírání pokroku v klidu stačí ke spokojenosti většiny populace. Postupem času Kouř stále víc vnímám jako mrazivou karikaturu normalizace a méně jako neuvěřitelný sled hlášek a nápaditých kinematografických postupů. Omezovat ho jen na jednu rovinu by ale byla škoda. Do triptychu mezi hořkou a žalující Tichou bolestí a štiplavou veselohrou Hoří, má panenko zapadne totiž perfektně. Přesto síly výpovědi ani jednoho z nich zdaleka nedosahuje. ()

Kmotr76

Konečně už vím, že Kouř není jen Arnoštek, ve spletitých a temných chodbách obludného továrenského komplexu se toho skrývá mnohem víc. Metafora tehdy čerstvě padlého režimu je víc než jasná (místy mi film připomněl Orwella nebo Kafku)., ke konci možná až zbytečně polopatická. Kouř tak nakonec opravdu lépe než jako celek funguje jako sled více (či méně) zábavných scén, scének a muzikálních čísel. Hodně mě bavilo například chytlavé "Berem kramle" nebo druhá scéna z diskotéky (sledování příšerného klipu z aerobiku mi v paměti zůstane hodně dlouho). A konec konců se nemusíme omezovat jen na totalitu. Ovzduší je dnes sice lepší, přesto se v Kouři se může lehce najít i "dnešní" člověk. Přinejmenším při scéně na diskotéce jsem se v Mirkovi dost našel. ()

Master19

Tohle dílko lze skutečně považovat za legendu - takovou sklepní. Snažil jsem se pohlédnou na něj trošku s odstupem, ale mělo to za důsledek, že jsem ubral jednu hvězdičku, takže toho nechám. Všechno je skvěle provázané a postavičky notorika archiváře a sladouše Arnoštka jsou nezapomenutelné. Chybí tu trošku podobný film, s nímž by ho mohl člověk srovnávat, takže celkově výrazný nadprůměr. ()

nevermore

Naprosto kultovní film. Miluju každou sekundu tohoto počinu. Archivář Béda a Čtvrtníček v roli Glossnera to vyšperkovali na maximum, k tomu navíc úžasně bizarní hudba. Člověk se jen musí připravit na výpravu do období tehdejšího marasmu a mírně se obrnit. Ovšem mně to nepřišlo nějak extra nezkousnutelné. Tenhle film je pro mě TOP10! ()

Všivák

"Jo, Inža kouří Clayky. A co kouřís ty, krasavice? Víš přece Bédo, že nic nekouřim!" "Ty taky tančíš? Jasně, jsem nejlepší tanečník disko v okolí. Tak pojď, ale pomalu. Ať ty ubožáky neztrapníš." ()

Compadre

Je to nefér, ale muzikály prostě nemám moc rád. Všehny ty písničky mi za chvilku žačaly lízt krkem a behem nich jsem se prostě nudil. Kdyby byl Kouř pojetej jako normální film, byla by to jasná pětihvězdičková záležitost. Divadlo Sklep jednoduše válí...odjakživa. ()

Millanium

Vynikající sklepácký humor, který asi nemusí sednout každému. Film plný nadsázky, ironie a skvělých hlášek u kterého jsem se opravdu skvěle bavil. 85% ()

lykan9

Na to, co jsem o filmu Kouř slyšel, to nebylo nic moc. Mělo to dohromady tak tři pozitivy. Koukatelnou Zedníčkovou, opět výborného Duška, který se pro roli zmetskýho komouše snad narodil a velmi zajímavé tovární prostředí, kde snad špína, kouř a nechutný lidi lezli i ušima. Dialogy byly však stupidní a pokus o napodobení West Side Story vyloženě trapný. Chápu, že v té době byli všichni nadšení, že jejich frustrace z režimu skončila a potřebovali konečně ukázat, jak to byla strašná doba, ale jde to i lépe. ()

sskrblik

Špinavej a punkovej industriální podnik prolezlý nejrůznějšími karikutary lidské povahy. Hlavní hrdina Miuek jakožto ztělesněním vdoru proti zkostnaťelému režimu. Tak trochu temné dílo opírající se o svérázný humor divadla Sklep. Písně dělající si bžundu z nelehké doby. Asi takhle... doplnil jsem si filmové vzdělání o pro mnohé legendami opředený film, který si přece nemohu nechat ujít. ()

Jacob23

Kultovni hlasky od kultovnich postavicek z kultovniho retrofilmu-proti tomu je dnes vse sweet,soft and lazy;)..Dusek je dokonaly,Ctvrtnicek ve svych cca.5ti minutach taky hvezdi,uzasny Jiri Fero Burda jako Beda a samoze Arnostek je proste bozi!-btw:jeho hit se v poslednich letech mixuje s ruznou elektronickou musicou;)Mel jsem jednu-svini..chtela bejt rovnopravna,chtela si delat co chce-hral jsem v kapele-ona chtela taky,ja chlastal-ona chtela taky,emancipace zasrana!ale ja na ni kaslu-ja mam zazemi v bigbeatu,napnu struny a jedu sem v klidu,vklidu ()

Johnny Violent

"Měl jsem jednu, svini. Chtěla bejt rovnoprávná. Já hrál v kapele, ona chtěla taky. Já chlastal, ona chtěla taky. Emancipace zasraná! Ale já na ni kašlu, já mám zázemí v bigbítu, rozumíš, napnu struny a jedu!!!" ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

22.06.2019

Letošní ročník MFF Karlovy Vary se koná od 28. června do 7.července a opět přináší atraktivní nabídku filmových titulů. Zahajovacím filmem bude snímek Po svatbě, který doprovodí tvůrčí delegace –… (viac)