Historický příběh Františka Vláčila se odehrává v drsných reáliích druhé poloviny 13. století. Zobrazuje svár mezi vnucenou příslušností k asketickému křižáckému řádu a touhou po svobodném životě. Fanatický rytíř Armin von Heide (Jan Kačer) pronásleduje svého přítele Ondřeje (Petr Čepek), potomka českého zemanského rodu, jenž uprchl a vrací se zpátky na rodnou tvrz. Rytíř je rozhodnut jej potrestat za provinění proti regulím řádu a během Ondřejovy svatební noci vnikne do ložnice jeho nevěsty... (oficiálny text distribútora)

Heavyman

Naprosto autentický obraz středověku, úplně jsem cítil železo a oheň. Mistrovské dílo, kde scény vypadají skutečné ani si nechci domýšlet, že ti psi tu srnku doopravdy zardousili a podříznutí Leonory se zdálo hodně živé. Herci naprostá špice, tohle už se dneska prostě nenatočí. ()

Majkak

Krásný obraz a působivé chorály. Skvělý prožitek z dobové atmosféry. Nádherná vizuální a hudební stránka překrývá mírné rozpaky ze samotného příběhu a motivace jednání jednotlivých postav. Jejich dosavadní postoje, názory a chování se mění jako na povel, přičemž ovšem se režisér nenamáhá zabývat skutečně do hloubky těmito impulsy. Mohl to být dokonalý film, pokud by tyto náhlé proměny byly přesvědčivé. Takhle to občas vypadá přesně ve stylu: „Myslel jsem, že je to dobrý nápad.“ ()

Adm.Nelson

Zo všetkých českých filmov, ktoré som videl, má práve tento najpôsobivejšiu kameru, a to mu, prosím pekne, tiahne na päťdesiatku. Tým nechcem nejak znehodnocovať technickú kvalitu súčasnej tvorby, ale jedoducho kompozícia niektorých záberov je fantastická, a musel som to spomenúť. Nezaostáva ani príbeh, holt, náboženský fanatizmus je veľmi vďačná téma na dobrý film. Prekvapený som bol aj z dosť surového konca, predsa len som nečakal takéto rozuzlenie. Keď sa však nad tým zamyslím, ťažko to mohlo dopadnúť inak, pretože ak sa celý život riadite jednou "filozofiou" (nech už akokoľvek chorou), a potom ju niečo radikálne nabúra, môže to vami otriasť až tak, že ľahko dôjde k tragédii. Veľmi dobrý film. 10/10. "Pak by nezůstal na živu jediný člověk. Život by zanikl." - "Ať zanikne. Zůstanou andělé." ()

Evander

Takovýto film člověku v lepším případě pokazí náladu... Zdejší časté srovnání s Bergmanovou Sedmou pečetí mi pak přijde vysloveně troufalé. Sportovní terminologií: "Vždyť ty filmy ani nehrají stejnou ligu!". Běžnou řečí: "Údolí včel prostě za vidění nestojí! Ani za jedno!". ()

Denny

Vynikající zpracování příběhu o náboženském fanatismu a touze po svobodě,přesvědčivé vykreslení 13.století. Úsporné filmové prostředky jsou dokladem, že méně znamená většinou více... ()

Modus

vůbec nechápu jak jsem dokázal něco takového přehlížet...Slyšel jsem, že Údolí včel vzniklo na popud studia Barandov kterému se nelíbilo že Franišek Vláčil natočil Markétu Lazarovou na tu dobu neuvěřitelně megalomansky, a tudíž se zavázal že natočí další film ze středověku a použije kostýmy právě z Markéty Lazarové...Je to neuvěřitelné ale myslím si že tohle „dílko“ musí být daleko lepší než Markéta Lazarová, ještě jsem ji neviděl ale je mi proti mysli že může být vůbec něco lepšího než tohle...Údolí včel je tak temné, jak jen Vláčilova adaptace možná nejtemnějšího románu Vladimíra Körnera za doprovodu mrazivých gregoriánských chorálů Zdeňka Lišky může být...Dokonce i prosluněné okamžiky jsou v tomto filmu jen předzvěstí a kulisou obrazů bolesti, marnosti a zkázy...Strhne vás k sobě do hloubky a vy, se studeným potem na čele, budete vědět, že nemůžete zpátky, dokud temné poselství, vypovídající o bolestném bezčasí středověku v mezičase dvou křižáckých výprav, nedojde ve velkolepém finále naplnění...Troufám si tvrdit že Údolí včel je jedním z nejlepších klenotů české kinematografie, né-li vůbec nejlepší!!! ()

dandislav1991

Tak za 1. - film velice trpí svojí tím, že není barevný ( chápu, že v té době to nebylo možné,ale prostě kdyby se to natočilo později tak by mnoho scén bylo přehlednějších, takhle v bitce ani nevím pořádně s kým jsme nevěděl kdo je kdo, samozřejmě by tam nehráli stejní herci,ale prostě je to velká škoda, že barevný film byl až později). 2. Záměr filmu mi není až tak jasný, možná jsem ho nepochopil - což se klidně mohlo stát, nebo vlastně není co chápat, divákovy je dle mého předhozena surová středověká podívaná ( kterou skoro nevidí - ale už dost na téma barva filmu), která mi přijde bez náboje, co je sdělením filmu? Nevím, možná bude chyba ve mě, a asi bude nutné si film pustit film znova, třeba v jiném rozpoložení,ale prozatím po 1. shlédnutí jsme nucen dát průměrné 3 hvězdy, z toho jedna je za jedinou nadprůměrnou věc - a to je hudba, která byla opravdu skvostná. Tak konec asi mého nejdelšího komentáře a teď se ještě někdy donutit se na to kouknout znova. ()

Fredericus

Nejprve zhlédnuto bez úvodních pěti minut. Chyba. Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí, nedocení stylizaci a zbytečně se rozčiluje v domnění, že jde o nějaké vykreslení „středověku“ (víceméně blíže neurčeného). Soudí tak například z hudby, jak podmanivé, tak zavádějící. A ono je tu přitom zcela osobní drama Armina, resp. obou mužů (u Ondřeje opomíjeně „rodinné“!), „které rozdělují neslučitelné vášně“ (tak trefně poznamenává jinak prvoplánová anotace z Mezipater 2011). Jakkoli málo prokreslené a natočené myslím méně virtuosně, než se – zjevně – obvykle soudí. ()

Gabretta

Démonický Petr Čepek mě vždycky dostane - ten jeho pohled, to je sama o sobě taková kulisa! Jan Kačer jako oddaný služebník boží byl famózní. Ten černobílý středověký svět podal Vláčil velmi působivě. ()

Biopler

Atmosféru stredoveku je hodne cítiť. Vláčil ma v tomto presvedčil, že je výnimočný. Avšak mal pod rukami aj dobrý príbeh, ale jeho prevedenie protagonistami ma nedostalo. Kačera a Čepka som nikdy moc neuznával. Akurát mrazivo pôsobí ako bratia rádu vyženú spomedzi seba uprchlíka, hudobné podfarbenie scény je skvelé. Frantov dvorný skladateľ sa opäť raz predviedol. Slušný, ale priemerný filmík. ()

verlit

Drásavé, pomalé a divné, jako zlý sen. Doufám, že takový středověk doopravdy nebyl. Ale jsem ráda, že byl takový stvořen v tomhle filmu. ()

tranquill

"Mohu odpouštět jen těm, kdo jsou čistí!" Víra je důležitá, ale náboženství ji pokroutilo... Docela drsné historické kostýmní psychologické drama, které ale není mým šálkem kávy. ()

FOCKE_WULF

Naznal jsem, že křesťanství bylo dřív evolučním faktorem lidstva. Lidé byli tak hrubí, jejich vědomí tak nízké a hovadské, že někteří odcházeli do klášterů, aby se tam oddávali askezi, umrtvování tělesných žádostí a modlitbám. I Věra Galatíková se vysvlékla do půl těla a bičovala si záda. Údolí včel je krásná filmová báseň, nakoukání do dávno zašlých časů. ()

NerdmanJarda

No tak po tomhle... Každopádně Vláčil se stává mým nejoblíbenějším českým režisérem. Tohle je můj 3. snímek od něj a 3. překvapení. V nejbližší době plánuji Adelheid. No ale teď k filmu. Údolí včel je krásně natočený atmosferický snímek o církevním fanatismu a dobře poukazuje na tehdejší dobu. Herecké výkony též vymazlené a role jako ušité. Scénář solidní, ale měl mezery. Údolí včel dávám 8,5/10 - 4/10, po rewatchu to jistě změním :) ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+

19.10.2023

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr

16.10.2022

Česká kinematografie v neděli přišla o jedno z velkých hereckých jmen, ve věku osmaosmdesáti let totiž odešel známý český filmový a divadelní herec Josef Somr. Mnozí diváci si na něj vzpomenou jako… (viac)

Cyklus filmů českého génia stříbrného plátna

Cyklus filmů českého génia stříbrného plátna

23.01.2008

Strašnické divadlo se již od svého počátku snaží návštěvníkům nabídnout i jinou než divadelní produkci. Každý měsíc má své místo v programu promítání filmu a koncert. Až do konce této sezony povládne… (viac)