V odlehlém norském městečku ležícím uprostřed nehostinné pustiny se zná každý s každým. Život v Utmarku je však divoký a cizincům se málokdy podaří přizpůsobit. Když je do školy přijata nová optimistická učitelka, doufá v nový začátek. Brzy si však uvědomí, že jedinou osobou, která se zde chová aspoň trochu dospěle, je 12letá dívka. Seriál vypráví prostřednictvím živořících a velmi neobvyklých postav příběh o hledání místa na světě - ať už jde o nalezení sebe sama po rozchodu s partnerem, neúnavnou snahu dospět, zoufalé úsilí překonat smrt milovaného člověka nebo jednoduše vyhnání duše zesnulého manžela z vašeho těla skrze exorcismus. Komediální drama pojednává o přijetí všech nepříjemných zkoušek osudu a dotýká se nejrůznějších aspektů lidské podstaty - lásky, smrti i transvestitismu. (HBO Europe)

slunicko2

Norská variace na Fargo 1) (spíš seriál než film) představuje velmi svérázné lidi, o jejichž mentálním zdraví bych si dovolil s úspěchem pochybovat._____ 2)  Postavy jsou tu dvojí - buď nesympatické anebo vysoce nesympatické._____ 3)  Časem se ale ukáže, že tento bizarní svět je docela zajímavý. ()

Malarkey

Trošku na způsob dalšího norského seriálu - Lilyhammer. Jen s tím rozdílem, že tady ta absurdita překračuje meze vtipu a přechází plynule na hranici dramatu s prvky skandinávské deprese. Vzhledem k tomu, že skandinávskou kinematografii mám obecně rád, jsem zde nemohl být spokojenější. ()

Fr

¨ „PŘÍRODA SI ŽÁDÁ SVÝ …“   Někdo trpí demencí, někdo je dement, někdo kretén a jinej zas alkoholik. Někdo kurva (a nestydí se za to) a někdo píča (za což by se stydět měla). Prostě mix postaviček v norský „Díře u Hanušovic“, která sice není tak ospalá, ale podivnejch lidí je v ní víc než dost.  A většina z nich si žije – tak nějak z povinnosti, ten svůj posranej život… Pomalý filmový tempo kopíruje životní styl v Utmarku. Ani ten příběh není strhující. Je jako ty lidi… A v tom všem člověka potěší, když se objeví kousíček štěstí. Nebo jen jiskérka naděje… Tak nějak jsem se do toho zakoukal (ne vole, nepoznal jsem se tam….aspoň kurva zatím…) a tihle bohem opuštění lidi mně dokázali (svým způsobem) přirůst k srdci.   /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zažívám životní „rigor mortis“. 2.) Jsem děvka, jsem alkáč, jsem pasák, jsem transka, jsem… a žiju v prdeli „na konci světa“. 3.) Věřím, že 99% mých problémů vyřeší mrtvola.   ///  Thx za titule „Marta Bartošková“.                  PŘÍBĚH  ****  HUMOR  *  AKCE  ne  NAPĚTÍ  * ()

Aky

Neřekl, že by bto byla, byť jen stopově, komedie. Základním stavebním materiálem tohoto seriálnu je skutečná, realistická, uvěřitelná drsnota. Ta zejména jej povyšuje nad průměr. ()

DwayneJohnson

Velkommen til Utmark působí chvílemi jako směsice několika podobných seriálů, přesto si po celou dobu ponechává ten nefalšovaný, severský tah na bránu. Neuvěřitelně vtipně napsaná, herecky skvěle obsazená a ještě lépe nadabovaná směsice lidských osudů, kterou zhltnete na jeden zátah, jako odpolední lehkou sváču. Jedno z nejmilejších, letošních překvapení a jasný důkaz toho, že HBO není ještě zdaleka tak v prdeli, jak jsem tuhle někde četl. ()

Chrustyn

Černohumorný, depresivní pohled na odlehlé, pošmourné, norské městečko a jeho svérázné a dost podivné obyvatelé. Po celou dobu jsem jen čekal, komu naplno rupne v kouli a všechny povraždí. To se sice nestane, ale přesto to příjemný pohled není a potěší tak hlavně jako uklidnění, že se máme docela dobře. ()

Necrotongue

Nemám tušení, jak seriál hodnotili ostatní uživatelé, protože tento text píšu offline (ano, opravdu, prupiska a sešit!) v době, kdy nemám funkční PC (a později ho redigovat- jaké slovo!- nebudu), ale doufám, že se ještě někomu líbil. Norští tvůrci by si to podle mě zasloužili, protože se jim podařilo natočit velmi civilně pojatou záležitost, v níž se neuchylovali k lacinému přehánění, a předložili mi příběh, který jsem jim mohl s klidem věřit. U seriálu jsem se fakt skvěle bavil hlavně díky použitému humoru a díky situacím, které vyplývaly z chybné interpretace viděného popřípadě slyšeného. Velká spokojenost. 4*+ ()

M.i.k.e

miluji tyhle osobité severské kousky a Velkommen Til Utmark je další skvělá věc.Není to sice komedie,protože se tu vlastně neděje prakticky vůbec nic hezkého a skoro všichni tu jsou úplně v pr.eli,ale dokáže to být poťouchle a absurdně vtipné.Místy to má dokonce až takovou Coenovskou poetiku.Prostředí je krásné,byť nelítostné a obsazení výborné a naprosto přesné.Klidně bych si dal nášup...80% ()

BarryLyndon

HBOGO to sice dává i s českým dabingem, ale ochudit se o norštinu by byla škoda. Nádherná severská krajina a poetika. Jinak je to tradiční seveřanská podivnost mixující několik žánrů s precizní výpravou a prací s postavami, o kterých je to především a vykašlal bych se na nějaký výklad Coenů a kdesi cosi a prostě si těch 8 dílů užil. Milé překvápko. 9/10 ()

kocik1

Být prostitutkou v norském zapadákově je docela dobrý job, stačí navléknout šatovou zástěru. Není to ani nikterak nezáživné, protože chlapa bez úchylky, abys pohledal párem sobů.  Absurdní drama, absurdní komedii i podprahovou vážnost, to všechno člověk v tomhle seriálu najde, když si zvykne na to, že být dement je tu životní styl, jedinou normální bytostí je tu malá blonďatá holčička a nejvíc to pálí zjizvené albánské děvce. Skvěle jsem se bavila. ()

Tosi

Že se tvůrci inspirovali Fargem napadne nejspíš každýho. Sice to jeho kvalit nedosahuje, ale seriál rozhodně svým černým humorem baví. Dramatickou linku vytváří pouze napětí mezi Finnem a Bilzim, jinak si norové udělali prdel ze všeho, co jim přišlo pod ruku. Jen doplním, že atmosféru skvěle doplňují skladby od finské kapely 22-Pistepirkko. ()

vyfuk

Konec světa není  tak zajímavý jak se zdá. Je zajímavé, že po všech letech se spíše ukazuje, že vyloženě skandinávská tvorba vlastně nepřináší jinou než scénografickou potěchu. To je celé. Člověk se snaží dekódovat celý koncept seriálu, který se nakonec ukáže jako ulítlá a trpká komedie, jenže to už je dvě epizody od konce a to je trochu pozdě. Protože nějaký zájem je dávno tentam. Ani obraz, ani zvuk. ()

kolemjdouc

Norská klasika.Nikam nepospícháme,tak si s natáčením pohrajeme.Všechno sedí.I scéna se sraženým psem a svědek činu ve křoví..:-))Prostě vše má svou logiku ()

AngiS

No to je úžasnéj seriál! Tam je úplně všechno! 😂 Od lidských emocich / nemocich až po všechny Efekty a defekty lidskyho života a všemožných situací 😂😂 ()

merit1

Slušný výkon ! A to sa v seriály okrem detí nevyskytuje snáď ani jedna vyslovene kladná postava. Napriek tomu postavy vzbudzovali sympatie a scenár im vkladal do úst dialógy, ktoré netrhali uši, ale zároveň nepôsobili triviálne. Drsný realizmus, pretkaný miestami až absurdným humorom, pestrá škála charakterov a mystika prírody mi často pripomínali atmosféru Twin Peaks. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD