SpaceOdyseus

Je tezke delat satiru na nekoho, kdo sam je spis parodie. Tady to obcas funguje, obcas ne. Rozhodne nejde o nejake zasadni dilo, ale za zkouknuti to asi stoji, uz jen kvuli tomu castu. ()

Merkin

Mně už by jenom stačilo, kdyby snímek uvedli oněmi sepranými slovy - natočeno podle skutečných událostí, protože přesně tak na mě (přes všechnu absurditu) působil. A teď je otázka, jestli je to dobré, nebo děsivé. ()

Reckon

OBSAHUJE SPOILERY NEJEN DON'T LOOK UP! Pro mě to byla emočně nejnáročnější komedie, co jsem kdy viděl. Z potutelného úsměvu na začátku propuknete v bujarý smích, jak se blíží konec filmu, tak vám zmrzne úsměv na rtech a na konci si chcete dát minimálně jednoho panáka, jak jste z toho na dně. A je to přesně dle toho, jak tvůrci zamýšleli. Vždycky jsem si myslel, že dokonalé satiry či kritiky společnosti se dá v umění dosáhnout jen nepřímou cestou místo toho, aby vám to bylo servírování přímo pod "čumák." Viz S čerty nejsou žerty, kdy se doteď divím, že neskončily v trezoru kvůli poslední větě filmu nebo Tři veteráni, kteří si vzali dobový režim neskutečně na paškál. Černobyl od HBO je taky skvělý příklad skryté kritiky. Samozřejmě jedna linka je ukázka toho, že SSSR se rozpadlo díky svým lžím a neschopnosti, ale je to namířené i na dnešní dobu. Závěrečný monolog o pravdě a lžích je toho pravým důkazem. No a pak přišlo Don't Look Up. Tvůrci si neberou servítky a všechny problémy konkrétně jmenují. Z většiny si dělají srandu, ale jsou tam i mrazivé momenty. A vše funguje. No a proč máte na konci pocit zmaru? Pro mě asi opravdu první film, který skončí špatně. Navíc jde o komedii. Googloval jsem katastrofické filmy, které skončí špatně nebo kde skončí svět. Nejdřív jsem našel seznam deseti katastrofických filmů, které skončí špatně. Viděl jsem z toho čtyři a nemyslím, že ani jeden z nich tam nemá co dělat. Jako svět v nich dopadne špatně, ale ne hlavní linka příběhu. V This is the end se dvě hlavní postavy dostanou do nebe přes počáteční zkaženost. Ve dvojce Jurského světa dostanou padouši za vyučenou, dinosauří mutant je zlikvidován a z hlediska diváka je dobrý konec, že se dinosauři dostali na svobodu. V Dnu poté otec zachrání syna, o což ve filmu jde. Nakonec v Drtivém dopadu přece lidstvo neskončí. Posádka vesmírné lodi se obětuje pro lidstvo, některé postavy se zachrání a ti, co umřou najdou před smrtí, to co hledali. Celkem happy end. Titanic třeba na první pohled taky nekončí šťastně, protože Jack potopení lodi nepřežije. Film ale není o vztahu Jacka s Rose, ale o záchraně Rose a ta to ve filmu i sama říká, že Jack ji zachránil ve všech možných ohledech. Takže je tu taky happy end, kdy je Rose osvobozena z prostředí, které nesnáší. Pak mě napadly tři filmy, které opravdu skončí špatně, ale u dvou je to tak půl na půl. V Dark Knightovi vyhrál Joker, protože z Harveyho udělal vraha a dokázal, že každý člověk má svou hranici, než propadne zlu. Na poslední chvíli ale Batman vše vezme na sebe a vytočí tak zatáčku pro dobrou stranu. V Planetě opic si zas myslíte, že je vše dobré, kdy hlavní postava se svou milou vyhraje nad opicemi a ujíždí od nich pryč. Pak ale on a divák dostane facku, která ho knock-outuje. Direkt je to nejsilnější v dějinách filmu (snad kromě I am your father), ale jen chvilkový. U Don't look up ten direkt trvá mnohém déle. No, a ten poslední film, který chci zmínit je Kladivo na čarodějnice. Ten opravdu skončí špatně, kdy je děkan Lautner zlomen a upálen, i když během filmu říká, že by se nikdy nepřiznal. Ještě se dozvíte, že hlavní záporák se dožil k devadesáti letům a umřel jako bohatý člověk a je vám z toho na blití. Kladivo na čarodějnice ale není komedie, Don't look up je.  Hlavní dějové linky Don't look up jsou dvě. Zaprvé chtějí hlavní postavy přesvědčit lidstvo, že se na ně řítí kometa, který ukončí život na této planetě. Druhá je s tím přímo spojená a to, aby se s tím něco udělalo. Obě tyto linky dopadly špatně. Nejdůležitější dialogy filmu jsou u "rodinné" večeře před zásahem, kdy si postavy říkají, že aspoň snažili něco s tím dělat. Jako diváci ale víme, že mohli udělat víc a příběh mohl skončit dobře. Dobře ale neskončil a vy víte proč. Protože v podobných problémech žijeme už dlouho a všechno ve filmu jsme už v obdobné formě viděli v jiných situacích. Proto je to aspoň pro mě komedie, která byla emočně nejtěžší. Filmová událost roku a to jsem ještě tři hodiny zpátky netušil, o čem ten film je. () (menej) (viac)

XdanteX

Nevěděl jsem do čeho jdu - dostal jsem perfektní satiru a kritiku dnešní společnosti.  "Nezapomeňte dát lajk a odběr." - poslední člověk na zemi ()

666Carnage

Tak jsem se podíval na další Netflix přehlídku hvězd. Vtipná satira dnešní doby, kde jsem se občas fakt zasmál. Je to občas ale dost přiřazené za vlasy a taky docela přeháňka. Je klidně možný, že by se asi dost věcí takhle mohlo dít. Dicaprio hraje neurotického profesora skvěle. Ja si ten snímek ve finále docela užil. I když to nenese zrovna příjemné poselství musí se nechat, že to bylo celkem koukatelný. 70% ()

Balu...

Po dlouhé době odlehčená věc, která subjektivně dostala 5 hvězd především za fakt, že jsem skálopevně přesvědčen, že co je ve filmu satira, by v reálu byla realita. Bavil jsem se nad očekávání, jeden z mála filmu, který v poslední době dostál nemalým očekáváním. ()

Michnak

Rozporuplné. Příběh mi je opravdu blízký, jelikož sám trpím neovladatelnou obavou z dopadu velkého asteroidu z oblak, nebo zalitím nasraného Atlantiku. Příběh nese pravdivé posleství o tom, jak lidstvo jednou bohužel skončí. Chápu ten komický prvek na tom všem, ale nelíbí se mi provedení. Často mi to připomínalo parodii na Armageddon natočenou režisérem Scary moovie. Kýč pak kazil reálné, nebo možná lépe řečeno potenciálně reálné, situace, které by se v tomto scénáři opravdu staly. Škoda a celkem mě to sere, protože konec byl velkolepý, úžasný, dojemný a podtržený perfektní hudbou. Bon Ivar na mě zapůsobil už u The Judge a dokázal to zase. Bez těch přehnaně komických prvků by to bylo jednoznačně 5/5. Bohužel je film spíše komedií, než dramatem ()

F.W.Colqhoun

Viva Bronterok. Při sledování K zemi hleď! jsem nemohl přestat žasnout, že se v tak pohnutých časech dělá tak málo satiry, zjevně je to totiž možné, a proč v podstatě žádná není vedená z konzervativních, libertariánských pozic. S vysvětlím, že Hollywood & obecně vzato světové spiknutí spolku klaunů (vypůjčíme-li si terminologii ze 30 případů majora Zemana) tradičně straní demokratickému táboru, nevystačíme. Že by to bylo tím, že veškerá republikánská absurdita končí přímo v politické aréně? (Nabízí se ještě vysvětlení, že tábor republikánských voličů nemá náladu a sílu se smát, což je ještě smutnější.) McKayův nejnovější film je satira stejně vtipná jako k pláči. Tvůrci uspěli v náročném úkolu shrnout palčivé problémy do šaškovité a realističtější verze Trierovy Melancholie, přesahující jen o 15 minut netflixovské dvě hodiny, aniž by začali nudit nebo sklouzli hluboko na sluníčkářskou stranu Síly. Cynismus, nepotismus, strojové zlo algoritmů sociálních sítí, alternativní fakta, irelevance dat, vrtění psem, eskapismus a nadační fond Ariany Grande na domov pro opuštěné kapustňáky. Varování před důsledky mylného přesvědčení, že nic nepřekročí nestřežené hranice antropocénu. A že všechny danosti člověka mají stejnou hodnotu jako schopnost racionality. Ze všech odporných či politováníhodných charakterů nejmrazivější Zuckerberg/Jobs/Musk guru-kreatura Petera Isherwella. Smažte si to a jděte s lidmi na večeři nebo do kina! One time, I met Sting, and I swear to God, he farted right in front of me. Didn't break eye contact and didn't even say "excuse me." And the thing is, he  actually pulled it off. 'Cause I still found him to be quite charming. ()

Orthank

Nádherne vybalancovaná absurdnosť s geniálnym hereckým obsadením a zároveň mrazivá sonda do podstaty dnešnej spoločnosti je dotiahnutá do absolútnej dokonalosti svojim stoicky poňatým záverom. DiCaprio si užíva každú sekundu svojej eskapády a divák len neveriacky pokrývkava hlavou ako tragicky sa v ňom spoznáva aj napriek tomu, že je to presne naopak, pričom mu nemožno ani na sekundu vytknúť nejakú formu zaujatosti voči komukoľvek. Za mňa rozhodne film roka 2022. ()

krtek138

Podívaná, která rozhodně není pro každého, ale mně to sedlo vážně nad očekávání. Možná protože sledování fake news je moje guilty pleasure. Dosti smutná satira, která je ale dosti pravdivá. Zaměňte kometu za globální oteplování, a jsme doma. Když se podíváte na politickou kulturu posledních let ve světě, tak nezbývá než zvolat. Konec se blíží, přátelé. To nám nepomůže ani Karel Janeček se svým algoritmem, v převlečení za Marka Rylance. ()

Hanys_

Vypadá to, že u McKaye chce hrát každý. Tady se mu zase sešlo plno výborných herců (i v menších rolích) a v kombinaci s jednoduchým ale chytrým scénářem je z Dont Look Up místy az nechutně přesná studie lidstva. Ikdyž se teda vydává za satiru. Sdílejte a lajkujte. 8.5/10 ()

Adramelech

Vědci zjistí, že k Zemi se žene kometa, která dorazí asi za půl roku a vyhladí život na planetě. Oznámí svůj objev americké vládě a jsou neprodleně odlifrováni do Bílého domu. Americká prezidentka (sic!) nechápe vážnost situace a přiklání se k názoru, že by bylo lepší řešit to až po volbách. Další děj se točí kolem aktivit populistů, kteří chtějí varovat lidi před nebezpečím, a tuposti politiků uzavřených v myšlenkovém kruhu svého politikaření a byznysu. Film pomocí této alegorie poukazuje na neochotu a neschopnost vládnoucích elit řešit aktuální životně důležité problémy. Další překážku představuje nablblost médií a zabedněnost velké části obyvatelstva. – Nad Evropou se v současné době kupí celé mračno „komet“ od multikulturalismu přes green deal až po covidfašismus a postoj politických kašpárků k nim je podobně nekompetentní. Ano, sekera je už přiložena ke kořeni vinnému, cítíme to všichni. Ani nám již asi nezbývá moc času. Řešení by se sice možná ještě našlo, ale bylo by o dost náročnější než vyslat ke kometě kosmickou loď naloženou atomovými bombami. Každopádně se jedná o film, který diváka nenechá lhostejným a přiměje jej k tomu, aby se zamyslel. Řekl bych, že právě o to filmovým tvůrcům šlo. ()

Paity

Tohle mě vůbec neoslovilo. Jennifer Lawrence totální otravná a nudná histerka. Scénář něco mezi komedií, satirou a sci-fi, splácené ve stylu pejsek a kočička vaří dort. Tohle se vážně nepovedlo. Potenciál to mělo, ale Netflix to jako obvykle zvoral. ()

Zemřel herec Matthew Perry

Zemřel herec Matthew Perry

29.10.2023

Nominace na Oscara zveřejněny!

Nominace na Oscara zveřejněny!

08.02.2022

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD