Španělsko koncem 30. let, poslední dny občanské války. Desetiletý Carlos, jehož otec, republikán, byl zabit v boji, je svým poručníkem zanechán v sirotčinci Santa Lucía, depresivní stavbě uprostřed vylidněné krajiny, kam jsou sváženi sirotci po obětech války. Ponuré chodby budovy v sobě skrývají nejen neřestné vztahy dospělých protagonistů - jednonohé ředitelky Carmen, profesora Casarese, mladé učitelky Conchity a agresivního školníka Jacinta -, ale v den svého příjezdu se v nich Carlos setkává i s přízrakem chlapce, který se nepřetržitě snaží navázat s ním kontakt. Z živých pak musí čelit především nejstaršímu ze sirotků, potměšilému a nepřátelskému Jaimemu. Záhy začne mít Carlos podezření, že dětský duch s nejasnými úmysly je duchem bývalého žáka Santiho, který před časem zmizel za záhadných okolností. Santiho duch použije nového obyvatele sirotčince k tomu, aby krutě a nečekaně splatil krvavý dluh svému vrahovi. (oficiálny text distribútora)

mm13

Guilermo Del Toro je v tomto prípade evidentne mimo hollywoodskeho tlaku a kreslí príbeh, ktorý je dokonalý v celku i detailoch. Inteligentne napísané, plné skvele (rozumej stručne a výstižne) vykreslených postáv, obrazová stránka vypiplaná do výrečne podmanivých rozmerov. Hororová línia s realistickou sú prepojené nenásilne, ba dokonca tak šikovne, ze jedna zvýrazňuje druhú, aby vo finále znásobili svoju pôsobivosť. Malý, skromný (o to vzácnejši!) skvost, v ktorom má všetko, samotným pôvodným názvom počnúc, svoje presné miesto a žiada si teda spolupracujúceho diváka. Film, akých žiaľ skutočne nie je veľa. ()

Mikah

Od Guillerma del Tura jsem mimo El Espinazo del Diablo viděla jen El Laberinto del Fauno a všimla jsem si spousty podobností. Filmy působí opravdově a ukazují spíše ty stinné stránky a problémy společnosti a do toho jsou zakomponovány fantasy/hororové prvky a v případě El Espinazo del Diablo lze těžko říci, co je výraznější. Že bych se u tohoto filmu přímo bála, to se říct nedá, protože děsivých scén bylo jen pár a vždy se daly předvídat. Hroznější mi připadaly nechutné scény se spoustou zranění a krve, které nezpůsobila tajemná síla, ale lidé sami. Určitě to není jen bezduchý horor, který chce dosáhnout toho, že lidé ječí strachem, ale je v něm mnohem víc. ()

JASON_X

Čekal jsem nějaký pochmurný katolický sirotčinec, ve kterém budou malé chlapce týrat sadistické řádové sestry a análně je zneužívat nadržení flanďáci, a tak jsem film dlouho odkládal. Ale on to byl nakonec sirotčinec republikánský a hoši naštěstí nebyli zneužíváni, jen dostali občas pár facek. Nebo řezů nožem. Nebo je utopili zaživa. Ale ne, schválně přeháním, film je to sice chvílemi brutální, ale i lyrický a takový - skoro se to štítím napsat - laskavě hřejivý. Zkrátka pestrá směsice nejrůznějších vášní, vznešených i nízkých, v sirotčinci kdesi uprostřed španělské stepi, prozářená zlatým slunečním svitem, obarvená rudou krví a poznamenaná okolním běsněním občanské války. Dějová linie se zjevujícím se duchem je skoro nadbytečná a místy až rušivá, film by byl skvělý i jako "pouze" realistický. Zajímavá, hutně atmosférická a po filmařské stránce povedená záležitost. ()

Sawy

Princ bez království je mnohem víc, než jen nějakou del Torovou chudší rozcvičkou před Faunovým labyrintem. Ten je možná ve většině směrů dotáhnutý k úplné dokonalosti, ale jeho předchůdce je zase ještě syrovější, del Torův rukopis ještě nebyl na začátku tisíciletí tak vyhlazený Hollywoodem a tak je tento film snad jeho nejnekompromisnější. Vizuálně skvostný, drsný, nepředvídatelný. Ale především stále prodchnutý určitou magickou atmosférou, jakou umí Guillermo navodit jako nikdo jiný. Brilantně využívá poměrně uzavřené prostředí sirotčince, které se v jeho režii mění na podobně svíravý labyrint, v jakém bloudila Ofélie. A stačí mu k tomu jedna nevybuchlá bomba, jedno nelidské a jedno naopak až příliš lidské monstrum. Špičkovému filmaři takové ingredience bohatě stačí k vytvoření majstrštyku. A del Toro špičkový filmař bezpochyby je. 90 % ()

ScarPoul

brutalne magický, magicko čarovný, čarovno úprimný, úprimne jednoduchý, jednoducho skvelý snímok guilerma del tora, ktorého filmy majú niečo čo je u režisérov zvláštnosť a to že všetky prvky v jeho filmoch dotvárajú atmosféru, ktorá by bez tých daných prvkov nebola vôbec taká skvelá ako je. bomba na dvore, pivnica s vodou, príjazdová cesta. scenár chrlí nápadmi a svojou štylizáciou pripomína faunov labyrint ale vzhľadom na to že devil bol skôr tak je to ako keby taký úvod k jeho skutočnej práci. myslím tím del torovej. aj napriek názvu sa jedna o silný dramatický príbeh o ľudskej nevinosti a chamtivosti a láske. nezabudnuteľná je scéna Santiho smrti ktorá aj spolu s dopadom bomby za hustého dažda sú plné neskutočne krásnych obrazov aj keď sa jedná o také hrôzy ako vražda a vojna. takisto finálna scéna alá lovci mamutov je pôsobivo natočená a aj napriek pomalejšiemu tempu film nenudí a len sám pomáha vcítiť atmosféru toho miesta a ľudí čo tam v nich žijú. del toro dokázal charaktery zhmotniť do reálu tak isto aj Santiho ducha ktorý je v niektorých scénach naozaj hrôzostrašný a v iných je vám ho trocha ľuto. herci, hudba, kamera a ostatné prvky sú dokonalé ale predsa len som čakal nejaký hutnejší horor a dostal som skôr duchársku drámu. ale inak je to veľmi dobrý film. ()

moviesfan

O horor snad ani tak nejde, ale spíše o drama odehrávající se mezi obyvateli sirotčince. Toto drama je vesměs zajímavé a dobře natočené, ale chvilkami mě to příliš neoslovilo. I tak mě ale G. del Toro nezklamal. ()

Nick Tow

Ak siahnete po Devil ako nadržaní horroroví maniaci, budete trochu zívať. Ak máte radi viacvrstevné drámy, ktoré ako bonus ponúkajú aj uhrančivú vizuálnu stránku, toto môže byť vaša šálka kávy. Až mi je ľúto, keď vidím, ako sa DVD s týmto malým skvostom vála v hypermarketových výpredajových košoch ako nejaké čínske instantné polievky. ()

villon17

Nemůžu jinak než chválit. Jednalo by se o naprosto průměrnej horor s naprosto omšelym námětem, ale špičková režie, neslábnoucí napětí a do toho ten nejkrásnější jazyk na světě řaděj tenhle snímek mezi moje srdcový záležitosti. ()

Padme_Anakin

Guillermo del Toro to se mnou umí, to už dávno vím, dnes se to jen potvrdilo.. Příběh malého chlapce mě vtáhnul na první dobrou, byl mi nesmírně sympatický a bála jsem se s ním i o něj.. Atmosféra filmu je parádní, dusno a horké španělské slunce přispívají ve velkém a stupňované napětí na mě fungovalo bezchybně.. K tomu chválím žánrový mix, chvíli je to psychologické drama, pak ponurý horor a ten se střídá s krvavým tajemstvím.. U mě filmová spokojenost a krásné čtyři hvězdy.. ()

corpsy

Má to dobrú desivú atmosféru, ale len každých 30 minút. Má to Guillerma del Tora, ale jeho kvality sa preukazujú len každých 30 minút. Takže stačilo, že by to malo len 30 minút a bola by to výborná epizóda z KRAJNÝCH MEDZÍ alebo ZÓNY SÚMRAKU. ()

Ajinka126

Tvrzení, že jde o HOROR je velmi odvážné a poněkud matoucí. Duchařina je zde sice precizně zakomponovaná, bát se ale nebudete. Mě to vůbec nevadilo. Celé zpracování se mi celkem líbilo. A úplně nejvíc mě inspirovalo úvodní a závěrečné slovo na téma, co je to vlastně duch.. To psal někdo hodně šikovný. A rovněž se mi neuvěřitelně líbilo, že přesně to, co bylo řečeno na začátku, zopakovali i na konci. A tehdy si uvědomíte, že právě na konci dostala ta stejná slova úplně jiný význam a hloubku. SUPER! ()

schizmo

Už druhý Torův jakože mysteriózní snímek zasazený do období války, kdy bohužel lidské zločiny, z války vyplývající, výrazně strhávají divákovu pozornost na svou stranu. Duchařská náplň filmu je tak upozaděna mimoděk stranou a hlavní slovo dostává lidský naturel ve své plné kráse. Také dramatická stránka věci nedostává prostoru, jakého by si zasloužila, o polovičatém zpracování té mysteriózní ani nemluvím. Navíc je to celkem nuda. ()

EastWicka

Ach ty španělské sirotčince. Brrr... del Torro mě děsí, děsí, děsí! Nemůžu hodnotit níž, protože stejně jako Faunův labyrint, je i tento film silný, nelze mu upřít nesmírnou působivost a vizuální krásu, ale ani výš, protože ve mě opět zanechal jen ten tísnivý, beznadějný pocit a nevolnost. A pozor, to mám horory fakt ráda... ()

Z0oMb3E

Čože? Sledoval som ten istý film? Však film sa dá ohodnotiť jedným slovom NUDA! Čo tam malo byť podľa vás strašidelné, či mrazivé, aby to malo výsačku horor? Ten utopený chlapec, ktorý vyzeral ako z komixu? Dokonca mal ešte aj bublinu nad hlavou. Áno strih, kamera sú na výbornej úrovni, ale herci, od ktorích nikto nič nečakal nič neukázali. Scenár, ktorý asi vznikol priamo na placi zbúchali za tri minúty. Áno, možno v rukách iného režiséra by sa film dostal nemilosrdne do odpadu, no ani teraz to nejaký extra zážitok nieje. Teraz neviem, či hodnotenia odzrkadľujú skutočné názory na film, alebo sú ako pocta režisérovi, že dokázal z braku natočiť celkom pozerateľný film. PS: Tá bomba v strede dvora mi vyčarovala zakaždým úsmev, akonáhle sa dostala do záberu. ()

snoopik

Tak jako ve Faunově labyrintu je hlavní postavou dívka. Zde je to chlapec. Ikdyž ne tolik známý film stejně dobrý jako faunův labyrint ()

kobejn

Nemám rád filmy made in del Toro neb jsou artificial - je to prostě jen trademark - vyleštěný produkt bez obsahu - je to tak zoufale umělý, i špína v tom je čistá a bez kazu - skutečný hnus a bída v tom není - a to je bída. Prostě jen líbivej exkluzivní prodejnej produkt. Stejně smýšlim i o Faunově labyrintu. Nemám prostě tendle vymazlenej typ filmů "ze zkumavky" rád. ()

Praxis

Klasický, pořádně krvavý a tak trochu divný Del Toro. Příběh z války, horor - to nemůže dopadnout blbě. Tak jako ve Faunově labyrintu, kdy jsem jako během něj téměř plakal, i tady vás ten horor pořádně emocionálně semele. Prostě řádně depresivní podívaná, dětští herci geniální a na ploše opuštěného pouštního sirotčince bují tajemství, které až procitne, budou lítat hlavy. Proti Labyrintu mi tu přeci jen něco chybělo, i přesto 85% ()

Popluh

Atmosférická pecka, která vám nedá spát ještě pár dní poté. Del Toro potvrzuje svoji mistrnost v brakových žánrech i svůj neskutečný cit pro vizuální stránku. Morbidní určitě, ale v žádném případě ne samoúčelné a 100 % del Torovské čímž Guillermo potvrzuje, že je režisérem s jasným rukopisem, který ale jen tak neomrzí číst. 80 % ()

Sandiego

Přesně ten typ hororu, který zbožnuji - smíchaný s dramatem, zaplněný nečernobílými postavami, zakotvený na netradičním místě a ještě lépe v nějaké historické událsoti, jež se stává jeho kulisou. Právě španělé (v tomto případě spíše Mexičané) na tyto kvality sází a vytvářejí tak nový fenomén v oblasti tohoto žánru, jež se zdá býti v tradičnějších zemích překonaný. Princ bez království je doslova nabitý atmosférou, opravdu nechutnými scénami a přesto nemá v úmyslu prvoplánově děsit (onne duch zde má roli spíše podřadnou, ta pravá hrůza spočívá v něčem zcela jiném). Zpočátku jsem považoval motiv mrtvého chlapce za obyčejný béčkový námět, ale záhy jsem se zmýlil. A jsem rád že tomu tak bylo. ()