"Muzikál totalitního věku" je podtitul snímku Kouř, ve kterém vycházel Tomáš Vorel ze svého druhého pověstného školního filmu ING. (1985), jenž zde však doznal mnoha změn. Zůstala vlastně jen osa příběhu: mladý inženýr přichází na své první působiště se záměrem pracovat, což se však v bizarních poměrech éry posledních let totalitní křeče ukáže být šokujícím výstřelkem. Mirek svým neobvykle normálním postojem uvede do chodu běh "místních" dějin, a tak společenské zlo (zosobněné nekompetentními šéfy) je aktuálně svrženo spravedlivě rozhořčeným, probuzeným davem a jsou nastoleny nové pořádky, které však v mnohém začínají připomínat pořádky staré, obrácené naruby. Na scénáři spolupracoval s Tomášem Vorlem vedoucí jednoho z divadel Pražské pětky, Lumír Tuček z Recitační skupiny Vpřed. Snímek má poetiku typickou pro zmíněné společenství: prolínání vážného s nevážným, ironie s obdivem, reality s bizarností, skutečnosti s absurditou. (oficiálny text distribútora)

DuanBerry

Je mi líto, že jsem se s tímto zdařilým filmem neseznámil již dříve. Obdařil nás totiž břitkým humorem, ne zcela standardními, avšak neotřelými a roztomilými hereckými projevy divadla Sklep, které se skloubily s mimořádnou, místy až lehce mrazivou atmosférou parafrázující minulý režim s řadou svým neblahých charakteristik. ()

Meteorista

Tento snímek nám byl promítán ve škole, místo společensko-vědního semináře. Myšlenku snímku, kterou si učitel tak pochvaloval, jsem nepochopil. Vůbec. Na mě bylo tady moc "překouřeno". ()

Saur.us

Výborný sklep - meisterstück....spolu s Pějme píseň dohola další opomíjený kus ze začátku 90. let. Škoda že si Vorel neudržel takovou úroveň i o deset let déle...nebo dvacet... ()

Kvítek

Ale, ale, co to vidí oko mé modravé...Převážně nevážně o strastech a slastech šedivé doby minulé. Nevyčerpatelná zásobárna odzbrojujících hlášek a scén, na které víc než kdy jindy sedí nálepka kultovní. Totál(it)ní ujetina s hustou atmosférou, která si bere na paškál i sebe sama a nestydí se zato. V našich vodách unikátní počin, který MÁ CENU. JE TO TAK! ()

TomasKotlant

Zpočátku velmi těžko stravitelný film, který jsem nedokázal dokoukat najednou. Nicméně asi ve třetině se film s příchodem Arnoštka a jemu podobných postav stává stravitelnějším a ještě ujetějším zároveň. Originalita tohoto filmu je opravdu velká, ale asi jsem ji napoprvé zcela nedocenil. Každopádně jsem tento film neviděl naposled. *** Ve zkratce: Je to fajn, fajn, fajnový... (Jubilejní 800. ohodnocený film) ()

HouseMK

Navzdory divák zpívá: Je to fajn fajn fajn! Pro mnohé tento film kultovní je, včetně mne. Svědčí o tom i cifra lidí, co ho tu hodnotila, a jak vysoké má hodnocení. Myslím, že si i po letech získává nové a nové fanoušky, prvotně hlavně díky DJ Arnoštkovi. A to se mi po prvním shlédnutí zas tolik nelíbil... s každým dalším shlédnutím a snad i pochopením tohoto snímu se ale bavím víc - tou šedavou kouřovou atmosférou, schválně přehrávajícími herci, nápaditými hudebními vložkami a suchými hláškami typu "Je to tak! Jsem jeden z nejlepších tanečníků disko. - Hele to se jede u vás, todleto? To je teda pruda, teda!" nebo "Seš tady tak sám! - Ale já tady nejsem sám, já tady tak chlastám... - Ale seš sám. A já jsem taky sama." Škoda, že Kouř v TV nedávají častěji. Zasloužil by si připomenout, aby nebyl v archivu tak sám a nevytratil se z povědomí diváků jako kouř... P.S. Po přečtení většiny místních komentářů mi připadá, že mnozí viděli jen vystřiženou scénu s Arnoštkem. A někteří kvůli tomu dávají maximum a jiní minimum hvězdiček. Tenhle film je potřeba opravdu shlédnout celý, aby si člověk uvědomil, že to není jen komedie plná hlášek. Agituji za druhou šanci pro všechny "nezakouřené", ikdyž chápu, že na tenhle snímek je třeba dozrát, nikoli však přezrát. To by rádo vidělo, oko moje mrdavé! ;-) ()

Eratashi

Je to tak blbý, až je to zajímavý a chcete zjistit, jak to skončí. Hudba ucházející až dobrá, text otřesně hloupý ("ahoj, kotě" je asi jedno z nejlepších). Herecké výkony dle režimu a dle vystudovaných škol a podle "baru na Riviéře" je to norma, jinak strašně přehrávaný. Takže proč vidět: přehrávané stereotypy, občas vtipné (tanec), no a příběh svým způsobem zajímavý. Na český standard je tohle nadstandard, když si vezmeme jiné komediální muzikály. ()

Matli

Když to řeknu jednoduše, tak parádní práce s kamerou, Slovákovi a Čtvrtníčkovi hlody a Arnoštek (ten je skvělý, báječný, dokonalý no prostě fájn). Jen ta tematika se mě moc netýká. 73% ()

Wawer

"Je to fajn, fajn, fajn , je to fajn, fajnový, vozím s sebou hity tutový." Kouř je tak svérázný film, že nemusí a ani nebude sedět každýmu. Já musím s odstupem času dát 5*, protože Kouř dokonale skloubil nekompromisní režisérský styl se sofistikovaným vyprávěním a svérázným humorem. ()

Lukin413

Mám k tomuto filmu podobný vztah jako ke všem Vorlovým filmům. Uznávám, že je to režisér, který má svůj rukopis a je mi i celkem sympatický. Ale moc mi nesedí. Na druhou stranu, film jsem viděl už drahně let zpět a pamatuju si z něho více, než z jiných filmů, které jsem viděl před pár týdny. ()

Mattezs

Tomáš Vorel je buď génius nebo blázen. Každopádně u tohoto filmu jsem se fakt hodně nasmál. Čvrtníček nezklamal a Arnoštek je prostě boží. Skvělá satira totalitní společnosti spojená s muzikálem. "Jdem zachlastat?!" "Víš Béďo,měl by sis najít nějaké hodné děvče." "Měl jsem jednu...SVIŇI." :))))) No prostě elita - 5 hvězd. ()

gumbo

80% - Depresivně-humorná atmosféra post-apokalyptické(komunistické) továrny, kterážto tvoří svět a středobod všeho konání a života hrdinů. ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

22.06.2019

Letošní ročník MFF Karlovy Vary se koná od 28. června do 7.července a opět přináší atraktivní nabídku filmových titulů. Zahajovacím filmem bude snímek Po svatbě, který doprovodí tvůrčí delegace –… (viac)