Další snímek tvůrčího tria, skládajícího se z režiséra Dannyho Boylea, scénáristy Johna Hodge a producenta Andrewa MacDonalda, si získal ještě větší celosvětovou popularitu než předchozí Mělký hrob. Ve vyprávění hlavního "hrdiny", asociálního mladíka Rentona, se odkrývá bizarní svět revolty proti současné konzumní společnosti. Renton a jeho skotští přátelé jsou totiž narkomané, jejichž jedinou starostí je sehnat další dávku. Jenže "skutečný život" smutné protagonisty "semele" a změní. Někteří nepřežijí, z jiných - jako například právě z Rentona - se stanou "normální" lidé. Epizodické vyprávění vytváří zvláštní mozaiku, z níž se velmi působivě vynořuje pochmurný obraz jedné "ztracené" generace. Snímek těží z tradic britského civilismu a dokumetárních filmů se sociální tématikou, ale zároveň je radikálně inovuje pomocí surrealistických hříček, černého humoru, dynamické kamery, střihu a charakterizace hlavních postav. Režisér Boyle svým pozorováním světa z nevšedního (a generačně vypjatého) úhlu opět provokuje měšťáckou společnost. Svým filmem jako hozenou soubojovou rukavicí políčkuje standardní středostavovskou morálku a tradiční hodnoty. Zároveň si postupně získává u nejmladšího publika přívlastek kultovního režiséra (důležitou roli v tomto procesu hraje hudební složka filmu, obsazená právě kultovními jmény anglosaské scény 80. a 90. let). (oficiálny text distribútora)

Streeper

Tohle byl bizár. Ale hodně povedený bizár. Ta scéna se záchodem byla fuj, ale velmi působivá. Povedený scénář a skvělé herecké výkony. Bavilo mě to. Místy mi to přišlo možná až moc uspěchané, ale celkově se mi to líbilo. ()

Trainspotter

Geniální skotský film, lust for life, špinavý záchod, z neznáma letící krygl, červený koberec, hovno v prostěradle, povznášející katarze. ()

Lopic

Ze začátku sem se chvilku musel adaptovat na styl filmu, konec taky nebyl čistě 5*, ale to mezitím bylo super. Ewan McGregor byl výbornej a právem se rolí v tomto filmu proslavil a dostal šanci v Hollywoodu. Někdo píše, že není jistý, jestli je film proti nebo pro drogy. Já bych řekl, že to je docela jasně film odrazující od drog. Některé scény zobrazeni drogové závislosti mi docela zvedaly kufr a chtěl bych vidět někoho, kdo si po shlédnutí Trainspotting chce cokoliv píchnout. ()

DruidKarel

620. hodnocený film: Tak teď, díky tomuhle super filmu, konečně vím, jak se asi tak cítí feťák, kterej řeší život ze dne na den. Nebo..., on ho vlastně ani neřeší a jenom hledá způsob, jak sehnat fet. Všechno ostatní je mu volný... Ewan McGregor se tu ukázal jako pan Herec a ostatní mu zdatně sekundovali. Film je zasazen do skvělého prostředí šedého Skotska a jeho ulic... Vynikající film, hudba složená z několika známých skladeb (Lou Reed - Perfect Day). Skvělá atmosféra, která na vás dýchne beznadějí, ale i vtipem a vyhlídkou ma lepší zítřky. 5* je asi teda jasných, ne? 5* ()

zuzinka2

Přestože filmy o drogách rozhodně nejsou mým šálkem čaje, tak se mě tento snímek překvapil tím, že se mi velice líbil. Nevím jesli je to tím, jak je pojatý (obsahuje mnoho velmi vtipných scén), skvělou hudbou nebo výbornými hereckými výkony (i když je nezvyklí vidět Ewana McGregora v hlavou v záchodě). Choose Life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television, choose washing machines, cars, compact disc players and electrical tin openers. Choose good health, low cholesterol, and dental insurance. Choose fixed interest mortgage repayments. Choose a starter home. Choose your friends........80% ()

ifa

Stejně jako droga. Ze začátku si vůbec nepřipouštíte, že by se mohla dostat pod kůži, ale na konci bez ní nelze žít. Plných pět. 95% ()

Wladi.mir

Není to sice moje oblíbené téma, ale tento film je jedním z nejlepších o drogách. Chvílemi vtipné, chvílemi smutné. Musím hlavně vyzdvihnout práci Ewana McGregora, který podal výborný výkon a otevřel si tak vrátka ke skvělé kariéře. Hudba vynikající, film vynikající a navíc britský. Pět hvězd je zasloužených. ()

Amroth666

Je 12.2. 2010 a já si pouštím (teď už to mohu říci) nezapomenutelného Ewana McGregora, který zde opravdu zahrál geniálně, ať už při dávkách, které nutně požadoval a nebo při léčení, kdy hrála muzika pořád dokola a on měl neuvěřitelné myšlenky a ty nejčernější sny. To prostě musí člověk vidět. Parádní scény a výborný děj. Také se mi líbil osobní názor Rentona na krásu Skotska. Kompletně všechny skladby co tam hrály, to byla opravdová bobma a film jako takový byla jedna velká genialita. ()

vykur!

Choose Life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television, choose washing machines, cars, compact disc players and electrical tin openers. Choose good health, low cholesterol, and dental insurance. Choose fixed interest mortgage repayments. Choose a starter home. Choose your friends. Choose leisurewear and matching luggage. Choose a three-piece suit on hire purchase in a range of fucking fabrics. Choose DIY and wondering who the fuck you are on Sunday morning. Choose sitting on that couch watching mind-numbing, spirit-crushing game shows, stuffing fucking junk food into your mouth. Choose rotting away at the end of it all, pissing your last in a miserable home, nothing more than an embarrassment to the selfish, fucked up brats you spawned to replace yourselves. Choose your future. Choose life... But why would I want to do a thing like that? I chose not to choose life. I chose somethin' else. And the reasons? There are no reasons. Who needs reasons when you've got heroin? ()

tomtomtoma

Velmi zajímavý film o temnější povaze města Edinburgh se spádem, akcí, napětím, i nadhledem. Komunita mladých přátel závislých na drogách, revolta ke konzumnímu způsobu života, revolta mládeže proti zavedenému způsobu života, revolta proti světu dospělých, který nenabízí vhodnou alternativu v životě, než přijmout zavedené role ve spotřební společnosti tržního kapitalismu. Drogy jako východisko z nepochopení a neochoty přizpůsobit se něčemu, čemu nevěříme a v čem nevidíme směr naší cesty. Způsob života, který vás ale ve svém důsledku semele a navždy poznamená, zmuchlá a odhodí vás pryč, daleko stranou. Hlavní postavou filmu je Renton (Ewan McGregor), který se pravidelně dostává z návyku a znovu zabředává do kolotoče krádeží pro dávku. Jako jediný se vymaňuje ze svého okolí, aby přijmul konzervativní způsob života. Minulost ho ale dohání, minulost se stává novou výzvou pro jeho lepší a světlejší budoucnost. I když v připravených kolejích konzumní společnosti. Spud (Ewen Bremner), stálý smolař života, nikdy nedokáže změnit směr své cesty. A snad proto si zasloužil jackpot z povedené transakce čtyř přátel. Sick Boy (Jonny Lee Miller), příležitostný dealer a pasák, narcisticky umanutý v prohlašování různých životních teorií, je stále plný silných slov a slabého odhodlání. Tommy (Kevin McKidd), čestný správný hoch, se vydává na cestu drog až po ztrátě své partnerky, aby jako jediný zapadl nejhlouběji do jejich spáru a nalezl vykoupení ve smutné náruči smrti. Begbie (Robert Carlyle) je psychopatický násilník, který z rozmaru rozdává rány na potkání. Vztek ze svého životního postavení nedokáže vymanit, ani kontrolovat, což se mu po poslední akci stane osudným v jeho pobytu na svobodě. Z dalších rolí jsou to Diane (Kelly Macdonald), slušná holka s románkem s Rentonem, Swanney (Peter Mullan), matka představená, poskytující drogující mládeži vše potřebné, Rentonovi starostlivý rodiče (James Cosmo a Eileen Nicholas), Allison (Susan Vidler), přicházející o své dítě, a malý drogový dealer Mikey Forrester (autor knihy Irvine Welsh). Působivé, akční, smutné, znepokojující, bouřlivé, rozvratné, sebeklamné, s velkou trefou a jedním malým podrazem. A zajímavé halucinogenní scény a vynikající hudba. ()

Lanark

...komentář spíš pro zvídavé veverky, kterejm má pomoct rozlousknout oříšek, pro koho je tenhle film kult... Za dlouhejch temnejch nocí, kdy puberťák vratkym krokem překonával všechny pasti ložnice svejch rodičů, aby se provlál do svýho pokoje a do svý postele, kde mu hlava pustí luxusní kolotoč, kterej jede na krev v alkoholu, a na všechny ostatní dobroty, který je možný zkonzumovat při perfektním dnu s kámošema. Tak v tu chvíli těch posledních pár fungujících mozkovejch buňek se rozhodne, že pustí telku, čimž pohřbí veškerý snahy o zatajení příchodu, a připraví luxusní základ pro klasickou ranní rodičovskou scénu. Jenže je to pro ně zároveň jediná naděje, že zpomalí tu teď už ďábelsky rozjetou horskou dráhu. Jenže místo starýho známýho Horsta se do pokoje začne zkrz tu pekelnou mašinu prozařovat něco, co to mozkový rodeo nepřibrzdí, ale naopak rozjede...odváže...rozpustí do mlhy chaosu a nepředvídatelnýho běsnění života . Vlna, která přišla v tu pravou chvíli a smetla celou tu slušňácky organizovanou budoucnost s příslibem tučnýho pupku a hubenýho konta..totiž navopak, teda ne, teď takhle..ne jinak, tak jak...delirium přichází a s nim střih a puberťák se probouzí do svýho dospělýho já o mnoho let později, dřepí v kině s dalšíma třema looserama, který maj stejně jako von držku od ucha k uchu, jelikož na plátně jim běží vzpomínky. Zas se vrávoraj pokojem, a nebo se potloukaj po Žižkově, jezdí ve 4 ráno v Tescu na koloběžce, pálej vesnický vyhlášky v odpadkovym koši na vlakovym nádraží v Prdelákově za krutejch únorovejch mrazů, zatlačujou boule po ráně 1000 stránkovou encyklopedií filmu do hlavy, tleměj se kámošům pomalovanejm lihovkou aby při prvnim pohledu do zrcadla jim úsměv ztuhl, visí ve starejch ruskejch metrech hlavou dolů na madlech, budí se v kancelářskejch židlích v mizerně placenejch brigádách. A když nakonec příjde na věc, maj svědomí čistý, protože když se na plátně objeví lžička je to v tu chvíli nejblíž, co k sobě kdy měli. Fantazie je nejzábavnější droga a tenhle film byla pořádná dávka jen a jen pro ní. Přišel ti tenhle komentář dlouhej? Vidíš, mě to zas jen proběhlo celý před očima, zas jsem si to vychutnal jak nějakou fakt dobrou čokoládu:) ()

dubinak

Po první projekci jsem tomu hned napálila pětku, ale s odstupem času a po menším připomenutí jistých scén, dávám čtyři silnější. Uvědomila jsem si, že to není až takový výbuch a i když se mi příběh moc líbil, přiznávám, že to postupně ztrácí trochu grády. U první poloviny jsem se velice bavila, skotský přízvuk tomu taky přidával na vtipnosti a charaktery postav byly přinejmenším výborné. U scén se Spudem jsem prskala smíchy. I hudební podklad byl vybrán velice takticky, ale s nějakou formou vizuálu se tentokrát hlava nelámala, ačkoliv na tohle tolik nehledím. Film jsem si ohromně užila, kultovní záležitost to ale jistě není. ()

laik_60

či scénarom, či akousi mozaikovitosťou či hercami ... jednoducho, napriek vysokým hodnoteniam ostatných "príbuznych", mňa to neoslovilo, ()

Cheeter

První půlka taková slabší, táhla, místy mě i nudila. A zhruba od místa, kde si Mark odvykl to konečně začalo brát obrátky. Je jenom škoda, že některá místa nebyla víc propracovaná. Ewana McGregora jsem v takovéto roli neviděl, natož takhle nakrátko. Některá místa byla skutečně vtipná, řezal jsem se dost. Ale některá bych vystříh. ()

Fallen_One

Nedokoukáno. Furt o tom samým. Z průseru do průseru a když už se z toho průseru vysekaj, zas do průseru. Na Requiem za sen jakožto kult o drogách to nemá ani omylem. Takové dvě a půl hvězdy to ale zaslouží. Ale ve dvě stě nejlepších filmů bych to neviděl. ()

Andre3000

Kdo by to byl řekl, že z bývalého narkomana se stane mistr Jedi :-) Teď vážně, Trainspotting je podle mě základ, něco jako umět a psát, kdo ho neviděl o hodně přišel, na druhou stranu není to TOP film. Prostě přináší zamyšlení, zhnusí vám drogy atd. Ve srovnání s Requiem for a dream a Děti ze stanice zoo asi méně drastický, možná tu byla snaha o větší koukatelnost u slabších povah. Ale hlavní je, že ten film je nadčasový, stejný by šel natočit i teď a třeba i za 10 let a nic by režisér nemusel neměnit a stále by byl věruhodný. ()

pakobylka

Kupodivu příběh ve mě nevyvolává depresi ani negativní emoce, třebaže je místy dosti drsný a naturalistický. Je kromobyčejně zábavný, šokující i halucinogenní - přímo úměrně námětu. Nicméně pro mě zůstává absolutně nedostižným snímkem s drogovou tematikou "Requiem za sen" Darrena Aronofského (alespoň prozatím). ()

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

02.09.2018

Danny Boyle je momentálně jedním z nejdiskutovanějších tvůrců současnosti. Může za to především fakt, že byl vybrán jako režisér 25. bondovky a tuto pozici o pár týdnů později opustil kvůli tvůrčím… (viac)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Společnosti DNA Films a Passion Pictures, zodpovědné například za snímky Trainspotting, Pátrání po Sugar Manovi nebo Ex Machina, pracují na novém projektu o legendárním fotbalovém trenérovi Siru… (viac)

Boyle opravdu natočí Bonda

Boyle opravdu natočí Bonda

25.05.2018

O tom, že by měl Danny Boyle točit pětadvacátou bondovku, se mluví už několik měsíců. On sám ale tvrdil, že to ještě není jisté, protože dělá na hudební komedii z pera Richarda Curtise (Láska nebeská… (viac)

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

Startuje první ročník festivalu Na hlavu