Nová šichta

25 rokov prežil Tomáš Hisem pod zemou ako baník na Ostravsku. Trh práce sa ale prudko mení, bane zatvárajú, baníci sa rekvalifikujú. Tomáš si napriek neveriacim pohľadom svojich kamarátov volí špecializáciu, ktorá má k jeho pôvodnej profesii naozaj veľmi ďaleko. Rozhodne sa vymeniť šachtu za digitálny priestor a stať sa programátorom. Intímny a zároveň zľahka humorný časozberný portrét režiséra Jindřicha Andrša sleduje komornú, ale epickú odyseu obyčajného človeka. Svojím nevtieravým humanizmom evokuje diela klasikov britského sociálneho realizmu. (Filmtopia)

Tosi

Charismatickej baník utáhl celej dokument s logem Baníku a s nevtíravým humorem a tvrdohlavostí to dotáhl málem až do Silicon Valley. ()

Autogram

Čakal som niečo viac, ale ani hlavný protagonista (s rodinou), ani režisér to nedokázal ponúknuť. Kamera sa dostáva do života bývalého baníka až neprirodzene blízko na dokumentárny film a tak hrdina musí hrať. Už úvodné scény z poslednej šichty ma nechali na pochybách, či tá čelovka nebude rotačný guľomet a vo vhodnej chvíli nespustí paľbu ako v poriadnej počítačovej hre. ()

ghatos

Zajímavá sociologická sonda. Ambice rekvalifikovat starší kádr do nového světa... Ostravsko-Karvinsko je v neustálé razantní přestavbě i teď. 77%. ()

vyfuk

Milý film o tom, že jít si za něčím je lepší než sedět na perdeli a civět jak cyp. V rámci natočení materiálu nemohu nic vytýkat, jen asi podotknu, že mě styl a příběh tolik neuchvacuje, ale poselství a zpracování je jednoduše super. ()

mira007

Aneb jak je možné přeškolit horníka na ajťáka i v padesáti. Zní to jako něco zábavného a hlavní hrdina, když promluví, tak to je jízda jako nejzábavnější stand-up komika, ale mezi řádky je to vlastně sociálně smutný dokument, koneckonců i přes všechnu naději a optimismus když byl pan Tomáš nedávno  v Show Jana Krause (2010), tak říkal, že je nezaměstnaný. ()

nonick1

Nová šichta aneb jak z horníka snadno a rychle udělat ajťáka – nechat ho po zavření uhelného dolu absolvovat čtyřměsíční kurz programování. Poněkud nevěrohodné hraně-dokumentární poselství pro oněch avízovaných 800 miliónů manuálně pracujících, kteří podle odhadu v závěrečných titulcích přijdou v následujících dvanácti letech o práci... A co už nám dokument neřekne? Že ajťáků je v Ostravě sice dost, zato uhlí se tam dnes musí dovážet - z Austrálie. ()

Mackoun

Tohle mi přišlo pod ruku jako na zavolanou. V popisku jsem zmerčil cosi o havířích a zavírání dolů, což mi v danou chvíli stačilo... zbytek děje jsem úplně nečekal a mile mě to překvapilo. Uživil by se konec konců možná i jako motivační stand-up komik! ()

Brtniik

Borec to dal, ale bylo to těsné. Blahopřeji. Překvapilo mě, že šel na šachtu z gymplu a potěšilo, že před pokusem o novou kariéru prvně nakráčel k holiči shodit máničku. No jo, život je těžký a ostravsko je kraj razovity... Ocenil bych něco podobného s někým z minority, tedy je-li ovšem o kom točit. ()

Lucas87

Moc se mi líbí tento příběh, už jak jsem viděl trailer a rozhovor v DVTV byl jsem rozhodnutý to vidět.  Tomáš prožívá to co budeme řešit všichni vzhledem k stárnutí populace, bude na generaci níže kladen tlak na přijímání změn snad i ve větším měřítku.   Ta medializace mu jistě pomohla nastartovat lepší život a nenechat se zlomit předsudky tzv. "HR" specialistů a specialistek..... ()

Sharleen76

Chvílemi jsem se při sledování dokumentu ztrácela v čase. Rozhodně zajímavý vhled do života horníka, který v 50 letech přijde o práci a snaží se začít znovu jako programátor. Silné 4* ()

gemi

Pan Hisem se sice skoro čtvrt století živil jako lopata, nicméně oproti klasickým lopatám má něco navíc. Nemá tu jejich typickou poraženeckou mentalitu ve smyslu "za můj posranej život můžou ti nahoře". Je to člověk, který se nebojí výzev a ví, že si svoje štěstí musí zasloužit a odmakat. On sám. A i přes četná zrazování lopaťáckých kamarádů, kteří mu denně hustili do hlavy "nikdy to nedokážeš", to dokázal. Klobouček, pane. ()

Simomon

POSLEDNÍ SLOVO: Sympatickej hlavní protagonista píše zajímavej příběh. Tvůrcům ale trošku chyběl cit pro dramaturgii - často skáčeme v ději, focus je někdy na nudné miniepizodky, které se nijak nevyvíjejí. 60%, 3/5 ()

Moiseiwitsch

Tenhle dokument se prostě vymyká. Sice bych měl řadu výhrad, ale téma je v rámci žánru vyjímečné. Občas se člověk i zasměje. Odráží se v dokumentu hodně z této doby a hlavní představitel je prostě borec, kterému bych přál ať ho robota baví a je spokojený. Hrdina kapitalistické práce jak zní podtitul práce Saši Uhlové. A za Ostravsko dávám čtvrtou hvězdu. ()

ostravak30

Od Nové šichty jsem čekal mnoho, leč nedočkal jsem se. Sledujeme propuštěného horníka, který musí změnit pracovní zaměření, protože jinak nemá moc šancí se uplatnit. Něco podobného bude čekat mnoho dalších horníků a dokument tak bude i nadále aktuální. Tomáš Hisem se rekvalifikuje na profesi zcela odlišnou - programátora. Dokument postihuje tu část, kdy Tomáš rekvalifikace zvládne, ale následně ho nikdo nechce zaměstnat. Kromě mnoha jiných otázek, které nás napadnou spíše na konci, se musíme ptát, k čemu jsou podobné rekvalifikace dobré, když naprosto nereflektují potřeby a ochotu zaměstnavatelů starší ročníky uplatnit. Mimo to se ale do dokumentu, pro mě trochu nepochopitelně, míchá láska k Baníku, pivu a jídlu. Tomáše H. vidíme často v hospodě, kde si s přáteli vyměňují různé názory na situaci - budiž, názory dalších, kterých se problematika týká totiž jinak zcela chybí. Nevím k čemu pomáhá baníkovský koníček, ale tvůrci si stejně jako Tomáš a jeho přátelé moc neberou servítky a vyjadřují se zcela jadrně. Filmaři se asi ani nesnažili některé už hodně ostré výrazy vypípat. Takže se nám z hlavního aktéra stává mimo rekvalifikanta také dost vulgární jedinec, který si často a rád vypije. A to nemluvím o častých záběrech toho, kdy jí. Takže se z dokumentu stal takový mišmaš. Pravdou však je, že téma samotné se nemusí týkat jen a pouze horníků propuštěných v našem regionu. Budoucnost je taková, že robotizace zasáhne do mnoha profesí a propouštění se týká stovek tisíc jedinců. A to už pak není otázka rekvalifikací, ale společnosti jako takové, co s podobnými lidmi. Hlavně vlády a slavná EU místo řešení krávovin by měla urychleně hledat způsoby, jak nezaměstnané uplatnit a hlavně jak přestavět společnost tak, aby byla neustále fungující, ale zároveň efektivní. Ono se totiž řekne modernizovat a robotizovat, ale za vším stojí lidé. Na ty už ale šéfové korporací nemyslí, oni mají svá křesla jistá, stejně jako poslanci, senátoři a prezidenti. Za ty asi roboti nebudou. ()

PAVLIS

50% Jsem v rozpacích. Dokument na aktuální téma rekvalifikací manuálně pracujících má určitě smysl. A pohled mezi ostravské horníky, to je sám o sobě zážitek z jiného Česka. Nesedí mi ale styl natočení, kdy tvůrci hlavního protagonistu pouze sledují, a tak veškeré informace získáváme z napůl umělých rozhovorů s lidmi z jeho okolí. A že jich není mnoho. Také je trochu cítit, jaký konec si tvůrci přejí. V jednom rozhovoru s Tomášem jsem se dokonce dočetl, že nebýt aktivního pobízení filmařů, tak cestu k programování pravděpodobně vzdal. V dokumentu o tom ale ani ň. Věrohodnost je tedy na hraně. Pokud ale někoho i tak namotivuje, dát si při rekvalifikaci trošku vyšší cíl, tak fajn. ()

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

04.01.2022

Dnes byly Sdružením české filmové kritiky zveřejněny nominace na výroční Ceny české filmové kritiky za uplynulý rok 2021. Celkem bylo nominováno 16 děl, z nichž nejvíc nominací (celkem 6) získalo… (viac)

Začíná festival Jeden svět

Začíná festival Jeden svět

10.05.2021

Dnešním dnem začíná po celém Česku festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Poprvé ve své historii proběhne celý online. Festival potrvá až do 6. června a diváci a divačky se… (viac)