"Muzikál totalitního věku" je podtitul snímku Kouř, ve kterém vycházel Tomáš Vorel ze svého druhého pověstného školního filmu ING. (1985), jenž zde však doznal mnoha změn. Zůstala vlastně jen osa příběhu: mladý inženýr přichází na své první působiště se záměrem pracovat, což se však v bizarních poměrech éry posledních let totalitní křeče ukáže být šokujícím výstřelkem. Mirek svým neobvykle normálním postojem uvede do chodu běh "místních" dějin, a tak společenské zlo (zosobněné nekompetentními šéfy) je aktuálně svrženo spravedlivě rozhořčeným, probuzeným davem a jsou nastoleny nové pořádky, které však v mnohém začínají připomínat pořádky staré, obrácené naruby. Na scénáři spolupracoval s Tomášem Vorlem vedoucí jednoho z divadel Pražské pětky, Lumír Tuček z Recitační skupiny Vpřed. Snímek má poetiku typickou pro zmíněné společenství: prolínání vážného s nevážným, ironie s obdivem, reality s bizarností, skutečnosti s absurditou. (oficiálny text distribútora)

Koryntos

Úsměvně depresivní film, z omšelého depresivního prostředí. Co víc dodat než Arnoštek je prostě boží, ale ještě víc boží je Béda se svým svérázným komentářem k emancipaci žen. Navíc Lucie Zedníčková, nevím sice proč, mi tam hrozně připomíná Ramadu (Valeria Golino) ze Žhavých výstřelů. ()

Autogram odpad!

Nie je to film, nie je to muzikál, hrozní herci... Keď počujem divadlo Sklep, otvára sa mi nožík vo vrecku. A že Je to fajn, fajn, fajn..., nie pán dídžej, nie je. ()

vyfuk

Vorel v podstatě poprvé. A paradoxně v největší a nejlepší formě. Příběh o konci starých časů zabřednutý do příběhu novopečeného soudruha a zároveň buřiče, který se lehce snaží strhnout systém. Nebo vlastně závod chcete-li. Taková blbost plná zvláštních kamerových úhlů, nekonečných střihů a přehraných hereckých výkonů. Ale tohle jsou devadesátá léta českého a tehdy ještě československého filmu. Tehdy to fungovalo, nejen u Vorla. A přitom v podstatě jde o asi nejpromyšlenější a nejinteligentnější Vorlovo dílo. Bizarní situace funguje skvěle, stejně jako všechno ostatní. Jednoduše řečeno, tento film do své doby sedí dokonale, a ještě je zpracován ať už technicky a nebo příběhově skvěle. To nic ale nemění na tom, že režisér se bohužel v těch devadesátých letech sekl. Trojanovi to také tak fungovalo, ale dokázal se posunout a dotáhnout svůj styl mezi ostatní a normální standarty. Vorel tam zůstal. A to je asi důvod, proč se z té vlny nikdy nevymanil a žije si v tom svém snu pořád. A ty filmy stojí za hovno. ()

KASUGI odpad!

Nekoukatelná zhovadilost a abnormální tortura. Hlava nebere tak vysoké hodnocení a status kultu, když se přitom bez nadsázky jedná o adepta na Festival otrlého diváka. Sweenyho Todda jakožto muzikál, co má nejhnusnější písničky, již odsunuji na druhé místo. Jako jak toto vzniká? Prostě rejža řekne: "Ale hele, ty písničky se nesmějí líbit, jo? Skládej to jako extra hnus, rozumíš?" Prostě nikdy nepochopím tuhle skladatelskou impotenci. Herci pouze vykřikujou, hulákají a odříkají rýmovaný text do něčeho, co se zdráhám nazývati hudbou. Vydržel jsem asi tři - čtyři vstupy, s roustoucím pocitem trapnosti jsem cítil, jak mi odumírají mozkové buňky, v oddělení hudebního vkusu vznikl požár a uši mi začaly krvácet, ale já nebyl schopen zvednout ovladač a přehodit na jiný kanál, neboť jsem byl naprosto paralyzován touto hrůzou. Když se však na scéně objevil teplý dýdžej, můj trapnometr dosáhl nezměřitelných hodnot a explodoval. Tato rána mne probudila z  paralýzy, uchopil jsem konečně ovladač a tak, jako znásilněná žena rychle spěchající do sprchy, i já musel ze sebe smýt ten hnus, to ponížení, zuřivým přehazováním kanálů. Naštěstí vysílali balzám v podobě X-Men Budoucí minulost, takže duševní detox a následná rekonvalescence proběhli úspěšně. ()

Composter

Bezkonkurenční klasika, která mne provází od mých studií na VŠ. Poetika Kouře mi splývá se studentskou putykou plnou podobných typů, kterými se film hemží. Neopakovatelná atmosféra Vítkovických železáren padne totalitní době jako ulitá - bezbarevnost, špína, nevkus a ...slkepáci :)). Kdo nemá rád jejich humor, nebude mít rád ani Kouř. Příběh je zde až na druhém místě - důležitější jsou výborně napsané charaktery, ke kterým si bez potíží dosadíte někoho, koho znáte ze svého okolí. Absurdita a "češství" čpí z filmu tak, že to někomu nemusí být příjemné. Málokdo u nás dokáže tak pěkně zarýt do naší české povahy. V době vyčpělých sentimentálních komedií, které se u nás točí jak na běžícím pásu, vzpomínám na Kouř jako na posledního Mohykána mezi vymazlenými českými filmy natočenými proto, že to někoho převelice bavilo (tedy ještě je tu Eliška má ráda divočinu a Choking hazard;)). ()

Casablanca

Váhala jsem... Dlouho... Byť film sám o sobě mě nenadchl, je fakt, že některé hlášky jsou kultovní. A Arnoštek je i po letech (v reálu) boží! ()

Jello Biafra

Kultová komédia Tomáše Vorla plná nezabudnuteľných muzikálových čísel, svojrázných postavičiek (Béda, DJ Arnoštek) a povestného sklepáckeho humoru. U mňa jednoznačne najlepší film, ktorý kedy Vorel natočil. ()

blackkocour

Jedu dál stále s tebou víme kam cesty vedou je to fajn, fajn, fajn, je to fajn fajnový. Príma den se nám dělá nálada prostě skvělá Je to fajn, fajn, fajn, je to fajn fajnový. Vozím s sebou hity tutový. ()

solskjaer

Dost dobrej předrevoluční nářez! Hudba je parádní - škoda že soundtrack se mi po prvním puštění tak strašně oposlouchal. Čtvrtníčkovo boj s hrachovou kaší a klobásou a následovný úklid tácu mě naprosto odrovnal. Taky Dušek je perfektní - samozřejmě zase hajzl jako skoro všude:-) Zedníčková je fakt kus a Vávra se neskutečně umí vlnit:-)) Prostě parádní film. ()

Soweek

Startku? Jsou moc dobrý. Ty taky tančíš?! Je to tak. Sem jeden z nejlepších tanečníků DISKO! Tak to moc nerozbaluj, ať ty nebožáky neztrapníš! Roztáčíme svoje kola!! ...:-) DJ Arnošt forever:-) ()

Ralna

Známá scénka z diskotéky je jedna z mála, u kterých jsem se bavila. Pokus zachytit dobu autorům vyšel, ale od půlky už to pro mě bylo spíš utrpení. Dodívala jsem se jen z principu. ()

ranp

Výborný snímek, vtipný a stylový. Soudruzi se odporoučeli, když mi byly čtyři roky, ale jak tak koukám, byla to docela zajímavý doba :-D Tenhle film mi byl již dříve několikrát doporučen a když jsem se teď k němu konečně dostal, tak jsem vůbec nelitoval ba přesně naopak. Každá postava tu má silné typické rysy. Kdybych měl říct 3 nejoblíbenější postavy, tak to budou Mirek, Kotě a samozřejmě Arnoštek. Jo a Dušek i generál byli taky super. ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

22.06.2019

Letošní ročník MFF Karlovy Vary se koná od 28. června do 7.července a opět přináší atraktivní nabídku filmových titulů. Zahajovacím filmem bude snímek Po svatbě, který doprovodí tvůrčí delegace –… (viac)