Po jedné stopě

• Česko Po jedné stopě do Iráku (viac)
Česko, (2020–2023), 15 h (Minutáž: 25–27 min)

V této roadmovie se dva přátelé vydali na motorkách pobřežními zeměmi Afriky od Maroka směrem k Jihoafrické republice. Cesta do Iráku byla jakousi zkouškou, zda Martin Písařík zvládne svou první cestu na motocyklu za hranice České republiky. Začátečníka testuje na trase z Turecka do Iráku zkušený a uznávaný cestovatel Igor Brezovar. Poté oba čekala dlouhá jízda do Afriky... Slovinec Igor žije už léta v Česku, je to člověk vstřícně naladěný vůči všem lidem, které potkává. A tak se díky jeho bezprostřednosti dostávají oba cestovatelé do příbytků místních obyvatel, kde mohou nahlédnout do jejich rodinného života, ale i výjimečných událostí, oslav či kmenových rituálů. Herec Martin Písařík je také srdcem dobrodruh, ale motorista začátečník, který se však s mnohdy těžko sjízdným terénem či vrtochy motocyklu statečně pere. Cestování vtipně glosuje a také zdatně veršuje. Humor a nadhled oba neopouští ani v situacích, které při průjezdu Marokem, Západní Saharou, Mauretánií, Senegalem, Gambií, Guineou, Sierrou Leone, Libérií či Pobřežím slonoviny také nastanou a leckoho by motivovaly k návratu domů. Jejich dobrodružnou cestu zastavila až občanská válka v Kamerunu. Cesta do Jihoafrické republiky na ně proto stále čeká… (Česká televize)

Recenzie používateľa topi k tomuto seriálu (11)

S rukama od oleje (2023) (S02E01)

Borci jsou neskuteční satani!! Respekt! ()

Tajné společenství EKPE (2023) (S02E02)

Veleskokan goliáší, hmotnost 4 kila, délka metr a doskok šest metrů. Mazec! Bohužel loven pro své maso, tak jako spousta dalších živočichů. Smutné. ()

Až na hliněné dno (2023) (S02E04)

Když si vytvoříte sympatie k dvojici Martina Písaříka a Igora Brezovara, budete se o to více těšit na nadcházející díly. Musím říci, že v této epizodě si borci zažili pěknej nášup. ()

V říši Tarzana (2023) (S02E05)

Problém s motorem auta, který chlapcům nastal, mě hodně připomněl situaci v Mariboru, kde jsme s bráchou a kámoši jednou skončili při cestě do Chorvatska. Taky se pořád čekalo na součástky, taky byl pořád na všechno čas, každej den nám říkali, že už jen chvilku a bude to. Nakonec jsme tam trčeli čtyři dny a chrápali jsme přímo v tom autoservisu. Takže chápu, co to je za výjeb, když se něco takovýho stane v cizí zemi, v tomto případě v africkém Kamerunu. Když se chlapi po opravě vydali dál na cestu, dostali se až k vodopádu, jenž se objevil ve filmu Tarzan z roku 1984 s Christopherem Lambertem. Parádní bylo srovnání s filmovou verzí a současností. A jede se dál.... ()

Po řece za Pygmeji (2023) (S02E06)

Koukal jsem, jak místní příslušníci kmene Pygmejů makají. Aneb cesta písku ze samotného dna řeky až ke stavbě domu. Nejdříve se borec s kýblem potopí až do hloubky 9 metrů, nabere písek, vyplave, podá druhému a ten ho nasype do loďky, dokud není plná. Pak s nákladem odplují na břeh, kde ho vyloží. A tak furt dokola, celej den. Na břehu potom stojí náklaďáky a dalších deset chlapů lopatama písek nahážou na korby, dokud nejsou plné. Pět aut tam stojí. Tomu říkám robota. Poté se podíváme, jak se připravuje taková opička. Mrskne se na gril celá i s chlupama, pěkně se opálí a přitom se chlupy oškrábou až na kůži, během rožnění se naporcuje a pochoutka je připravená k snědku. Taky mazec. ()

Zvířata bez hranic (2023) (S02E10)

Ti borci jsou fakt satani! A je super, že je to fakt i sranda. Martin by moc rád chtěl vidět gorily a když se ráno připravoval na jízdu, tak směrem k Igorovi, který si zrovna čistí zuby, říká : "Jednu gorilu už vidím, je čistotná a přívětivá" :D. Pak borci pokračují po cestě Kongem, kde přejedou rovníkovou čáru a zastaví se v hlavním konžském městě Brazzavile, kde se Martin nakrmí grilovanou housenkou. Potom následuje setkání s filmovým Mirečkem ze série Básníků, Josephem Diellem. To jsem čuměl jak puk! Ta podoba tam pořád je, úsměv i hlas stejnej, jen tu Češtinu už zapomněl :). Když se ho Igor ptá, jestli má dolary, tak Mireček se smíchem, úplně stejně jak v Básnících odpovídá : "Delegace" :D :D. Fakt bomba! ()

Kongo vrací úder (2023) (S02E11)

"Já jsem to rozkousal, rozumím, nežrat pecku." :D ()

Kongo, temné srdce Afriky (2023) (S02E13)

V Angole stojí pivo na naše 7 korun, stejně tak i litr nafty. Jako první země na světě zakázala islám. Co se člověk všechno nedozví. ()

Z angolské televize na Měsíc (2023) (S02E14)

Sušená ryba mě fakt rozchechtala na celý kolo :D. Výměna pneumatiky mě taky rozsekala :D. Borci to prostě dávají s přehledem. Parádní bylo i vystoupení v luandské televizi. ()

Setkání s Amigos da Picada (2023) (S02E15)

"Kouše ten pavouk? Kouše jo? A jéje. Matar? Může zabít? Venen? Jedovatej? Jedovatej a může zabít mi říká tady ten, no to je bezvadný. Venen a matar znamená jed a smrt." :D Chudák Martin, on má na ty pavoučky štěstí :D Zajímavostí je, že se v minulosti do Angoly dovážely traktory Zetor a s nimi i technici, kteří dohlíželi, aby stroje správně fungovaly. Epizody jsou čím dál lepší, tahle svérázná road movie mě bude chybět. ()