Praxis

Taková anální sonda do života pozdního kapitalismu, která satiricky ukazuje, kam naše společnost míří. Ona totiž míří do hoven. Herecká skvadra snů, jako obvykle nudná Lawrence, celkem nezáživný Caprio, ale naprosto luxusní pitcha Streepová i MILFózní Blančetka, které se tu pořádně vyřádily. Korporátní Netflix ukazující, jak to v dnešní korporátní společnosti vypadá - fejk ňůvs, dezinfo, soušl mýdia. No a na to si namiřte kometu, která tu konečně zničí lidstvo. Yes! Adam McKay opět trefil do černého. Teda pardon bílého. Věřím, že u řady amíků půjde tenhle film rovnou na pranýř. No a vizuál je taky skvělej. Závěr je už totální parodií. Bavil jsem se. 80% ()

KIT.HL

V první půlhodině se budete i smát, pak vám dojde, že to není k smíchu...Po 140 min vám k smíchu nebude, protože někteří pochopí že je to pravda.Takhle žijeme. No a až skončí film, skončí titulky a ano je tam ještě scéna... Tak zásadní...a pravdivá. )) Moc povedenej film. ()

ArsenalEagle

Dlouho nevídaně herecky nabušené, politicky jasně agitované proti Trumpovi a já si nejsem jistý, jestli lze film brát z tohoto směru pouze jako satiru a nebo propagandu - místy je satirická stránka vynikající, místy trochu hapruje hlavně z důvodu jasně vyhraněné pozice pro kritiku, ale celkově jako náhled dnešní společnosti je všehovšudy dosti trefný a často baví. Je ale hrozná škoda, že se skáče od dramatu ke komedii, přičemž ani jeden žánr není dotažený a působí neúplně. Technická stránka, v čele s vynikající kamerou a herectvím (co bychom od DiCapria a spol mohli čekat jiného), si zaslouží pochvalu. Celkově spokojenost, hlavně poslední desetiminutovka a obě potitulkovky se povedly, bohužel se film někdy zbytečně táhne a zasloužil by si přidat bláznivou komedii a nebo pořádně dupnou na pedál dramatické složky, plácat se někde mezi zde prostě úplně nefungovalo a je to na hranici 3-4 hvězd. ()

O.Peta

Geniální dárek k Vánocům od Netflixu přímo na štědrý den. Totální zrcadlo společnosti na zdejší planetě. Bojím se, že i po povinném zhlédnutí každého člověka a nahlédnutí do tohoto zrcadla, by v případě reálné události ani toto zrcadlo nic nezměnilo, což je na tom všem strašně děsivý. Film totálně prezentuje jednu z mých dvou představ vize o blízké (vzdálené) budoucnosti. Buďto dokážeme využít znalosti a technologie ke kolonizaci (Interstellar) nebo skončíme přesně takto, kde slovo influencer (+money) má největší hodnotu a je nadřazen jakémukoliv racionálnímu rozhodnutí. V dnešním pohledu na svět je toto bohužel reálnější scénář. Filmu nemám téměř co vytknout. McKay se pořád zlepšuje a má osobitý rukopis, což je vždy cenný. 90% ()

Pierre

Víte, kolik jsme měli schůzi o konci světa? Tak teď o tom máme ještě film, na toto téma velmi zásadní. Věříme, buď všemu, nebo ničemu. Jak výstižné podané. A nejen to... Jak jakákoli událost, co vylétne do veřejného prostoru je následně přetřásána na sociálních sítích formou různých tweetů,  memes nebo výjevů mladých blogerů bylo taky úplně přesné.  Takový tweet nebo meem má potenciál oslovit lidi asi právě vtom, že je většinou rychlý a  uderný. K zemi hleď mi i přes spoustu kvalit přišlo  původně trochu natáhlé  a rozplzlé...Jak se mi film ale rozležel v hlavě, skoro nějaké vyhrady zmizely..... snad až na možná  občasnou přehnanou doslovnost, hlavně v čisté snaze informovat od hlavního dua vědců. I tak z toho nemám jenom pocit agitky, jak jsem se obával. A ta aférka s nablbou redaktorkou (která ze strany inteligentního vědce možná může působit nepravděpodobně) je sice slabší motiv, ale  hlavní postavu alespoň polidšťuje od plakatového hrdiny. Jinak je ten film určitě úderný a působivý i přes svou větší délku.  Jinak by se z něho asi  nestal naprostý fenomén a bible dnešní doby, která má co říct vtipnou dobu. Měli jsme zařazené i na referáty z občánky.  A  to komediálnější pojetí  je pro mě jen plus. Autistický miliardář posedlý algoritmy Peter Isherwell byl taky skvělý a scéna, kdy naprosto bezemocně prozradí Dicaprovi,  že o něm má všechny záznamy (ve skutečnosti jste jenom pohodlný, vyhýbate se bolesti...jako malá myška) a prozradí mu i informace o jeho smrti, mě nepřestává fascinovat.   I ta  závěrečná melodramatičtější  apokalyptická gradace s poetickou vizí konce světa je působivá. Jak normálně nesleduji žádné sci-fi apokalyptické filmy, tak  to poetické  zobrazení konce světa a zkázy v závěru mě docela uzemnilo.  Takže se bez problémů přidávám k nadšeným ohlasům. A válečný hrdina Benedict Drask mě rozsekal (:D). Ale tak těch skvělých momentů bylo víc...třeba originálně podané kopačky nebo  scéna v televizním studiu. Zkrátka skvělé rozsáhlé satirické  komediální drama se skvělými hereckými výkony. Bavil mě i vedlejší nadhled do mediálního prostředí v úvodu a přítel hlavní hrdinky  mladý bulvární novinář Himesh Patel z Yesterday (Co mám dat: byl viditelně vzrušený nebo měl erekci?:D)...Ale neříkejte, že inspirace nevzešla z písně Slávka Janouška: Halleyova kometa.(:D) No a co, budou vlny?  ()

Alementina

Jako satira to funguje, obcas je to krutě trefné, ironické, co se týče fungování sociálních sítí, politiky a lidský nátury. A hlavně je to o tom, jak lidé pracuji s informacemi a dezinformacemi, kterymi jsme zahlceni. Bohužel je to zbytečné dlouhy a často i nudny. ()

Makky

Dont Look Up vo mne vyvolal obrovskú škálu rozporuplných pocitov. Je to dôležitý film. Trefne poukazuje na súčasnú dobu fake news, rôznych hoaxov a absurdných situácií, kedy je spochybňovaný aj nos medzi očami. Paralela s covid situáciou je pochopiteľne najzjavnejšia. Mám však obrovský problém s tempom, film je tak ohromne nudný, až je to prekvapivé. Mať takých hercov na plátne a nebaviť sa je prinajmenšom nezvyčajné. ()

Remedy

Skvělá komedie, ještě lepší satira a bohužel i celkem nepěkné drama, které nemilosrdně tne snad do všech aktuálních globálních neduhů postfaktické a "over-digitalizované" společnosti. Luxusní casting (s výjimkou Jonaha Hilla, který je naprosto otřesný), parádní gagy a společně se stále nepřekonaným Big Short asi to nejlepší od Adama McKaye. [80%] ()

Kristusazapad

Začiatočnícky pokus, kde dotyčný v snahe predviesť sa, pchá do výsledného diela čo najviac nápadov.  Výsledok pod vlastnou ťažobou napokon imploduje. McKay však nie je začiatočník. Škoda. Chápem, v tomto prípade je možné zaštítiť sa psychológiou a rôznymi fázami vyrovnávania sa s tragickou udalosťou - od odmietania, až po záverečnú akceptáciu. Tá neustála zmena perspektívy tu vlastne dáva zmysel. V poriadku. Škoda len, že to celé korčuľuje po tomto nápadmi prepchatom povrchu, ktorý bráni čokoľvek rozvinúť do väčšej hĺbky. Flow obrazov. Azda odozva všetkých tých zosmiešňovaných príspevkov na sociálnych sieťach a rôznych Talkshow. Nehovoriac o nutnej dávke spravodlivého aktivistického rozhorčenia a povýšenosti nad sprostý plebs a jeho chlieb a hry, ktorá už po miliónty raz opakuje všetky prevarené klišé a stereotypy. Aj preto toto myslenie nikdy nemohlo a ani nebude môcť priniesť žiadne skutočné riešenie - len nadradené cynické rozhorčenie smerujúce k vyhoreniu. Pri paródii to až tak nevadí, ale tento film chce za každú cenu vysloviť niečo dôležité, vážne a tragické. A tak som sledoval ako si niekto s rozdvojenou osobnosťou systematicky strieľa do vlastných kolien. Výsledok napokon pripomína hybrid Saturday night live a Odovzdávania Oscarov. Škoda, pretože najmä spočiatku to bolo až mrazivé a sporadicky aj mimoriadne vtipné a trefné. P.S. Ak bolo cieľom tvorcov parodovať postavenie ľudstva vo vzťahu k enviromentálnej kríze, nevyšlo to, skôr naopak. ()

Helo

50 %. Snažím se do zdejších komentářů netahat politiku, jenomže tady to prostě nejde... film je totiž ztvárněním apokalyptických vizí "anti-trumpistů" toho, jak by svět dopadl, kdyby volby ještě jednou vyhrál Trump. A nic pokrytečtějšího jsem už dlouho neviděl. Třebaže film z velký části adresuje správný věci a samotný zrcadlo zrcadlí dobře, je bohužel nastavený jen jedním směrem a v ruce ho dost očividně drží ta strana, která je v dnešní době do určitý míry sama původcem zrcadlených problémů. Film mluví o racionální diskuzi založený na faktech, přesto se dost očividně vyhraňuje na stranu jednu, namísto bilancování a satirování stran obou a co hůř, negativní prvky strany svojí směle a neskrytě přenáší na protistranu. V druhý polovině se to tak silně překlápí do černobílýho, skoro až propagandistickýho díla (nevěřil jsem, že někdy něco takovýho napíšu o velkým a mainstreamovým filmu plným mých oblíbených ksichtů), který kdyby se přitom při psaní dostalo pod vliv (sebe)reflexe, mohlo to zrcadlo dnešní společnosti nastavit docela slušně - myšlenek a paralel je tam totiž zakomponovaných dost. Sice by to pořád byla nuda, páč odprostíme-li se od černobílýho politickýho kontextu, film vlastně ani pořádně neví, čím chce bejt - hořkosladkou satirou? Na to je tam málo vtipu i málo hořkosti a vlastně málo jakýchkoli emocí celkově v důsledku naprostýho nezvládnutí těch postav, který maj bejt středem oný satiry (přitom třeba vtipně a trefně parodovat Trumpa zvládli ve Spaceforce bez toho, abychom ho vůbec na obrazovce museli vidět). Kritizujicím dramatem? To by tam toho dramatu muselo bejt víc, než jeden DiCapriovo povedenej proslov v půlce filmu a pak závěrečná desetiminutovka... a celý to šaškování by muselo bejt o něco uvěřitelnější, což vlastně není ani pokud se budeme snažit cpát to do tý škatulky s popiskem "satira". Nesedlo mi to. ()

Hamaradža

Kapitalistická Melancholia. McKay ma už druhý krát (po big short) dostal, komplexne sa vyjadruje k súčasným svetovým problémom, zjednodušuje ich do menej intelekt-urážajúcej miery ako je v Hollywoode zvykom a kritizuje USA (a nie len tie) s jemnosťou, milým humorom aj žánrovým rozmachom. Trochu mi vadili tie príliš odľahčené potitulkové scény, inak ide pre mňa o jeden z filmov roka. ()

Colby Sawyer

Na pětikvalt jako takový to asi úplně není, ale v kontextu toho, co Netflix letos vypustil za blbiny, by si ho Don't Look Up možná i zasloužilo. Evidentně i Netflix dokáže vypotit kvalitní film, jen to zabere až moc úsilí a někdo by jim měl vysvětlit, že ne každý film musí mít přes dvě hodiny. Jinak McKaye musím pochválit, film má záběr přes dostatečně velké množství témat, aby nepůsobil prázdně a i přes přepálenou stopáž zabaví po celou dobu. Všichni tak trochu přehrávají, ale ta trapnost tam je cíleně a myslím si, že vcelku funguje. Mohlo by to sice zamířit na větší segment politiků než jen na Trumpa, ale jinak je to zrcadlo společnosti postavené pěkně a hlavní účel splňuje. ()

L_O_U_S

Nový filmový rok jsem se rozhodl otevřít filmem, o kterém se tou dobou asi nejvíc mluvilo. Jestli mě na něm něco zklamalo, pak to byla malá míra vtipu a komičnosti. Tvůrci spíš než aby bavili (jsem asi staromódní, ale od žánru komedie tu vyšší míru srandy čekám), poukazují na neduhy světa, do kterého jsme se v posledních letech propadli a ze kterého se budeme vyhrabávat horko těžko. Ne že bych s myšlenkou K zemi hleď! nesouzněl – myslím, že náš zeitgeist se mu podařilo vystihnout velmi dobře. Koneckonců, hláška „40 % lidí se domnívá, že žádná kometa neexistuje“ může v naší postfaktické éře odkazovat na prakticky cokoliv, co propluje mediálním diskurzem. Přesvědčené ale už nemají tvůrci o čem přesvědčit a odpůrce tím tuplem. (1 366.) ()

Blackhand47

Opravdu nechápu, jak mohl tenhle film dostat 4 nominace na Oscara. Satiru mám rád, jenže tohle se nepovedlo. Máme tu svět, kde Americe vládne ženská parodie na Trumpa, které jde jenom o publicitu a celý svět apokalyptický problém ignoruje. Ať už samotná vláda, společnost nebo korporace jsou tu vyhnány do toho největšího absurdna, jenže to nestačí. Jak řekl Kimmel, film se dostal mezi nominované asi jenom kvůli jménům, které si v něm zahrály. Ke všemu to mohlo být i o půlhodinu kratší. Abych jenom nekritizoval, tak pochválím práci s hudbou. Ta se povedla, ale film bohužel nezachrání. 40% ()

JohnMiller

Bože! Takú štipľavú alegóriu na stav našej spoločnosti som ešte nikdy nevidel. Ak miesto kométy dosadíte do deja Covid 19 alebo agresiu Ruska, získate takmer identický obraz našej rozdelenej spoločnosti. Svoju autentickosť nestráca v diskutabilných polohách ako sú absurdita, konzumné správanie či naivita spoločnosti. Výhody a nevýhody globalizácie nám tu boli naservírované celkom surovo. Nemal by som moralizovať, no nejaké poučenie by sme si z toho mali zobrať. ()

Trevor

Síce hviezdne obsadenie úrovni filmu pridalo, ale nečakané, americká prezidentka, pochopiteľne žena (feminizmus drbe do libtdárdnych hláv asi najviac zo všetkého, vrátane LGBT) ktorá odmietne prijať varovabnie vedcov je, čuduj sa svete, chvíľka napätia, bielej farby pleti. Všade prítomný Netflix rasizmus potvrdzuje aj scéna zo zatýkaním afroameričana stojaceho na čele vesmírnej bezpečnosti, sme sa dozvedeli novinku že pochádzame z Afriky. Samozrejme potom sa nájdu naozaj skvelé momenty, najmä talk show v televízii či firma BASH, ale v závere, úplne nečakane India, Rusko a Čína zlyhajú na misii a tak to ostáva v rukách štátoch nacistických. Našťastie tie sú bez velením mladej bielej sebavedomej alfasamice a postaršieho, úplne nečakane, bieleho staršieho muža a tak nakoniec všetko dobre dopadne. Takmer. Zbytočne dlhý film, ale keď už zacalujete hviezde za zenitom ťažké prachy treba to poriadne natiahnuť a dvaja synovci na hrane dospelosti trpeli a konbiec filmu priniesol vykúpenie, trošku prakvapivé. Satira spoločnosti má význam vtedy ak obsahuje občas aj vtipné scény (narátali sme 3) a hlavne keď nemá hluché miesta ako hysterické výlevy či prázdne debaty v aute. Za tie kvantá liekov, čo shitizeni júeséj hltajú som chcel jednu hviezdičku pridať, ale nevydalo. ()

higuain

Nejsmutnější na tom všem je, že i přes veškerou tu absurdnost, která je místy dohnaná až do extrémů, tak je dost možný, že takhle nějak by to ve skutečnosti opravdu dopadlo. McKay se potřetí za sebou vytasil se satirou se silným a kontroverzním tématem a potřetí odvedl super práci. 85%. ()

Zemřel herec Matthew Perry

Zemřel herec Matthew Perry

29.10.2023

Nominace na Oscara zveřejněny!

Nominace na Oscara zveřejněny!

08.02.2022

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD