Saturnin je sluha, který se stane pánem svého pána. Mladý muž dobrého společenského postavení a vychování, trochu konzervativní, získá, ne vlastní vinou, sluhu Saturnina. Ten se de facto stane pánem svého zaměstnavatele a způsobí v jeho dosud poklidném životě řadu překvapivých zvratů a situací. Ty by se bez Saturnina daly těžko zvládnout. Už proto ne, že by bez něj pravděpodobně nikdy nenastaly. Saturnin je v Čechách pojmem již několik generací. V roce 1942 napsal spisovatel a novinář Zdeněk Jirotka (1911 až 2003) knížku s tímto názvem a od té doby byla vydána dvanáctkrát. Čtenáři ji milují pro její suchý humor, ne nepodobný "anglickému", množství parodií a nadsázky a zejména pro absurdní situace, do kterých uvádí svérázný sluha Saturnin celé své okolí. (oficiálny text distribútora)

Davson

Nejdřív jsem četl knihu, ze začátku mě nudila, postupně si mě ale svým jedinečným a inteligentním humorem získala a naprosto podmanila. A pak se mám podívat na film? Mnoho těch humornách scén z knihy ve filmu naprosto vyšumělo. Aspoň, že se jim podařilo přidat pár vtípků, které ve filmu naopak vyzněly dobře a obsazení Víznera byl skutečně zdařilý krok. ()

Vojcl

Jeden z nejlepších českých filmů 90. let, který příjemně pobaví i po několikátém skouknutí. Předlohu jsem četl a myslím, že její autor může být spokojen. Filmové zpracování je více než důstojné. Hodně tomu napomáhají výteční herci, které snad ani režisér nemohl vybrat lépe. Oldřich Vízner, Ondřej Havelka, Jana Synková, Milan Lasica.. všichni svými rolemi doslova žijí!!!!!! ()

fragre

Slyšel jsem, že pan Jirotka, dokud žil, odmítal všechny nábídky na zfilmování Saturnina. Dobře dělal! Nemohu si pomoci, ale tento film není příliš povedený a míjí se s duchem knihy. Dobové kostýmy a brnkání na nostalgickou strunu všechno nezachrání. Vlastně ani nevím, zda lze dnes tento příběh s úspěchem zfilmovat. Snad dříve, kdyby tetu Kateřinu hrála R. Šlemrová, slečnu Barbaru N. Gollová a dědečka T. Pištěk.... Přidáno 15. 1. 2012: Po necelém dvouroce a občasném zahlédnutí soudobé komediální "tvorby" musím částečně rehabilitovat a přidat hvězdičku. ()

kaylin

Jedna z nejlepších komedií posledních 20 let, pokud ne vůbec ta nejlepší. Krásná ukázka toho, že jsme pořád schopni natáčet kvalitní zábavu, jen je potřeba, aby se toho chopili ti správní lidé a aby měli po ruce ten správný námět. Se "Saturninem" se v podstatě nedalo šlápnout vedle. Herecky výborný film, některé hlášky už dávno zlidověli. Tohle je prostě něco, u čeho neprohloupíte, ať je to kniha, film, anebo třeba divadelní představení. Humor, který je podáván ne jako venkovská odrhovačka, ale jako symfonie. ()

suicide

Film málokdy přesně vystihne knihu, podle které byl natočen. Saturninovi se to sice také nepovedlo, vypadlo mnoho scén a pointy z Jirtokovy předlohy, nicméně nemůžu říci, že bych si dokázal představit lepší zpracování mé oblíbené knihy. Oldřich Vízner jako Saturnin je dokonalý, stejně tak jako se pro svou postavu hodí Ondřej Havelka nebo Oldřich Lipský. Milan Lasica i Jana Synková snad nemohli ani jinak vypadat. Co se z předlohy ztratilo, bylo zase nahrazeno něčím novým, přinejmenším stejně dobrým. Donalá, lehce satirická komedie! ()

Damiel

Rozkošný Oldřich Vízner, kouzelný Ondřej Havelka, krásně jedovatá Jana Synková... Tohle je prostě bomba, která se mi při každém dalším sledování líbí vic a víc. Příště asi dám 6* :) ()

stration

Skvělý Oldřich Vízner i ostatní v přepisu Jirotkovy knížky. Je to sice takový slepenec vtipných scének, ale zato pekelně vtipných. ()

halogenka

No, dobře, pravda, toporná režie a predevším "výkon" Lucky Zedníčkové nejsou úplně košer, ke konci filmu těžce dochází dech, ale kouzlo Jirotkovy knihy tím přesto zabité nebylo, což cením na ty tři hvězdy. ()

Želik

Ten humor nemá chybu, proste super. Teta Kateřina je úžasná. " Chytrému napověz, hloupého trkni! Mně stačilo naznačiť...! " Aj mne stačilo naznačiť, skvelá komédia. ()

K.B.L.

Tak tento film hodnotím jako nudu nemalou. Soudím z mého několikanásobného usnutí, ačkoliv únava za to nemohla. Sem tam něco ušlo, ale celé mi to přšlo kostrbaté, plné klišé a předvídatelných situací. Podruhé již nikoliv, děkuji. ()

kajas

Vízner jako Saturnin předvádí svůj životní herecký výkon, žádný jiný herec (Havelku jsem nikdy nemusela) mu zde nesahá ani po kotníky. Opravdu jsem se bavila, ale přítomnost tety Kateřiny (já vím, v knize je jistě také, jenže mně je Synková vrcholně nesympatická) sráží tuto podívanou o stupínek dolů. ()

higuain

Jirotkovu předlohu jsem nečetl, zfilmovaný Saturnin je však rozhodně skvělá zábava. Pohodová, netradiční, inteligentní. Herci mi sedli snad všichni, o skvělé Spitzerově hudbě nemluvě. S nesestříhanou seriálovou verzí je to zhruba na stejné úrovni. ()

Anglie

Vízner je vynikající Saturnin a i ostatní herci skvěle zapadli do této krásné adaptace Jirotkova humoristického románu. Pohlazení na duši. ()

Petroff

Byl jsem na tom v kině, s máti a ségrou... To už je let... To kino je dávno, dávno zavřený. Knížku jsem kdysi poprvé četl na dětským táboře, kde jsem měl celou dobu jeho trvání nohu v gybsu... Půjčila mi jí jedna krásná, velice luxusně přírodou obdařená kamarádka. Jsou věci (=rozuměj prsa), které člověk prostě nikdy nezapomene :) ()

dyfur

...toto by som si vedel predstaviť ako jeden dlhší seriál,nielen pár častí čo urobili z filmu.Sprosté telenovely české,slovenské,mexicke ....to ide do televízie,niečo čo by bolo "k svetu" to filmári odbijú ako za socializmu.(napr.seriál Chalupári len 11-častí) no ľudia sa príliš nemenia.... ()

Zemřel Milan Lasica

Zemřel Milan Lasica

19.07.2021

Ve věku 81 let včera večer zemřel slovenský herec, režisér, textař a humorista Milan Lasica. Rodák ze Zvolenu má k dnešnímu dni na svém kontě přes stovku filmových a televizních rolí. Umění se… (viac)