Další snímek tvůrčího tria, skládajícího se z režiséra Dannyho Boylea, scénáristy Johna Hodge a producenta Andrewa MacDonalda, si získal ještě větší celosvětovou popularitu než předchozí Mělký hrob. Ve vyprávění hlavního "hrdiny", asociálního mladíka Rentona, se odkrývá bizarní svět revolty proti současné konzumní společnosti. Renton a jeho skotští přátelé jsou totiž narkomané, jejichž jedinou starostí je sehnat další dávku. Jenže "skutečný život" smutné protagonisty "semele" a změní. Někteří nepřežijí, z jiných - jako například právě z Rentona - se stanou "normální" lidé. Epizodické vyprávění vytváří zvláštní mozaiku, z níž se velmi působivě vynořuje pochmurný obraz jedné "ztracené" generace. Snímek těží z tradic britského civilismu a dokumetárních filmů se sociální tématikou, ale zároveň je radikálně inovuje pomocí surrealistických hříček, černého humoru, dynamické kamery, střihu a charakterizace hlavních postav. Režisér Boyle svým pozorováním světa z nevšedního (a generačně vypjatého) úhlu opět provokuje měšťáckou společnost. Svým filmem jako hozenou soubojovou rukavicí políčkuje standardní středostavovskou morálku a tradiční hodnoty. Zároveň si postupně získává u nejmladšího publika přívlastek kultovního režiséra (důležitou roli v tomto procesu hraje hudební složka filmu, obsazená právě kultovními jmény anglosaské scény 80. a 90. let). (oficiálny text distribútora)

pe3czech

konečně! konečně poznamenaný trainspottingem. a naprosto chápu, proč apačka říká, že z ní trainspotting udělal vegetariánku. 10 hvězd z pěti. ()

rob_troy

Pro někoho znamená heroin všechno. Pro mě znamená tento film jeden z nejlepší snímků o drogách pobranej tak trošku nadhlednou metodou s McGregorem bez světelnýho meče, jen s jehlou v ruce. ()

GordonCZ

Psycho film o psycho věcech v psycho společnosti. Zážitek, který je těžko popsatelný slovy, ale na který po jeho shlédnutí jen tak nezapomenete. Rozhodně ne na "nejhorší záchodky ve Skotsku". ()

PAVLIS

Neprodal by někdo dávku? Morálně vzato kandidát na trezorový film, protože i odpudivá stránka braní drog je zde zobrazená tak cool a jako jedno velké dobrodružství, které by chtěl jeden málem vyzkoušet. Teenagerům bych ho radši nepouštěl. Ale právě tahle podvratnost ho podle mě činí výjimečným. A taky herecká parta a soundtrack. ()

mark9th

Skvelo zrezirovany snimok o 'krase' drog, proti drogam. Zahrat to uz snad ani neslo lepsie. Ewan tymto postupil na novu uroven herca. + uzasny soundtrack. ()

anyonecek

Na tenhle film se mile rád podívám znova a znova, protože dle mého názoru je to jeden z nejlepších filmů o drogách. Vrcholná role Ewana McGregora, ale musím uznat, že hráli všichni skvěle. Moje nejoblíbenější postava zde byla zahrána Robertem Carlylem, který stvárníl neskutečného rapla. Scéna se záchodem, kam se potápěl hlavní hrdina pro pilulku byla nechutná a zárověn tak strašně pravdivá. To samé scéna s lezoucím dítětem po stropě. Prostě atmosféra, která by se dala krájet a krásné vykreslení dnešní i dřívější doby. ()

J*A*M*B*O

Veľké sklamanie z mojej strany. Perfektná komédia by z toho mohla byť, ale taakto to nepôjde Danny Boyle. Samotný film ma ani tak nedostal, akurát tie hlášky boli dobré. Prvá polovica bola perfektne zvládnutá, ale potom to neako klesalo dolu vodou a prestalo ma to baviť. Dávam 8/10 bodov. ()

Paja.93

Asi jsem hloupá nebo jsem nikdy nezažila nic strašnýho, ale prostě tento film, ani film Rekviem za sen mi nepřipadal jako pecka. Nejspíš je nechápu, tak jak bych měla, co se mi však mnohem víc líbilo na tuto tématiku je Kokain (Blow). Ten mě strhl a nepustil. ()

Mire

Hodnotím bohužiaľ len takto... potreboval som rýchlo nejaký film ktorý by som si pozrel vo vlaku a dopracoval som sa k Trainspotting. Ideálna dĺžka, krajina vzniku, hodnotenie na ČSFD, takže by z toho mohlo byť niečo schopné. Mňa to ale bohužiaľ nebralo, ako filmy s podobnou tématikou. Robert Carlyle bol síce fakt dobrý, ale čo z toho, keď dojem zrážali naozaj nechutné fekálne scény a pre mňa nezaujimavý príbeh. ()

Syna.1990

Vynikající snímek? Jak pro koho. Mé hodnocení vypadá stejně šíleně jako ten záchod, do kterého hlavní hrdina vleze a následně v něm plave, ale nedám odpad! Dám jednu hvězdu za výkon Ewana McGregora, feťák mu celkem sedl. Ale mě Trainspotting prostě vůbec nebavil. ()

Anagram

Jeden z prvních filmů o smažkách, nicméně si myslím, že Human Trafic to o pár let později vystihl daleko líp. Silné momenty jako scénka s pullitrem, posraným prostěradlem a smrt mimina byly boží. Poměrně neznámý Carlyle strčil do kapsy úplně všechny. ()

darthvader77

Docela dost mi to atmosférou připomínalo Podfuck a Sbal prachy a vypadni jen tady chyběl ten komediální podtext. Je to další film, který by se měl pouštět na odvykačce, ale zároveň je příběh velmi originální(závěr). Ewan McGreogr zde předvadí opravdu výborný herecký výkon, což je dobře, protože právě tenhle film ho pak pošoupnul ke Star Wars. Každopádně výborný britský film na který se určitě podívám znova. ()

bohhous22

Danny Boyle velice přesně a nestraně sdělil vše,co je třeba vědět o metle zdravého rozumu.Dnes už jistě filmová klasika,mezi filmy o drogách a narkomanech jasná jednička!Poslouží jako výborná (místy poměrně šokující) komedie,ale i jako učebnice pro mladé lidi,dnes už možná i na základních školách!!! ()

Guran

Snímek obsahuje spoustu nudy a odporných scén plné lidských trusů (doslova). Dannyho Boyla jsem nikdy nepokládal za talentovaného režiséra, on nemá dobré filmy, kromě Sunshine, které možná nabere, ale to je tak jediný. Trainspotting je o drogově zásvislých Skotech. Děj je šíleně zpracován bez jakékoliv zápletky, zvratů či snahy udržet diváka v napětí. Ne, zde se pořád jenom kecá o nesmyslech a nic z toho není. Nuda od začátku až do konce. Opravdu nezajímavý film, přesně takový typ filmu, které nemám rád. Přesto slavil filmv Americe úspěch. Další snímek co dokazuje, že Američtí filmoví fanoušci jsou bezmozci, když se jim líbí kraviny, jako je tato, nebo Scary Movie. ()

pekas

Po 21 letech to už není taková síla, ale v době vzniku to byla absolutní pecka. Skvělá titulní píseň, skvělí všichni herci, kontroverzní téma, to bylo jak zjevení. Já si to zase po letech dal a pořád skvělý. 90% ()

Michal687

Barevné, vtahující, intenzivní a svižné. A na rozdíl od Requiem for a Dream mi to přišlo místy hravé a ne tak útrpné. Ale zase to nebylo o nic méně naléhavé. Zkrátka tohle jsem si po tom roztahaném Satanském tangu vážně potřeboval šlehnout. ()

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

02.09.2018

Danny Boyle je momentálně jedním z nejdiskutovanějších tvůrců současnosti. Může za to především fakt, že byl vybrán jako režisér 25. bondovky a tuto pozici o pár týdnů později opustil kvůli tvůrčím… (viac)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Společnosti DNA Films a Passion Pictures, zodpovědné například za snímky Trainspotting, Pátrání po Sugar Manovi nebo Ex Machina, pracují na novém projektu o legendárním fotbalovém trenérovi Siru… (viac)

Boyle opravdu natočí Bonda

Boyle opravdu natočí Bonda

25.05.2018

O tom, že by měl Danny Boyle točit pětadvacátou bondovku, se mluví už několik měsíců. On sám ale tvrdil, že to ještě není jisté, protože dělá na hudební komedii z pera Richarda Curtise (Láska nebeská… (viac)

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

Startuje první ročník festivalu Na hlavu