Skutočný seriálový príbeh, ktorý sa veľmi verne drží priebehu vyšetrovania tzv. „ponorkového prípadu“, ktorý riešila dánska polícia v Kodani. Išlo o zmiznutie novinárky Kim Wall, ktorá robila reportáž so známym a populárnym dánskym vedcom v jeho zhotovenej ponorke, na ktorú nastúpila v októbri roku 2017 a odkiaľ sa nikdy viac nevrátila. (RTVS)

M.i.k.e

ne snad že bych tenhle případ vyloženě sledoval,nicméně věděl sem o něm tak akorát tolik abych se na tuhle sérii dost těšil a sem rád,že nezklamala.Velký palec nahoru pro tvůrce za to,jakou cestou se rozhodli vydat a že díky tomu celý případ sledujeme mravenčí a mnohdy frustrující práci vyšetřovatelů a potápěčů a naopak pachatel nedostává prakticky vůbec žádný prostor. Nejen že ho v téhle sérii vůbec neuvidíme,ale dokonce tu nepadne ani jeho jméno (nebo sem ho možná nezaznamenal) a to jsem ještě u žádné podobně detektivky (tím spíš podle skutečnosti) neviděl.Jeho "zneviditelnění" je neotřelý,funkční a osvěžující nápad,Jediné co mi v téhle minisérii nesedělo byla rodinná linka vrchního vyšetřovatele,která sice mohla být pravdivá,každopádně pro tenhle "příběh" zbytečná...80% ()

angel74

„Možná je to tak, že čím jsme civilizovanější, tím větší potřebu máme dívat se do temnoty.” - „Všechno je černobílé. Ale i když v noci jsou barvy pryč, stejně tam někde jsou. Jenom je nevidíme, dokud zase nezačne svítit slunce.” +++ Ten zločin je tak neobvyklý a naprosto zvrácený, že tvůrcům seriálu Případ: Ponorka bohatě stačilo zaměřit se na dlouhé peripetie spojené s jeho vyšetřováním a následným dokazováním viny obžalovaného, aniž by divák měl možnost vůbec spatřit vraha. Nikdy bych nevěřila, že podobný koncept může fungovat, ale Tobias Lindholm mě téměř dokonale vyvedl z omylu. Chválou nešetřím ani na adresu Sørena Mallinga jako hlavního vyšetřovatele Jense Mollera, který svým civilním pojetím role podpořil autenticitu vyprávění. (85%) ()

jedna_vrana

Maibritt: „Protože tohle není dokonalý zločin. Je to upachtěný, hrozný zločin.“ Na miniseriáli je niekoľko zaujímavostí. Prípad sa stal nedávno a tak divák s veľkou pravdepodobnosťou vie, že Kimin vrah bol odsúdený na doživotie. Prípad je natočený tak detailne, až sa čudujete, prečo autori zachádzali do takých podrobností. Odpoveď zistíte sami, približne v polovici seriálu. Tá mravenčia práca musí byť dokonalá, pretože vrah nemôže byť odsúdený na základe žiadnej domnienky. Musia byť 100% nevyvrátiteľné. Zaujímavé je, že v seriáli vystupujú asi všetci, ktorých sa tento príbeh týkal, ale ani raz neuvidíte tvár vraha. Tento zámer bol asi z úcty k pozostalým. Atmosféru podčiarkuje počasie, rozbúrené more, výborný výber hercov (hlavný vyšetrovateľ až šetrí mimickými prejavmi), hudba, ešte aj švédske psy - dotvárajú bezútešnú atmosféru zbytočnej a hroznej smrti mladej ženy. ()

Tosi

Řemeslně bezchybně natočej seriál o vyšetřování kodaňské policie, kterej rozhodně nedoporučuju netrpělivejm divákům. Jsou to tři roky, co se tahle brutální vražda švédské novinářky dánským vynálezcem opravdu stala a je zvláštností, že pachatel není v žádném díle ani ukázán, ani zmíněn jménem. Jméno režiséra mluví samo za sebe a jeho rozhodnutí, natočit tenhle příběh jako houževnatej vyšetřovací proces mě osobně hodně bavil. Dánové prostě neskutečně umí a nebýt pomalejšího tempa, nemám co vytknout. Skoro za pět, 85% ()

viperDavid

Naproso úžasné a příznám se že jsem o tom příběhu neměl ani tucha. Natočeno dost podobně jako Dánsko-Švédský seriál most, takže pro labužníky super. Dost mě to paradoxně přípomíná tu holku z Prahy z Letňan, která se vrátila z dovolený úplně šťastná a ještě ten večer spáchala sebevraždu z deprese, kdy se 3x bodla do srdce a pak po sobě uklidila ten svinčík v kuchyni a její kamarád muslimskej delaer a druhá spolubydlící na ní u toho koukali a byly tak v šoku, že ji nepomohli :) Naši luxusní vyšetřovatelé pak úplně nechtěně nechali spálit tělo než proběhla pitva. No to se holt stává takové sebevraždy. Ale zpět k seriálu. Pro milovníky severských krimi a zvlášť podle skutečné události se bude hodně líbit. Je skvělé jak si seriál na nic nehraje a prostě se snaží zachytit celé to zdlouhavé vyšetřování aniž by ukázali vyníka po celý seriál. ()

Michelle75

Já si musela zvyknout na způsob jakým je tento seriál natočen, upozadit netrpělivost a očekávání a pak to najednou šlo. O tomto zločinu jsem věděla a když jsem o něm před pár lety četla, tak mi hodně připadal jako z filmu nebo seriálu a nakonce se tak i stalo. Obdivovala jsem rodiče Kim Wallové, silní to lidé.... a také metody hledání ostatků v moři, ani ve snu by mě nenapadlo, že je něco takového možné. I když je doba v některých věcech ujetá, tak tady ten pokrok obdivuji. Ze samotného případu mrazí.... ()

Vajonek

To, že se objevila minisérie mapující skutečný zločin, ještě ke všemu takto bezprecedentní, bylo pro mě samo o sobě velkým lákadlem. Vybavuji si, jak jsem před pár lety zírala a nechápala, když se v médiích začaly objevovat informace o dané události, takže jsem byla hodně zvědavá, jak se tvůrcům podařilo ji převést na "seriálové plátno". Seriál je z mého pohledu v prvé řadě zajímavý tím, že za celou dobu ani jedinkrát neuvidíme pachatele, vždy se o něm nebo o tom, co řekl například u výslechu, pouze mluví. Ze začátku mi toto trochu vadilo, postupně jsem to začala považovat za přednost minisérie, něco, co ji trochu ozvláštňuje, možná činí i tajemnější, správně odosobněnou (jako kdyby ta hrůza byla o to děsivější, z jiného světa, v němž někde mimo zůstává i zločinec). Říkám si, že by možná mohlo být lepší pojmout věc jako celovečerní film nebo alespoň sérii o pár dílů zkrátit, někdy už mi celé to pomalé pátrání i čekání na různé důležité dílčí objevy a výsledky přece jen přišlo takové moc táhlé. Na druhou stranu oceňuji, že je z minisérie opravdu hodně znát, že chce přiblížit detaily policejní práce, nic nepřikrášlit, nic nezatajovat, ukázat, jaká to může být někdy "piplačka", frustrace, jaké zdánlivé maličkosti mohou rozhodovat o vině a nevině obviněného, jak se mohou míjet potřeby či požadavky policie, státního zastupitelství i soudů jako orgánů činných v trestním řízení. Když se na to člověk naladí, bude asi spokojen. I já jsem byla, ač nezastírám, že (odvisle i od aktuálního rozpoložení) jsem se místy i trochu nudila. A jen tak na okraj - vážně mě baví, jak si může být člověk při puštění čehokoli dánského téměř jistý, že uvidí minimálně dvě tři tváře známé z několika jiných tamních počinů, co se dostaly ven k mimodánským divákům :D Skoro to vypadá, jako že bez některých herců prostě nemůže dánský seriál/film vzniknout. Až na to, že mi někdy chvíli trvá oprostit se od vnímání daného herce ještě v té předchozí roli, v níž jsem ho viděla, mi to ale vůbec nevadí, protože řeč je o hercích dobrých, kteří bezpochyby mají co nabídnout. Za Ponorku celkově (nejen pro herce) ode mě za 75 %. ()

kolemjdouc

typicky skandinávské natočení.Tam se musí stokrát nějaká informace ověřit než ji vypustí ven a média si setsakra dávají pozor aby šířila bludy.Mají se od nás co učit.Ten případ mám v paměti když se reálně stal, takže tady vidím že se drží reality.Plus příběhy lidí kterých se dotkl. ()

ti88na

Podcast Kriminálne spisy spracoval tento prípad oveľa pútavejšie a záživnejšie, než táto šesťdielna dánska séria. Chápem, že verné zobrazenie mravenčej a náročnej práce vyšetrovacieho tými je verným zobrazením, ale predsa len tento až príliš dokumentaristický štýl rozprávania, ma ako diváka takmer unudil k smrti. ()

Oyer

Nadchla mě česká série Devadesátek. V jejich recenzích řada lidí vyzdvihovala právě tuto minisérie, která dosahuje ještě lepších kvalit... No nevím, mě to nenadchlo. Převažovala nuda a nezaujatost k tomuto případu. Chladné a nevýrazné. ()

Rada

Pozoruhodné severské drama mě zaujalo jinakostí. Ještě nikdy jsem neviděla kriminálku, kde neuvidím ani vraha ani oběť, přesto tuto sérii považuji za velmi zajímavou a poutavou podívanou, kdy se vám bude zdát, že i vzduch ve vašem obýváku ochladl. ()

petikacka

Dokonale decentně zpracovaný, skutečný příběh, úchylného psychopata, který si postavil ponorku, aby si tam pozval jakoukoliv ženu, kterou by zabil podle svých úchylných představ a navíc si představoval, že to bude dokonalá vražda. Na této sérii oceňuji jak ukazuje tu naprostou mravenčí práci námořních, policejních, rodinných a švédských členů týmů, kteří makali celé dny a noci na rozdíl od patologie, která si pouze (jako doktor Cvach) držela alibistický odstup, aby náhodou nemohla být z něčeho obviněna! No byl to hnus velebnosti. Neskutečně skutečný případ, který ukazuje, že nic není nemožné ovšem zároveň jak to dokáže zdevastovat životy ostatních lidí, kteří tomu dali úplně vše. Hodně silný zážitek z případu o kterém jsem věděla vlastně skoro vše a zároveň NIC! A to, že se tam ani jednou neobjeví jak fotka, tak jméno toho parchanta, je to úplně nejlepší co mohli tvůrci pro pozůstalou rodinu udělat! Za mě 100% ()

zahadum

Čím sme civilizovanejší tým viacej hľadíme do tmy. Zaujímavý, tichý, depresívny a mlčanlivý seriál podľa skutočnej udalosti. Celé je to chladné, držiace si odstup od diváka ale bravúrne herecky zahrané. Chybička na kráse môže byť pre niekoho veľmi pomalé mlčanlivé tempo v ktorom sú často dlhé tiché pohľady kamery do neznáma. Nakoniec to ale hodnotím kladne a som rád, že tam nebol stres, burácajúca hudba a hluční ľudia. Nebol tu žiaden super cool detektív ktorý všetko o prípade vedel už 400 rokov pred Kristom. Za všetkým kladným aj záporným sú tu len obyčajní ľudia. 80 % ()

warrenur

Paradnej atmosfere velmi pomaha imersivna a do deja vtahujuca kamera. Vykony a bezny civilny i pracovny zivot zucastnenych su snimane akoby na skrytu kameru, nezucastnene. Pripad ma zaujal, nepoznal som jeho skutocne pozadie a ani to, ako dopadol. Nasadenie sil a prostriedkov, vedcov, potapacov, spravy koronera, rodinne vazby a vztahy vysetrovatelov i obeti mi prisle absolutne uveritelne a velmi dobre podane. Naviac, nalady zucastnenych, frustracie, usielie, sklamania, vobec cela psychologia je podana bez odporneho vydieracstva, uplne inym stylom, nez na aky ste mozno zvyknuti z inych produkcii. Urcite odporucam. Silne stvorhviezdie. Niektore casti su na plny pocet. 85% ()

kkarx

Je sice hezké, že sérii věnovali rodičům zavražděné a vyšetřovateli, ale pro diváka je to jen unavené nudné šestidílné hledání kusů jedné mrtvoly. Jeden díl hledají tělo, další díl nohy, pak hlavu, atd.... A tohle je náplň skoro celého dílu. Madsena ani tu novinářku neuvidíte! Všichni tu dlouhé chvíle důležitě čumí a tváří se znuděně popřípadě strašně nešťastně. Dokonce i dcera vyšetřovatele, která čeká dítě. Špatné. Policajti tu jsou trapní a hloupí. Konečné finále "velkého" objevu je úplně ubohé. Nechce se mi věřit, že by Madsena neodsoudili jen proto, že by nedokázali určit příčinu smrti, když našli mrtvolu s bodnými ranami a měli hromadu dalších důkazů. Natahovaný průšvih. Bohatě stačily dva díly, ale tu by to muselo být natočeno úplně jinak. ()