Je krátko po vojne a život je ešte nepokojný. Nepríjemné a často tragické prekvapenia pripravujú obyvateľom horských samôt skupiny banderovcov, ktoré sa snažia dostať do Rakúska. Ovčiak Ondrej Baran sa jedného dňa vracia domov do koliby a zistí, že obydlie obsadilo päť chlapov, ktorí držia v šachu jeho rodinu. Ich vodca naznačí Ondrejovi, že zabije jeho deti ak niečo prezradí a privedie si pomoc. Keďže jeden z banderovcov je zranený, Ondrej je prinútený priviesť z doliny lekára. Nájde v sebe dosť odvahy a síl k nerovnému boju so zabijakmi, ktorí sú schopní všetkého, aby zachránil svoju ženu a deti? (RTVS)

cinema_cz

"Valašský western" nepatří mezi nejlepší Vláčilova díla, zaujme však už atmosférou vrcholného léta tisknoucího k vyprahlé zemi na horské samotě rodinu ovčáka Barana, přepadenou prchajícími banderovci. Srovnání s Michálkovým Sekalem je na místě: scénář napsal rovněž Jiří Křižan. (Alena Prokopová, Ci 07/2008) ()

Brano

Pomerne zaujímavý povojnový film o Banderovcoch, okorenení dobrými hereckými výkonmi. Atmosféra postupne gradovala. Našlo by sa zopár hluchých miest, ale s prižmúrením na rok, kedy bol film natočený hodnotím tento film ako nadpriemerný. ()

SAINTS

Stíny horkého letá patrí k tomu najlepšiemu, čo bolo v Československej kinematografii 70. rokov natočené. Hlavného hrdinu Ondreja Barana výborne stvárnil Juraj Kukura. Atmosféra vyvoláva pocit blížiaceho sa konfliktu a divák len čaká kedy a či k nemu vôbec dôjde. Film si zaslúži označenie "valašský western". ()

Harald

V horkém létě nám pan Vláčil předkládá snímek, ze kterého mrazí. Typově velmi dobře obsazený Juraj Kukura v roli muže, který si pod vlivem událostí uvědomuje, že konec jednoho života není koncem života v horách a ví, že má málo času naučit svého syny všechno. Právě scény zaučování (např. při opravě střechy) ve mně zanechaly nejhlubší stopu. A výborní mlčenliví banderovci (zajímavý štek Jiřího Bartošky) jako zdánlivě nevinná hrozba - vždycky, když vidím třeba v Beskydech nějakou samotu, říkám si, do jaké míry je tento film "jen vymyšlený"? ()

route60

Když jsem Stíny horkého léta viděl jako dítě tak jsem byl uchvácen atmosférou samoty, vzdoru přesile,lidského odhodláni a dodnes to ve mě zůstalo. Juraj Kukura s blonďatým Jiřím Bartoškou jsou úchvatní, František Vláčil vybudoval dusivou až westernovou náladu bez zbytečné politiky což vzhledem k roku svého vzniku je až s podivem. 100% film Františka Vláčila st. ()

DanielaE

Zkrocený Juraj Kukura a Marta Vančurová. Perfektní Gustav Valach. Krásná "Vláčilovina". A dnes jsem se dozvěděla, že ta nemluvnost Banderovců nebyl režijní záměr, ale diktát vrchnosti. Jak jiný by ten film byl, kdyby mohli mluvit! ()

BE13

Nejprve mi přišlo, že je to dobrý nápad, aby banderovci nemluvili, dodává to filmu zvláštní ráz a napětí. Pak mi však došlo, že kdyby tyto záporné postavy mluvily ukrajinsky, mohlo by to znít jako ruština a to by v r. 1977 těžko mohlo projít. ()

quasar

František Vláčil byl režisér, který dovedl skvěle pracovat s filmovým obrazem i slovem. Ve Stínech se toho moc nenamluví a to je přesně ono. Mlčenlivost a situace vystihnuté jen záběry kamery, podmalované Liškovou dramatickou hudbou. Vláčil nemusí nikomu polopatě a slovy vysvětlovat, že Ondřej Baran spěchá s výchovou svého syna, protože počítá s tím, že sám se odchodu banderovců nemusí dožít. To musí každému dojít a není třeba o tom žvanit. Je to skvělý film! ()

Fíma

Překvapivě výborný film. Proč říkám překvapivě? To protože jsem byl překvapen jeho existencí a velmi mile. Příběh má vygradovaný děj a dokonalou atmosféru. Navíc je, řekl bych, "politicky" bezproblémový. Skvělé herecké výkony, nádherná krajina a to hrozné vedro... jako bych ho přímo cítil. ()

Phex

Silný Vláčil. Typického symbolismu zde není příliš, ale zase stojí zato (zastřelení škodné - jestřába, železný kříž od zraněného banderovce jako hračka pro nemluvně,...). Juraj Kukura, kterého jsem doshlédnutí Stínů horkého léta znal jen z filmu Trhák mě velice mile překvapil svým civilním, přesto strhujícím herectvím. ()

Víteček

Asi nejlepší Vláčil. Dusná nemluvná atmosféra, plná napětí, nepochopení ze strany syna a vážné dilema, co si počít. Jen kdyby ty ženské postavy dokázal a manželka nesloužila jen jako další věc, kterou je potřeba ochránit, ale která sama o sobě není žádnou osobností. 72 %. ()

FandaF

Tož, aj když bylo čuť, že věčině herců ten zobák na Valachoch nanaróst, tak to bylo celkem dobré. Spješ tam bylo pár chyb z neznalosti, třeba že by asi žádný hospodář nekosil travu v poledne (když skoro chrastí jak je suchá). Na travu sa chodilo se svitáním slunka a seklo sa dokáď byla rosa... Pytlák by též asi těžko vyvrhoval srnca do potoka, zas tací hlúpi Valaši nejsů..., atd. ()

Kozlowski8

Smutný a dosti depresivní příběh ze samoty někde na Česko-Slovenském pomezí, kde 2. světová válka doznívala a přinášela mnoho tragických situací ještě v roce 1947. Režisér František Vláčil dokázal skvěle vybudovat atmosféru, nasáklou strachem, zlem a nedůvěrou, kterou doba a prostředí přinášely. Dlouhé záběry kamery a velmi pomalu plynoucí děj mi v tomto případě kupodivu vůbec nevadil - naopak - rozvážné a pomalé tempo vyprávění sem tak nějak patří a zmíněnou atmosféru pomáhá vytvářet. Toto platí i o naléhavé a ve vypjatých momentech zesilující hudbě. Herci vesměs nemají příliš prostoru k vyniknutí, kromě Juraje Kukury, který se ale hlavní role zhostil velmi dobře. Zajímavý a poutavý film. 80%. ()

Dawe2

plusy:děj, psychologie, herci, promyšlené, mínusy:kvůli dlouhé stopáži a nedostatku děje občas nudné, moc se toho nenamluví, ne každý musí pochopit proč to gazda udělal tak, jak to udělal ()

PTuranyi

Výborná dramatizácia príbehu vydierania sedliaka Ondreja Barana a jeho rodiny žijúcej na lazoch, skupinou banderovcov. Produkcia je kvalitná aj keď atmosférou pripomína mnoho filmov československej produkcie 60-70-tych rokov, kde je nosným príbehotvorným prvkom odpor statočného jednotlivca proti spoločenskému nepriateľovi. Film získava aj veľmi dobrými hereckými výkonmi, Najmä Juraja Kukuru v hlavnej úlohe. 75% ()

Cyklus filmů českého génia stříbrného plátna

Cyklus filmů českého génia stříbrného plátna

23.01.2008

Strašnické divadlo se již od svého počátku snaží návštěvníkům nabídnout i jinou než divadelní produkci. Každý měsíc má své místo v programu promítání filmu a koncert. Až do konce této sezony povládne… (viac)