Moje učitelka chobotnice

• Južná Afrika My Octopus Teacher

Při natáčení pod mořskou hladinou naváže filmař nečekané přátelství s chobotnicí, která mu poodhalí tajemný svět chaluhového lesa u břehů jižní Afriky. (Netflix)

radektejkal

Inteligentní hlavonožec se dá nejspíš snadněji ochočit než tupý žralok. Pro muže to byl zřejmě velký přínos, pro chobotnici sotva docenitelný. A pro diváky? Samozřejmě fascinující na pohled. I když po projití mozkem tuto fascinaci mohou vystřídat i pochyby. Kdo se rád prochází podmořským lesem může být i jeho odobrým správcem. Ale k jedinci se zde připojil filmovový štáb, posléze tým potapěčů, následně se zřídí potapěčská škola, postaví hotel atd. Chraňte si svou divočinu pro sebe! Je všude kolem vás! ()

easaque

+3* po těch oslavných komentářích jsem si nemohl nechat ujít tento časosběrný dokument o chobotnici. Je pravda, že první půlka filmu je plná napětí a první tělesný kontakt je opravdu úžasný zážitek. Ten však už nic nepřebije a dokument nás aspoň seznámí s životním koloběhem u těchto zajímavých stvoření. Je plný skvělých záběrů a dívá se na něj opravdu dobře. Po skončení však nadšení opadlo a když si uvědomím, že jednotlivé příběhy jsou jen šikovně sestříhané a je to vlastně na způsob našeho Václava Chaloupky s výjimkou že, tohle není pohádka pro děti. Navíc některé sladkobolné sentimentální komentáře autora mi lezly ke konci už krkem, takže nakonec jen silnější tři hvězdičky. [ PŘÍBĚH: 0 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 0 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 0AB /// ART: 0 /// STYL: 0 /// CASTING: 0 (3*MAX) ] ()

vydumnica

Dokumentárne filmy sledujem len zriedka, ale My Octopus Teacher je viac než len bežným dokumentom. Od prvej chvíle ma to zaujalo, nechala som sa unášať, ponorila som sa nielen do filmu samotného, ale aj do prekrásneho podmorského sveta a obdivovala tú krásu. Čo je dôležité, veľa som sa dozvedela. A okrem toho všetkého tu máme príbeh. Obdivujem odvahu a vytrvalosť tohoto človeka, každý deň znova a znova sa ponára do studenej vody, aby sa niečo od chobotnice naučil a táto skúsenosť mu mení život k lepšiemu a stáva sa iným človekom, lepším a citlivejším. Celý dokument je pastvou pre oči, pohladením duše a dokonalou symbiózou vizuálu a nádhernej hudby. Toto je My Octopus Teacher a ja mu udeľujem plný počet a tlieskam. ()

Nach

Zajímavě pojatý příběh, kde máme dvě postavy. Chobotnici a člověka. Přičemž z každého úhlu pohledu vidíme jiný pohled na realitu. Očima člověka je to pohled morální. A očima chobotnice pohled realistický. V praxi: vidíme reálný a drsný podmořský život chobotnice po dobu několika let, zatímco člověk do tohoto vztahu dvou odlišných zvířecích druhů vnáší osobní city, morální poselství a jakousi filozofii s psychologií. A kupodivu to funguje excelentně. Pokud máte rádi přírodovědecké dokumenty, sáhněte po Moje učitelka chobotnice. Je to jinak pojatý a vyprávěný dokupříběh. 85% ()

Kwaichi

Za mňa nie len jeden z najlepších dokumentov z podmorského sveta, ale v roku 2020 by tento film mohol v kľude súťažiť aj s akčnými filmami o najlepšiou naháňačku, oscara za drámu alebo o ocenenia za kameru a herecký výkon hlavného hrdinu - chobotnice. Za 85 minút si dokáže získať srdce každého diváka. Škoda pár slabších momentov v strede dokumentu, ale to je v podstate to čo sa takmer celý čas na morskom dne deje - nuda. Však aj preto musel Craig Foster stráviť viac ako rok pod vodou aby zozbieral dosť materiálu na tento dokument. ()

Pajky3

Dokument o podmořském světě a životě chobotnice byl fajn, navíc plný skvělých záběrů, které určitě nebylo jednoduché natočit. Jen ten chlápek do toho byl na můj vkus zapálenej až nezdravě. ()

campix

Hodně citlivý dokument u muži, který změnil svůj způsob životy a příblížil se přírodě, která ho prakticky vzala mezi sebe. Moje učitelka chobotnice je docela unikátní tím jak sleduje příběh jednoho živočicha. Jedné chobotnice. Vztah mezi filmařem a chobotnicí a jeho vyznění v dokumentu je poměrně jedinečný a docela perverzní, ale rozhodně je to zajímavá podívaná. Hezké záběry, úžasné prostředí mořského pobřeží a sem tam zvednuté obočí, nad komentářem samotného tvůrce. ()

angel74

Nesmírně citlivě natočený dokument, který na pozadí téměř intimního vztahu mezi člověkem se srdcem na správném místě a neuvěřitelně inteligentní chobotnicí přibližuje laické veřejnosti taje a krásy světa chaluhového lesa u břehů jižní Afriky. Chobotnici jsem si zamilovala hned v úvodních minutách a za doprovodu komentáře vedeného vemlouvavým hlasem Craiga Fostera a příjemné hudby jsem se nemohla nabažit obrazů z její strastiplné životní pouti až k velmi dojemnému konci. Myslím si, že Craig Foster si zaslouží úctu a respekt za svou bezmeznou lásku k přírodě, k níž vede i svého syna. (100%) ()

moviefilm

Medzi sviatkami som objavil počin ovenčený množstvom ocenení My Octopus Teacher. Je treba povedať, že film je natočený populárno-náučne, netreba sa naň „naladiť“, ani mať žiadne špeciálne znalosti. Aj zo zdanlivo banálneho pozorovania chobotnice však dokáže režisérska dvojica Pippa Ehrlich a James Reed vytvoriť pútavý divácky zážitok, ktorý dokonca v istých momentoch strieda žánre – a tak sa občas pozeráme nielen na drámu, ale aj ironickú komédiu, či dokonca romantický film, alebo triler. Veľmi príjemná „oddychovka“, ktorá privedie aj k zamyslenie sa nad tým, či ako spoločnosť (ale aj jednotlivci) neberieme prírodu ako samozrejmosť. ()

jedna_vrana

Príjemný hlas Craiga Fostera, nečakaný príbeh "priateľstva" ani nie tak človeka s chobotnicou, ako človeka s prírodou. Potreba hľadať samého seba, zahodiť stres, vysporiadať si vzťahy. Nie každý to rieši potápaním bez prístroja v divokých vodách okolo Mysu búrok. Dokonca som spočiatku mala hrôzu z nebezpečne vyzerajúceho oceánu, spleti chalúh a podmorských tvorov. Musím povedať, že chobotnice sa mi už zdajú menej odporné. Neverím, že dokumentárny film o pavúkoch by ma dostal do rozpoloženia, ktoré som cítila na konci tohto filmu. ()

Tosi

Zvědavej člověk a zvědavá chobotnice. Dokument spíš emotivní, jak vědeckej, ale hlavně to byla nádherná podmořská slaďárna. ()

Stegman

Žasnu, jak sebejistě dokážou někteří lidi (xxmartinxx) prosazovat svůj (dost pokroucený) pohled na svět. - Že potápěčův vztah s chobotnicí ve skutečnosti neexistoval? A jak by to mělo vypadat, aby ten vztah byl nezpochybnitelný? Měla mu ta chobotnice napsat do písku svoje vyznání?! - A že měl radši tu chobotnici nechat být a o nic se nesnažit?! Tak určitěéé... Přece každý, kdo se zajímá o víc, než o vlastní blaho, si jen něco projektuje, někým manipuluje nebo dělá jiné podobné nepředloženosti, že? Achjo. Je mi docela líto těch, co vidí za každým rohem jakousi krizi mužství nebo post-moderní cosi a nedokážou si kvůli tomu ani užít film. Ale třeba jim na to doktor něco předepíše. ()

elanius

(21D4/2024) / Pecka, že do tohto Netflix šiel. Svieži vietor na poli reality-doku ocenený aj Oscarom. Pekný príbeh, strhujúce zábery, a týpek veľmi zaujímavá postava, dodal do filmu zaujímavo poňatý naratív. (9/10) ()

ghatos

Chobotnička je unikátní zvířatko. Opravdu je to asi mimozemšťan :) . Takřka neuvětitelné chování tohoto hlavonožce, ale i vnitřní problémy autora, které tam jsou trochu navíc...84%. ()

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

11.04.2021

Dnes večer proběhlo v londýnském Royal Albert Hall udílení prestižních filmových cen Britské akademie (BAFTA) za uplynulý rok. V počtu nejvíce nominací (7) vedly shodně snímky Země nomádů a britské… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů