ambron

Ak sa nás o niekoľko rokov bude niekto pýtať, ako sme sa popasovali s krízami (pandémia, klíma), kľudne mu môžeme pustiť tento film, nie je ďaleko od pravdy. Obsadenie hercov bolo geniálone, zahrali presvedčivo, najviac mi utkvel v pamäti hyterický výstup Dicapria v talkšou na spôsob Petra Fincha vo filme Network. Vyzdvihujem použitie niektorých montáži, kde bol zrejmý bliblický podtext, ako napríkald tú o poslednej večeri... ()

JohnCZ

"This guy doesn't even know what a heliocentric orbit is and he's calling me a crackpot." Trefa do černého a to v kvalitě, kterou bych od čím dál tím více konzumního Netflixu snad už ani nečekal. Film, který s vážnou tváří tančí po celou dobu na hraně absurdní satiry, jež se trefně obouvá do všeho, co společnost zemí prvního světa aktuálně trápí. Ať už základní věci, jako sobectví, hloupost nebo arogantní dosebezahleděnost, kdy se každý vyjadřuje ke všemu, aniž by k tématu vůbec něco věděl. Nebo konkrétněji: od ovlivňování veřejného mínění sociálními médii, přes informační bordel, fake news a hoaxy od různých konspirátorů, až po různé psychologické vlivy, zejména tendenci poddávat se konfirmačnímu zkreslení a selektivní slepotě. A na druhé straně absurdně nesmyslná nedůvěra k inteligenci a vědě, neochota naslouchat odborné veřejnosti a co víc, neschopnost kriticky myslet a rozhodovat se na základě logických argumentů, pravděpodobnosti a faktických informací z věrohodných zdrojů. A i přese všechnu tu ironii a množství, skoro až skrytých vtípků, narážek a popkulturních odkazů, film, který je v těch správných momentech neobyčejně mrazivý a reálný. Nepamatuju si, že by mě v jiném katastrofickém filmu v závěru takto nepříjemně zamrazilo. Jen s tím přenesením na současné události bych byl trochu opatrný, jakkoli chápu záměr filmařů jít co nejvíce do extrémů tak, aby pointu pochopil úplně každý. Případná kometa by byla věc rychlá a definitivní, ale současné problémy, které planetu a společnost sužují, jsou okem laika na první pohled daleko méně viditelné. A zatímco v případě komety by ona pomyslná žába z vroucí vody dost možná ještě včas vyskočila, za jiných okolností o tom ale už tolik přesvědčený nejsem. Don't Look Up je velice příjemné překvapení a sladký bonbónek na konec tohoto šíleného roku pro všechny, kteří mají pocit, že současné společnosti vlastně už tak nějak nerozumí. Hvězdně obsazená, parádně napsaná, oscarově zahraná a sebejistě zrežírovaná filmařina, u které je potřeba pro plné docenění zapnout mozek. A vůbec bych se nedivil, kdyby z toho káplo i nějaké to ocenění akademie. Ambice tam jsou. ()

vurhor

Aneb Co by se stalo, kdyby Česká republika byla světovou velmocí č. 1, plus Andrej Babiš byl prezidentem a premiérem zároveň. Don´t Look Up je po mnoha směrech povedenou satirou, která svým stylem vlastně v mnohém připomíná seriál Černé zrcadlo. Vlastně i ten humor je tam jak od Charlieho Brookera. I přestože filmové poselství je vlastně vážnou věcí, jsem hodně rád, že tvůrci odolali udělat z toho káravé a mračivé drama. Humor k tomu celému pasuje mnohem lépe. A paradoxně vlastně může i lépe přesvědčovat nějaké nabubřelé skeptiky, kteří by za jiných okolností film hejtili jen z toho důvodu, že se snaží přespříliš moralizovat. Meryl Streep a DiCaprio oba vynikající, vzhledem k jeho aktivismu z té role musel vyloženě skákat na gauči radostí. Skrznaskrz je to vlastně hodně dobře napsaný, akorát v poslední čtvrtině tomu začne trochu docházet dech. Celkově je ale asi hodně těžký natočit film, který zvládá být simultánně depresivní a vtipný. A nemohlo to ani skončit jinak. To prostě nešlo! Btw, nevíte někdo, jak se jmenuje choroba, kterou trpí Cate Blanchett? Taková ta, která způsobuje, že čím více stárnete, tím vypadáte lépe? Protože já se jí chci nakazit taky. Průměrné 4* ()

Padme_Anakin

Tahle žánrová směsice mi sedla a každé rýpnutí do dnešní společnosti vyvolalo můj úsměv, nicméně ono to ve finále vůbec k smíchu není.. Holt prachy vládnou světu, tak to je.. Meryl Streepová opět potvrdila, že dokonale umí a zvládne se převtělit jako chameleon, byla výborná.. Zdržím se poznámek, hodnotím vlídně, dobře jsem se bavila.. ()

corpsy

Veľmi ´´príjemná´´ a ´´milá´´ a hlavne až groteskne vtipné ukážka toho, ako je celá planéta národ ovcí, ovládaných masmédiami a ich reakcia na to, že im na hlavu padá smrtonosná kométa. Berú to, ako im to všetky tie ´´pravdivé´´ spravodajstvá podkladajú. Ako sa hovorí pravda je vo hviezdach. A v tomto prípade doslova. Perfektné herecké výkony ( nevedel som, že herecké umenie Lea a Jennifer nemá strop ), satira vyšívaná zlatou niťou a prostý fakt, že ľudia si radšej spravia s niečim, čo im prinesie skazu skôr selfie, ako by mali utekať a zachrániť svoje biedne, sociálnosieťové životy. ()

Ajinka126

Tak skvělá myšlenka, to herecké obsazení, vše krásně nahrává tomu, aby to reflektovalo současnou společnost a problémy a přesto to nefunguje. Ten film s tím vším nepracuje dobře. Dohromady to nemá moc emoce a když je vám jedno, jak to skončí, tak to je pak pro mě špatný zážitek. ()

berny2468

Don't Look Up je film na který jsem se těšil hodně dlouho. Skvělé herecké obsazení a Adam Mckay, jehož Sázku na nejisto sjíždím pravidelně a nedám na ni dopustit. To vše slibovalo skvělou zábavu. A mně se to do puntíku vyplnilo. Už dlouho jsem se u filmu nebavil jako u tohoto snímku. Don't Look Up rozhodně nebude film pro všechny. Až příliš blízko se pohybuje na hraně směšnosti a sebeparodie. Naštěstí snímek přesně ví co chce říct a to se mu daří naprosto skvěle. Je to dokonalá satira na kterou jen tak nezapomenu. Daří se jí neustále tnout do ožehavých témat (Fake news, sociální sítě, populismus...) a to velmi trefně a mrazivě. Na první pohled je to neskutečně vtipný film, ale zároveň smutně vypovídající o tom, kam a hlavně jak my jako lidstvo kráčíme. Nevím koho z herců vychválit dříve. Všichni zde hrají skvěle ale co je nejdůležitější, tak vždy ve prospěch snímku. Skvělý je ale především trochu neobvyklý střih, který sem však padne jako ulitý. Don't Look Up bych přirovnal ke Kubrickově Dr. Divnoláska, která ve mě zachovala podobné pocity. Jen Don't Look Up je (alespoň pro nás) mnohem aktuálnější. 9/10. ()

Ten Druhy

Je to verný obraz tejto doby,  nekompromisná politická satira, ktorá nás núti zamyslieť sa komu, resp. čomu veríme. Dnes môže spadnúť ničivá kométa, alebo sa rozšíri smrteľná epidémia, zajtra sa zjaví trebárs Ježíš, ale s nikým to nepohne, no zopár chytrákov nájde vždy spôsob ako sa na tom obohatí a ostatní za to zaplatia. Peniazmi, životmi. Armageddon je dobrý biznis a show, tisíce mŕtvych sú len vedľajšie straty. Don´t Look Up, k zemi hľaď, drž hubu a krok! Sociálne siete a všetci influenceri sveta naozaj takto debilizujú spoločnosť, žijeme túto komédiu, ktorá už ani smiešna nie je,  zaujímavé, ale dosť modelové, myslím tento film, lebo s tou fikciou, čo žijeme sa asi zase nič nestane. ()

DDT

Velmi krotká satira, která se vystřílí během první půlhodiny a následují dvě hodiny nudy s pitvořícími se áčkovými herci, kteří (až na Leonarda) nemají moc co hrát. ()

Kryton

Lehce nádprůměrná hollywood záležitost nic více. To už tady vážně stačí udělat Trumpa v sukni a všichni ihned dají čtyři anebo pět hvězd? Film sám o sobě neví, co chce být. Je to parodie anebo drama s černou komedii? První hodina je parodie a pokud by se to tak tvářilo, tak to mu nic nezazlívám. Je tu přepálená TrumpStreet, Jonah Hill, Sexy Cate Blanchett a jedná mimo Lawrence. No a to je vše...Já jsem čekal něco více. Třeba konfrontace s popírači, více politiky, více gumových medvídků. Paradoxně mě film začal bavit až v té nihilistické poslední půlhodině.  Né tohle není událost roku a ceny si to nezaslouží ani omylem. Je to řemeslo a tím to končí. Už dlouho jsem se nekoukal na stopáž u tak hvězdného obsazení. ()

maddy

"Paráda!" Chcelo sa mi kričať každú minútu filmu počas jeho prvej hodiny. Adam McKay totiž napísal ďalší vynikajúci scenár, ktorý sa nesnaží byť vtipný nasilu, ale satiristicky si uťahuje zo súčasnej spoločnosti, posadnutosti sociálnymi sieťami, mienkotvorbou médií, falošnosti na televíznych obrazovkách, nekompetentnosti tých na vyšších miestach kde nezáleží čo vieš, ale akú pozíciu zastávaš a do toho všetkého to zaoblaliť do kritiky akým spôsobom riešime klimatickú zmenu alebo situáciu s covidom. Zároveň to nerobí nijako in your face, ani neservíruje vyslovene humorné scény, no celý vtip pramení z toho ako kruto pravdivo vystihuje riešenie problému našou spoločnosťou a podáva to skrz sarkastické poznámky jednotlivých postáv, ktoré navyše stvárňujú vynikajúci herci. Ktokoľvek, či už v hlavnej (Jennifer Lawrence, Leo DiCaprio) alebo vedľajšej úlohe (Meryl Streep, Cate Blanchett), sa tu mihne podáva do bodky presný výkon. Prvú hodinu som bol nadšený a čakal od Don't Look Up film roku, prípadne ďalší The Big Short. Bohužiaľ, ten film má dve a pol hodiny a po hravej, svižnej prvej hodine už v ďalších minutách stále dookola omieľa to isté, hravá nálada akosi opadne, rovnako ako svižné tempo a Don't Look Up sa prakticky nikam dramaticky nevyvinie. Vtipy sa opakujú, dej stagnuje, opakovaná kritika, resp. sarkastické uťahovanie si neustále z toho istého omrzí a nakoniec tak zostane iba pachuť pomerne premárnenej šance. Z Don't Look Up by pokojne išlo vystrihnúť 45 minút pomerne zbytočných scén a nič by sa nestalo. Vo výsledku sa tak z hravej, inteligentnej, tématicky odvážnej apokalyptickej komédie stal len zbytočne naťahovaný film, ktorý sa od polovice nikam nevyvíja a v závere ani zďaleka nepôsobí tak inteligentne ako v jeho úvode. Skutočne škoda premárnej šance, pretože tu rozhodne bol materiál na lepší film. CELKOVO: 6/10 ()

NinonL

Přiznám se, že nebýt zdejších pozitivních komentářů, nikdy by mě nenapadlo sledovat 2,5 hodinovou americkou komedii s nádechem sci-fi. Byť hvězdně obsazenou. Ale přirovnání k mému nesmírně oblíbenému filmu Vrtěti psem, mě nalákalo ještě víc. Tato komedie se filmu Vrtěti psem nevyrovná, ale není špatná. Bagatelizace skutečných problémů v médiích a naopak zvětšování zbytečností, se dnes skutečně odehrává. Proto film nepovažuji za ztrátu času, přestože se na něj už asi podruhé nepodívám. ()

agentmiky

Tak Netflix pěkně zamával s mou topkou za minulý rok! Hezky za pět minut dvanáct! Očekával jsem od tohoto počinu Adama McKaye jistou kvalitu, ale finální výsledek mi absolutně vytřel zrak, v pozitivním slova smyslu! Na tak scénáristicky dokonalou satiru týkající se dnešní společnosti jsem dlouho ve filmových kuloárech nenarazil (dojde i na rýpnutí vůči antivax lidím :D McKay nezapomenul opomenout prostě a jednoduše nic a nikoho). Připadám si jako zlatokop, co narazil na setsakramentsky bohatou zlatou žílu! Musím pochválit český dabing, v tomhle ohledu odvedl Netflix špičkovou práci, ty dialogy potřebovaly pečlivé zacházení alá švýcarský hodinkář v Lausanne, trochu jsem se obával, co z toho vyleze, ale člověk, co stál za překladem, si zaslouží pochvalu! Perfektní práce! Herecky nemám sebemenších výtek, každý zúčastněný přispěl svou troškou k tomu dokonalému souznění všech postav na plátně! Závěr se s ničím nemaže, ale vzhledem k tomu, jak byl film pojat, to bylo nevyhnutelné zakončení. A scéna s Meryl Streep v závěru pobavila! Luxusní záležitost po všech stránkách! Za mě 9/10 ()

zdepapepa

Lepší satira než Death to 2021. Lepší environmentální poselství než Downsizing. Více okatá satira než například Idiocracy. Rád bych zde uvedl dva své poznatky. Prvním je, že, ač evidentně některé věci jsou inspirované reakcí světa na COVID-19, jedná se spíš o varování před globálním oteplováním a jinými problémy delšího rázu. Druhým je, že film nestřílí jen do řad popíračů. To je nejvíc vidět právě na ústřední dvojici (trochu zvláštní, ale, vzhledem k původu filmu, nepřekvapivé, že není moc vidět reakce zbytku světa), kteří jsou "také jen lidé". Pro mě, jakožto fanouška filmů na téma katastrofy a ještě k tomu, kdy se točí kolem vesmírných těles, to byla fajn podívaná (takže očekávám, že Don't Look Up nesedne každému) prošpikovaná celým spektrem emocí, z nichž nejvíce na paměti vyvstane například humorná reakce na generála a jídlo/pití v Bílém domě nebo paní prezidentka, která dává vzpomenout například na Dolores Umbridge ze ságy o Harry Potterovi. Top 3 největší překvapení: 1) S Ariana Grande moc zkušeností nemám a zde se to povedlo dobře - poslouchatelná píseň se sympatickým textem. 2) Jak rychle těch 145 minut uběhlo. 3) Počkat - TO byla Cate Blanchett? ()

Wysch

Fakt netuším, jestli se jedná o výbornej film, nebo totálně přestřelenou dvouapůlhodinovou ztrátu času. Souhlasím s tím, že stopáž je až moc. Nejsem žádnej pseudoznalec, ale osobně bych určitě dvacet až třicet minut dokázal oželet. Díky té stopáži a některým "zbytečnějším" scénám mi zůstal na jazyku trochu hořkosladkej pocit, že film mohl být o dost lepší. Přitom má absolutně perfektní herecké duo doprovázené úžasně nestárnoucí Cate Blanchett a ohavně nepříjemnou prezidentkou Meryl Streep. Navíc má výborný satirický tón (ten film, ne Meryl), sociálně politický aspekty patřící k moderní západní společnosti, umí si chytře dělat srandu nejen z té společnosti, má nadhled a vyžaduje diváka s nadhledem a určitým smyslem pro humor. Zároveň se ale film bere tak smrtelně vážně, až to smrdí dosebezahleděností Southland Tales, tedy pokud tenhle nejkontroverznější počin 21. století, co znám, někomu něco řekne. Sem tam taky prolítne rána vedle, inteligence diváka a tvůrce je okamžitě zapomenuta. Ústřední téma filmu je absolutně irelevantní, film by klidně mohl být o pohlavích, svobodě slova nebo celosvětové pandemii mutujícího viru a dezinformacích o čemkoliv. Ale přes všechna negativa a místama neskutečně nudnou stopáž je Don't Look Up tak děsivě realistickou sondou do naší společnosti, až to opravdu bolí. Otázkou na konec pro mě teda je ve finále vlastně je, jestli někdo z herců dostane Oscarovou nominaci nebo ne. Za mě osobně by si ji zasloužili oba dva hlavní představitelé. "I believe that's called a Bronteroc." ()

Paxxx.cz

Popravdě neveděl jsem co od filmu čekat a o to více mě překvapilo, jak je tento snímek svým způsobem velmi trefnou parodií dnešního světa - pošetilost mocných, posedlost sociálními sítěmi, nezájem, naivita a hloupost lidí, korupce, znechucení obyčejného člověka vládnoucí třídou. Dá se prostě zmínit spousta situací, které jsou absurdní, ale zároveň dokonale přesné - mrkněte a udělejte si názor sami. Ve filmu navíc najdete spoustu známých tváří (nejvíce se mi líbila postava Jonaha Hilla). Podařené jsou i trefné potitulkové scény...7/10. ()

Praxis

Taková anální sonda do života pozdního kapitalismu, která satiricky ukazuje, kam naše společnost míří. Ona totiž míří do hoven. Herecká skvadra snů, jako obvykle nudná Lawrence, celkem nezáživný Caprio, ale naprosto luxusní pitcha Streepová i MILFózní Blančetka, které se tu pořádně vyřádily. Korporátní Netflix ukazující, jak to v dnešní korporátní společnosti vypadá - fejk ňůvs, dezinfo, soušl mýdia. No a na to si namiřte kometu, která tu konečně zničí lidstvo. Yes! Adam McKay opět trefil do černého. Teda pardon bílého. Věřím, že u řady amíků půjde tenhle film rovnou na pranýř. No a vizuál je taky skvělej. Závěr je už totální parodií. Bavil jsem se. 80% ()

Zemřel herec Matthew Perry

Zemřel herec Matthew Perry

29.10.2023

Nominace na Oscara zveřejněny!

Nominace na Oscara zveřejněny!

08.02.2022

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD