Do poľnohospodárskeho družstva v typickej juhočeskej dedinke Hoštice prichádza na prázdninovú prax študent Šimon (Pavel Kikinčuk). Postupne sa zoznamuje so svojráznymi obyvateľmi dediny a pokúsi sa v miestnom kravíne experimentálne vyskúšať svoju teóriu o tom, že dojivosť závisí od kultúry prostredia. Vedenie družstva nechce o experimente ani počuť, ale všetko sa zmení, keď sa po dedine rozkríkne, že Šimon je synom predsedu krajskej poľnohospodárskej správy. Tiež sa totiž volá Plánička. Študenta ubytujú u vydarenej rodinky Škopkovcov, pričom ich dcéra Blažena (Veronika Kánská) dostane za úlohu vypátrať, ako to vlastne v skutočnosti je. Všetko však komplikuje príšerná žiarlivosť Blaženinho nápadníka Venca... (TV Markíza)

JakeG

Nízká hdonocení mě nepřekvapují, ale holt jste asi asfalťáci od plenek a mě stále čouhá sláma z bot. Není to intelektuální zábava, avšak chce-li si či člověk oddechnout a zavzpomínat, je tenhle film ten pravý. Vystihuje náladu vesnice dosti hodnověrně. Nebo že by ta naše byla stejná jako Hoštice? :D ()

kacirek_

Jedna z nejlepších českých komedií, které byly kdy natočeny a podle mého nejlepší z celé trilogie. Postavy jsou naprosto dokonalý, kdo by nechtěl žít na tokové krásné vesnici, že? Samozřejmě, že na familii Škopkovic ve filmu nikdo nemá, člověk se s nima prostě baví - zejména při scénách "ze života"(př. Angelika). Helena Růžičková se rolí Maruš Škopkovic stala nesmrtelnou a dala jí opravdu všechno, co mohla. "Drž to pořádně" "se pobleju" PLESK "aby ses neposral" "králíka, furt máme králíka, ani Piňda to už nežere, viď Pinďo":-):-):-) ()

Ukubumbahoo odpad!

Zvláštní , na filmy od pánů Trošky a Soukupa jsem si vyvinul snad jakousi alergii a je pro mě docela těžké říct, který z nich točí horší filmy. Nakonec to stejně asi vyhraje mistr Troška, ale nevím čím to je , asi je chyba ve mě. ()

Fawkes

Troška mě fakt tíhle filmem překvapil. Tady je důkaz, že jde vytvořit pravá česká komedie. Celému filmu dominuje Helena Růžičková, která svoji roli hraje tak, že by ji nikdo nezahrál líp. A vůbec celá trilogie o 100% lepší než Kameňák, který mě teda fakt nechytl. (91%) ()

Adm.Nelson

Vidíš to, panenko Marie podsrpenská? Vidíš, ako tí ľudia hádžu túto sviežu komédiu do odpadu a aj napriek tomu, že píšu, že sa celkom bavili, to tu hodnotia tak, že sa to modrie ďalej? Cecilku s Kelišovou na nich! 8/10 ()

Olík

Úsloví „můžete je milovat, můžete je nenávidět, ale nemůžete je ignorovat“platí pro filmy Zdeňka Trošky tak, jak pro možná žádného jiného tuzemského režiséra…….a pro trilogii Slunce, seno a tak dále to platí dvojnásob (možná trojnásob). Povznesme se nad „hodnotím filmy na ČSFD a proto uznávám jenom Akira Kurosawu“ pózu a vezměme v potaz jeden jednoduchý fakt. Koktejl složený ze slunce, sena, jahod, chlévské mrvy a lidového humoru, se již x let několikrát ročně objevuje na televizních obrazovkách a před těmi televizními obrazovkami se vždycky těžko hledá neobsazené místo. Já osobně určitě nejsem z těch, kteří jsou každým rokem schopni absolvovat návštěvu Troškovy rodné vísky, ale pokud chci parafrázovat úvodní úsloví, nemohu než „nemiluju je, ani je nenávidím, určitě je však nemohu ignorovat“. ()

Georgee27

Film, který je na našich obrazovkách několikrát do roka a lidi to stále asi baví. Mě už to přestalo bavit dávno a už nemám chuť na to koukat. Škoda. Dřív to byla slušná komedie, která pobavila. Teď je to čím dál víc trapnější. Chci jen vyzdvihnout paní Růžičkovou, nikdo by to nezahrál lépe. ()

boul

Komedie ve stylu podívat se 2x za rok a dost, hlášky co zná každý a příběh tak trapnej až to bolí, ale pokaždé se u toho tak dobře zasměju, že přimhouřím oko i nad tím, že je to klasická slátanina od Trošky. Nejlepší díl z celé trilogie, ty ostatní už nestojí skoro za nic. 4* ()

char_t

Nejlepší Troškova komedie, a to zdaleka. Zasloužila by si jen tři, ale za tu kupu zlidovělých hlášek dám čtvrtou, tak! ()

MickeyStuma

Zatímco motto filmu Miloše Formana „Hoří, má panenko“ (1967) spočívá v důsledném odhalování negativních stránek lidské povahy, v Troškově filmu jde pro změnu o obraz ze života jihočeské vesnice. Oba filmy však mají společného více, než by se mohlo zdát. Solidní režijní vize, plejáda neherců, hromada zlidovělých hlášek, nezapomenutelné scény a v konečném důsledku i problémy se stranickými orgány své doby a vlivem toho i omezené promítání. Zatímco Formanův film nakonec skončil v trezoru a Forman později emigroval do USA za nabídkou natočit film v Hollywoodu, Troškovi hrozil pětiletý zákaz. Inu, dělnický lid v jakékoliv profesi se zesměšňovat za socialismu nevyplácelo. Snad i právě to nakonec pomohlo oběma filmům k tomu, aby se staly divácky oblíbenými, a to i dnes. Málokdo i ví, že o několik let později takzvaná Pláničkova metoda byla skutečně někde vyzkoušená a světe div se, opravdu to fungovalo. Každopádně. Zdeněk Troška natočil film o životě na vesnici a o charakterech jednotlivců, jak je sám viděl a prožíval, a tím se hodně lišil od podobných vesnických filmů, většinou z 50. a 60. let, které především agitovaly za družstevnictví a plnění plánů. Zvláště v dnešní době to může znít jako pohádka nebo fikce, ale ti, kdo žili a žijí ve městech, vědí houby. Letní vesnická atmosféra z filmu přímo sálá a z polní cesty je cítit rozvířený prach. Ve svém smyslu je film živý a plný energie, života a elánu. Zkrátka vedle Troškovy prvotiny „Bota jménem Melichar“ (1983) je to nepřekonatelný film. ()

Dimo

Některé hlášky jsou tak povedené, že se člověk směje, jen si na ně vzpomene. Češi, no. Jednoduchý, přisprostlý humor... co naplat. I já se směju. ()

Grimlok

Kultovní česká komedie. Desetkrát ročně v televizi, ale proč ne. Člověk se zasměje i když ví, co se ve filmu stane. Už se těšim, až to bude zase v bedně. ()

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

28.08.2019

Dnes již kultovní trilogie Slunce, seno... je neodmyslitelně spjatá s malebnou jihočeskou krajinou. Film má samozřejmě i své odpůrce, ale ti, kteří si ho zamilovali, mají Hoštice za své poutní místo.… (viac)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (viac)