Světlo a stíny

• USA Shadow and Bone
USA, (2021–2023), 14 h 52 min (Minutáž: 45–64 min)

Tvorcovia:

Eric Heisserer

Predloha:

Leigh Bardugo (kniha)

Jessie Mei Li, Ben Barnes, Freddy Carter, Archie Renaux, Amita Suman, Kit Young, Simon Sears, Daisy Head, Julian Kostov, Caroline Boulton, Tom Weston-Jones (viac)

Když mladá bojovnice projeví kouzelné schopnosti, které by mohly sjednotit její svět, začnou proti ní kout pikle temné síly. (Netflix)

PetkaW.

Tenhle Netflixovský počin měl hrozný potenciál. Skvělé herecké obsazení, na výpravě a kostýmech se taky nešetřilo, triky byly v rámci možností uvěřitelné a nijak zvlášť umělé... jenže - kdybych nečetla knižní předlohy, vůbec bych nevěděla kdo, proč, jak, s kým, kde...? Tvůrci diváka prostě hodí do sledu událostí bez toho, aby vysvětlili nějakou historii, prostředí... prostě se buď chytíte v dalších dílech, nebo vám musí být ta šílená nepřehlednost jedno. Ke škodě je rozhodně i to, že si Bardugo protlačila do Griši její šestici krkavců z další dualogie, která se původně odehrává až nějaké dva nebo tři roky po událostech Griši. Vymyslela jim narychlo děj, který by pasoval do scénáře a to napojení zkrátka není takové, jaké by mělo být a působí dost neuměle. Ve výsledku tak nemůže být úplně spokojená ani jedna část diváků - ti, co četli předlohu, budou vědět, o co jde, ale budou je rozčilovat nepřesnosti a úpravy, které se scénaristé udělali. Ti, co knihy nečetli, tohle řešit nebudou, ale zase jim budou chybět souvislosti a kupa údajů. Takže - jako jo - koukatelný seriál je, ale je to prostě guláš, který šlo uvařit podstatně lépe... ()

Zombi

Líbí se mi prostředí, které je pro fantasy celkem neotřelé, triky a výprava jsou také fajn a herci sympatičtí, ale chvílemi je dost znát, že se jedná o teen látku. Tempo by mohlo být svižnější, některé flashbacky časem rušivé. Za mě slušné 3 hvězdy. ()

Marys

Zaujímavé, nápadité a najmä som pritom nezaspával ako zvyknem pri seriáloch podobného typu. Celkom sa teším na 2. sériu. ()

Kerbello

Je to velmi škatulkové, přesto se ději sem a tam podaří nějaká neočekávaná klička. Postavy jsou jak sesbírané z jiných děl. Je tu hlavní postava, která je absolutně pasivní a vlastně takový token, kdyby tam místo ní pobíhal světelný pes, příběh se může odehrát stejně. Její bff je týpek z indonéskýho Raidu a kolem nich tančí princ Kaspian. Tahle linka je nuda, páč herečka je z celého castu absolutně nejdřevěnější, její postava je pitomá pipka a Kaspian je jen další aspirant na Tumblr sexy mana. Pak je tu linka s dvěma dezertéry, kteří se do sebe zabouchnou, která ale nemůže zajímat vůbec nikoho, protože prostě proč? Jediná funkční a zábavná linka je Indka, Herr Flick a mix Kocoura a Marigolda, který je tentokrát konečně kanonicky gay. Těm chvilku sekunduje ještě Jacob z Fantastických zvířat. Nebýt tohohle vtipně neschopného komanda, tak to položím po prvních dvou dílech. Čili hvězdu za ně (Jestera) a hvězdu za vizuál, protože pseudorusko a kostýmy jsou supr. ()

Eterninox

Takoví X-Meni v tmavě modrém - jen místo mutantů ve sci-fi verzi moderní Ameriky máte kouzelníky ve fantasy verzi raně moderního Ruska. Příjemně se na to ale kouká (možná tedy až na utahanou linku s druskellem), obsazení je fajn, většina postav zajímavá, a na výpravě i efektech je znát štědrý rozpočet. Rozhodně jeden z lepších "young adult" počinů posledních let. 70% ()

Bozvav

Co na to říci? Pokud by to tvůrci natočily jako film occa 150 minutách, mohla to být pecka. Takto upřímně za mne docela utrpení to sledovat. Dokoukala jsem dokonce jen z čiré zvědavosti, zda jsem konec správně odhadla. Celé to bylo hodně předvídatelné, plné politických keců a sladkobolného filozofování. Magie minimum, efekty také nic moc a ústřední dějová linka moc chabá na to, aby utáhla osm dílů. Herci celkem v pohodě, ale postav zbytečně mnoho, situace kdo s kým ka a kdo s kým neka, nepřehledná. Za mne jako celek velké zklamání a těžký televizní průměr, tedy 50%. ()

Fifer

Musíme pochopit, že na začátku všeho byl young adult román s českou obálkou, která není o nic lepší než opálení svalnatí farmáři na obálkách románů z červených knihoven, které četla moje teta. Ten fantasy svět je ale výborný. Strašně mě bavilo poznávat aspekty a pravidla celého světa. Je inspirován carským Ruskem, Asií atd. Lidi si často stěžují na nucené multikulturní castingy. Tady jsou oba hlavní hrdinové Britové s krásnou angličtinou, ale zjevně asijskými kořeny (patrně podle předlohy) a je to příjemná změna, vidět také jiné tváře. Triky myslím také celkem ušly. Některé postavy jsou dost nudné. Nejvíc mě bavili Inej Ghafa, Nina Zenik a Jesper. ()

Untentrauer

Velmi zajímavý námět a svět inspirovaný Evropou, zejména Ruskem, Skandinávií a Beneluxem. Poutavý příběh s akčními scénami tak akorát na hraně poslední chvíle - je jich málo a jsou vždy velice rychlé. Bohužel i zde dodržují korektnost a tak není nouze o rasovou vyváženost, homosexuální nechutné k zblití scény. Bohužel mi je ta homo postava sympatická. Seriál obsahuje mnoho úsměvných scén, které tak jistě nebyli zamýšleny, ale bohužel vyplavali na povrch kvůli lacinosti některých exteriérů a objektů (super střežený hrad za zdí, ze kterého se vyklube zámek se zahradou; scény v některých městech jsou vyloženě, jako pěst na oko a ihned je patrné, že si s tím nedali práci a prostě to natočili někde u strejdy před domem). Dále například lodička, na které proplouvají vrásou je vyloženě směšná a fakt, že na tak mrňavém a trapném lego plavidle, které je navíc super střeženo se setkají NÁHODOU čtyři nejvíc hledaní zločinci je opravdu směšný! Jak jsme zvyklí tak i zde se seriál dělí do několika vedlejších linek, aby se pak spojili v grand finále, jenže jedna linka je jaksi mimo a je spíš závdavkem pro další sérii. Nicméně je velice nezajímavá a pro mě otravná. Jedná se tedy o další potencionálně dobrý námět pohřbený korektností dnešní doby a neprofesionalitou režiséra a jeho poskoků, kteří neuhlídali kvalitu. Není to nadprůměrné. ()

jasanka

Po dlouhé době jsem měla náladu na fantasy, takže načasování seriálu bylo výborné. Prvních několik epizod bylo fajn, potom jsem se nudila a poslední dva díly mě vyloženě rozčilovaly. V celém seriálu je jedna jediná aspoň trochu sympatická postava, jinak nikdo. ()

Kopi1

Neuvědomil jsem si, že koukám na poslední díl a říkal jsem si, že konečně se něco děje a že v příštím díle to bude ještě lepší a najednou koukám, že to byl poslední díl. Je to škoda, seriál potenciál rozhodně má, kouká se na něj poměrně dobře, jenom se v něm toho moc neděje. Dlouhé pasáže v paláci nebyly nijak záživné pro fantasy fanouška a nevím proč, ale Ben Barnes mi připadá v každém filmu/seriálu stejný, furt je to největší zabiják, který shlíží na všechny ze shora a dává všude proslovy a upřímně mi nepřijde v těchto rolích záživný a nebezpečný. Celkově mi přišlo, že zde chybělo větší napětí a aspoň ještě tak 2 akční scény. Jinak postavy mi přišly v pohodě, atmosféra fajn, svět taky dobrý, jenom to chce více šťávy podle mě ve druhé sezoně. ()

hazaba

I když je tu spousta otazníků a mnohé nevyřčené, člověka to rychle vtáhne do děje. Darkling je výborný záporák a skvěle zahraný, ostatní postavy zdatně sekundují. Nicméně musím přiznat, že zrovna zamilované oči Aliny byly přes čáru. Těším se na druhou sérii. ()

gumbo

Zčásti young adult, zčásti rogue fantasy. Až druhá serie ukáže jaký to má potenciál. Zatím lehký nadprůměr. 70% ()

Swannie

Sama neverím hodnoteniu, ktoré som práve tomuto seriálu udelila. 5 hviezdičiek nedávam preto, že by to bolo také úžasné, ale preto, že to nadmieru prekonalo moje očakávania. Čakala som priemerný Young Adult fantasy seriál, ktorý po troch epizódach vypnem - a on ti ma namiesto toho bavil každou epizódou viac a viac. Postavy, ktoré ma pre ich skúsenosti neprimerané veku zo začiatku frustrovali (ale čo čakať od YA, hejže), som si napokon obľúbila a fandila im, i keď najmenej zaujímavá je paradoxne hlavná dvojica (Alina a Mal). Svet a zápletka je fajn vymyslená a napriek tomu, že je schéma v mnohom "klasická", ma dej a prepletenosť udalostí dokázala párkrát prekvapiť. Áno, pri tomto type seriálu, obzvlášť z Netflix produkcie, možno isté veci očakávať - a keď som ich prijala, mala som zo seriálu veľmi príjemný zážitok a teším sa na ďalšiu sériu. Za mňa to malo omnoho lepšie napísaný, zrozumiteľnejšie vystavaný a menej trápny scenár, než Witcher, pri ktorom som neraz prevracala očami od cringu. Naozaj príjemné prekvapenie. 80% ()

geek.ondra

Velké Netflixovské překvapení. Slušný triky, pěkně rozvrhnutý děj a zajímavé postavy. Občas to sice působí trochu nedomrdle a některý epizody už trochu vaří z vody ale dá se to přežít. Největší radost mám ale asi z Bena Barnese který se v průběhu času úspěšně transformoval z teploušského Kaspiana na velice schopného herce ()

bararich8

Stejně jako v případě knihy, je to teen drama, takže první série mi stačila, čili seriálové zpracování splnilo očekávání, ale bohužel na tohle nejsem cílovka, čili mě to nedokázalo úplně vtrhnout. Ale jinak se to solidně drží knižní předlohy, za to body nahoru. ()

papaguy

Fantasy opera a důstojný nástupce Into The Badlands okořeněná magií a romantikou. Od čtvrté epizody se slušně rozjede i napětí a akce. Děj je někdy dost zkratkovitý. Na béčkový young-adult scénář sériál disponuje poměrně obstojnými herci. Tedy až na výjimky (některým postavám skoro věříte, že čarují, jiní jenom máchají ručičkami). A nešetřilo se ani na speciální efekty. Grishaversum v TV podání od Netflixu je lehce přeplácané (je tam toho opravdu hodně). Jeho zasazení do carského Ruska zase může na někoho působit prvoplánově "exotickým" dojmem. Knižní předlohu neznám, takže nemohu srovnávat. Každopádně oceňuji, když pro jednou nějaká fantasy nekopíruje Pána Prstenů, Harryho Pottera, nebo Zaklínače a jde si jinou cestou. ()

ER

Seriál je jako by rozkrojený na dvě rozdílné části. Ta horší je děj se světlonoškou, podaný jako pouťová atrakce, navíc nezáživně zahraná. Ta o dost lepší s partou darebáků (vedených Kazem), odkojených podsvětím, kde se soustředila i nejlepší akce, s dobře napasovaným humorem. Pak tu je něco jako romantika, jelen, národy, generálové, palác a s tím spojených scén, které mnohdy působí naroubovaně. Celkově to je mírně nadprůměrná podívaná jen díky skvělé linii s partou desperádů, kteří mají za úkol ukrást cennou věc a po cestě je pár překvapení potká. Navíc herecký ansámbl, ztvárňující podsvětí a týpky, kteří rádi podřezávají hrdla, patří k tomu nejlepšímu, co lze v seriálu vidět. ()

Co si odnést z hory statistik Netflixu

Co si odnést z hory statistik Netflixu

18.12.2023

Netflix už delší dobu každý týden vydává žebříček deseti nejsledovanějších pořadů, v celkových číslech i rozřazený pro jednotlivé země, kde je streamovací služba dostupná. V uplynulém týdnu ale firma… (viac)

Novinka režiséra Raidu nabírá obsazení

Novinka režiséra Raidu nabírá obsazení

28.06.2021

Akční thriller Havoc režiséra Garetha Evanse (The Raid, Gangs of London) nabírá další herce. Fanoušci tvůrce, kteří snímek netrpělivě vyhlíží, už nějakou dobu ví, že si v něm hl. role zahrají Tom… (viac)