Světlo a stíny

• USA Shadow and Bone
USA, (2021–2023), 14 h 52 min (Minutáž: 45–64 min)

Tvorcovia:

Eric Heisserer

Predloha:

Leigh Bardugo (kniha)

Jessie Mei Li, Ben Barnes, Freddy Carter, Archie Renaux, Amita Suman, Kit Young, Simon Sears, Daisy Head, Julian Kostov, Caroline Boulton, Tom Weston-Jones (viac)

Když mladá bojovnice projeví kouzelné schopnosti, které by mohly sjednotit její svět, začnou proti ní kout pikle temné síly. (Netflix)

Falconica

neni to perfektní, ale je to dost dobrý na to, abych to za odměnu za perfektní ukázku práce s reprezentací, která nevzbuzuje dojem vynucenosti nebo neupřímnosti a nikoho rozumnýho neruší, dávám maximum. Stereotypy si to sice neodpouští, ale fantasy bez stereotypů je asi jako otakárků ovocných na průměrný český louce. Bavil mě mírný steampunk náboj. Herci dávaj dobrý výkony a postavy se nechovaj nelogicky. Což mi poslední dobou přijde jako velmi výjimečnej úkaz. ()

LND

V hlavních rolích osudem zmítaná kartografka Alina Starkov, temný pán Kaspián, Viktor Krum, Kouzelník Pokustón a Peaky Blinders. Na seriálu mě nejvíc zaujala jeho výborná rovnováha, neboť ho lze sledovat jak ze seriózních, tak z komediálních důvodů. Ostatně tohle k žánru asi patří. Příběh je sice místy chaotický, ale za to je originální a po celou dobu jsem byl zvědavý, co bude dál. Jako fantasy od Netflixu je to určitě jedno z těch lepších. PS: Ten „milion Kruge“, to budou asi hodně dobrý prachy. ()

M.i.k.e

zkraje sem sice trochu tápal,protože knížky neznám a seriál se nezdržuje žádným vysvětlováním kdo,kdy,kde,jak a proč,ale postupem času sem tomu přišel na chuť a v rámci young adult fantasy žánru patří Shadow & Bone k té lepší polovině.Svět inspirovaný carským Ruskem je zvláštní,ale ve výsledku fajn,postavy jsou sympatické,vizuál povedený.Trochu škoda,že v rámci typologie obsazení je hned na začátku jasné,kdo bude svině.Ale to je spíš detail.Konec slušně navnadil na potenciální další sérii/série...70% ()

Vyhy

Tak jsem u začátku druhé série zjistil, že se seriál ukončil. Tím pádem nemá smysl pokračovat dál. Alespoň mohu ohodnotit sérii první (za mě - 50 %), která mě sice "zaháčkovala" tak, abych ji zhlédl celou, ale k druhé sérii jsem si hledal dlouho cestu a přemlouval jsem se, abych ji vůbec rozkoukal. No, nemělo to smysl a asi se nedivím, že to Netflix ukončil. Trochu látku lépe zpracovat a bylo by to jistě uspěšnější, protože ten fantasy svět je vcelku zajímavý. ()

BarryLyndon

Nikdo nic ? :) Zajímal by mne hlavně názor dura už jenom kvůli té nezvyklé východní stylizaci. Jinak je to po delší době Netflix projekt, který mne vyloženě nesral. Hodně fajn herci, skvělá výprava, neobvyklý svět. Vypadá to asi tak 5x dráž než Witcher. Takže objektivně skoro až super. Ale nějak mne totálně nezajímal příběh a opravdu mne to mrzelo, protože jsem tomu chtěl fandit, ale táhlo se to odnikud nikam a pak mi to bylo dost jedno. Potřeboval jsem tam asi hmatatelnější zlo a motivaci. Jinak to byl klasický příběh o hledání vyvoleného a neobvyklých schopností.... nic víc bohužel. Ale mám pocit že tohle už byl problém knihy. Doufám že vám to sedne víc 6,5/10 ()

Remivsremi

1. řada: Začátek byl velmi nadějný. Představí se fantasy mix carského Ruska, v kterém jsou namíchaný i jiné národnosti. Máte tady záhadnou zónu, představující nebezpečí, strach i možnosti. Postavy jsou fajn, každý dostává motivaci, zobrazují se vnitřní spojitosti i náznaky, kdo je skutečný padouch a hrdina. To ale rychle vezme za své. Většina postav velmi rychle zabředne do škatulky, Alina je každou epizodou otravnější protagonista. Bohužel v ten moment si nejvíce uvědomíte, že se jedná o adaptaci YA knížek. Své pocity mění neustále jak na běžícím pásu, je arogantní a nesympatická. Vyprávění příběhu se už po druhé epizodě zadrhne. Je často zkratkovité, nepřehledné a ne dostatečně promyšlené. Jedná se spíš o náznaky. Skáče se z místa na místo. Některé linky jsou nepotřebné a jsou zde pouze pro časovou výplň. Vyznat se ve válečném stavu či v geografické poloze je někdy až nemožné, páč tvůrci nepřináší dostatek informací. Dojdeme pak do finále, které vás uspí nebo naštve. Je to stále povedenější než loňské příšerné Cursed, ale s přibývajícím časem seriál směřuje do stejného ranku. Mladší ročníky si to asi užijí více, ostřílení pardálové to můžou s klidným srdcem vynechat. Season 1 - 50% ()

Motinski

Celkom zaujímave prostredie s potenciálom na rozvíjanie príbehu, pár slušných nápadov v rámci fantasy, no na druhej strane nesympatické postavy a dej plný klišé bez väčšieho prekvapenia. Technická stránka ale zvládnutá fajn na seriálový rozpočet. Ďalšie série ma ale vôbec nelákajú. 1.séria 5/10 ()

YumiOkami

bylo to ok. fantasy serialy od netflixu me uz zacinaj pekne nudit. — kostymy nadherny, efekty vymakany, postavy sympaticky. moc se mi libila rovnopravnost zen a muzu a taky lgbt postavy. — koukla bych se na 2. serii? asi jo, ale jenom ze zvedavosti. 𝙛𝙖𝙫 𝙥𝙤𝙨𝙩𝙖𝙫𝙮: 𝙙𝙖𝙧𝙠𝙡𝙞𝙣𝙜/𝙜𝙚𝙣𝙚𝙧𝙖𝙡 𝙠𝙞𝙧𝙞𝙜𝙖𝙣, 𝙠𝙖𝙯, 𝙟𝙚𝙨𝙥𝙚𝙧 彡★ ()

filmmovier

A je to tady opět... NEZNÁM předlohu a v tomto případě ji nemám v plánu číst ani kdesi ve vzdálené budoucnosti, ale ten seriál je hodně fajn. Navíc po posledních žánrových a adaptačních počinech Netflixu, které jsou průměrné, nebo totálně příšerné (znovu koukám na tebe, Prokletá!) je snad i malý zázrak, že se jedná o adaptaci nejen povedenou, ale navíc prý i věrnou! Je to opravdu dobré. Skvostná výprava je samozřejmostí, samozřejmostí ovšem nejsou herecké výkony a obsazení, ale ani v tomto případě se není čeho bát. Dámy zde navíc na koukání mají Barnese, pánové zase skvělou Jessie Mai Li. No a po dějové stránce je to také zajímavé a velmi pěkně je zpracován i samotný svět, který má prvky Čína, Ruska i normálních zemí. Je to trochu romantika, trochu dobrodružné, trochu historické, trochu fantasy, na konci to vytasí i koule a pořádnou temnotu do budoucna... a tam to má být. Dobrá věc. U druhé série rozhodně nebudu chybět. 75%. ()

Jaro.Krafcik

Tak toto fantasy ma bavilo, konečne netflix dabuje vo veľkom. Aj seriály. Prirovnal by som to ku cursed. Inak ale o dosť lepší seriál, ktorý je aj vidieť v červených číslach. Len po celú dobu bol dosť tmavý. Čo aj miestami iritovalo. A lgbt nechýbalo, ako inak. Ale 8 epizód bohato stačí a divák to zvládne za pol dňa. Vyzerá to aj na druhú sériu, uvidíme. 4* ()

LizianShaw

Musím pochválit především dvě věci a to skvělé vytvoření nového fantasy světa (knihu však přeskočím) a také dobře vybrané herce, kdy si určitým způsobem oblíbíte všechny postavy. Vložení ruské vizáže do fantasy světa se ukázalo jako nevšední, byť originální nápad. Vytknu jen mírnou předvídatelnost, že je v celku lehké, poznat kdo je hlavní nepřítelem, a co se týče určité love story dvou postav, ta byla také jasná díky tomu, že obsadili do rolí tak hezké tvářičky (tímto nemyslím hlavní duo). Jinak se v seriálu objevuje dost nemožných náhod, které příběhu hrají do karet. Bena Barnese jsem si oblíbil jako Jigsawa v Punisherovi, zde také zaválel ale nejvíc mě zaujal Freddy Carter, jehož neustále zasmušilý výraz, kulhání a celkový vzhled z něj dělají toho nejvíc cool zloděje, za poslední dobu. 80% ()

blackJag

"SVĚTCI SE STÁVAJÍ DŘÍV MUČEDNÍKY NEŽ HRDINY." Příběh tak nějak standardní, prostě fantasy s vyvolenou a jejími lapáliemi mezi dvěma mužskými elementy. Klasický "holčičí" koncept a nemyslím to nijak zle, protože technické parametry seriálu mě celkem bavily, kostýmní výprava postavená na estetice carského Ruska je dostatečně neokoukaná a první díly sama o sobě dost zachrání. 8dílný koncept se mi nicméně zdál zbytečný, natahující, 4 díly po hodině a fertig, takto to působí, že je tam dost vaty. Pokud dojde na pokračování, šanci mu dám... ()

andalin

Příběh se odehrává v těžkém fantasy světě, kde proti sobě válčí národy oddělené neprostoupitelnou temnotou zvanou the Fold. Proslýchá se, že pouze bojovník zvaný grisha, který dokáže vyvolat světlo, může temnotu porazit. O nikom takovém se dlouhou dobu nevědělo... až do teď. Je to hodně tlačené přes romanci, ale mě to vlastně nevadí. Ben Barnes? Yes, please. ()

psychoJoa

Jsem nadšená! Konečně fantasy seriál, který nedělá zbytečné chyby a knižní sérii naopak obohacuje. Nemůžu se dočkat pokračování a mám silnou víru v to, že bude stejně (třeba i víc) kvalitní. Rozhodně zatím nejlepší počin Netflixu (v rámci fantasy seriálů). ()

Milano33

Jednú vec sa seriálu Shadow and Bone nedá uprieť, je to mimoriadne originálny a podmanivý počin na bežné fantasy pomery. Dovolím si tvrdiť, že neexistuje príliš veľa takýchto podobných projektov, akým je práve Shadow and Bone. Je to dosť nápadité, kreatívne a veľmi pekne sa na to pozerá. Obsahová stránka nie je síce dokonalá, párkrát sa stalo, že príbeh doplácal na uponáhľaný scenár, ale ináč ide o veľmi slušnú show. Taktiež som si nemohol nevšimnúť, že scenár bol zaťažený množstvom dialógov, ktoré doplácajú na snahu vypovedať o hodnotách a morálnych dilemách dneška. Bez toho sa však už u Netflixu nezaobídeme, takže je mi to v podstate jedno. Žánrovo sa pohybujeme pri klasickom fantasy, kde proti sebe stavajú dva kontrasty a protipóly, svetlo a temnota. Ale čo musím samozrejme pochváliť, nič nie je úplne čiernobiele a po dlhšej analýze dôjde aj na komplexnejšie prepracovanie. Tiež sa v priebehu seriálu stretávame aj s rôznorodým žánrovým mixom, niektoré žánre sú frekventovanejšie než iné. Napríklad tu máme heist, quest alebo dokonca western. Jedinečné prostredie, do ktorého je príbeh zasadený, si dosť vážite kvôli jeho nevídanosti. Cárskym Ruskom inšpirovaný svet rozpozná snáď každý, avšak aj taký vplyv orientu alebo odkaz na rôzne euroázijské korene sa tu tiež nájdu. Decentnosť a okázalosť Grishaverseu sa jednoducho nezaprie. ()

Lencha

I když jsem první sérii viděla už někdy v roce 2021, znovu jsem se na ni podívala nyní, a pak si dala i druhou. Pro mě to není takový ten seriál, kdy se těšíte na každý nový díl. Vyhovovalo mi, že jsem sjela obě série, když už byly kompletně vypuštěné do světa. Přiznávám, že jsem fanynkou Bena Barnese, takže i kdyby stál seriál za prd, kvůli Benovi bych se na něj podívala. Naštěstí seriál za prd nestál a Ben zahrál záporáka Kirigana naprosto skvěle. Faktem je, že bylo občas trošku složitější se zorientovat, kde se jaká země nachází, na které straně Vrásy. Mimochodem nápad s Vrásou je parádní. Vše kolem Vrásy mě hrozně bavilo. Ovšem... Chemie mezi Alinou a Malem nebyla téměř žádná. Brala jsem je spíš jako sourozence, takže milostné scény mi přišly divné. Docela jsem fandila Kiriganovi, aby získal Alinu. Mezi nimi to správně jiskřilo. Přiznám se, že dějová linka s Vránami mi tam úplně neseděla. Vrány mají své knihy, svůj příběh, ale je fakt, že kdyby se měl seriál točit jen kolem Aliny, byla by to nuda. I když na Bena by se koukalo pořád hezky. Každopádně musím uznat, že ve druhé sérii mě Vrány bavily víc jak v první. Postava Nikolaie byla také fajn a kdo mě bavil moc, byli sourozenci Tamar a Tolya. Na druhou stranu příběh Niny a Matthiase byl v seriálu celkem k ničemu. Což mě trochu mrzí. Abych nezapomněla, tak Zoë Wanamaker jako Baghra byla výborná. Celý ten příběh byl vystavěný dobře, jen konec byl takový ne úplně ukončený. Z knih už čerpat nejde, takže by mě zajímalo, zda je seriál definitivně u konce nebo bude ještě pokračovat bez knižní předlohy. Nechám se překvapit. ()

Drirr

Seriál okomentuju později, zatím jen napíšu, že to má na žánr nebývale dobrou produkci. Maďarsko k tomu sedí jako ulité a ty kostýmy! Od GoT první žánrový seriál s pořádnými a originálními kostýmy - ne jen náhodná fantasy směska jako třeba v zaklínači. ()

Co si odnést z hory statistik Netflixu

Co si odnést z hory statistik Netflixu

18.12.2023

Netflix už delší dobu každý týden vydává žebříček deseti nejsledovanějších pořadů, v celkových číslech i rozřazený pro jednotlivé země, kde je streamovací služba dostupná. V uplynulém týdnu ale firma… (viac)

Novinka režiséra Raidu nabírá obsazení

Novinka režiséra Raidu nabírá obsazení

28.06.2021

Akční thriller Havoc režiséra Garetha Evanse (The Raid, Gangs of London) nabírá další herce. Fanoušci tvůrce, kteří snímek netrpělivě vyhlíží, už nějakou dobu ví, že si v něm hl. role zahrají Tom… (viac)