Po jedné stopě - Série 2 (2023) (séria)

Po řece za Pygmeji (S02E06)

(epizóda)

V kamerunské Duale zajdou Martin s Igorem na nedělní mši, kde se přidají ke zpívajícím i tančícím věřícím a libují si, jak je v kostele veselo. Pak se vydají na loďce po řece na návštěvu Pygmejů, nejmenších lidí na světě. Cestou ještě sledují dřinu, kterou představuje těžba písku ze dna řeky. Zatímco jeden muž stojí v lodi a spouští kbelík na provazu, druhý se ponoří a nabere do něj ze dna písek. A to se opakuje, dokud loď není plně naložená. U prvního pygmejského kmene, který Igor s Martinem navštívili, se už projevil vliv civilizace včetně návštěv zvědavých turistů. Pokud chtěli poznat tradiční způsob života pygmejské rodiny, museli se pustit hlouběji do džungle. To se povedlo, pozvali je na večeři i s přespáním. Na jídelníčku byla místní pochoutka, čerstvě ulovená opice. (Česká televize)

Frajer42

Celkově kromě šťastného zpívacího úvodu v kostele, byla tato epizoda poměrně depresivní. Jsem však moc rád, že kluci ukazují Afriku takovou jaká je a nesnaží se ji přikrášlovat. Tento dokument je skvělý a moc si ho užívám. Musím říct, že na ožralé Pygmeje v zasraném prostředí odpadky byl vskutku žalostný pohled. To jsem nevěřil svým očím a představoval si teda dost jinak. Je vidět, že civilizace už se krásně vyřádila i na nich. Prakticky na každém kroku je vidět nechutné vykořisťování Afriky soukromými společnostmi. Kácení palem kvůli jedovatému oleji nebyl taky zrovna dvakrát příjemný pohled. A když jsem viděl, jak probíhá těžba písku z vodního dna, kdy se jeden negřík potápí do několika metrové hloubky, aby nabral ubohý kýbl písku a celý proces opakuje po celý den, tak jsem si uvědomil, že bych bral snad jakoukoli jinou práci, abych se něčemu podobnému vyhnul. Vskutku nepříjemný díl, ale extrémně zajímavý. [85 %] ()

topi

Koukal jsem, jak místní příslušníci kmene Pygmejů makají. Aneb cesta písku ze samotného dna řeky až ke stavbě domu. Nejdříve se borec s kýblem potopí až do hloubky 9 metrů, nabere písek, vyplave, podá druhému a ten ho nasype do loďky, dokud není plná. Pak s nákladem odplují na břeh, kde ho vyloží. A tak furt dokola, celej den. Na břehu potom stojí náklaďáky a dalších deset chlapů lopatama písek nahážou na korby, dokud nejsou plné. Pět aut tam stojí. Tomu říkám robota. Poté se podíváme, jak se připravuje taková opička. Mrskne se na gril celá i s chlupama, pěkně se opálí a přitom se chlupy oškrábou až na kůži, během rožnění se naporcuje a pochoutka je připravená k snědku. Taky mazec. ()

NitroXcz

Po pondělní přednášce v Liberci se mi utvrdilo, že Martin s Igorem jsou pohodoví chlápci a bylo fajn se dozvědět něco, co se dělo mimo kameru. Každopádně jsme se teď vydali do džungle za Pygmeji. Opět nádherná příroda, ale chtělo by to více motorek... 75%. ()