Skutočný seriálový príbeh, ktorý sa veľmi verne drží priebehu vyšetrovania tzv. „ponorkového prípadu“, ktorý riešila dánska polícia v Kodani. Išlo o zmiznutie novinárky Kim Wall, ktorá robila reportáž so známym a populárnym dánskym vedcom v jeho zhotovenej ponorke, na ktorú nastúpila v októbri roku 2017 a odkiaľ sa nikdy viac nevrátila. (RTVS)

*CARNIFEX*

Celý seriál sa nesie v duchu hľadania motívu, či získavania dôkazov, na ktoré má ako obžaloba, tak aj obhajoba - svoj vlastný názor. Je to komorné, bez výrazného tempa, no 4 hodinová stopáž je v tomto prípade ideálna. Za mňa ide o veľmi slušnú, originálnu rozpletačku zamotaného prípadu, v ktorom divák sleduje postupné kroky ľudí na strane zákona, ktorí sa snažia preukázať vinu páchateľovi. ()

Malarkey

Další skandinávská exkluzivita. Případ podle pravdy, u kterého bych nevěřil, že se stal, dokud jsem neshlédl první díl a nezačal se o něj trošku zajímat. Technicky je to hodně chladná záležitost, řekl bych, že tu hodně pracovali s přesností a pečlivostí, aby to odvyprávěli co nejpřesněji. Herecky nicméně výborné a pro svojí chladnost i poměrně dost napínavé až do samotného konce. ()

emma53

Filmy podle skutečné události jsou pro mě vždy sázkou do loterie, ale tady jsem až na tu příliš dlouhou stopáž byla spokojená. Ano, jeden díl se tam nedělo téměř nic jiného, než potápění v moři, ale tak jsem měla možnost alespoň ocenit práci potápěčů, protože se to zdálo příliš snové než aby z toho moře něco vykutali. Absence pachatele zde opravdu nebyla vůbec nutná. Najít skutečný důkaz usvědčující pachatele u soudu byla nesmírná dřina a to nemluvím o času stráveném na tomhle případu. ()

gudaulin

Velmi civilní a uměřené. Seriál, který nikam nespěchá a soustředí se na práci vyšetřovatelského týmu. Pachatel zločinu, který chtěl svým činem demonstrovat svoji moc i nepostižitelnost, a zajistit si tak pozornost médií, zůstává trvale nepřítomen. Největší prostor má sice šéf oddělení vražd Jens, ale autor scénáře a režisér v jedné osobě, Tobias Lindholm, se věnuje celému týmu a hlavní slovo v jeho projektu, dá-li se to tak vyjádřit, má propracovaný, dobře fungující a financemi skvěle promazaný systém. Zločince neporazil geniální detektiv, ale mašinérie, která byla ochotná a schopná nekonečné měsíce systematicky prohledávat rozsáhlé prostory mořského dna a zapojit do pátrání špičkové vědce z řady oborů. Tady je namístě srovnání s českými Devadesátkami, kde parta pražských kriminalistů je nucena neustále improvizovat a spoléhat na štěstí. Improvizace v dánské sérii nemá místo. Tam kraluje metodičnost a houževnatost. Rád bych Ponorce nadělil vyšší hodnocení, je tu nicméně jedno velké ale. Lindholm nikam nespěchá a dlouhých záběrů, odmlk a pauz, které mají zvěstovat, že hrdinové přemýšlí nebo že se vyšetřování ocitlo na mrtvém bodě, si užijete, až vás to místy bude mrzet. A to píšu jako divák, který obvykle s pomalým tempem nemívá problém. Každopádně Lindholmův kousek představuje protiváhu na efekt vystavěným dynamickým kriminálním sériím a s tím je nutné počítat. Celkový dojem: 65 %. ()

Shakers

Zaujímavý príbeh (prípad), no aj keď ma zaujal, bol pre mňa malo pútavý, strhujúci. Herci hrali v pohode, hudba bola skutočne podmanivá, no to, že sa to odohrávalo takmer všetko iba v kancli a nič sme vlastne nevideli ma sralo najviac. Tak či tak zaujímavý prípad, ktorý sa skutočne stal. 70% - 3* ()

Pepinec

Musíš aspoň trochu vědět, jak to na severu chodí. Opatrnost, pečlivost, málo slov, žádná velká gesta a žádný impulsivní řvaní, který funguje možná u Kozáka s Korejsem, ale chladnej sever si žádá chladnou hlavu. Emoce tam ale jsou i tak, a to ku*va velký! Jenom ti je nikdo hystericky nerve do uší; musíš je vypozorovat a vycejtit jinak, což je možná pro spoustu lidí dneska velkej problém. Smekám před rozhodnutím dát podezřelýmu absolutně nulovej prostor, lidi jako on by měli dostat prostor tak maximálně metr na metr. To je totiž jediná vada seriálu, za kterou ale vlastně nemůže - že to není fikce. ()

Vančura

Za mě takřka nekritické nadšení, dal jsem všech 6 epizod téměř na jeden zátah, jak se od toho nešlo odtrhnout. Má to dokonalé obsazení a herecké výkony, fantastický soundtrack i kameru, a celé je to tak nesnesitelně napínavé a drásavé, a současně fascinující tou - téměř až dokumentární - věrností realitě, že mě to dokonale přikovalo k obrazovce. Zarazilo mě tam jenom, že tam není byť v jediném záběru ukázána ani Kim Wall (ať už živá nebo mrtvá) ani Peter Madsen - racionálně to rozhodnutí tvůrců neukazovat oběť ani jejího vraha asi chápu, ale stejně jsem z toho měl podobně neuspokojivý pocit, jako třeba při sledování filmu Utøya, 22. července, kde se rovněž Anders Breivik nikdy neukáže, a celou dobu jsem čekal, jestli Lindholm v samém závěru nepřekvapí nějakým šokujícím krvavým finále, v němž by zrekonstruoval poslední okamžiky života zavražděné novinářky, podobně jako to udělal třeba film Jackie, kde se celou dobu v podstatě jen žvaní, aby film svého diváka v závěru o to víc šokoval tím, že náhle velmi naturalisticky ukáže, jak atentátník ustřelí Kennedymu půl hlavy (a chudák Jackie to šokovaně přidržuje rukou). Marná sláva, asi ze mě mluví moje krvežíznivost, ale budiž to jedinou výtkou k tomuto jinak dokonalému projektu. Jak mě kdysi ta šílená medializace toho zločinu nezajímala a byla mi protivná, tak možná o to víc překvapivě mě tento seriál nadchnul. Lindholm je prostě borec, což zde jen znovu potvrdil. ()

Snorlax

Největším problémem momentálně nejlepšího scenáristy je, když svoji práci svěří k režii někomu jinému. Pokud si natočí autorský film se svými dvorními herci, vznikne mimořádná záležitost, byť se jedná o televizní projekt. Systém ignorování zločince, který započal Greengrass v 22. červenci, dotáhl Lindholm k naprosté dokonalosti, až do samého závěru ignoruje i pouhé jméno pachatele. Věnuje se deprivující práci policistů a touze pozůstalých pro klid své duše zjistit o zločinu co nejvíce. Policejní práce je zde vykreslena jako mravenčí skládání stébla ke stéblu, narážení do zaslepených uliček, velká vítězství při hledání pravdy, která ji ve výsledku přiblíží pouze o píď. Všech šest dílů udržuje diváka v mimořádném napětí. Zdlouhavá pátrání potápěčů si nezadají s hledáním drog ve Francouzské spojce. Herecké výkony jsou jako vždy u severských počinů na velmi vysoké úrovni. ()

nascendi

Nemám žiadne ilúzie o kvalitách filmov nakrúcaných v 21. storočí a k seriálom som si dosiaľ nenašiel pozitívny vzťah, takže sa nemožno čudovať, že v hodnotení Vyšetrovania som opäť "proti všem!". Ono je to vlastne ešte horšie, ako by naznačovali dve hviezdičky, ktoré som dal z láskavosti. V deň mojich 71. narodením nastúpila nič netušiaca Kim Wallová do súkromnej ponorky so svojim deviantným vrahom, ktorý na rozdiel od nej mal už všetko premyslené a pripravené. Počas šiestich epizód sa ma zmocňovalo tiché zúfalstvo pri sledovaní zbytočností, ktoré spomaľovali aj bez toho spomalený dej. Mal som pocit, že so zobrazovaním chôdze, jazdy, nič neobjasňujúcich telefonátov, čakania, pohľadov a podobných snáh o dosiahnutie potrebne minutáže sa skončilo už pred pol storočím. A to všetko podfarbené čudnou hudbou. Tiež som nechápal vyšetrovateľov vopred zmierených s tým, že ich páchateľ pravidelne zásobuje vymyslenými historkami, vďaka ktorým potápači dva mesiace hľadajú na dne mora dôkazné predmety. V takých podmienkach je zázrak, že vôbec odsúdili aj také kreatúry, akou je napr. Breivik. Nepochopil som ani novátorský prístup, pri ktorom vôbec neukážu páchateľa a obeť iba na snímke v posledných sekundách seriálu. Som presvedčený, že ma dlhšiu dobu nikto nenahovorí, aby som si pozrel nejaký (škandinávsky) seriál. ()

Chrustyn

Detailní rekonstrukce záhadné vraždy (která se skutečně stala), která se odehrála na palubě ponorky. Řemeslně profesionální, mravenčí policejní prací poutavé i napínavé, (skvělá část s hledáním pomocí speciálních psů) zároveň chladné, bez postav, ke kterým si divák našel sympatie a vyšetřování chybí satisfakční tečka (vše je zfouknuto textem), kterou by si divák přál. Pokud bych měl udělat takovou filmovou srovnávačku, je to spíše Zodiac než Sedm ale stále velice silná série. ()

Arsenal83

Zvláštny a zaujímavý prípad, ktorý sa začína stratou podomácky zostrojonej ponorky prevážajúcej švédsku novinárku Kim Wall spolu s vynálezcom Petrom Madsenom. Pomalé severské tempo s výbornou atmosférou dáva tušiť, že sa to môže vyvinúť ktorýmkoľvek smerom. Záhada podľa skutočnej udalosti, o ktorej je lepšie nevedieť najprv nič a až potom si preštudovať prípad na internete, inak sa stráca to čaro. Je to samozrejme aj trochu ťažké, nakoľko prípad bol dosť medializovaný. Zachovaná je typická severská atmosféra pri vyšetrovaní kriminálok a v hlavných úlohách sa objavia herecké esá: Søren Malling a Pilou Asbæk. Ale inak sme už videli aj lepšie škandinávske kriminálky. ()

rikitiki

Dánové sérii natočili s očividnou až úpornou snahou vyhnout se jakékoliv senzacechtivosti, což u tak dramatického případu je dost těžké. Nenechali se však svést a drželi se své linky suchého vyprávění do morku kostí. Série tak sleduje zejména vyšetřování, které neohromuje efekty, honičkami ani střílečkami, ale soustředí se mnohem více na realistickou rutinu, nudné přehrabávání se v lejstrech a trpělivé hodiny strávené u monitoru. Série je tak, stejně jako vyšetřování, povětšinou nudná a zdlouhavá. Proto dávám jen průměrné hodnocení. Přesto oceňuji soustředěnou snahu dánských vyšetřovatelů, stovky a tisíce hodin vytrvalosti, které nakonec vedly k cíli. Nejvíc mě překvapilo využití cvičených psů, kteří dokáží vycítit přítomnost mrtvého těla na dně moře i několik metrů pod hladinou. _____ Další mínus u mě má série za zobrazení osobního života hlavního vyšetřovatele, což bylo podle mě zbytečné a očekávané. A ano, i ve skutečnosti to tak musí být, že osobní život jde stranou a převažuje pracovní zaťatost. Ocenila jsem naopak scény s rodiči zavražděné, protože ty na minimalistické ploše a s minimem vnějších projevů emocí dokázaly zprostředkovat emoce vnitřní. ______   Umírněné a drsně racionální vyprávění s herci, kteří vypadají jako každý normální člověk na ulici, má i etickou rovinu, která mě potěšila. Nikdy neukáže odporného vraha a  nikdy snad ani nepadne jeho jméno. Dobře! Není třeba jakkoliv oslavovat takovou zrůdu, ani zmínku si nezaslouží. ()

Necrotongue

Výsledek této dánsko-švédské kolaborace mě překvapil a svým způsobem i ohromil. Asi se nespletu, když napíšu, že je to poprvé, co jsem viděl seriál pojednávající o vraždě, přičemž jsem za celých šest epizod neviděl vraha ani tělo jeho oběti. Seveřané se mě tentokrát navzdory zažitým zvyklostem nesnažili šokovat / znechutit / nadchnout (každý ať si vybere termín vyhovující jeho / její povaze) stavem tělesných pozůstatků oběti, nedopřáli sprostému podezřelému / sprostému pachateli ani špetku pozornosti tím, že ho okázale ignorovali při psaní scénáře, a místo toho se zaměřili na pozůstalé a na všechny, kteří se svým úsilím zasadili za vyřešení případu. Chápu, že někoho mohl odradit nedostatek práce v terénu a nepříliš čilé tempo příběhu, ale já jsem byl spokojen a musím tvůrcům ještě jednou vyslovit obdiv za jejich netradiční přístup k oběti i pozůstalým. / Poučení: Nikdy nenastupuj k cizímu člověku do auta ani ponorky. ()

JohnCZ

Čekal jsem temnou severskou krimi, ale dostal jsem spíše velmi střídmou a realistickou rekonstrukci vyšetřování jedné podivné a nelehko prokazatelné vraždy. Šestidílnou podrobnou procedurálku na jednu stranou chladnou jak psí čumák, ale přesto vtahující a i přes pomalejší tempo zvědavost a dokonce i určité emoce vzbuzující. ()

Rybizek

Velmi detailní pohled na vyšetřování skutečného příběhu, který se stal v roce 2017 v dánských vodách. Po prvních výpovědích bylo téměř všem hned jasné, zda ve vazbě mají oběť či vraha, ale je naprosto příšerné - až k nasrání, co vše museli vyšetřovatelé vypitvávat za důkazy, aby se dobrali konečného a jasného resumé pro soudní řízení, 76%. ()

agentmiky

Za mě jedna z nejlepších seriálových minisérií, co jsem kdy viděl. Během šesti epizod je divák vtažen do centra dění okolo mediálně známého případu zmizení švédské investigativní novinářky, kterou zavraždil jeden maniak na ponorce. Díl za dílem sledujeme tu samotnou mravenčí práci všech vyšetřovatelů z dánské mordparty, kteří se snaží najít poctivou kupu důkazů k usvědčení hlavního podezřelého. A po zhlédnutí musím říct, že to byly fakt esa! Tak dlouho (až do úmoru) hledat všechny jehly v kupce sena, to člověk jen dokáže nevěřícně kroutit hlavou, když to sleduje. Seriál klasicky seversky chladný, do určité míry odtažitý, ale linka hlavního vyšetřovatele a rodičů zavražděné novinářky dokázala častokrát chytnout za srdce. Zaujalo mě, že existují psi na hledání mrtvol v otevřeném moři (dokáží vycítit rozkládající se tuk mrtvoly)...V negativním slova smyslu i to, že může podezřelý měnit svou výpověď, kolikrát se mu zamane. Dost divné, nemyslíte? Alespoň ho ten státní zástupce (výborný Asbaek) dokázal poslat do vězení na doživotí. Fakt nechutně zvrácený člověk. Případ ponorka zaslouženě odchází s plným počtem. Za mě 9/10 ()

petrsv

Příliš mnoho psycho a citového působení na diváka na úkor kriminalistiky, vyšetřování, apod. Některé dialogy jsou předvídatelné i pro mě, hlavní postava šéfa policie přinejmenším divná. Přitom jde o reálný příběh podle skutečné události. Bohužel až příliš poplatný současným filmovým trendům. ()

slunicko2

Velmi zajímavý počin. 1)  Nikdy bych neřekl, že pomalý a dost suchopárný počum na odtažité a chladné vyšetřovatele bude tak napínavý. A jo, byl._____ 2)  Nejzajímavější na seriálu mi připadá takřka dokumentárně precizní detailní popis postupu vyšetřování._____ 3)  Spoiler. Působivost snímku zvyšuje i fakt, že pachatele vůbec neuvidíme, jen se o něm mluví._____ 4)  Odnáším si poznání: dodržování demokratických principů a lidských práv stojí hodně peněz zvláště pak v hyperkorektní justici, kterou zde představují Dánové. Ne, že bych to předtím nevěděl, ale neškodí si některé skutečnosti naší blahobytné společnosti občas připomenout._____ 5)  Výstižný koment poskytl gudaulin***, zvláště jeho srovnání se seriálem Devadesátky. ()

grogodil

Tri hodiny sa grupa frustrovaných potápačov čľapká kdesi uprostred mora vo vode hľadajúc ihlu v kope sena a ďalsie tri sa druhá skvadra zúfalých vyšetrovatľov prehrabuje v štósoch lajstier a snaží sa v klučkách byrokracie a nie práve ústretovému právnemu systému dokázať vinu niekoho, koho za celú stopáž ani len neuvidíme. Bez jedinej naháňačky, prestrelky, prvoplánových cliffhangerov. A ak si odmysllím všemožné true crime dokumenty, tak veru si nespomeniem, kedy som videl podrobnejšie, detailnejšie a piplavejšie spracovanú kriminálku. Možno od Wire tu fakt takto procedurálne precízne rozpitvané vyšetrovanie v hranej podobe nebolo. Ten zúčastnený pocit hlbšieho autentického, až skoro dokumentárne detailného nahliadnutia do reálneho vyšetrovania je vťahujúci a fascinujúci. Takže bodaj by podobných kriminálok bolo viac, lebo vo svetle tohoto vyzerajú všetky krimi minimálne poslednej dekády ako trochu komické povrchné báchorky, ktoré okolo reálneho vyšetrovania išli v lepších prípadoch len tak zbežne. ()