V malom slovenskom meste zavraždia vedúceho revízora Buriana. Pátraním po vrahovi poveria kapitána Jakubca a poručíka Michalka. Pred vyšetrovateľmi stojí záhadný prípad násilného úmrtia muža, ktorý zo záhrobia posiela informácie o svojom vrahovi... Režisérovi Andrejovi Lettrichovi a scenáristovi Jozefovi A. Tallovi sa v 60. rokoch podarilo presadiť v Štúdiu hraných filmov koncepciu tzv. diváckych filmov. Najmä Tallo razantne presadzoval tento trend, čo sa mu podarilo najprv vo vlastnom filme Muž, ktorý sa nevrátil a neskôr ako scenárista priviedol na svet dvojicu vyšetrovateľov, ktorá vystupovala v trilógii kriminálnych filmov. Najprv sa objavili v snímke Smrť prichádza v daždi, roku 1966 pokračovali v snímke Vrah zo záhrobia a posledný raz sa vrátili vo Volaní démonov z roku 1967. Jakubec (Ladislav Chudík) na plátne využíva svoje sivé mozgové bunky, poručík Michalko (Viliam Polónyi) je komicky nechápavým typom. Slovenská variácia osvedčeného holmesovsko-watsonovského modelu púta najmä svojskou Polónyiho komikou. Úspech filmu zabezpečilo nielen dobré obsadenie oboch vyšetrovateľov, ale aj ostatných postáv, predovšetkým Dušana Blaškoviča ako krstného otca a zároveň šéfa reštaurácie, Stana Dančiaka v úlohe neistého zastupujúceho revízora či Stelly Zázvorkovej v postave ustarostenej matky. Herci dodali postavám ľahkú čitateľnosť a ľudskú blízkosť a priehľadne zamotávaný priebeh vyšetrovania vyvolal divácky záujem. Tvorcovia väčšmi ako na akčnosť a jasný konflikt sa sústredili na žánrovú psychologizujúcu drobnokresbu, ktorá dala ich filmom charakter konverzačných drám. Lettrichovo rozprávanie stavia na drobných ľudských nedostatkoch, film nekritizuje systém, hovorí o prirodzených a nadčasových ľudských chybách chamtivosti, strachu či lakomstve. Osou celého filmu je vypátranie vraha, zavádzanie či klamanie diváka a stupňovanie napätia. Nie je dôležité, aby sa divák zaoberal vážnymi existenčnými otázkami, podstatné je, aby kombinoval, hádal, špekuloval nad tým, kto zabíjal. Autori pritom ponúkajú dostatok falošných stôp, aby udržali diváka v napätí a neistote, aby bol záverečný okamih skutočne momentom prekvapenia, a nie vopred jasným riešením celej hádanky. (oficiálny text distribútora)

klúčik

Mne sa tento diel trilógie páči asi najviac. Tradičná dvojica vyšetrovateľov príde do Banskej Štiavnice vyšetriť vraždu. Fantasticky si tu zahral Dušan Blaškovič. Postava krčmára a bývalého zápasníka je to najlepšie čo si vo filme zahral.Zábavná je aj Stella Zázvorková ktorá vo filme hovorí po slovensky. 85%. ()

Vesecký

Průměrná slovenská detektivka, dala se sledovat, místy však trošku nudila, děj a vyšetřování se vleklo nad únosnou míru. Lettrich byl ovšem výborný režisér a bylo radost sledovat výkony slovenských herců, které jsme tak milovali a nejsou již mezi námi. Chudík, Polónyi, Blaškovič, Budský, Adamovič, Pántik... A osvěženo několika herci českými. Dopisy ze záhrobí ovšem nedokázaly příliš zamrazit, ten film byl příliš realistický. Vrah skutečně ten nejpřekvapivější, člověk si mohl zahrát klasickou hru. Kdyby to vyšetřovala nějaká potrhlá dáma, dalo by se říci, přímo christiovské... ()

MickeyStuma

Další případ kapitána Jakubce a poručíka Michalka se nese ve zcela stejném duchu jako příběh minulý. Děj je zpracovaný naprosto dokonale se všemi aspekty detektivního žánru. Byť je děj takřka konverzační, našlo se tu místo i pro akční scény typické pro československou krajinu. Taková hromadná rvačka v hospodě má vskutku grády. I z atmosférou si tvůrci více pohráli a tak má děj krapet větší tajemno a hlavně napětí. Literárnost scénáře je opět velmi znát, ale ani tentokrát to není vůbec na škodu. I tento snímek může být vzorem, jak má správný detektivní film vypadat. ()

Biopler

Kvalitná detektívka z nezvyčajného prostredia revízora a ľudí, ktorých kontroluje. Obchodníci sú prepojení rodinnými i priateľskými väzbami a keďže revízor sa nedal vždy len tak ľahko podplatiť a vyžadoval rešpekt v štýle, že púšťal hlášky "za koho ma ľudia majú?" či "dnešní ľudia otupeli", oni boli najskôr podozriví z jeho odstavenia. Nakoniec to prekvapivo vypáli úplne inde, zatiaľčo kopec zistených dôkazov svedčalo proti nim. A prípad musel rozlúsknuť dokonca pes. To je tiež celkom dobrý prídavok, podobne s odkazmi zo záhrobia. Páčilo sa mi, že tvorcovia sa plne venovali príbehu, neodbiehali, nevenovali sa príliš vedľajším linkám a aj keď sa objavili, ako svadba, aj na nej sa udiali dôležité prvky pre ústrednú líniu príbehu. Príbehu a jeho vyústeniu by som vytkol to, že nebola ozrejmená motivácia konania Žilinca pred vraždou Buriana. Bol jeho tajným parťákom, mal z toho predpokladám výnos, prečo chcel toto všetko opustiť? To už pri záverečnom ozrejmení detektívom Jakubcom akosi chýbalo. Plusom je, že sa vo filme dobovo skritizovalo nesprávne plánovanie výroby, opravy preložené až na ďalší kvartál, či to, že aj keď niečo pekné a hodnotné vyrobíme, tak to ide na svetovú výstavu. A v snímke máme aj slušnú bitku v krčme s bohovským krčmárom obsadeným Blaškovičom, ktorý svojim ráznymi výstupmi zatienil aj detektívsku dvojku. ()

GIK

Hlavní role Chudík. Příchod Chudíka: 29. minuta. 42:16 – Chudík – merkel sign. „Ukažte mi pevný bod a ja pohnem zemeguľou. Kdo to povedal?“, vypustí žoviálně Chudík a jako třešničku přidá pokus o maximálně inteligentní výraz. Vesmírná propaganda zcela bez souvislostí. ()

BigBang

Pan Chudík přijíždí vyšetřovat do provincie jak sluneční princ, ale velký detektiv toho moc nevyšetřil - usvědčující důkazní prostředek byl nakonec pro mě zklamáním. Též jsem se těžko orientoval, kdo je kdo, protože ty herci nejsou dnes již známí. Nejsem znalec slovenštiny, ale měl jsem pocit, že často používali slovo blízké češtině; zajímalo by mě, jestli dnešní slovenský standard by byl tak snadno srozumitelný Čechovi, jako byl tento pořad. ()

Amonasr

Průměrná detektivka, na které jsou nejzajímavější dobové reálie. Rovněž se v ní už odráží i jisté společenské rozvolňování poloviny 60. let, zejména mě zaujal seznamovací dialog kriminalisty s farářem, v němž zaznívají narážky na jisté přehodnocování vztahu režimu k církvi. Zadušení Pražského jara na pásech sovětských tanků v srpnu 1968 pak tento trend na dalších 20 normalizačních let utnulo. ()

Bazilich

Tato detektivka je spíše než banálním příběhem zajímavá tím, nakolik je kritická k době svého vzniku. Manželka zavražděného revizora nemohla kvůli svému třídnímu původu vystudovat na profesorku ("zničili jí život"), což v očích ostatních do značné míry ospravedlňuje její následnou zhýralost. Personál v nejrůznějších podnicích či na úřadech se fláká, chodí pozdě do práce, zboží je nedostupné a pokud, tak jeho kvalita je mizerná. To málo kvalitního, co se vyrobí (např. příbory), je určeno buď jen jako exponát na světovou výstavu či na export. Film je tak především svědectvím výjimečné politické uvolněnosti šedesátých let, která umožnila uveřejnit tak sžíravou kritiku. ()

PTuranyi

Kvalitná slovenská kriminálka s osvedčenou dvojicou vyšetrovateľov kapitán Jakubec a poručík Michalko, ktorí opäť rozplietajú prípad vraždy, nevery a ekonomickej kriminality, podobne ako v predchádzajúcom filme Smrť prichádza v daždi. Tentokrát je za tým vydieranie siete potravín a reštaurácií. Produkčne opäť na veľmi dobrej úrovni, Ladislav Chudík je opäť skvelý Sherlock a Viliam Polónyi verný Watson. Každý z hercov však zohral svoju rolu výborne. Príbeh je dobre napísaný, takže podozrivý je takmer každý. Situácia je vážna, ale vtipný bonmot sem tam padne. 70% ()

Hombre8

Zápletka druhého dílu o dvojici vyšetřovatelů Jakubec - Michalko je poněkud kostrbatá a některé věci nedotažené. Závěr opět nic moc. Dívat se na to ale rozhodně dá, už kvůli herectví hlavních protagonistů, před nimiž se nedají zahanbit ani představitelé dalších postav, jako například Blaškovič, Pántik nebo mladinký Dančiak. České osazenstvo nic moc. ()

Monicina

Zo série Polony - Chudík najlepší film. Zaujímavé prostredie Banskej Štiavnice, výborne zahrané všetky postavy, výborný Pólonyi a Blaškovič. A dej ma tiež zaujal. Nemám tomu čo vytknúť. 60 roky dali najlepšie ČS detektívky. ()