Světlo a stíny

• USA Shadow and Bone
USA, (2021–2023), 14 h 52 min (Minutáž: 45–64 min)

Tvorcovia:

Eric Heisserer

Predloha:

Leigh Bardugo (kniha)

Jessie Mei Li, Ben Barnes, Freddy Carter, Archie Renaux, Amita Suman, Kit Young, Simon Sears, Daisy Head, Julian Kostov, Caroline Boulton, Tom Weston-Jones (viac)

Když mladá bojovnice projeví kouzelné schopnosti, které by mohly sjednotit její svět, začnou proti ní kout pikle temné síly. (Netflix)

Recenzie používateľa Lenka.Vilka k tomuto seriálu (11)

Série 1 (2021) (S01)

Můj komentář je z pohledu někoho, kdo četl pouze Šest vran. Tedy, spíš "tři vrány", protože jsem knihu nedočetla do konce. A vlastně mě to mrzelo, protože mi ten svět sednul a příběh taky. Jenom mi nesedla kniha. Tak jsem doufala, že adaptace bude pro trochu starší publikum než knihy. A musím říct, že mě potěšilo, že tvůrci do seriálu zpracovali postavy obou sérií z Grishaverse (nebo jak tomu fanoušci říkají). Protože to bylo zajímavě proskládané. Takže jsem se rozhodla tenhle komentář vést jako kdybych vůbec nevěděla, o čem je celé tohle všechno. *** Hezky natočené, dobře zpracované, dvě linky spolu hezky propletené, aby to bylo napínavé. Kulisy na mě působily uvěřitelně a celý vizuál byl moc dobrý. *** Obsazení skvělé a sympatické. Nebudu lhát Ben Barnes mi v těch záporných rolích vážně sedí a chci ho takhle vidět víc :) a doufám, že se v druhé sérii značně naštve. Už to bude silově vyrovnané. Ale za mě byl nejlepší kozlík :D a taky Jesper, no. Ale ten kozlík! *** Co mě mile překvapilo je množství lehce drsnějších scén a krve je tam taky poměrně dost. Někdo tady o absenci erotických scén. No, nenapadá mě, kdo s kým a kdy by se to hodilo. Teď mi jede v hlavě děj a vážně si nemohu vybavit svému kam by to šlo (za mě násilně) narvat. *** Přesto mi přijde, že první série je jenom takové rozehrátí. Postavy vyndali karty na stůl a divák, ať se rozhodne, zda bude sledovat dál. Protože Shadow and Bone má stejný efekt jako všechny seriály Netflixu. Posledních pár minut každého dílu je tak napínavých, že prostě musíte kouknout na další díl. A přestože vás to baví třeba jenom na 50% kvůli těm deseti minutám si pustíte další díl a najendou je konec série a vy teprve zjistíte, co se před vámi těch sedm hodin odehrávalo. (Jak by jinak bylo možné, že jsem se dostala s Winx až na konec?!) Já zjistila, že se na druhou sérii moc těším :) *** Ještě jedna věc. Sice nemá seriál opening, jenom logo s názvem, ale líbilo se mi, jak je v každém dílu jiné. Asi ty části zkouknu potom znovu, je mi jasný, že to bylo vhodně do děje. *** Doporučuju. ()

Série 2 (2023) (S02)

Jak už to bývá u druhých sérií, všechno je mnohem epičtější, větší a rozmáchlehší. Přesto se tvůrcům podařilo příběh většinu času ukočírovat a esence dobrého z první série zůstala. Ať už je řeč o Alině, které by udělala cokoliv, aby pomohla lidem z Ravky. O Malovi, který by pro Alinu obětoval všechno, včetně svého života. Nebo Kazovi, který chce ochránit všechny své blízké za každou cenu, byť by to znamenalo riskovat, že je na konci ztratí. Bohužel finále se nepovedlo. Strašně provedé a divné  :( ()

Jediná záchrana jsem já (2023) (S02E01)

Žádné falešné našlapování kolem pocitu klidu, protože všechny linky do toho pořádně šláply. Na návrat seriálu jsem se těšila. Jenom mě nenapadlo, že výsledný pocit bude tak dobrý  :) ()

Rusalye (2023) (S02E02)

Naprosto strhující díl o hledání druhého umocňovače. Ale i tak mi druhá linka přišla lepší. Ne, že bych se bála mořské nemoci, ale na pevnině s Vránama to bylo prostě napínavější  :) ()

Magnetická přitažlivost (2023) (S02E03)

První pokus o zničení Vrásy máme za sebou a bylo to fajn. Jenom...druhá strana mě baví o trochu víc. A vážně si užívám Kaze. Takže prostě další normální den  ;) ()

Každá obludnost (2023) (S02E04)

I tak to Ketterdam opět vyhrál na celé čáře a ta komfortace byla neskutečně drsná. Fajn, že se to přeneslo i do linky s Alinou. Bylo už na čase! ()

Nemám srdce (2023) (S02E06)

Na jeden díl strašně moc informací, ale jedna lepší než druhá. Obrovská emoční nálož. ()

Sejdeme se na louce (2023) (S02E07)

Na "předfinále" bych nepoužila slovní spojení velký špatný. Jenom na něm jde vidět, jak tvůrci umí pracovat se vším kromě akce.  A to musí uznat i mladší ročníky, pro které je seriál primárně určený. Zatím nejslabší díl. ()

Žádný pohřby (2023) (S02E08)

Tak u finále se už nestydím použit spojení velký špatný, protože přesně tak to bylo. Finále nahazuje nové linky, které neodpovídají dosavadnímu vývoji charakterů postav a snaží se vypadat temně a napínavě. Ale nefunguje to. Nějak jsem tam necítila tu potřebu vědět, co bude dál jako po první sérii. Škoda  :( ()

Co si odnést z hory statistik Netflixu

Co si odnést z hory statistik Netflixu

18.12.2023

Netflix už delší dobu každý týden vydává žebříček deseti nejsledovanějších pořadů, v celkových číslech i rozřazený pro jednotlivé země, kde je streamovací služba dostupná. V uplynulém týdnu ale firma… (viac)

Novinka režiséra Raidu nabírá obsazení

Novinka režiséra Raidu nabírá obsazení

28.06.2021

Akční thriller Havoc režiséra Garetha Evanse (The Raid, Gangs of London) nabírá další herce. Fanoušci tvůrce, kteří snímek netrpělivě vyhlíží, už nějakou dobu ví, že si v něm hl. role zahrají Tom… (viac)