Podozrivá

• Česko Podezřelá (viac)

Detektív Hae-joon je privolaný k prípadu úmrtia muža, ktorý sa zabil za nejasných okolností pri páde zo skaly. Tieň podozrenia hneď padá na čerstvú vdovu, krásnu Seo-rae, ktorú táto skutočnosť na prvý pohľad ani len neznepokojí. Zdá sa však, že chladná bola iba k svojmu manželovi, pretože medzi ňou a vyšetrovateľom začína vznikať nečakané citové puto. Nie je ale láska iba zásterkou, ako uniknúť zraku polície? Autor legendárneho Oldboya a Komornej Park Chan-wook sa vracia s mysterióznou detektívnou romancou, ktorá vám zamotá hlavu a rozbúši srdce. (Filmtopia)

Biopler

Parádna réžia filmového estéta Parka, ktorá snímku u mňa najviac pozdvihuje. Je to čudná štúdia príbehu páru, ktorá je na pozadí kriminálneho vyšetrovania ťažšie čitateľná a rozhodne nie romantická ako to bežne poznáme. Medzi mužom a ženou to výrazne neiskrí, je tam záujem z oboch strán, ale je tam aj vykalkulovaný chlad. Park si berie to najlepšie z Hitchcocka a veľakrát mi bliklo, že toto je ázijské Vertigo. Film nedrží diváka za ruku a veľakrát ho ignoruje. Druhá polka príbehu si vyžaduje divákov reštart, že ešte nie je všetkému koniec a pokračujeme... Režisér viackrát skáče k nepodstatným odbočkám (parťák, iný zločin) a nafúknutou stopážou v závere vyšťaví. ()

crippled

Opravdu moc hezky zpracovaná záležitost se skvělou výpravou, uvěřitelnými herci a řemeslně perfektní kamerou, avšak skloubená s nesoudným a zmateným scénářem, v němž autor skákal ze strany na stranu, aniž by se obtěžoval jednotlivé scény nějak zasadit do kontextu. Délka filmu je naprosto úmorná a v totálním nesouladu s gradací a tempem vyprávění. Film vrcholí někde uprostřed druhého aktu; pak už jen chcete co nejbližší titule. Výsledkem je sice moc hezký film, který ale s každou další scénou ztrácí dech a zaplétá se sám do sebe. Škoda. 4/10 ()

rivah

Logicky nepravděpodobný děj - jakési milostné schůzky detektiva s podezřelou z vraždy manžela - je podán v dráždivě luxusním korejsky-japonském balení. Krásně se na film dívá, i když je příliš (a zbytečně) dlouhý. Mírně nadhodnocuji kvůli té vytříbené formě (70%). ()

Tomash58

Na pořádnou korejskou detektivku od renomovaného režiséra jsem se nemohl dočkat. S tím bohužel po filmu přišlo lehké zklamání. Zatímco audiovizuální stránka je nejen bezchybná, ale opravdu lákavá a prostě skvěle funguje, je hořkosladké říci, že je to dle mého názoru nejsilnější stránka filmu. Asijské/korejské filmy bývají svoje, ale u dosti z nich to není na škodu (Parazit, Oldboy, Memories of Murder,...), tady je to zkrátka jednoduše zmatené. Tempo zvláštně rychlostně skáče, chvílemi divák netuší o co se postava vlastně snaží a celková myšlenka filmu mi vlastně úplně unikla. Je to rozhodně tím, že Korejština je rychlá a kompletně jiná řeč (ovšem opravdu nádherná a ve filmech je to vždy něco kouzelného). Věřím ale, že s její znalostí si člověk snímek v zásadě užije. No jo, ale kdo to je? Tady v ČR je to naprosté minimum.  Stopáž filmu je podle mě taky zbytečně dlouhá a poslední minimálně půl hodinu jsem si říkal, kdy už budu moci jít ze sálu. A to se mi děje jednou za uherský rok.  Možná šla pointa jen mimo mě osobně, ale radši se podívejte na jiné (např. výše zmíněné) korejské pecky. I když je samotná idea příběhu naprosto jednoduchá, filmařsky je zvláštně zamotaná (ne v dobrém slova smyslu) a to je mi opravdu líto. 3* za mě vlastně "jen" za to, že řemeslně je to vrchol. ()

st3f0o

Malo to pár dobrých momentov, občas nejaká tá vychytávka s kamerkou, no čo z toho keď postavy o ničom, k tomu chaotická presmartfónovaná a len ťažko uveriteľná krimi/love story, navyše ku koncu absurdne prekombinovaná do úplne nelogického záveru. Nuž veru nie je čo vyčítať menej odolným divákom, že to nedali do konca a učinili Rozhodnutie odísť. ()

Rattlehead

Rád si zajdu na asijský film, když se naskytne vhodná příležitost. Je to vždy něco jiného než můj tradiční koloběh Československo-USA-Francie-Itálie. "Podezřelá" je celkem povedený snímek, na promítání v multikině snad i lahůdkový, ale přece jen mi něco schází. Já prostě upřednostňuji klasickou kinematografii, ta současná mi přijde taková bez duše. ()

tlesk

Pokud dostal Parazit mimo jiné Oscara za nejlepší režii, Podezřelá si zlatou sošku určitě zaslouží za kameru. Je to tajemný, mysteriózní, krásně natočený a zahraný film, jenž krom neskutečně citlivě a cudně natočeného příběhu lásky dvou lidí, kteří si nebyli souzeni, servíruje i detektivní linku a osobitý humor, který nesedne každému. Podráží mu nohy přepálená stopáž, kdy v poslední třetině snímek ztrácí tempo a celá cesta k finále působí maličko zbytečně. Těžko říci, zda bude tento počin takovým mainstreamovým hitem, jako právě Parazit (který je v souvislosti s ním skloňován tak často, jako by snad ani žádné jiné jihokorejské filmy neexistovaly). Asi spíš ne. Ale je to rozhodně krásný a vizuálně podmanivý film, který je pastvou pro oči. Statut nějakého velkolepého fenoménu si nezíská právě pro poměrně komplikovaný styl vyprávění. A pointu, jež je oddálena ve více než dvouhodinové stopáži prostě neobhájí. Pokud ale toužíte vidět smutnou a přitom hřejivou romanci, u které si místy nebudete jistí co přijde v dalších minutách (nebo budete a ono se to nestane), je tohle podívaná pro vás. Nádherně ujetý snímek, kterému by slušelo být o něco kratší… ()

wege

Více než 10 dní jsem nebyl schopen se na nic dívat, cokoliv dokoukat. Všechno bylo doma moc intenzivní, překotné, stresující a strašně běžící vpřed. Pomáhala jen hudba, nic jiného nešlo. Nakonec jsem na sedmý pokus tu Podezřelou viděl až do konce. Čchan-uk Pak znám, Old Boy je klasika, a taková Komorná byla zvláštně osvěžující, moc jsem se těšil. Líbili se mi ty různé postupy, to prolínání reálného času a vzpomínek, ta odlišná kamera v různých částech, filmařsky je to velmi inovativní a kreativní. Samotný příběh je ale zvláštní, chvílemi chaotický, chvílemi velmi jemný až něžný, chvílemi naopak drsný a překvapující. Spousta paralel s mým současným životem. Ty ale teď najdu v podstatě v čemkoliv. Poznání pravdy bolí, strašně těžké je v sobě tu pravdu potlačit a přestat se soustředit na minulosti, ale naopak na to podstatné v budoucnosti. Ta je důležitá. Jak krásně říká jeden můj kamarád, ber to jako sportovní zápas, prohráls. Bude další. Myslet na ten prohraný už nemá smysl. (anonymní ČSFD sebeterapie volume 19) ()

RigorMortis

Park Chan-wooka som považoval za magora (v tom lepšom zmysle slova) odkedy som si pozrel jeho "pomstovú trilógiu". Očakával som teda, že aj tento film sa bude niesť v podobnom duchu. Bol som však prekvapený. Dostal som pomaly plynúcu melodrámu so smutným záverom a zamotanými vzťahmi. Vyše dvojhodinová stopáž zbehla prekvapivo rýchlo. ()

TheDavid

Melancholický film s překombinovaným scénářem, který podstatně pokulhává v poslední třetině, a to poutavému závěru navzdory. Podezřelou ovšem zachraňuje precizní Pakova režie, sebevědomá kamera a herecké výkony ústředního dua. ()

Solverino

Hooodně dobrý! Celou dobu nevíte jestli se to stalo nebo ne. Velmi zajímavě natočené scény (postavy si povídají o nějaké scéně a jakoby se jí i účastní), občas trochu nepřehledné. Bolavá láska detektiva k podezřelé, která je velmi sympatická. Mrazivý konec. Velmi doporučuji všem, co se jim líbí asijské filmy. "Romatika" ve stylu "Old boye". Za mě plný počet! Pecka! ()

mac000

Ucelený  příběh a nádherné vizuální zpracování povyšují tento napínavý noirový příběh o posedlosti, touze a vraždě. Park to dělá složitým způsobem, buduje komplexní psychologický a intelektuální vztah, v němž sexuální touha působí spíše jako utvářející se vztah než jako počáteční situace. ()

Midar

Korejská kinematografie začíná mít ve světě čím dál větší popularitu a vlastně se není čemu divit. Vždy jde o řemeslně dokonalou podívanou, v níž se nešetří silnými momenty, ani značně kontroverzními a znepokojujícími scénami. Jedním z předních korejských režisérů je přitom Pak Čchan-uk, režisér a scénárista takových skvostů jako je Pohraniční pásmo, Má je pomsta, Old Boy či Nebohá paní Pomsta. Na první pohled jednoduché snímky plné brutality, ve kterých se ale často skrývá extrémní množství podnětů a skrytých významů ukazují, jak excelentní a originální Čchan-uk ve své práci je. Vzhledem k jeho renomé tak měla být Podezřelá jasnou trefou do černého. Příběh stárnoucího detektivka, jež se tragicky zamiluje do ženy podezřelé z vraždy ostatně zní přesně tak nejednoznačně a zajímavě, jak je u jeho snímků zvykem. A ačkoliv se bez debat jedná o značně osobitý a precizně natočený snímek, v němž se dočkáme nejedné opravdu bravurně zinscenované, natočené a zahrané scény, jako celek bohužel působí značně nic neříkajícím a úmorným dojmem. Čchan-uk tak sice opět dokazuje, jak výjimečným a jedinečným tvůrcem vlastně je, jeho scénář ale tentokrát postrádá napětí či nějaký opravdu silný emoce ždímající moment. Ústřední duo herců pak sice hraje, co jim síly stačí, jako divák jsem si k nim ale ani za těch úmorných 138 minut prostě nedokázal najít cestu. Jejich emotivní výlevy a emocemi zmatené chování mi tak v převážné většině stopáže připadaly spíše jen nudné a nesmyslné, než jakkoliv podnětné či zajímavé. Výsledný dojem pak nezachraňuje ani úmorně natahované finále a nic neříkající konec, u kterého už jsem byl opravdu v silně vegetativním stavu a vlastně jsem se jen modlil, aby to už konečně skončilo. Místo úderné a emocemi napěchované podívané, jsem tak tentokrát od Pak Čchan-uka dostal jen úmorně dlouhou nudu bez špetky napětí či akce. ()

iz67

Ze začátku úžasná atmosféra, senzační střih a..... Pak se to najednou zvrhne v nekonečný sovětský romantický. A to se vším všudy a k nevydržení. ()

gabrina

Zpočátku jsem byla skeptická už jen díky délce filmu a též pomalému tempu. Ikdyž stokrát obehrané téma, podezřelá-ý a vyšetřující, byl to pro mě po dlouhé době krásně propracovaný děj (ty chvilky přitažené za vlasy, odpouštím) a hudba podmanivá. Užila jsem si to výborně. ()

blondboss

Čo to bola za stopáž, pre pána kráľa? Veď dejovo by sa tento snímok kľudne vmestil aj do hodiny a pol a diváci by ešte aj zatlieskali. Tu hovoríme o celkom vkusnej detektívke s romantických nádychom, ktorá v zásade stavia hlavne na tajomnosti hlavnej predstaviteľky. Sčasti to funguje, ale film zráža dole dosť veľké množstvo zbytočných scén bez nejakého hlbšieho významu. Každopádne ale zaujímavá žánrovka. 60 % ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

KVIFF.TV exkluzivně uvádí Trojúhelník smutku

KVIFF.TV exkluzivně uvádí Trojúhelník smutku

20.12.2022

Streamovací platformu KVIFF.TV nemohli fanoušci filmu v uplynulém roce přehlédnout. Jako jediná přinesla do České republiky poslední počin režisérské legendy Larse von Triera – třetí sérii Království… (viac)

V Cannes byly uděleny Zlaté palmy

V Cannes byly uděleny Zlaté palmy

28.05.2022

75. ročník prestižního Mezinárodního filmového festivalu v Cannes se uchýlil ke svému konci a dnes večer proběhl zakončovací ceremoniál celé letošní filmové akce, kde byli mimo jiné oznámeni vítězové… (viac)